YKS Tercih Sonuçları Açıklandı!
  • Rüzgar Karakuz
  • 0 Yorum
  • 15 Ağustos 2022
  • 1238

YKS Tercih Sonuçları Açıklandı!

ÖSYM nihayet açıkladı! Peki, YKS sonuçları nereden açıklandı? Sonuçları nasıl görebiliriz? Üniversiteye nasıl kayıt olunur?


Uzun ve zorlu bir süreç sonrasında gerçekleştirilen YKS sınavının etkileri devam ediyor. Pek çok kişi tarafından uzun bir süreçte merakla beklenmişti YKS sınavı. Milyonları aşkın aday tarafından giriş gerçekleştirilen YKS sınavının sonuçların açıklanması ve tercih süreçlerinin başlaması gibi süreçlerde de yoğun bir ilgi ile takip edildiği görüldü. 

2022 YKS sınavı, her sene olduğu gibi bu sene de adayların kendilerini ve seviyelerini tespit edebilecekleri şekilde oldukça kapsamlı olarak hazırlandı. Sınavın gerçekleştirilmesi ve sonuçlarının açıklanması sonrasında ise tercih süreci başladı. Sonucuna göre programa kayıt hakkı kazanan adaylar tercih süreçlerini yönetti. ÖSYM üzerinden tercih listesini giren adaylar tercihlerin açıklanması için bekleyiş süreci içerisine girmişti. ÖSYM nihayet açıkladı!

Çok daha geç açıklanması beklenen tercih sonuçlarının günler öncesinden açıklanması da adaylarda kafa karışıklığı ve panik hâli yarattı. Sonuçlarını ve yerleştikleri üniversiteleri görmek isteyen adaylar ÖSYM’nin resmi sitesine akın etti. Bu yoğunluk sonrasında ise resmi sitenin sürücüsünün yavaşladığı ve hatta anlık olarak çöktüğü görüldü.

Peki, YKS sonuçları nereden açıklandı? Sonuçları nasıl görebiliriz? Üniversiteye nasıl kayıt olunur?


2022 2022 YKS Üniversite Sonuçları Açıklandı! Kimler Nereleri Kazandı?

Uzun zamandır beklenen ve büyük bir merakla araştırılan YKS 2022 tercih sonuçları sürpriz bir hamleyle 15 Ağustos 2022 günü sabahın erken saatlerinde açıklandı. Normalde daha geç açıklanması beklenen sınav sonuçlarının erken açıklanmış olması adayları bir hayli şaşırttı.

Üniversite yerleşimlerini ve tercih sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar nasıl tercih sonucumu öğrenebilirim, sorusuna yanıt aradı. Adayların T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile "sonuc.osym.gov.tr" adresi üzerinden tercih sonucunu görüntülemesi mümkün olacak. 22-26 Ağustos 2022 tarihinde ise kayıt işlemleri gerçekleştirilebilecek. 

2022 YKS yerleştirme sonuçlarına bağlı olarak üniversite kaydı oluşturmak isteyen adayların kayıt işlemlerini de yine ÖSYM sistemi üzerinden gerçekleştirmesi gerekecek. Alınan tercihler doğrultusunda yerleştirme yapan ÖSYM’nin 2022-yks sürecini tamamlayabilmek adına yalnızca kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesi kaldı. 

Yükseköğretim kayıt programı olarak ÖSYM, adayların puanlarına ve özellikle yüzdelik dilimlerine en uyumlu sonuçları adayların yerleştirme sonucu olarak belirlemiş durumda. Adaylardan alınan tercihler doğrultusunda 2022-yks yükseköğretim yerleştirmelerini gerçekleştiren ÖSYM, KKTC üniversiteleri hariç yükseköğretim kurumlarının kayıt işlemlerini 22-26 Ağustos tarihlerinde açıyor. Kesin kayıtlarla birlikte adayların kazandıkları üniversitelere yerleşmeyi tercih edip etmedikleri belli olacak.


2022 Tercih Sonuçlarına Nereden Bakılır?

2022 YKS süreci büyük bir heyecanla bekleniyordu. Sınava giren ve sonuçları açıklanan adayları en son yeni bir heyecan sarmıştı: tercih yapmak. Tercih sürecinin de tamamlanması ile birlikte adayların gözü sonuçların açıklandığı görebilmek için ÖSYM’ye kilitlenmişti. Sürpriz bir kararla sonuçları ÖSYM bu sabahın erken saatlerinde yayınladı!

YKS yerleştirme sonuçlarına göre sonraki süreci planlamak isteyen kişiler öncelikle ÖSYM üzerinden tercih sonuçlarını kontrol edebilmek amacıyla siteye giriş gerçekleştirmeli. Sonuçlar doğrultusunda 2022-yks yükseköğretim programlarına kayıt olunabiliyor. 

Tercih sonuçlarını görüntüleyebilmek için ise "sonuc.osym.gov.tr" adresine giriş yapmak gerekiyor. Buradan TC kimlik bilgisini ve şifreyi girerek sisteme giriş gerçekleştirme imkanına erişilebiliyor. Yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemlerinin gerçekleştirilmesi için tercih sürecinde listenizi girmiş olmak gerekiyor. Sonuçlarına göre adaylardan alınan tercih listesi incelendikten sonra adaya en uyumlu üniversite ve bölüme yerleştirme gerçekleştiriliyor. 

Programların merkezi yerleştirme işlemlerinin gerçekleştirilmesindeki son adım ise, 22-26 Ağustos arasında gerçekleştirilecek olan elektronik kayıtlar oluyor. Bu kayıt işlemleri de gerçekleştirildikten sonra adayların yerleştikleri bölüm ve üniversitede eğitimini sürdürmesi mümkün oluyor. 


2023 YKS Ne Zaman Olacak?

2022 YKS sürecinin sonuna gelinmesi ile birlikte en sık konuşulan konu 2023 YKS tarihi oldu. ÖSYM henüz bir sonraki sınava dair kesin bir tarih vermedi. Sınava hazırlanan öğrenciler henüz net bir tarih açıklanmamış olsa da bu seneye benzer tarih aralıklarında sınavın gerçekleştirileceğini düşünüyor. YKS sonuçlarına göre adaylardan gelen tercihlerle 2022 YKS sürecinin tamamlanmaya yakın olması, artık ÖSYM için 2023 YKS tayfanın öne çıkmasını sağlıyor. ÖSYM’yi bekleme sırası artık 2023 tayfada olarak görülüyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.