Zaman Yönetimi
  • Hatice Kübra Erdem
  • 0 Yorum
  • 13 Haziran 2023
  • 199

Zaman Yönetimi

Zaman yönetimi hem bireyler hem de şirketler için çok önemli bir olgudur. Gününüzün, haftanızın, ayınızın ve hatta hayatınızın daha verimli geçmesi için vazgeçilmezdir.


Zaman yönetimi hem bireyler hem de şirketler için çok önemli bir olgudur. Gününüzün, haftanızın, ayınızın ve hatta hayatınızın daha verimli geçmesi için vazgeçilmezdir.

Zamanı etkili kullanma için bir çok yöntem bulunmakla beraber bunların öğrenilmesi elzemdir. Zamanı verimli kullanmayı istiyorsanız Zaman Yönetimi Eğitimi'mize göz atabilirsiniz.

Meşgul olmak, uzun zamandır başarılı olmak ve dolu bir hayat yaşamakla eş anlamlı olmuştur.

Gerçekte, meşgul olmak etkili olmakla eş değer değildir.

Ve hayat inanılmaz fırsatlarla dolu olduğu ve bir günde sadece 24 saat olduğu için, sadece meşgul kalmamamızdır. 

Hedeflerimize gerçekten ulaşmamız ve planladığımız her şeyi yapmayı başarmamız çok önemlidir.

Hayat artık çok daha hızlı ilerliyor ve daha fazla zamana sahip olmak için sorumlulukları bırakmak gerçekçi değil. Yapabileceğimiz şey, koşullarımızla çalışmak ve zaman yönetimi becerilerimizi geliştirmek.


Zaman Yönetimi Nedir?

Zaman yönetimi (tahmin ettiniz!) kişinin zamanını yönetme sürecidir. Ana fikir, sadece akışa uymamamız, ona neredeyse bilimsel bir yaklaşım benimsememizdir. 

Etkili zaman yönetimi, ne yapılması gerektiğini bulmak, faaliyetleri önceliklendirmek ve planlamak ve bunları tanımlanan zaman dilimleri içinde yürütmekle ilgilidir.

Zaman yönetiminin nihai hedefi, aynı zaman diliminde daha fazlasını tamamlamak ve bunu daha az çaba ve daha az stresle yapmaktır. 

Etkili zaman yönetimi becerileri, kişisel yaşam üzerinde bir özgürlük ve kontrol duygusu verir. 

Zamanınızı doğru bir şekilde yöneterek akıllıca çalışmaya başlar. Sağlıklı alışkanlıklar edinmek için zaman bulur ve daha iyi bir iş-yaşam dengesi elde edersiniz.


Zaman Yönetiminin Temel Faydaları


Zaman yönetimi, kişisel ve profesyonel yaşam için sayısız fayda sağlar.

Hedeflerinize ulaşacak ve daha hızlı yapacaksınız

Dünya gezegeninde bir şeyi planlamayan ve sonra onu asla uygulamayan neredeyse hiç kimse yoktur. 

Bir şeyi başarıp başaramayacağımızı birçok faktör etkiler, ancak başarısızlığın en önemli nedenlerinden biri genellikle uygun zaman yönetiminin olmamasıdır. 

Hiç gerçekleşmemiş tüm yan projeleri, hobileri ve gezileri düşünün. Zamana yaklaşımınızı değiştirirseniz, örneğin seyahat etmek ve uzaktan çalışmak için tüm planlarınız gerçeğe dönüşebilir.

Daha kısa sürede daha fazlasını yapacaksınız

İyi zaman yönetimi, günlerinize daha fazla aktiviteyi rahatça sığdırmanızı ve bunları gerçekleştirmek için daha az zaman harcamanızı sağlar.

Akıllı çalışma konusunda sizi teşvik eder ve destekler. İş yerinde verimlilik için çok önemlidir. Ve artık zamanınızı boşa harcadığınızı ve istediğiniz bir şeyi başaramadığınızı hissetmeyeceksiniz. İş YErinde zaman tasarrufu sağlar.


