Ücretsiz SEO Analizi Yapabileceğiniz Siteler
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 19 Aralık 2022
  • 654

Ücretsiz SEO Analizi Yapabileceğiniz Siteler

SEO, web sitesinin vazgeçilmezi olan bir kavramdır ve oldukça önemlidir. İşte ücretsiz SEO analizi yapabileceğiniz siteler!


SEO, her web sitesinin vazgeçilmezi olan ve gün geçtikçe daha da fazla değer kazanan bir kavramdır. Bu kavramın bu denli değer kazanmasındaki temel neden yapılan SEO analizlerinin web sitesinin konumu ve değeri hakkındaki bütün verileri gözlerimiz önüne seriyor olmasıdır.  

SEO kavramının hayatımıza girmesi ile birlikte ve özellikle de Google gibi her gün milyarlarca kez tıklanan arama motorlarının kullanılması ile bu kavramın değerini kanıksayan daha çok insana ulaşılmaya başlanmıştır.  

SEO analizi yapmak için de bu alanda ilgili bilgileri edinmiş olmak ve kendini bu alanda geliştirmiş olmak gerekmektedir. Bu noktada SEO analizi yapabilmenin temelinde öncelikle aracı uygulamalara ve analizörlere hakim olmak, SEO kavramlarını bilmek yer almaktadır.  

Bir kişinin yalnızca web sitesi verilerine bakarak SEO analizi yapabilmesi için öncelikle bu alanda uzmanlaşmış olması gerekmektedir. Bu alanda uzmanlaşabilmek için ise yapılabilecek temel şey SEO üzerine olan ilgili makaleleri, kitapları okuyarak Google algoritmaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaktır. Burada esas olan algoritmayı çözümleyip doğru bir şekilde ilerleyerek SEO değerini yükseltmektir.  

 SEO analizi yapabilmek için öncelikle ilgili araçları kullanmayı bilmek gerekir. Bu noktada yardımcı araçların yanında SEO analizini baştan sona yaparak sizlerin ilgili web sitesi hakkındaki bütün güncel değerlere erişmenize yardımcı olan SEO analizi siteleri bulunmaktadır.  


Seochecker 

Ücretsiz olarak web siteniz hakkında detaylı bir analize ulaşmanızı sağlayan seochecker.it , sunmuş olduğu analiz içerisinde farklı pek çok noktaya değinerek faydalı ücretsiz seo araçlarından biri olarak öne çıkıyor. Ücretsiz seo analiz aracı sayesinde dilediğiniz web sitesinin analizlerini 1 dakikadan kısa bir sürede görüntülemenizin mümkün olması da bu sitenin sunmuş olduğu en önemli özellikler arasında sayılıyor. 


Google Pagespeed Insights

Daha çok web sitenizin hızını kontrol etmenizi sağlayan ve aynı zamanda da web sayfanız hakkındaki hız ile ilgili bütün sorunlara erişmenizi sağlayan bu analiz aracı da özellikle de teknik seo kısmında sıklıkla kullanılmaktadır. Web sitenizin masaüstü ve mobil için geçerli olan yüklenme süreleri, hızlandırmayı engelleyen noktalar ve daha pek çok nokta bu analizör sayesinde anlaşılabilmektedir. 


Sitechecker 

 Sitenizi detaylı bir şekilde analiz etmek ve SEO noktasındaki gelişimlerinizi, eksiklerinizi etkili bir şekilde takip edebilmek için kullanılabilecek önemli SEO analizörleri arasında Sitechecker da yer almaktadır. Yapmış olduğu analizler sayesinde detaylı bilgilere erişmeniz ve sitenizin nasıl bir SEO puanına ve konumuna sahip olduğunu anlamanız mümkün olmaktadır. 


Google Search Console

Google'ın kendi uygulaması olan Search Console sayesinde sitenizi seo anlamında devamlı kontrol altında tutabilmeniz, ilgili hata ve verileri bu uygulama üzerinden çekebilmeniz mümkün olmaktadır. Sitemizi Google üzerinden kontrol ettikten sonra arama motoru içerisindeki konumumuzu ve almamız gereken aksiyonları çok daha etkili bir şekilde görebilmemiz seo çalışmalarımızı daha etkili sürdürebilmemizi sağlamaktadır. 


