Zaman Sizi Değil Siz Zamanı Yönetin
  • Rüzgar Karakuz
  • 0 Yorum
  • 06 Ekim 2022
  • 308

Zaman Sizi Değil Siz Zamanı Yönetin

Zaman bazen su gibi akıp geçerken bazen de olduğu yerde donup kalır. Peki, algılanışı farklı olan zamanın sırrı nedir?


Zaman bazen su gibi akıp geçerken bazen de olduğu yerde donup kalır. Önemli bir işi yetiştirmek için verilen süre hiçbir zaman yetmez ama sevdiğimiz bir yere gitmeden önceki iş günü de bitmek bilmez. Peki, zamanın sırrı nedir?

Aslında zaman değil de biz isteklerimize göre değişip dönüşmekteyiz. Çoğunlukla zamanın etkisi içerisinde savrulup durduğumuz için pek fark edilememektedir. Bunun temel nedeni zaman yönetimi noktasında zayıf kalınmasıdır. 

Doğduğumuz günden beri kendimiz veya çevremizdeki kişilerin devamlı bir koşuşturmaca içerisinde olduğunu görmüşüzdür. Bu noktada aynı zamanın başkaları için çok yavaş kimileri için ise aşırı hızlı geçtiğini görmüşüzdür. 

Kimimiz 24 saatin yetersizliğinden bahsederken kimimiz ayların ve hatta yılların dahi yetersiz kaldığını söyler. Zaman son derece göreceli ve yorumlanabilir bir kavramdır. Kişinin kendini zamana nasıl ve ne açıdan teslim ettiğine göre zamanın anlaşılabilirliği de değişiklik göstermektedir. 

Kimi zaman kendimize bu iş yapmak için vaktim olabilir miydi, daha önce başlasaydım bu iş bitebilir miydi, gibi sorular sormaktayız. İşte bu soruların yanıtı aslında zaman yönetiminde gizli olmaktadır. Zihnimiz her daim zor olandan önce basit işleri bitirmeye eğilimli olduğu için genellikle büyük işlerimiz son tarihlere aksayarak bizleri sıkıntıya sokmaktadır. Bu sıkıntıdan kurtulabilmek için ise yapılması gereken zamanı etkili bir şekilde yönetmeyi öğrenmektir.

Zamanın sizi yönetmesinin önüne geçebilmek için zamanı iyi yönetme anlamında etkili bir şekilde ilerlemeniz son derece önemlidir. İşte Zaman Yönetimi Eğitimi ile artık bu mümkün! Etkili bir şekilde zamanı yönetebilmek için siz de bizi tercih ederek en etkili adımlardan birini atabilirsiniz.


Zaman Yönetimi Nasıl Yapılmalı?

Zamanı nasıl yapılacak işler doğrultusunda bölmek gerektiğini ve nasıl her türlü işe yetişileceğini bilmiyorsanız, zaman yönetimi noktasında zayıfsınız demektir. Bu noktada yalnız olduğunuzu düşünmeyin, araştırmalara göre oldukça büyük bir yüzdelik kesim zamanı yönetme noktasında zayıf kalmaktadır. 

Zaman yönetimini iyi yapamayan kişiler özellikle bu noktada ne yapabileceklerine dair soruların cevap bulması için sık sık araştırma yapmaktadır. Kişinin sahip olduğu vakti en etkili şekilde geçirmeyi istemesi ve özellikle de iş yaşantısı dahilinde zaman yönetimini iyi yapması büyük önem arz etmektedir. 

Zamanı ne kadar etkili kullanabilirsek o kadar iyidir. Nihayetinde zamanın bizlere göre şekillenmeyeceği fakat zamanı algılama şeklimizin şekillenerek bizlere iş anlamında yardımcı olacağı bilinen bir gerçektir. Başarıya ulaşmak için zamanı etkili bir şekilde yönetmek gerekmektedir. Bunun için de planlı programlı hareket etmek gerekir. 

Zaman yönetimi nasıl yapılmalı, sorusunu cevaplayabilmek için zaman çizelgesinden boş işlerin çıkartılması büyük önem arz etmektedir. İnsanın kendisinden ve vaktinden verim alarak ilerleyebilmesi için zamanı iyi yönetmesi zorunludur. Bu noktada zaman yönetiminin nasıl sağlanması gerektiğine dair bütün detaylara Zaman Yönetimi Eğitimi’mizde yer vermekteyiz. Şimdi gelin birlikte etkili zaman yönetiminin etkilerini inceleyelim. 


Zaman Yönetiminin Faydaları Nelerdir?