Boş Zaman Yaratmak İçin Zaman Yönetimi

Daha çok boş vaktin olacak

Daha fazla boş zamana sahip olmak herkesin hayalidir. 

Zaman yönetiminin önemli bir unsuru, insanlara yükümlülüklerine daha az, istek ve dileklerine daha fazla zaman ayırmaları için yeni beceriler kazandırmaktır.

Bu fazladan zamanı üretken faaliyetlere (spor salonuna gitmek gibi) ya da yeterince uyumaya harcıyor olsanız da, bu seçeneğe sahip olmak iyidir. Sonuçta, zaman sınırlı bir kaynaktır.


Erteleme Alışkanlığından Kurtul


Etkili zaman yönetimi teknikleri kaçırılan teslim tarihleri ve fırsatlar, profesyonel itibar kaybı, aşırı stres .

Yapmamız gereken şeyleri erteler veya bunlardan kaçınırsak, olumsuz sonuçlar er ya da geç bizi vuracaktır. İyi profesyonel ve kişisel ilişkiler sürdürmek istiyorsanız, başkalarını hayal kırıklığına uğratmamayı öğrenmelisiniz.

Zaman tasarrufu konusunda birçok yöntem bulunmakla beraber, üretimde verimlilik için de birçok yöntem bulunur. Zamanı verimli kullanmak için yapılması gereken işleri sıraya koymak önemlidir. Ertelemek ise anca önem sırasında ötelemek anlamına gelir. 

Zaman tasarrufunu ve ertelemeden vazgeçmeyi aynı bir elektrikten tasarruf gibi faturalarınız azaltıcı bir olgu olarak düşünebilirsiniz.

Ayrıca ne kadar iş gücü artımı olursa o kadar gerçek tasarruflar da elde edeceksiniz. Elektriği daha verimli kullanmak için doğal ışığın gücünden yararlanmak gibi.


Eisenhower Matrisi

 


Bu matirste görüldüğü üzere işleri önem sırasına göre hızlandırmalıyız. Verimliliği artırmak için yapılacak en güzel çalışmalardan biridir.


Hedeflerini belirle


Hedeflerinizi tanımlar ve yazarsanız, ulaşma olasılığınız daha yüksektir. 

Hedeflerinizin ne olduğunu düşünmeye ve beyin fırtınası yapmaya biraz zaman ayırın ve bunların size ait olduğundan ve dışarıdan gelmediğinden emin olun. 

Önünüzdeki günlük planlayıcınızda yazılı hedefleriniz olduğunda, onlar üzerinde çalışmak ve onları aklınızda tutmak daha kolaydır. 

Yazılı hedeflere ulaşılma olasılığının daha yüksek olduğuna dair bilimsel kanıtlar var. 

Harvard, MBA öğrencileri üzerinde bir araştırma yaptı. Hedeflerini bir yere yazma alışkanlığı olan öğrencilerin %3'ünün, %97'nin toplamından on kat daha fazla kazandığını öğrendiler!


Bu hedeflere göre net öncelikler belirleyin


Yapılması gerekenleri önceliklendirmeden ve taviz vermeden etkin zaman yönetimi mümkün değildir. Hayal ettiğimiz her şeyi gerçekçi bir şekilde tamamlamak istesek de, muhtemelen sadece bir kısmını yapacağız. Ve en önemli görevleri öncelik sırasına koymak ve bitirmek çok önemlidir.


Yapılacaklar listenizi gözden geçirin ve dürüstçe karar verin - gerçekten hangi görevleri yerine getirmeniz gerekiyor. Neleri arka plana atabilirsiniz ve neleri tamamen bırakmanız gerekiyor. 

Hangi görevin hangi kategoriye ait olduğuna karar vermenize yardımcı olması için kendinize şu soruyu sorabilirsiniz: 

Bu beni ana hedeflerime yaklaştırıyor mu?