Semrush 

 Normal şartlar altında ücretli olan ve aylık veya yıllık olarak ödemesi yapılan  Semrush, ilk kez üye olanlara vermiş olduğu özel deneme süresinde ücretsiz olarak site analizi yapabilmenizi sağlıyor. Yalnızca site analizi de değil, özellikle anahtar kelimeleri analiz etmenize de olanak sağlayarak öne çıkan Semrush, anahtar kelimeler Google arama sonuçlarına göre ne denli hacim almış, rakipleriniz ile aranızda SEO ile ilgili ne gibi farklar var gibi pek çok detaylı bilgiye erişmenizi mümkün kılıyor. 


Ahrefs 

Tıpkı Semrush gibi bir SEO aracı olan Ahrefs, yine aynı Semrush gibi vermiş olduğu ücretsiz deneme süresi boyunca ilgili analizleri yapmanıza olanak sağlıyor. Yine tıpkı Semrush gibi rakiplerinizle aranızda olan farkları analiz etmenizi ve aynı şekilde bu analizler sayesinde ilerleme kaydetmenizi mümkün kılıyor. 

Ahrefs, içerisindeki detaylı kelime analizleri ve anahtar kelime belirleme noktaları ile de dikkatleri üzerine çekiyor. 

Bütün bu SEO araçlarının kullanılması sayesinde web siteniz ile ilgili önemli verilere erişmeniz mümkün oluyor. Bu noktada edinmiş olduğunuz detaylı bilgiler ile SEO hakkında almak istediğiniz aksiyonları da rahatlıkla alabilmeniz mümkün oluyor. Almış olduğunuz aksiyonlara ve bu aksiyonların olumlu sonuç vermesine bağlı olarak da SEO puanınızı ve oranınızı yükseltmeniz mümkün olur. 

SEO ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek ve hangi noktalara dikkat ederek ilerlenmesi gerektiğini anlamak için de bu araçların kullanılması ayrıca fayda sağlamaktadır. 


SEO Neden Bu Kadar Önemli?

Bir arama motoru içerisinde öne çıkmak, SEO sayesinde mümkün olmaktadır. Bu noktada arama motoru içerisinde öne çıkarak web sitenizin daha fazla tanınmasını sağlamak ve değerini artırmak için SEO'ya ihtiyaç duyulmaktadır. SEO sayesinde kişilerin sitelerini arama motoru için çok daha uyumlu hale getirerek daha geniş kitlelere ulaşması mümkün olmaktadır. 

SEO, özellikle de arama motorlarının üst sıralarında çıkmamızı ve bilinen bir marka olarak daha geniş kitlelere yayılmamızı mümkün kılan yegane şeydir. Bu nedenle de SEO'ya büyük ölçüde önem verilmektedir. 

SEO, web sitelerin ve buna bağlı olarak da marka, ürün veya hizmetlerin kitlelere yayılmasında son derece önemli bir rol oynamaktadır. Bu noktada kişinin sahip olduğu SEO oranı ile doğu orantılı olarak dönüşüm elde etmesi mümkün olacağı için kişilerin SEO oranına büyük özen gösterdiği görülebilmektedir. 

SEO, bir sitenin gelişimini ve doğru bir şekilde ilerlemesini sürdürmeyi mümkün kılan bir sistemdir. Bu sistemi en başarılı şekilde inşa edebilmek için devamlı aktif ve güncel kalmak gerekmektedir. Zorlu bir süreç olarak görünse de belli başlı noktaları kavrayıp oturttuktan sonra SEO'nun çok daha kolay ilerletilebildiği görülmektedir. 

Bir web sitesinin ana değerini anlamlandırmaya yardımcı olan SEO, arama motoru içerisindeki konumunuzu belirtmesi, markanızın dijital değerini oluşturması ve daha geniş hedeflere yayılması noktasında sağladığı önemli katkılarla da ön plana çıkmaktadır. 


