Yoga Nasıl Yapılır?
  • Rüzgar Karakuz
  • 0 Yorum
  • 29 Haziran 2022
  • 963

Yoga Nasıl Yapılır?

Sıklıkla anılan ve büyük bir güruh tarafından yapılan bu aktivite elbette ki merak ediliyor. Peki, yoga nedir ve nasıl yapılır?


Özellikle son yıllarda son derece popüler bir hâle gelmiş olan yoga, genç-yaşlı, kadın-erkek demeden farklı kesimlerce sıklıkla yapılan ve psikolojik anlamda rahatlamaya yardımcı olan bir meditasyon türü olarak öne çıkıyor. Sıklıkla anılan ve büyük bir güruh tarafından yapılan bu meditasyon elbette ki merak ediliyor. Peki, yoga nedir ve nasıl yapılır?

Yoga kelimesi, incelendiğinde “bağlanma, birleşme, boyunduruk” anlamına gelen bir kavram olarak dikkat çekiyor. Hindistan’da çıkmış olan yoga felsefesinin, keşiş mantığından çıktığını tahmin etmek de mümkün. 

Zihinsel ve ruhsal dinlenmeyi sağlayan, nefes egzersizleri ile sürdürülen ve uzun süre zihnen ve bedenen dinlenmeye olanak sağlayan yoga, içsel huzuru bulmak ve aynı zamanda da çok daha zinde kalabilmek için yapılması uzmanlar tarafından da önerilen bir spor olarak anılmaktadır. 

Yoga hareketleri, yoga türlerine göre de değişiklik göstermektedir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta yoga hareketlerinin yalnızca bedensel olmadığını kavrayabilmektir. Yoga, fiziksel ve zihinsel gelişimin birlikte yürütüldüğü bir süreçtir. Bu nedenle fiziksel hareketlerden ziyade zihinsel tutarlılık ve duruluk da yoga sürecinin etkili olabilmesi adına son derece önemlidir. 


Yoga Nedir?

Yoga yapabilmek için öncelikle bu alanda yeterli araştırmaları yapmış olmak gerekliliği bulunur. Özel eğitimlerle de yoga pozlarını öğrenmek ve yoga alanında gelişim sağlamak mümkün olmaktadır. Kişilerin yoga yapabilmek için öncelikle yoga çeşitleri hakkında fikir sahibi olması da etkili olacaktır. 

Yoga, farklı çeşitleri ve teknikleri bulunan bir kavramdır. Özellikle yoga duruşları yani asanalar ve fiziksel duruş, hazırlanma süreçleri hatha yoga ile desteklenmektedir. Bu süreçte önemli olan fiziksel duruşlara ve bunun yanı sıra nefes egzersizlerine ağırlık vererek hareket etmektir. Hatha yoga, kişilerin bedensel aktivitelerini ve nefeslerini alış-veriş şekillerini kontrol eder. 

Yoga sayesinde kişilerin zihinlerini ve bedenlerini gevşeterek çok daha rahat bir şekilde günlük hayatlarına konsantre olmaları, çok daha akılcı yaklaşımlar benimseyerek hareket etme imkânı edinmeleri mümkün olmaktadır. Yoga yaparak kişilerin hayata bakış açılarını da çok daha pozitif ve canlı bir hâle getirme olanakları bulunmaktadır. 

Yoga çeşitlerinden bir tanesi de raja yoga olmaktadır. Ritüel ya da mantralara gereksinim duyulmadan, her yerde pratiği yapılabilen bir yoga türü olan raja yoga, soluk, duyular ve iç organların tamamen kontrol altına alınmasıyla yapılmaktadır. 


Kimler Yoga Yapabilir?

Dileyen herkesin yoga yapma imkânı bulunur. Yoga yalnızca zihinsel veya fiziksel bir süreç olmadığı için, içsel dinginliğe ve rahatlığa ulaşmak isteyen herkesin yoga yapabilmesi mümkündür. Yoga sayesinde kişilerin içsel rahatlıklarını sağlamaları ve dinginliğe erişmeleri mümkün olmaktadır.

Yoga yapmak isteyen kişinin hareketleri yapabilmek için fiziksel bir yeterliliğinin bulunması da etkili olabilmektedir. Bunun haricinde herhangi bir zorunluluk veya sınır konulmadan herkesin yoga yapma olanağı bulunmaktadır. 


Yoga Yapabilmek İçin Nelere İhtiyaç Duyulur?

Yoga, mat adı verilen bir yoga ekipmanı üzerinde yapılmaktadır. Bu mat üzerinde hareketleri hasar görmeden ve kayma gibi herhangi bir sorun yaşamadan kolaylıkla gerçekleştirmek mümkün olacağı için, yoga yaparken muhakkak mat kullanılması önerilmektedir. 

Bunun yanı sıra yoga yaparken rahat olunması adına spor kıyafetlerinin ya da özgür hissettirecek bol kıyafetlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Bol kıyafetten kasıt hareketleri yapmaya engel olabilecek türden kıyafetler değil elbette! 

Yoga yapabilmek için huzurlu bir ortamın tercih edilmesi de son derece önemlidir. Özelikle açık havada yoga yapılmasının olumlu etkilerinin daha çok olması muhtemeldir. Yoga yaparken tam bir zihin ferahlamasına ve soyutlanmaya ulaşabilmek için aynı zamanda teknolojik aletlerden uzak durulması da faydalı olabilmektedir. 


Yoga Yapmak Psikolojiye İyi Gelir Mi?

