Üniversiteye Başlayacaklara Tavsiyeler
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 09 Eylül 2022
  • 447

Üniversiteye Başlayacaklara Tavsiyeler

Üniversite! Yeni bir başlangıç için ne güzel bir yer öyle değil mi? İşte, Eğitim Kutusu'ndan üniversiteye başlayacaklara tavsiyeler!


Üniversite! Yeni bir başlangıç için ne güzel bir yer öyle değil mi? Pek çoğumuz lise yıllarımız sonlanırken asıl okumak istediğimiz bölümden emin olur ve üniversite yıllarının gelmesini dört gözle bekleriz. Hayatımızı asıl kuracağımız yer olarak görünen üniversiteye başlayabilmek için yıllarca çalışır ve düzgün bir bölüm kazanmak için çaba sarf ederiz.

2022 yılının YKS süreci tamamlandıktan ve üniversitelere kesin kayıt işlemleri yapıldıktan sonra öğrencileri bir telaş sarmış durumda. Üniversite ortamına duyulan merak bazı durumlarda öğrencilerde kaygı ve stres oluşumuna da neden olabiliyor. Bu noktada üniversiteye başlayacaklara tavsiyelerimizle süreci en doğru ve etkili şekilde yürütmenize destek sağlamak istiyoruz! İşte siz de üniversiteye başlayacaksanız ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, yazımızın devamı tam size göre.


  • Kendinizden Emin Olun!

Hayatta nerede veya kimlerle olursak olalım, özgüvenimi bizim en etkili silahımızdır. Kendinizden emin olmanız ve dik bir duruş sergilemeniz bu nedenle insanların sizin hakkındaki ilk izlenimlerinde olumlu etkiler bırakabilmek adına son derece mühimdir. İnsanların pek çoğu bir kişiyi ilk değerlendirdikleri gibi ele almaya ve yargılarını buna bağlı olarak vermeye meyillidir. 

İnanç olarak hepimiz içimizde bir insan değişmez fikrine sıkıca bağlanırız. Bu nedenle de ilk görünümünüzün etkili olması ve insanların sizi güçlü bir profil olarak tanımlayabilmesi için kendinizden emin bir tavır benimsemelisiniz. Dik bir duruş ve parlak bir gülümseme ile üniversitenin ilk gününde etkileyemeyeceğiniz kimse yok! 


  • Düşüncelerinizi Paylaşmaktan Çekinmeyin

Bir toplulukta konuşmanın son derece rahatsız edici olabileceğinin farkındayız. Fakat ilk izlenim noktasında fikirlerinizi paylaşmanız da önemlidir. Bir başkasına saygısızlık etmediği ve başka fikirlere hakaret içermediği müddetçe fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin. Doğru bir şekilde kendinizi ifade edebilmeniz ve fikirlerinizi topluluk ile paylaşmanız, sizin kendi fikirlerine bağlı ve idealist bir insan olduğunuzu gösterir. 

Elbette ki fikirlerinizi paylaşırken bir başkasına rahatsızlık vermeyeceğinden  emin olmalısınız. Bir topluluk halinde kalabilmenin en temel gerekliliği saygı duymaktan geçmektedir. Bu nedenle fikirlerinizi paylaşırken başkalarına saygısızlık etmediğinizden emin olmalısınız. 


  • Düzgün Bir İmaj Çizmek İçin Abartıdan Uzak Giyinin

Biliyoruz, okulun ilk günü ve herkesi etkilemek istiyorsunuz. Elbette bu tip istekler ve hevesler gayet doğal. Fakat gittiğiniz yer nihayetinde bir eğitim kurumu. Oraya yeni insanlar tanımak, kendinizi geliştirmek ve eğitim almak gibi amaçlarla gittiğinizi unutmadan hem kendinizi rahat hissedeceğiniz hem de tarz olduğunu düşündüğünüz giysilerle üniversiteye start vermeniz çok daha etkili olacaktır. 

Abartan kimse göz alıcı olmaz, göze batar. Bunu unutmadan bir kıyafet planlaması yapmanız size büyük katkı sağlayacaktır. 


