YKS 2022 Açıklandı! ÖSYM YKS Sonuç Sorgulama
  • Mert Aylanç
  • 0 Yorum
  • 18 Temmuz 2022
  • 955

YKS 2022 Açıklandı! ÖSYM YKS Sonuç Sorgulama

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği YKS 2022 sonuçları açıklandı! Peki, sonuç görüntüleme ekranına nasıl ulaşılır?


Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği YKS 2022 sonuçları açıklandı! 20 Temmuz 2022 tarihinde açıklanması beklenen YKS sonuçları ÖSYM’nin sürprizi sonrasında 18 Temmuz sabah saatlerinde açıklandı. Peki, 2022 YKS adayları sonuç görüntüleme ekranına nasıl ulaşılır?

Milyonlarca adayın girdiği ve ter döktüğü YKS sınavının sonrasında gündem sonuçların ne zaman açıklanacağı olmuştu. ÖSYM sonuçları 20 Temmuz’da açıklayacağını söylemiş olsa da önceki yıllardan bilindiği üzere bir sürpriz yapması ihtimaline dair adaylar tetikte bekliyordu. Adayların beklediği gibi sonuçlar ÖSYM’nin sürprizi ile birlikte duyurulan tarihten bir gün önce açıklandı. Adaylar sonuç ekranına girerek sınav sonucunu ve sıralamasını öğrenmek için harekete geçti. İşte YKS aday sonuç görüntüleme sayfası…


YKS 2022 Erken Mi Açıklandı? Sınav Sonuçlarına Nereden Bakılır?

YKS beklenenin ve duyurulan tarihin aksine ÖSYM’nin sürpriz yapması sonucu erken açıklandı! Milyonlarca öğrenci tarafından büyük bir merakla ve soluksuz beklenen sınav sonuçlarına 18 Temmuz 2022 sabah 08.00 sularından itibaren ulaşmak mümkün hâle geldi.

Adaylar sınav sonuçlarının açıklandığını öğrenince soluğu ÖSYM’nin resmi sitesinde aldı. ÖSYM adaylara sürpriz yaparak sınav sonuçlarını erken açıklama kararını bu yıl da sürdürdü. Önceki yıllarda da birkaç gün öncesinden olası bir sürprize karşı adayların beklediği ve sık sık resmi siteyi kontrol ettiği biliniyordu. Bu yıl da adaylar kontrollerini sürdürdü. ÖSYM tarafından ise gelenek bozulmadı ve sürpriz bir şekilde sonuçlar açıklandı.  

Sonuçların açıklanmasıyla birlikte adaylar yerleştirme puanları hakkında bilgi almak için ÖSYM’nin sitesini ziyaret etti. Sınav sonuçlarını nasıl öğrenebilirim, sorusu ise trendler içerisine girdi. Peki, sınav sonuçlarına nereden bakabilirsiniz?

ÖSYM’nin resmi sitesi üzerinden aday bilgileri ile giriş yaparak sonuçları öğrenmeniz mümkün. 2022 yılı üniversite sınavı sonuçlarına ulaşmak isteyen kişilerin tc kimlik numaraları ve şifreleri ile sonuc.osym.gov.tr adresine giriş yapma imkanı bulunuyor. Sonuçlarını öğrenen öğrencilerin aklında ise tek bir soru var. YKS tercihleri ne zaman yapılacak?


YKS 2022 Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

YKS sonuçlarını bu sabah itibariyle öğrenen öğrencilerin yks 2022 tercihi ne zaman yapılacak sorusunun cevabını araştırdığı biliniyor. ÖSYM 2022-yks tercih işlemleri 27 temmuz 2022 tarihinde başlayacağını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre adaylar tercihlerini 27 Temmuz tarihinden itibaren belirlenen süre dahilinde yapabilecek. 

ÖSYM tarafından belirlenen süre içerisinde listede değişiklikler yapma imkanı da bulunacak. Öğrencilerin kendi diledikleri şekilde ve verilen sayı sınırına bağlı olarak kendi listelerini oluşturmaları mümkün olacak. 

Tercih listesi oluşturmak ise adayların zorlu sınav sürecinde tamamlamaları gereken en önemli adımlardan bir tanesi. Adayların 2022-yks yükseköğretim programları taban puanlarına ve yönetmeliklerine bağlı olarak tercih listelerini oluşturma imkanları bulunuyor. 2022 YKS programları ve kontenjanları kılavuzu üzerinden üniversitelere dair inceleme ve belirleme yapmak mümkün olacak. Kılavuza ulaşmak için ise yine ÖSYM’nin resmi sitesini ziyaret etmek gerekiyor. 


Sınav Tercih Listesi Nasıl Hazırlanır?

Sınav tercih listesi, YKS maratonunun en önemli kısımlarından bir tanesi. Doğru bir yönetim ile tercih listesini oluşturmak ve planlı programlı hareket ederek alınan puana bağlı olarak en doğru tercih listesini oluşturmak adayların şu andaki asıl hedefi. İyi bir tercih listesi nasıl hazırlanır?

Tercih listesini etkili bir şekilde hazırlamak sınav sürecinde büyük öneme sahip. Adayların etkili ve doğru bir tercih listesi oluşturabilmek için önce diledikleri bölümleri tespit edip bu bölümlerle puan uyuşma noktasını tespit etmesi gerekiyor. Puanı ile uyuşan bölümleri tespit eden adayların üniversiteyi okuyacakları bölgelere göre de bölümleri sınırlandırarak en yüksekten en düşüğe doğru tercih listelerini oluşturmaları gerekiyor. 


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.