SEO Puanınızı Nasıl Yükseltirsiniz?

SEO puanınızı yükseltebilmek için öncelikle SEO'da puanınızı düşüren noktalara odaklanmanız gerekmektedir. Bu nedenle de SEO puanını yükseltmek için öncelikle doğru bir analiz ve inceleme sürecinden geçilmesi beklenir. SEO puanınızı yükseltmeniz için yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi sorunları çözüme kavuşturmaktır. 

SEO ile ilgili oluşmuş bütün sorunları çözümlemeniz durumunda puanınızı yükseltmeniz ve bu sayede de web sitenizin, domaininizin değerini artırmanız mümkün olmaktadır. Arama motoru üzerindeki puanınız olan SEO'yu yükseltebilmek için yapabileceğiniz pek çok şey bulunmaktadır. 

Öncelikle unutulmaması gereken bir nokta bulunmaktadır. SEO puanı yükseltmek için teknik açıdan geliştirmeler olduğu kadar içerik üretme noktasında da ilerleme kaydetmek gerekmektedir. Bu nedenle de site içerisinde yayınlanan işlerin, yazıların seo uyumunun tam olmasının yanında okunabilirlik açısından kaliteli içerikler olması da büyük önem arz etmektedir. Bu noktada içeriklerin kalitesine dikkat ederek ilerlemenin cidden büyük faydası olacağını söylemek mümkündür. 

SEO puanını yükseltmek, web sitenizin ve domaininizin özellikle değer kazanmasını sağlayacağı için de önem arz etmektedir. Marka bilinirliği, güvenilirliği ve değerinin artışı için SEO'da yaşanan gelişmelerin büyük katkıları olacağı unutulmamalıdır. 

 SEO noktasındaki eksiklerinizi görmek ve daha etkili bir şekilde analizler çıkartıp sorunları gidermek istiyorsanız yukarıda önermiş olduğumuz ücretsiz seo analizörlerini kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra SEO Coding Eğitimi ve Dijital İçerik Yazarlığı ve SEO Algoritması Eğitimi'miz de sizlere bu alanda ilerlerken yardımcı olacaktır.

Siz de SEO alanında çok daha yetkin olmak ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız durmayın ve ilgili eğitimlerimizi alarak muhakkak kendinizi bu alanda geliştirme imkanı edinin! Aldığınız eğitimlerle kendinizi SEO alanında kanıtlamanız ve aynı zamanda da marka değerinizi artırarak çok daha fazla kazanç elde etmeniz de mümkün olacaktır. 


SEO Yükseltmek İçin Neler Yapılmalı?

SEO'nun çok daha fazla yükseltilmesi için yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi anlık hareketlerden çok düzenli olarak ve günden güne SEO'nun takip edilmesidir. Rakiplerinizin kullandığı anahtar kelime ve varyasyonları ile içerik üretmeniz, analiz araçları sayesinde rakiplerinizin öne çıktığı alanlarda reklamlar yayınlamanız gibi farklı pek çok nokta ile trafiğinizi artırabilir ve bu sayede SEO'da da yükselebilirsiniz.

İşin sosyal yanını bir yana bırakırsak SEO'da yükselmek için uygulanması gereken en önemli şey teknik süreçlerdir. Teknik olarak geliştirilmemiş ve kullanıcı deneyimi zayıf olan bir site, içeriği ve hizmetleri ne kadar iyi olursa olsun tercih edilmeyecektir. Bu nedenle de SEO yükseltmek için kullanıcı deneyimi ve teknik seo göz ardı edilmeden hareket edilmelidir. 

SEO noktasında gelişmek ve çok daha ileri gidebilmek için bütün bu noktalar dikkat etmeniz halinde, sizler de çok daha gelişmiş bir web sitesine sahip olabilir ve farkınızı ortaya koyarak sitenizin gücünü kanıtlayabilirsiniz! Durmayın ve siz de muhakkak analizler sonucu edindiğiniz SEO hakkındaki bilgilerinizi uygulayarak bu fırsattan faydanın!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.