  • İnsanlarla Tanışmaktan ve Konuşmaktan Çekinmeyin

Üniversite sonuçta bir noktada sosyalleşmede anahtar görevi görmektedir. Sosyalleşme noktasında bazıları çekingen ve utangaç olabilse de unutmayın ki insanlarla tanışmak için üniversiteden daha ideal bir yer bulmak mümkün değil. 

Hem unutmayın ki bu yalnızca sizin ilk gününüz değil. Kabuğunuzu kırın ve yeni arkadaşlar edinin! Elbette bunu yaparken seçici olmanız ve temkinli yaklaşmanız da son derece önemli. 


  • Derslerinizi İhmal Etmeyin

Biliyoruz üniversite eğlence ve "ortam" için ideal bir yer. Fakat derslerinize gerekli özeni göstermeniz de en az sosyal yaşantınız kadar önemli. Derslerinize düzenli girmeniz ve etkili bir şekilde not almanız sizin gelişiminiz ve bilgi birikiminiz için son derece önemli. 

Bazı hocaların üniversitede yoklama aldığını da söylemeden geçmek istemeyiz. Derslerinizde herhangi bir sorun yaşamamak adına, olabildiğince derslere katılmanız herhangi bir sorunla karşılaşmadan öğreniminizi tamamlayabilmeniz için son derece önemli. 


  • Günü Gününe Notlarınızı Alın

Üniversitede eski tip arkadaşımdan alırım düşüncesi pek yaygın olmayabiliyor. Bazı sınıf arkadaşlarınız not alırken siz onlara güvenerek not almayabilirsiniz. Fakat sınav zamanı geldiğinde onları "notlarımı paylaşmak istemiyorum" deme özgürlüğünden kimse alıkoyamaz. 

İnsanlar notlarını paylaşmak istemeyebileceği ve bu onların en doğal hakkı olduğu için size önerimiz, kendi notunuzu kendiniz almanız. Hem herkesin not alma stili birbirinden farklı. Belki de arkadaşlarınız sizinle notlarını paylaşmayı kabul etse de notları anlayamayacak ve başarısız olacaksınız. Bütün ihtimaller dahilinde size önerimiz notunuzu kendiniz almanız olacaktır. 


Bonus: Bu Yılların En Güzel Yıllarınız Olacağını Unutmayın

Üniversiteden bahseden bütün büyükler bu cümleyi kurar. "Üniversite hayatınızı değerlendirin", "bunlar en güzel yıllarınız", "gençliğinizin tadını çıkarın' gibi cümleleri sık sık duyarız. Bu sözler bize abartı gibi gelse de doğruluk payı son derece büyük. 

Üniversite, okul dönemini tamamlama ve iş hayatına atılma noktasında bir eşik görevi görmekte. Bu nedenle de üniversite hayatınızı doyasıya yaşamanız son derece önemli. 

Şöyle de bir şey var ki hayat devamlı ileriye akan bir saat. Bu noktada hayatınızdan en az 2 yıl alacak olan üniversite maceranızda ne yaşarsanız yaşayın devamlı ileriye gideceğinizi ve çok daha başarılı olarak o an canınızı sıkan şeylerin bile zamanla sizi mutlu edecek anları yaratacağını unutmayın.


Üniversitede En Sık Tercih Edilen Bölümler

Üniversiteye başlayacak kişiler bölümlere göre yoğunlukları ve bölümlerin tercih oranını da merak edebilmektedir. Üniversitelerin son dönemlerde en sık tercih edilen bölümleri şu şekilde:

Üniversiteye ek olarak bu bölümler hakkında bilgi sahibi olmak ve detaylara hakim olmak için ilgili eğitimlerimizi almanız da mümkün. Üniversiteye bu sene gitmeyecek olanlar veya üniversite okumayanlar hiç üzülmesin! Sizler de Meslek Kursları kategorimizde bulunan, başta Tıbbi Sekreterlik Eğitimi olmak üzere eğitimlerimizi alabilir ve meslek edinebilirsiniz!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.