Yapay Zeka Nedir?
  • Hatice Kübra Erdem
  • 0 Yorum
  • 20 Haziran 2023
  • 190

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka (YZ), akıllı makineler oluşturmakla ilgilenen geniş kapsamlı bir bilgisayar bilimi dalıdır. Makinelerin insan zihninin yeteneklerini modellemesine ve hatta geliştirmesine izin verir.


Yapay zeka (YZ), akıllı makineler oluşturmakla ilgilenen geniş kapsamlı bir bilgisayar bilimi dalıdır. Makinelerin insan zihninin yeteneklerini modellemesine ve hatta geliştirmesine izin verir. Özellikle makine öğrenimi ve derin öğrenmedeki gelişmeler, teknoloji endüstrisinin neredeyse her sektöründe bir paradigma değişikliği yaratıyor. Her geçen gün karşımıza farklı yapay zeka örnekleri çıkıyor.


Makine öğrenimi nedir?

Makine öğrenme, büyük miktarda veriler üzerinde eğitilen algoritmalara dayalı bir yapay zeka biçimidir. Denetimli öğrenmeye ayarlanmış algoritmalardır.

Bu algoritmalar, kalıpları algılayabilir. Açık programlama talimatı almak yerine verileri ve deneyimleri işlerler. Tahminlerin ve önerilerin nasıl yapılacağını öğrenebilir.

Algoritmalar ayrıca zaman içinde etkinliklerini artırmak için yeni verilere ve deneyimlere yanıt olarak uyum sağlar. İnsanların hesaba katamayacağı kadar büyük olan verilerin hacmi ve karmaşıklığı, makine öğreniminin potansiyelini de artırdı.

Makine öğrenimi, tıbbi görüntüleme analizi ve yüksek çözünürlüklü hava tahminindeki başarılar da dahil olmak üzere bir dizi endüstride etkili oldu.


Yapay Sinir Ağı

Makine öğreniminde kullanılan üç tür yapay sinir ağı şunlardır:

İleri beslemeli sinir ağları

İlk olarak 1958'de önerilen bu basit sinir ağında, bilgi yalnızca tek bir yönde hareket eder. Model tarafından yeniden analiz edilmek üzere asla geriye gitmeden, modelin giriş katmanından çıkış katmanına doğrudur.

Bu, farklı veri kümeleri hakkında bir şeyler tahmin etmesi için modeli "eğitebileceğiniz" anlamına gelir.

Özellikle bankacılıkta hileli finansal işlemleri tespit etmek için ileri beslemeli sinir ağları kullanılmaktadır.


Evrişimli sinir ağları (CNN'ler)

CNN'ler, hayvan görsel korteksinin yapısına göre modellenen bir tür ileri beslemeli sinir ağıdır. Bu nedenle, CNN'ler, fotoğraflara dayalı olarak kuş veya bitki türlerini tanımlayabilmek gibi algısal görevler için çok uygundur.

Ticari kullanım örnekleri arasında, bir markanın itibarını yönetmek veya potansiyel ortak pazarlama fırsatlarını belirlemek vardır. Tıbbi taramalardan hastalıkların teşhis edilmesi veya sosyal medyada bir şirket logosunun tespit edilmesine kadar uzanır.


Yapay Zeka Mühendisliği Ne İş Yapar?

YZ Mühendisliği, yapay zeka nasıl yapılır konusu ile ilgilenir. Büyük veri setlerinin işlenmesi ve analiz edilmesidir. Ayrıca öğrenme algoritmalarının geliştirilmesi ve uygulanmasını gerektirir. Ve YZ çözümlerinin gerçek dünya uygulamalarına entegrasyonu gibi geniş bir yelpazede teknik yetenekler gerektirir.

Algoritmalar ile ilgili detaylı bilgi edinmek için ''Algoritma Nedir?'' adlı blog yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

YZ Mühendisleri genellikle büyük teknoloji şirketlerinde, araştırma kuruluşlarında, üniversitelerde veya startuplarda çalışır. Ve bir dizi sektörde çeşitli uygulamalar geliştirirler. Ülkemizde yapay zeka eğitimi lisansta ikiye ayrılır: Yapay zeka ve veri mühendisliği ile yapay zeka ve robotik mühendisliği. Yapay zeka mühendisliği taban puanları, ve yapay zeka yüksek lisans olanakları başka makalemizde size sunulacaktır.


Yapay Zeka Mühendisliği Maaş Ortalaması Nedir?

Yurtdışı iş imkanları daha fazladır. Türkiye'de çalışan yapay zeka mühendisi maaşı yurtdışına nazaran oldukça azdır. Verilere göre Türkiye'de bir Yapay Zeka Mühendisinin yıllık ortalama maaşı genellikle 100.000 - 200.000 TL arasında değişir. Yapay zeka mühendisliği 2023 yılında daha da revaçtadır.

Bu nedenle yapay zeka mühendisliği 2023 taban puanları ve başarı sıralamaları yükselmektedir. Özel sektörün ileriki zamanlarda vazgeçilmez tercihi olacaktır.


Yapay Zeka Uygulamaları Nelerdir?

E-Ticaretten eğitime, finanstan pazarlama her türlü sektörde yapay zeka aracı kullanılır. Genellikle insandan bağımsız hareketleri ve değişimleri tahmin etmede kullanılır İşte onlardan bazıları:


Kişiselleştirilmiş Alışveriş

YZ teknolojisi, müşterileriniz ile daha iyi etkileşim kurabileceğiniz öneri motorları oluşturmak için kullanılır. Bu öneriler, göz atma geçmişlerine, tercihlerine ve ilgi alanlarına göre yapılır. Müşterileriniz ile ilişkilerinizi ve markanıza olan sadakatlerini geliştirmenize yardımcı olur.


