Uzaktan Eğitimin Avantajları
  • Rüzgar Karakuz
  • 0 Yorum
  • 13 Eylül 2022
  • 502

Uzaktan Eğitimin Avantajları

Pandemi sonrası ne çok alıştık uzaktan eğitime öyle değil mi? Peki, uzaktan eğitimin avantajları nelerdir?


Pandemi sonrası ne çok alıştık uzaktan eğitime öyle değil mi? Eskiden pek bildiğimiz bir eğitim modeli olmayan online eğitim, pandemi sonrası ise uzun bir süre mecburi eğitim sistemimizi oluşturdu. Bu eğitim sistemini kullanarak günümüzde pek çok eğitim firmasının da çeşitli eğitimler vermeye başladığı görüldü.

Eskiden pek bilinmeyen bir tarz olsa da online kanalların kullanılarak eğitim alınması, şu anda son derece normal ve popüler bir durum. Geleneksel yüz yüze eğitim metodunun dışına çıkmayı ve dijitale entegrasyonu artıran bu eğitim modeli, teknolojinin gitgide gelişmesi ile de daha çok tercih edilecek gibi. Peki, online eğitim modellerinin sağlamış olduğu başlıca avantajlar nelerdir?


  • 1. Dilediğiniz yerden eğitime katılabilirsiniz

Uzaktan eğitim modelinin belki de en büyük avantajı bu oldu. Pandemi sürecinde evlerinden derse bağlanan öğrenciler, örgün öğretimde bulunan sınıfta bulunma zorunluluğundan bir süreliğine kurtulmuş oldu. Uzaktan eğitim öğrenci bazında avantajlı gibi görülse de öğretmenler için de büyük kolaylık sağladı. Dijital kanallar sayesinde öğrencileri ile buluşan ve ilgili eğitimlerini veren eğitmenler kolaylıkla eğitim süreçlerini tamamlama imkanına erişti. 

Online eğitim modeli sayesinde eğitiminize dilediğiniz yerden katılabiliyor olmanız son derece önemli bir avantaj. Siz de uzaktan eğitimi tercih ederek bu avantajdan faydalanabilirsiniz.


  • 2. İstediğiniz zaman eğitiminizi tamamlama imkanına erişebilirsiniz

Eğitiminizi yarıda bırakmak durumunda kalsanız dahi müsait olduğunuz bir zaman diliminde eğitime yeniden girebildiğinizi bir düşünün… Bu avantaja sahip olmak için online eğitim almak yeterli! Uzaktan eğitim modellerinin belki de en sevilen yanı istenilen zaman diliminde eğitime girişin yapılabiliyor olmasıdır. 

Bir eğitimi izlemeye başladınız fakat o an için bitirecek vakte sahip değilsiniz, ne olacak şimdi? Örgün eğitimde bu büyük bir problem hâline gelerek eğitiminizi tamamlama noktasında sorun yaratabilirdi. Uzaktan eğitim modelinde ise eğitim zaman ve mekandan bağımsızdır. Bu nedene bağlı olarak da eğitim dilendiği zamanda tamamlanarak öğrenim süreci sonuca kavuşturulabilir. Böylece öğrenci kendi hızında ve dilediği vakitte eğitimini devam ettirerek tamamlama imkanına erişebilir. 


  • 3. Çok daha hızlı bir şekilde eğitiminizi tamamlayabilirsiniz

Öğrenme süreci boyunca bizleri oyalayan bazı durumlar da bulunmaktadır elbette. Bu durumlardan en yaygını öğrenci ve öğretmen zaman uyuşmazlığı olabilir. Bir diğer neden de eğitime katılım sağlarken yolda veya yemek, hazırlanma gibi süreçlerde kaybedilen vaktin telafi edilemezliğidir. Online eğitim modeli bütün bu problemlerden kurtulmayı mümkün kılmaktadır. 

Eğitiminizi hızlı bir şekilde tamamlayabilmek ve eğitmenle herhangi bir zaman-mekan uyuşmazlığı yaşamadan eğitimi sürdürebilmek için online eğitimleri siz de alabilirsiniz. Bütün bu problemlerden kurtularak zamandan tasarruf eder ve bu tasarruf ettiğiniz zaman içerisinde de eğitiminizi çok daha hızlı ve etkili bir şekilde tamamlayabilirsiniz. 