Zaman yönetimini doğru bir şekilde yapabilmenin kişiye hem günlük ve sosyal yaşantısında hem de iş ve eğitim yaşantısında etkileri son derece etkili olmaktadır. Zaman yönetimini etkili sağlamak özellikle iş yaşantınızda bir düzen oturtabilmeniz ve bu düzene bağlı kalabilmeniz için büyük önem arz etmektedir. Daha etkili bir şekilde zamanı yönetebilmek ve bundan kim bilir kaç yıl sonra olmak istediğimiz yerin çok daha ötesinde olabilmek için zamanınızı nasıl yöneteceğimizi öğrenebilirsiniz. Peki zaman yönetiminin faydaları nelerdir?


• İşlerinizi daha planlı bir şekilde tamamlarsınız

İşlerinizi etkili ve hızlı bir şekilde bitirebilmek için planlı bir şekilde ilerlemenin etkileri son derece fazladır.  Zaman yönetimini doğru sağlamanız halinde işlerinizi doğru bir sıralamaya sokarak hangisini daha önce hangisini daha sonra yapacağınıza karar verebilir ve bu sayede işleri olması gerektiği vakitte bitirerek rahatlayabilirsiniz. Zamanı iyi yönetemediğiniz takdirde işleriniz özel hayatınıza da sarkabileceği için bu sizler üzerinde büyük bir baskı oluşturacaktır. Fakat zamanı iyi yönetebilirseniz bu baskıdan kurtulabilir ve iş saatinde bütün işlerinizi doğru bir şekilde yaparak belki de ekstra vakte dahi sahip olabilirsiniz.


• Yapmak istediğiniz aktiviteler arasında bir seçim yapmak zorunda kalmaz, aktivitelerin tümünü yapabilecek vakitleri planlarsınız

Bazı zamanlarda bir aktiviteyi yapmak isterken aklımıza başka bir aktivite daha gelmektedir. Bu aktiviteler arasından hangisini yapacağımıza karar verirken belki de çoğu zaman ikisini birden yapacak vakti bulamayabiliriz. Ya ikisinden birini seçmek zorunda kalmasaydık? İşte bu noktada etkili zaman yönetimi devreye girmektedir. Doğru bir şekilde yönetilen zamanın etkileri son derece büyük olacaktır. Böylece aktiviteleri yapmak istediğiniz zamanları planlı bir şekilde görebilecek ve her ikisine de ayıracak vakti bulabileceksiniz.


• Sevdiklerinize ayıracak daha çok vaktiniz olur

İş yaşantısının günlük yaşantıya yansımalarını ve özel hayatın işgalini ilk maddemizde söylemiştik. Zamanı doğru bir şekilde yönettiğiniz takdirde işinizi iş yerine bırakarak evinize gelebilir ve sevdiklerinize çok daha fazla vakit ayırabilirsiniz. Önemli olan sevdiklerinize geçireceğiniz vaktin kalitesi ve fazlalığı olacaktır. Bunu da ancak zaman yönetimini etkili yaparak ve bütün işlerinizi tamamlayarak elde edebilirsiniz. Bu noktada da sizler için hazırlamış olduğumuz Zaman Yönetimi Eğitimimiz son derece faydalı olacaktır.


• Hobileriniz için vakit ayırabilirsiniz

Çoğu zaman günlük hayatın ve iş hayatının arasında hobilerimize ayıracak vakti bulamayabiliriz. Bu noktada dengeyi sağlayabilmek için zamanı etkili yönetmemiz gerekecektir. Zamanı etkili yönetebildiğimiz takdirde hobilerimize ayıracak vakti de bulmamız mümkündür. Bu sayede hem sevdiğiniz şeylerden vazgeçmek zorunda kalmayacak hem de zamanınızı en kaliteli şekilde değerlendirerek kişisel gelişiminizi destekleyebileceksiniz. Kişisel gelişiminizi ayrıca farklı yönlerden desteklemek ve yeni hobiler edinmek için de Kişisel Gelişim Eğitimleri kategorimize göz atabilirsiniz.


Zamanı etkili bir şekilde yönetmenin daha pek çok artı yönü bulunmaktadır. Zamanı etkili bir şekilde planlayarak doğru ilerleme kaydedebilmek için ilgili eğitimimizi alıp bu alanda kendinizi geliştirebilirsiniz. Özellikle bunun iş hayatında size katkıları son derece fazla olacaktır. Bu eğitim sayesinde çok kolay bir şekilde işlerinizi planlayarak ilerleme kaydedebileceksiniz. Böylece zamanınız sizi değil siz zamanınızı yönetmiş olacaksınız. Etkili zaman yönetimi ile birlikte sizler de rakiplerinizin önüne geçmek ve yaşamınızı çok daha kaliteli bir hale getirmek istiyorsanız bu fırsatları kaçırmayın! 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.