Yardım ve/veya dış kaynak isteyin


Her şeyi kendi başına yapmak zordur. Sonunda stresli ve bunalmış hissedeceksiniz. Ne zaman yeni bir görev çıksa, birkaç soru ile dahili filtrelemeyi kullanın:


1. Hepsini tek başıma mı tamamlamalıyım?

2. Bunu yapmazsam ne olur? Benim için herhangi bir sonucu var mı?

3. Bu görevin hayatımı etkilemesi var mı?

4. Başka biri bunu kabul edilebilir bir kalite seviyesinde yapabilir mi?


Zamanını boşa harcamayı bırak


Zaman israfı yapanlar, zamanınızın önemli bir kısmını alan ancak herhangi bir değer getirmeyen faaliyetlerdir. Onlardan kaçınmak için, önce kilit zaman kaybımızın ne olduğunu belirlememiz gerekir. Bu sosyal medya uygulamalarını tekrar tekrar kontrol etmenizi sağlayan, akıllı telefonunuzdaki hiç bitmeyen bildirimler mi? 

Ya da belki rastgele şeyler hakkında sohbet etmeyi seven iş arkadaşlarınız? 

Sizi neyin engellediğini öğrendikten sonra, kendinizi izole etmeye ve olumsuz etkileri sınırlamaya çalışabilirsiniz.


Zamanınızı takip edin ve birkaç hafta veya bir ay boyunca tüm etkinlikleri günlüğe kaydedin. Beklenmeyen sonuçlara ve zamanınızın gerçekten nereye gittiğine dair içgörülere sahip olmanız neredeyse garantidir.


Ertelemeyi bırakın (veya azaltın)


Günün uzun görevleri arasında uğraşmanız gerekirken kendinizi hiç saatlerce televizyon izlerken veya internette gezinirken buldunuz mu? 

Eğer sahipseniz, erteleme sorunu yaşayan milyonlarca insandan birisiniz.

Aslında, Dünya gezegeninde ara sıra ertelemeyen tek bir kişi bile bulamayacağımızı varsaymak doğru olur.

Ertelemenin sadece kötü zaman yönetimi olduğuna dair yaygın bir inanç vardır. Bu tamamen doğru değil. 

Erteleme, olası mali cezaları ve diğer olumsuz sonuçları tam olarak kavrayarak görevleri son dakikaya kadar ertelemek anlamına gelir.

Erteleme, ayrı bir makalede ayrıntılarına gireceğimiz sayısız faktörden kaynaklanabilir. Önceki adımları (hedef belirleme, planlama, dış kaynak kullanımı) izlediyseniz, muhtemelen daha az erteleme isteği yaşayacaksınız.


Daha da azaltmak için kendinle bir anlaşma yap. 15-25 dakikalık bir zamanlayıcı veya Pomodoro seansı ayarlayın ve bu süre boyunca verimli işler yapmayı planlayın. 

Üzerinde çalıştığınız büyük bir projeyse, stres düzeyi yükselebilir ve kötü kararlara neden olabilir. Yalnızca 20-30 dakikalık çalışma gerektiğinde, daha az baskı oluyor ve genellikle daha fazla üretkenlik görüyoruz. 

Buradaki psikolojik hile, ilk birkaç adımı attıktan sonra yatırım yapmamız ve devam etmemiz için cesaretlendirilmemizdir. "Zaten akışın içindeyim, bu yüzden Pomodoro seansım bitmiş olsa bile çalışmaya devam edebilirim"!

Pomodoro tekniği tam da bunun içindir. Verimliliğin nasıl arttırılacağını öğrenmek için çok verimlidir. Aynı Kanban Tekniği gibi. Zamanı geri dönüşüme sokmak istiyorsanız bu iki tekniği kullanabilirsinizSosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.

Sizlere Öneriyoruz

Bu blog yazısını okuyanlar aşağıdaki eğitimleri tercih ettiler!