  • 4. Ekstra ücret ödemeden daha az masrafla eğitiminizi tamamlarsınız

Herhangi bir ekstra yükümlülüğe girmeden eğitiminizi almak istemez miydiniz? Yol, yemek gibi masraflar, bir eğitim alırken kişilerin karşısına çıkan en büyük zorluklar arasında yer alıyor. Eğitim verenlerin de eğitimi alanların da faydasına olan uzaktan eğitim modeli sayesinde ise bu gibi külfetlerden kurtulmak mümkün oluyor. 

Uzaktan eğitim modelinde eğitim merkezine giderken ve bu merkezdeyken yapılması muhtemel harcamalardan korunmak ve daha az masrafla eğitim sürecini tamamlamak mümkün olmaktadır. Böylece online eğitimler  kişilerin maddi zarara uğramadan eğitim süreçlerini sürdürmelerine imkan sağlar denilebilir.


  • 5. Konforunuzdan ödün vermeden ve herhangi bir riske girmeden ilgili eğitiminizi alırsınız

Uzaktan eğitim, zaman ve mekandan bağımsız gerçekleşen bir eğitim türü olması nedeniyle konforunuzdan ödün vermeden eğitimlere katılma imkanınız bulunur. E öğrenme yöntemi sırf bu nedene bağlı olarak dahi sıklıkla tercih edilmektedir. 

Eğitim sistemi dahilinde önceki süreçlerde çoğunlukla örgün modeller tercih edilirken, günümüzde pek çok kişi uzaktan eğitim metoduyla eğitimlerini almayı tercih ediyor. 


Uzaktan Eğitim Modeli Her Eğitim İçin Uygun Mudur?

Uzaktan eğitim alma noktasında en merak edilen konulardan bir tanesi de her eğitimin uzaktan eğitim yöntemine uyumlu olup olmayacağı konusudur. Elbette ki süpervizyon gerektiren veya uygulamalı süreç gerektiren eğitim programlarının pek çoğunun uzaktan verilmesi pek mümkün değildir. Fakat Eğitim Kutusu olarak hazırlamış olduğumuz video online eğitimlerimizle hemen hemen pek çok alanda eğitim almanızı mümkün kılmaktayız. 

Örgün olması gereken veya canlı online türde de farklı eğitimlerimizi alarak dilediğiniz alanda yetkinleşmeniz de ayrıca mümkün. Konfor alanınızda bulunurken eş zamanlı eğitim alabileceğiniz canlı online eğitimlerimizle de ayrıca gelişiminizi ilerletebilirsiniz.


Uzaktan Eğitimle Sertifika Güvenilir Midir?

Uzaktan eğitimle sertifika sahibi olmak isteyen kişilerin aklındaki ilk soru: uzaktan eğitimle sertifika güvenli midir? Sorusudur. Düzgün bir eğitim kurumundan alınması hâlinde uzaktan eğitimle sertifika alınması son derece güvenilir olabilir.

Güvenilir bir şekilde uzaktan eğitim almak ve sertifika sahibi olmak isteyen kişilerin öncelikle eğitim almayı planladıkları kurumu detaylı bir şekilde incelemeleri gerekmektedir. Bu detaylı inceleme sonrası bir kurumun güvenilir olup olmadığını anlayarak uzaktan eğitim sürecine başlanması mümkün olur. 

Uzaktan eğitim almak için dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır. Düzgün ve kaliteli bir eğitim almak için öncelikle nitelikli bir eğitim kurumundan eğitim alındığından emin olmalısınız. Bu noktada kuruma yapılan yorumları, şikayetleri incelemek ve eğitimi veren kurumun bağlı olduğu üniversiteyi, kurumları araştırmak etkili olabilmektedir.

Uzaktan eğitimle sertifika alabilmek için alınan sertifikaların niteliklerini de incelemek gerekir. Geçerliği bulunmayan sertifikaların hiçbir önemi ve değeri olmayacağı için eğitim kurumunun vermiş olduğu sertifikaların araştırılması da son derece önemlidir. 

Siz de nitelikli eğitimlerden faydalanmak istiyorsanız eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz. Ayrıca sizler için geliştirmiş olduğumuz ücretsiz eğitim hakkından da faydalanarak nitelikli online eğitim sürecinizi başlatma imkanına erişebilirsiniz. Durmayın, siz de bu fırsatı kaçırmayın!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.