YKS Puan Hesaplama

YKS Puan Hesaplama

YKS, adayların gelecekte alacakları eğitimin niteliğini etkilemesi nedeniyle oldukça önemlidir. Peki, YKS puanı nasıl hesaplanır?


YKS’ye bu yıl 3 milyonun üzerinde aday katılım sağladı. YKS hazırlığı uzun döneme yayılan bir stres kaynağı iken adayların emeklerinin neticesini alacağı YKS’nin kendisi de ayrı bir stres kaynağıdır. Çünkü YKS, adayların gelecekte alacakları eğitimin niteliğini etkilemektedir. Peki, YKS puanı nasıl hesaplanır?

Sınavın sona ermesinin ardından puan hesaplama ve tercih telaşı başlamaktadır. Sınavdan hemen sonra dahi ailelerin sınav sonucu öğrenme telaşı içerisine girdikleri görülebilmektedir. Puan Hesaplama YKS sürecinin en kritik unsurlarından biridir. Çünkü adaylar bu puanlara göre tercih yapacaklardır. 

Çocuklarının en iyi üniversitelere girmesini isteyen anne ve babaların bu nedenle de sık sık internette tyt ve ayt sonuçlarını arattığı görülmektedir. Sınava son derece az bir süre kalmışken ailelerin şimdiden güvenli bir şekilde sonuç hesaplaması gerçekleştirebilecekleri bir sistem arayışı içerisine girmesi de oldukça doğal karşılanıyor. 

Puan hesaplaması gerçekleştirilirken standart sapmalar olabildiği için hesaplama yapılsa dahi net puanı tutturmak her sitenin yapabildiği bir hesaplama işlemi olmuyor. Özellikle tyt ye girdikten sonra internette en sık araştırılan sorulardan bir tanesi de nasıl puanım hesaplanır, sorusunun cevabı oluyor. Tyt puan hesaplaması sırasında özellikle Türkçe ve matematik netlerinin ham puanı oluşturmada büyük etkilerinin olduğu görülüyor. 

Ayt kısmında ise genellikle fen bilimleri testlerinden soru çözmüş olan sayısal öğrencilerinin standart sapmaya bağlı olarak öne çıkabildikleri görülüyor. Sözel öğrenciler için ise hesaplamada diğer rakiplerini geride bırakma noktasında sosyal bilimler dersleri öne çıkıyor. 

Sözel, sayısal veya eşit ağırlık bölümleri haricinde yabancı dil okuyan öğrencilerin ydt puan hesaplama işlemleri için de güvenilir bir site arayışı içerisine girdiği görülüyor. Hesaplama sitelerinde yaptığınız doğru soruların ve yanlış soruların sayısını girmeniz hâlinde size bir hesaplama sunulsa da her sitenin hesaplama noktasında güvenilir olmadığı biliniyor. 

Güvenli bir şekilde puan hesaplaması gerçekleştirebilmek için Eğitim Kutusu olarak sizlere YKS Puan Hesaplama modülü sunuyoruz. Modülümüz ile en doğru ve en güvenilir YKS puan ve sıralama hesaplama yapabileceksiniz.

Tyt nin ve ayt nin bunaltıcı ve strese sokan havasının yanında bir de sonuç hesaplama sıkıntısı ile boğuşmamanız için hazırlamış olduğumuz bu hesaplayıcı sayesinde, notunuzu hesaplayarak kendiniz için ideal bir üniversite sıralaması taslağı hazırlamanız da mümkün olacaktır. 


AYT TYT YDT Sınavları

AYT TYT YDT sınavları nedir tek tek inceleyerek devam edelim. YKS yani Yükseköğretim Kurumları Sınavı, AYT yani Alan Yeterlilik Testi, TYT yani Temel Yeterlilik Testi ve son olarak YDT yani Yabancı Dil Testi olarak üç bölümden oluşmaktadır.

YKS birinci oturum TYT sınavıdır. Genel puana etkisi %60’tır. İkinci oturum AYT sınavıdır. Ve genel puana katkısı %30’dur. Son olarak üçüncü oturum YDT sınavıdır. Sınava katkısı %30’dur.

İlk oturum olan TYT sınavına tüm adaylar girmek zorundadır. TYT sorularının hazırlandığı müfredat, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatıyla uyumludur. Genel olarak mantık ve okuduğunu anlama soruları sorulmaktadır.

AYT sınavı, adayların sayısal, sözel, eşit ağırlık, alanlarındaki başarısını ölçmektedir. AYT sınavına girmek için adayların önce TYT sınavını başarıyla tamamlamaları gerekmektedir. Üniversitelere alım AYT puanı ile yapılmaktadır. Adayın TYT’den 150 ve AYT’den 180 alması tercih yapması için yeterlidir.

Yaptığınız doğru sorulara bağlı olarak hesaplayabileceğiniz puanınızı en doğru şekilde ve kolaylıkla size özel hazırlamış olduğumuz modülümüz ile öğrenmeniz mümkün. Her seferinde tyt puan hesaplama aramasını gerçekleştirmemenizi sağlayan ve son derece kolay bir şekilde hesaplama yapabileceğiniz sistemimiz, ösym nin tarafınıza vereceği puanı en doğru şekilde sizlere sunuyor.


YKS Puanı Nasıl Hesaplanır?

Yks puanını hesaplamak isteyen öğrencileri ayt ve tyt puanları dahilinde değerlendirmeye almak mümkün olmaktadır. Yabancı dil bölümü üzerinden sınava girmiş öğrencilerin ise tyt sınavlarının yanında ydt sınavları dikkate alınarak hesaplaması gerçekleştirilmektedir.

