Zengin İnsanların Günlük Rutini
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 18 Eylül 2022
  • 2692

Zengin İnsanların Günlük Rutini

Hepimizin her sabah kalktığında yaptığı belli başlı rutinler vardır öyle değil mi? Peki, zengin insanların günlük rutini nedir?


Hepimizin her sabah kalktığında yaptığı belli başlı rutinler vardır öyle değil mi? Pek çoğumuz zenginlerin sabah kalktıklarında neler yaptığını da merak ederiz. Peki, zengin insanların günlük rutini nedir?

Özünde hepimiz insan olsak da zengin insanların kendilerine ait belli başvuru rutinleri olduğunu da inkar edemeyiz. Elbette ki hepimizin kendine göre rutinleri var fakat zenginlerde bu durum çok düzenli ve programlı ilerlemekte. Başarılı olmuş pek çok ünlü ve zengin insanın belli bir programa bağlı olarak yaşamlarını sürdürdükleri son yıllarda sıklıkla konuşulmakta. Optah Winfrey, Steve Jobs, Warren Buffet gibi isimlerin sabah uyguladıkları rutinler ve iş hayatlarındaki profesyonellikleriyle adından sık sık söz ettirdikleri de biliniyor.

Özellikle zenginlerin rutin konusunda önemli bir çizgileri bulunuyor. Genellikle 4 - 6 saat aralığında uyumaya özen gösteren zenginler sabah saat 5 ve 6 aralığında kalkıyorlar. Günü erken başlatmanın çok daha etkili olduğunu ve günü daha verimli geçirmelerini sağladığını düşünen zenginler, sabah rutinlerine uyandıktan sonra serin bir duş almakla devam ediyor.

Burada bahsedilen günlük rutinin elbette bütün zenginler için geçerli olmadığını bilmek gerekiyor. Fakat pek çok başarılı insanın bu rutinleri uygulayarak güne başlangıç yaptığı da biliniyor. Dünyanın en zengin insanlarından Mark Zuckerberg, Jeff Bezos gibi insanlar da bu rutinleri uygulayanlar arasında yer alıyor.

Dünyanın en zengin ve önemli insanları arasında yer alan Elon Musk, sıkı bir işkolik ve düzen bağımlısı olarak öne çıkıyor. Cumartesi pazar dahi dinlemeden haftanın her günü sabah saat 07.00 ve gece 01.00 aralığında kendisini çalışmaya adayan Elon Musk, devamlı olarak işine odaklı bir şekilde çalışmasını sürdürüyor. Günde 6 saat uyumaya vakti olan ünlü iş adamına göre hiç kimse haftada 40 saat çalışarak dünyayı değiştiremez. Bu düşünceye bağlı kalarak hareket eden ünlü iş insanı devamlı olarak kendisini çalışma sürecine adıyor.

Garip rutinlere sahip ünlüler arasında Jack Dorsey de yer alıyor. Ünlü iş insanının bir hafta içerisinde toplam yalnızca 7 öğün yemek yediği biliniyor. Bunun sebebi sorulduğunda ise yemek odaklı bir gün geçirmektense günü daha rahat geçirebilmek ve zamanı daha iyi kontrol edebilmek için süreli oruç tutmanın akıllıca olduğunu söylüyor.

Jack Dorsey, her sabah kalktığında buz dolu bir küvet içerisine de giriyor. Sabahları buz dolu bir küvete girebilen kişinin dünyadaki her şeyi başarabileceğini, ani bir şoka ihtiyacı olduğunu belirtiyor. 

Bir diğer garip sabah rutini ise Bill Gates'in koşu bandında çalışması olarak öne çıkıyor. Koşu bandında çalışarak çok daha rahat bir şekilde zihnini aktif tuttuğunu söylüyor. Sabahları uyandığında koşu bandında çalışırken bir yandan da işi ile ilgili çalışmaya devam ettiğini söyleyen Bill Gates son zamanlarda bu alışkanlığını bıraktığını da ekliyor.

Sabah rutinleri arasında meditasyon yer alan Oprah Winfrey ise Bill Gates gibi koşu bandında antrenman yaparak günü başlatıyor. Sağlıklı bir kahvaltı ile devam edip sonrasında fazladan çalışabilmek için işe erken giden Oprah Winfrey, her gün bu rutine bağlı olarak ilerlemeyi tercih ediyor. 

Richard Branson ise daha farklı bir rutinle ve sporla günü başlatıyor. Günün başladığından haberdar olabilmek için perdeleri açık yatan ünlü ve zengin yatırımcı, güne yüzerek veya uçurtma sörfüyle ilgilenerek başlıyor. Rutininin devamında ise bol vitaminli bir kahvaltı ile devam ediyor. 


Kaliteli Bir Sabah Rutininde Neler Olmalı?

Bütün bu ünlü ve başarılı insanlar göz önünde bulundurulduğunda günü başlatmadan önce neler yapılması gerektiğini merak eden pek çok kişiye rastlanıyor. Doğru bir şekilde  günü planlayabilmek için öncelikle belirli bir uyku saatine bağlı kalmak gerekli. 

Kaliteli ve doğru bir sabah rutininde olması gereken önemli şeylerden bir tanesi de spor yapmak. Günü spor yaparak başlatan kişilerin zihnine kan gitmesi ve çok daha aktif bir şekilde zihnini kullanmaya başlaması mümkün. Bir diğer etkili olabilecek hamle ise meditasyon yapmak. Bu noktada ise kişi zihinsel algılarını ve ruhunu açarak çok daha çakraları ve zihin açık bir şekilde günü başlatmış oluyor.

Sonrasında önemli olan dengeli ve sağlıklı bir kahvaltı yapmak. Bazı zengin ve başarılı kişilerin kahvaltıyı es geçtiği görünse de bizce bu pek önerilecek bir davranış değil.

Günlük okumaların yapılması da önemli ve rutinin ayrılmaz parçaları olarak görülüyor. Burada vakti kaliteli değerlendirmek önemli olduğu için hızlı okuma tekniklerine dikkat etmek de gerekiyor.

Günün geriye kalan kısmında işlere odaklı bir şekilde ilerlemek gerekiyor. Yalnız burada önemli olan noktalardan bir tanesi de sosyal çevreye ve aileye vakit ayırmak. İş hayatına fazla odaklanmak ve işkolik olmak da bir süre sonra zihinsel ve sosyal yaşantıyı olumsuz etkileyebileceği için buradaki ince çizgiye dikkat ederek hareket etmek gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.