Satış-Pazarlama Danışmanlığı

Danışmanlığa Genel Bakış

Hedef pazarı belirlemek ve rakipleri iyi analiz etmek şirketlerin geleceği için çok önemlidir. Yapacağınız rakip analizinde rakiplerinizden öğreneceğiniz çok önemli bilgiler bulunmaktadır.


Hedef pazarı belirlemek ve rakipleri iyi analiz etmek şirketlerin geleceği için çok önemlidir. Yapacağınız rakip analizinde rakiplerinizden öğreneceğiniz çok önemli bilgiler bulunmaktadır.

Bu süreçleri yönetmek şirketler için zorlu ve maliyetli bir durumdur. Bu maliyetleri azaltmak için yapılması gereken en önemli şey profesyonellerden hizmet almaktır. Özellikle dijital dünyada var olmak isteyen kurumların bu tarz bir firmadan destek alması artık kaçınılmaz olmuştur.

Eğitim Kutusu sektöründe tecrübeli eğitmen ve danışmanlarıyla size çözüm sunabilecek firmalardan biridir.


Rakip Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Rakip analizi hemen herkes tarafından bir miktar da olsa yapılmaktadır. Gerçekte bu analizi yapmak profesyonel bir süreçtir. Rakip analizi nasıl yapılır sorusunun birçok cevabı bulunmaktadır.

Doğru gözle yapılan ve ölçülebilen sonuçlar veren analizler gerçekten çok işe yarar. Dijitalleşen dünyada birçok yönüyle rakip analizi yapılabilmektedir. Bunlar temelde birkaç başlık altında şöyle sıralanabilir.

 • Web trafik analizi
 • Sosyal medya analizi
 • Swot analizi
 • Pest analizi
 • Twos analizi
 • E-ticaret analizi
 • Mali analiz

Yukarıdaki başlıklara baktığınızda birbirinden farklı süreçler olduğunu görebilirsiniz. Mesela SWOT analizini genellikle firmalara kendi güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek için kullansa da gerçekte rakipler için kullanılabilir bir analiz türü olduğunu göz ardı ederler.


Rakip Analizini Biz Nasıl Yapıyoruz?

Rakip analizi deyince akla gelen ve yukarıda saydığımız tüm süreçleri sizin kurum kültürünüze ve aynı zamanda rakiplerinizin kurum kültürüne göre harmanlayarak size sunuyoruz. 

Sizlerin belirlemiş olduğu rakipler ve bizlerin belki de sizin farkında olmadığınız şekilde rakip olarak görebileceğimiz tüm firma, ürün ve hizmetleri kurumunuzla karşılaştırıyor ve birçok başlıkta analiz ediyoruz.

Rakip analizi sadece kurumlar arası olabileceği gibi, ürün veya hizmetler arası da yapılabilmektedir. Burada yaratacağımız en büyük farklardan biri sizlerin rakip olarak görmediğiniz ama gerçekte işinizi zorlaştırabilecek tüm konuların tarafınıza sunuluyor olmasıdır.

Tüm süreçlerimizi yukarıda bahsettiğimiz konuları irdeleyerek devam ettirip, aynı zamanda sistemimizde bulunan eğitimlerle de sizleri bilgilendirerek yürütüyoruz. (Bkz. Girişimcilik Ve İşletme Yönetimi Eğitimi)


Hedef Pazar Danışmanlık Sürecinde Nasıl Belirlenir?

Yeni bir ürün, hizmet veya kurum olması da fark etmeksizin rakip analizleri veya örnek sistemler incelenip tüm detayları ortaya konmaktadır. Bundan sonra yapılan analizler ve veriler ışığında Kurumunuzun pazara hangi kanaldan, kimlere, hangi yaş grubuna hitap edebileceği vb. tüm sonuçlar tarafınıza detaylı olarak anlatılmaktadır.

Bunların ışığında sizlerin nasıl reklam vermeniz gerektiğinden, hangi şartlarda ürün veya hizmetlerinizi arz edeceğinizi belirlemekteyiz. Bunları rakiplerinizin başarılı yaptığı süreçleri daha da geliştirerek tarafınıza sunmaktayız.

Tüm bu çalışmalar ışığında rakiplerinizden çok daha önde olmanız beklenmektedir. Bunun için de bir hedef belirlemesi yapmakta ve hedef odaklı çalışmaktayız.

Rakip Analizi ve Hedef Pazar Belirleme Danışmanlığı Kurumuma Neler Kazandıracak?

Verdiğimiz danışmanlık kurumunuza farklı bakış açıları kazandırmasının yanı sıra, daha doğru ve sürdürülebilir bir müşteri kazanımını sağlayacaktır. Yapılan projeksiyon ile birlikte gelecek planlarınız daha doğru yapabilecek ve rakiplerinizin ve pazarın değişimlerinde oluşabilecek krizlere daha hazırlıklı olacaksınız.

Başlıklar halinde sunacak olursak

 • Rakipleri çok daha iyi tanımak
 • Yeni rakipleri fark etmek ve hazırlıklı olmak
 • Pazar ve hedef belirleme de maksimum doğruluğa ulaşmak
 • Rakip ve pazar krizlerini fırsata çevirmeyi öğrenmek
 • Gelece planlarını ve bütçelerini daha doğru yapma fırsatı bulmak
 • Uzun ve kısa vadeli planlarınız daha doğru yapmak
 • Tüm bunların ışığında kazancınızı arttırmak

konusunda çok daha başarılı olabileceksiniz demek doğru olur. Tüm bunları yapabilmenin yanı sıra bunları nasıl yapacağınızı öğrenerek süreçleri kendiniz takip edebilme yetisine de sahip olacaksınız.

Daha ayrıntılı bilgi için teklif al butonumuzu kullanabilirsiniz.