Yks puanını doğru bir şekilde hesaplayabilmek için öncelikle doğru ve yanlış sayısını tam olarak tespit etmek gerekiyor. Öğrencilerin bu nedenle sınavdan hemen sonra soruların cevaplarını da araştırdıkları görülüyor. Bu doğrultuda pek çok kişinin hatırladıkları kadarıyla doğru yanlış sayılarını büyük ölçütte tutturma imkânı bulunuyor. 

Yks puanı hesaplarken önemli olan detaylardan bir tanesi de öğrencilerin optikte herhangi bir kaydırma yapıp yapmadıklarından emin olması ve optikle ilgili herhangi bir sorun olmadığını kesinleştirmeleri oluyor. 

Optiği ile ilgili herhangi bir sıkıntısı olmayan kişilerin doğru ve yanlış cevap sayılarını da hesapladıktan sonra alanlarına göre dersleri sınırlandırmaları gerekiyor. Örneğin sözel bölümü puan hesaplaması gerçekleştiren bir kişinin bu bölüme ait Türkçe ve sosyal bilimler sorularındaki doğru ve yanlış cevaplarını kontrol etmesi gerekliliği bulunuyor. 

Yks puanı hesaplamanın pek çok avantajı bulunuyor. Notlar açıklanmadan önce kişilerin öncelikle önceki senelerin taban puanlarına bakarak girebilecekleri okullar hakkında fikir sahibi olmaları mümkün oluyor. Buna bağlı olarak da bir tercih listesi oluşturma imkanı edinmek öğrencilerin kafa karışıklığından bir an önce kurtulup yol çizebilmesi adına son derece faydalı oluyor. 

Sizler için hazırlamış olduğumuz sistem sayesinde doğru ve yanlış sayınızı girmeniz hâlinde sistemimiz içerisinden alacağınız puanı öğrenmeniz mümkün oluyor. Türkçe ve temel matematik soru bilgilerini girdikten sonra alanınıza bağlı olarak sözel veya sayısal diğer derslerinizin doğru-yanlış sayılarını da girerek puanınızı hesaplayabileceksiniz. 

Siz de yks puan hesaplaması yapmak istiyorsanız aşağıda belirtilen linke tıklayarak kolaylıkla ve oldukça güvenli bir şekilde bu talebinizi gerçekleştirebilirsiniz:

https://egitimkutusu.com/yks-puan-hesaplama 


OBP Nedir?

YKS okul puanı hesaplama da genel puana büyük katkı sağlamaktadır. Buna göre adayların okullarında kazandıkları puan OBP yani Ortaöğretim Başarı Puanları YKS’den elde edecekleri puana katılmaktadır. Buna göre bir aday en yüksek 60 en düşük 30 puan alabilmektedir.

OBP puanı sayesinde tyt ve ayt genel puanını yükseltmek ve sıralamada üst sıralara çıkmak mümkün oluyor. Bu sebeple adayların genel okul puanlarını iyi bir seviyede tutmaları da alacakları genel puana yansıyarak büyük bir avantaj sağlıyor. Net puan hesaplaması gerçekleştirilirken ise ham puan üzerine OBP puanı eklenerek adayların sınav sonucu ortaya çıkartılıyor. 


Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık Puanları Hesaplanırken Hangi Dersler Dikkate Alınır?

Her bölümün puanının ayrı ayrı hesaplanmasının elbette ki bir nedeni bulunuyor. Buna bağlı olarak sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil puanları ayrı ayrı hesaplanıyor. Sayısal puanı hesaplanırken öğrencilerin matematik ve fen bilimleri derslerine dair elde ettikleri netler dikkate alınıyor. Tyt kısmında bütün derslerden soru çözerek sıralama ve puan yükseltmek gerekirken ayt sınav sonrası kimya, fizik, biyoloji ve matematik alanlarında güzel netler elde etmiş olmak gerekiyor. 

Sözel bölümler için ise Türkçenin yanı sıra sosyal bilimler testi yani tarih, din kültürü, felsefe ve coğrafya dersleri önem taşıyor. Tyt kısmında Türkçe önem taşırken ayt kısmında edebiyat sorularından çıkartılan netlerin iyi olması gerekiyor. 

Eşit ağırlık öğrencilerinin ayt kitapçığının hem sözel hem de sayısal bölümlerinden diledikleri kadar soru çözmesi mümkün oluyor. Bu bölümdeki öğrenciler için zorunlu bir ders bulunmuyor. Edebiyat ve matematik netlerinin asıl önemi taşımasının yanında diğer sayısal ve sözel dersleri çözerek de eşit ağırlıkçıların standart sapma sayesinde sıralama yükseltme imkanı bulunuyor.

Son olarak yabancı dil öğrencileri için ise ayrı bir sınava (ydt) girme gerekliliği bulunuyor. Bu bölümden ikinci oturum sınavına giren öğrencilerin kitapçıkları farklı oluyor ve yalnızca 80 soruluk dil soruları kitapçık içerisinde yer alıyor. 

Puanınızı hesaplamak için, yazımızda belirtmiş olduğumuz linke tıklamanız ve Eğitim Kutusu tarafından sizlere sunulmuş olan kaliteli puan hesaplayıcı sayesinde alacağınız notu öğrenmeniz mümkündür. Siz de kolaylıkla ve doğru bir şekilde puanınızı öğrenebilmek için, aşağıda belirtilen linke tıklayabilirsiniz:

https://egitimkutusu.com/yks-puan-hesaplama 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.