Yapay Zeka Destekli Asistanlar

Sanal alışveriş asistanları, çevrimiçi alışveriş yaparken kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yardımcı olur. Doğal Dil İşleme, konuşmayı olabildiğince kişisel kılmak için kullanılır. Ayrıca, bu asistanlar müşterileriniz ile gerçek zamanlı etkileşim kurabilir.


Dolandırıcılık Önleme

Kredi kartı sahtekarlıkları, E-Ticaret şirketlerinin uğraştığı en önemli konulardan ikisidir. AI, sahte incelemeleri belirlemeye ve işlemeye yardımcı olur. Böylece, kredi kartı dolandırıcılığının gerçekleşme ihtimalini azaltmaya yardımcı olabilir.


Yapay Zeka Robot

Yapay zeka (AI) robotları, çevrelerini algılayabilen ve belirli hedeflere ulaşmak için harekete geçebilen, genellikle programlanabilir makinelerdir. AI, robotların kendi başlarına öğrenme, sorun çözme, hedeflere ulaşma ve karar verme yeteneklerini sağlar.


Eğitimcilere Yardımcı Olmak İçin Otomatikleştirilmiş İdari Görevler

YZ, eğitimcilerin ve öğrencilerin işini kolaylaştırmak ve otomatikleştirmek gibi görevleri yerine getirebilir.


Akıllı İçerik Oluşturma

Video dersler, konferanslar ve ders kitabı kılavuzları gibi içeriklerin YZ ile dijitale aktarabiliriz. Animasyonlar ve öğrenme içerikleri gibi farklı arayüzleri farklı sınıflardaki öğrenciler için uygun hale getirebiliriz.


Sesli Asistanlar

YZ sayesinde, sesli ve görüntülü özetlerle zengin bir öğrenme deneyimi oluşturabiliriz. Bir öğrenci, sesli asistanlar aracılığıyla ekstra öğrenim materyaline veya yardıma erişebilir.


Kişiye Özel Öğrenme

YZ teknolojileri sayesinde öğrenciler verilerini ders planları, hatırlatıcılar, çalışma kılavuzları, hızlı notlar, oluşturmak için kullanabilir.


Otonom Araçlar

Bazı otomobil şirketleri bilgisayarları insanlar gibi düşünecek ve gelişecek şekilde eğitmek için makine öğrenimini kullanıyor.


Spam Filtreleri

Günlük hayatımızda kullandığımız e-posta, spam e-postaları, YZ teknolojisi ile filtreler.


Yüz tanıma

Elektronik cihazlarımız, güvenli erişim sağlamak için algılamak ve tanımlamak için yüz filtreleri kullanarak yüz tanıma tekniklerini kullanır. Yüz tanıma, kişisel kullanımın dışında, birçok sektörde yaygın olarak kullanılan bir YZ uygulamasıdır.


Öneri Sistemi

Günlük hayatımızda kullandığımız çeşitli online platformların tümü, etkileşimi artırmak için kullanıcılara özel öneriler sunar. Bu, hemen hemen tüm sektörlerde çok yaygın olarak kullanılan bir YZ uygulamasıdır.


Günlük Hayatınızda İşinize Yarayacak Yapay Zeka Programı Örnekleri

YZ, günlük hayatımızın birçok yönünde işlerimizi kolaylaştırıyor. İşte günlük hayatta karşımıza çıkan ve birçok alanda işimizi kolaylaştıracak en güncel bazı birkaç yapay zeka sitesi:

Jasper AI:

Jasper ile blog gönderileri, ürün açıklamaları, reklam metni ve sosyal medya altyazıları gibi pazarlama metinleri oluşturabilirsiniz.

Midjourney:

Midjourney, bir metinden resme yapay zeka (AI) hizmetidir. Hizmet, kullanıcıların metinden çok çeşitli görüntüler ve sanatsal formlar ortaya çıkarmalarına izin verir. Midjourney'nin yapay zekası, özellikle yüksek kaliteli, iyi yapılandırılmış ve ayrıntılı görüntüleri ile tanınır.

RunwayML AI:

RunwayML dakikalar içinde metinden videolar oluşturmanıza olanak sağlayan bir YZ aracıdır.

Kaiber AI:

Kaiber, metinden video ve resimler oluşturmak için kullanılan yaratıcı bir platformdur. Sıfırdan benzersiz varlıklar oluşturmak için "İstemler" olarak bilinen metin girişleri sağlayabilirsiniz.

Wordtune:

Wordtune, ne söylemeye çalıştığınızı anlar. Yazınızı daha net, çekici ve özgün hale getirmenin yollarını önerir.

Gamma.app:

Gamma, ile YZ destekli ilgi çekici sunumlar, notlar, özetler ve belgeler oluşturabilirsiniz.

Eğer daha fazla YZ uygulaması öğrenmek ve kullanmak istiyorsanız ''Hayatınızı Kolaylaştıracak Yapay Zeka Uygulamaları'' yazımızı okuyabilirsiniz. Eğitim Kutusu web sitesi de bir yapay zeka programı olarak görülebilir

Eğitim Kutusu web sitesini daha çok araştırarak yapay zeka alanında birçok içeriğe ulaşabilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.

Sizlere Öneriyoruz

Bu blog yazısını okuyanlar aşağıdaki eğitimleri tercih ettiler!