Yoga yapmanın psikolojiye iyi geldiği kanıtlanmış bir gerçektir. Bu meditasyon çeşidi sayesinde kolaylıkla ruhsal ve zihinsel ferahlığa ulaşma imkânı bulunmaktadır. Kişilerin psikolojik anlamda zorlandıkları süreçlerde, uzmanlar ve psikologlar dahi meditasyon, yoga gibi önerilerde bulunabilmektedir. 

Yoga, genel felsefesi nedeniyle dünyanın stresinden ve maddi zevkten uzaklaşmayı öğütleyen bir felsefeye sahiptir. Kişinin kendi ruhuna ve manevi dünyaya bağlanması üzerine temellendirilmiş bu yöntem sayesinde, içe dönük bir inceleme sürecine girmek mümkündür. Aynı zamanda yoga yapmak, sorunları daha rahat çözüme kavuşturulabilmeyi sağlayacak berrak bir zihne sahip olmaya da katkı sağlamaktadır. 

Bütün bu etkileri düşünüldüğünde yoganın insan psikolojisine son derece faydalı bir yöntem olduğu anlaşılmaktadır. Psikolojiye iyi gelecek yöntem arayışı içerisinde olan kişilerin tercih edebilecekleri diğer yöntemleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Bu seçenekler arasından da tercihte bulunarak psikolojik anlamda gelişiminizi desteklemeniz ve gelişim sağlamanız mümkün olmaktadır. Sizler de Eğitim Kutusu olarak bu alanlarda vermekte olduğumuz eğitimleri tercih edebilir ve böylece psikolojik anlamda gelişim gösterebilirsiniz. 


Yoga ve Meditasyon Arasındaki Bağ Nedir?

Yoga, temel mantığı incelendiğinde bir meditasyon türü olarak da görülebilir. Meditasyon, daha çok hareketsiz durarak ve nefes düzenlemeleri üzerine gerçekleştirilen bir rahatlama yöntemidir. Yoga ise fiziksel aktiviteyi de gerektirebilmektedir. 

Yoganın çeşitli türleri bulunuyor olsa da genel itibariyle fiziksel aktivite gerekliliği bulunduruyor olması onun meditasyondan ayrılmasını sağlamaktadır. 

Yoga ve meditasyon, temelde insanın ruhani boyutta gelişim göstermesine ve kendi kişisel gelişimini sağlamasına büyük ölçütte yardımcı olan yöntemlerdir. Günümüzde bu yöntemlerin sıklıkla anılması ve pek çok kesim tarafından uygulanmaya başlamış olması da yoganın gelişim göstermesini ve yaygınlaşmasını sağlamıştır. 


Yoga Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yoga yaparken dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle yoga yapılacak ortamda huzur ve güven duygusunun olması gerekir.  Yoga yaparken yoga yapılacak alanın güvenli olması da son derece önemlidir. Bu nedenle kişilerin alan seçimini iyi gerçekleştirmesi gerekir. 

Yoga yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer adım ise yoga hareketlerinin kişilerin fiziksel kabiliyetlerine uyumlu olmasıdır. Bazı yoga hareketlerinin profesyonellik gerektirmesi ve her bedenin her harekete uyumlu olmaması gibi durumlar nedeniyle, kişilerin yoga yaparken kendilerini bedensel anlamda fazla zorlamamaları, hasar görmemeleri adına son derece önemlidir. 

Kişilerin yoga yaparken herhangi bir sorun yaşaması adına ısınma hareketlerini gerçekleştirmeleri de faydalı olmaktadır. Fiziksel olarak belli başlı hareketleri gerçekleştirirken, ısınmamış kasların bir anda hareketler karşısında şoka girmesi gibi sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Bu tarz bir sorun yaşamamak ve daha sonrasında herhangi bir rahatsızlık oluşmasını önlemek adına ısınma hareketlerinin yapılması son derece önemlidir. 


Yoganın Faydaları Nelerdir?

Yoga yapmanın vücuda ve kişisel gelişime farklı pek çok faydası bulunmaktadır. Pek çok konuda faydası bulunan ve kişilerin her anlamda gelişmesine büyük katkısı bulunan yoganın kişilere katkı sağladığı noktaları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • • Vücudunuzun esneklik kazanmasını sağlar! Bu sayede bedeninizin gevşemesi ve pek çok hareketi çok daha rahat yapmanız mümkün olmaktadır. 
  • • Yoga sayesinde kas kuvveti oluşturmanız da mümkün olmaktadır. Kaslarınızı daha aktif kullanarak geliştirmeniz ve güçlendirmeniz yoganın sağladığı önemli avantajlar arasında yer almaktadır. 
  • • Kemik sağlığınızı yoga ile geliştirmeniz mümkündür. Yoga, aynı zamanda çok daha güçlü ve dik durmanıza da yardımcı olmaktadır. 
  • • Zihinsel olarak daha berrak ve açık bir zihne sahip olmanız da yoga ile birlikte mümkün. 
  • • Psikolojik anlamda olumlu şekillerde etkilenerek kendinizi çok daha pozitif bir hâle getirmeniz de yoga sayesinde mümkün oluyor. 

Bu ve bunun gibi daha pek çok avantaja yoga yaparak erişmeniz mümkün. Siz de yoga yaparak kendinizi çok daha etkili bir şekilde ifade edebilir, çok yönlü bir gelişim gösterebilirsiniz. Bu sayede yoga ile farklı alanlarda gelişim göstermeniz de mümkün olur. Yoganın yanı sıra önerdiğimiz yöntemler arasından bir tercihte bulunarak da kendi gelişiminizi kolaylıkla destekleyebilir ve aynı zamanda sertifika sahibi olabilirsiniz! 


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.