Twitter Rakibi Threads Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?
 • Hatice Kübra Erdem
 • 0 Yorum
 • 09 Temmuz 2023
 • 262

Twitter Rakibi Threads Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

Twitter Rakibi Threads Nedir? Nasıl Kayıt Olunur? Twitter'dan farkı nedir? Threads Nasıl Kullanılır? Threads Nasıl İndirilir?


Son birkaç ayda, eski ve yeni Twitter alternatifleri, yeni bir sosyal ağı denemeye istekli bir kitle buldu. Şimdi ise Meta, Instagram'a bağlı büyük bir lansmanla oyuna adım attı.


Thrads Nedir?

Threads Meta nın metin tabanlı Twitter'a rakip olarak oluştruduğu sosyal ağıdır. Instagram hesabınıza bağlıdır, böylece Instagram kimlik bilgilerinizi kullanarak giriş yaparak bir hesap oluşturabilirsiniz.

Threads nedir instagram? Threads nedir ne işe yarar? Threads ne demek sosyal medya?


Twitter'dan farkı nedir? 

Şu anda uygulamada ücretli katman ve reklam yok. Ancak, Meta Verified için ödeme yapmış olsanız bile Instagram'dan aldığınız doğrulama işareti aktarılır. Kullanıcılar, takip edecekleri kişileri bulmak için Instagram ağlarından yararlanabilir.

Uygulama yeni kullanıma sunuldu. Ancak uzun video, doğrudan mesajlar ve canlı ses odaları gibi Twitter benzeri özelliklere sahip değil.


Threads Nasıl Kullanılır?

Peki Threads hangi paltformlarda kullanılır? Platform şu anda 100'den fazla ülkede iOS ve Android de kullanılabilir. Ancak, gizlilik endişeleri nedeniyle, uygulama şu anda AB'de kullanılamamaktadır. 

Instagram hesabınız üzerinden giriş yaptığınız için takip ettiğiniz tüm kişileri takip edebileceksiniz. Ayrıca kullanıcı adınızı, adınızı ve engelleme listesi gibi ayarları içe aktaracaksınız.

Threads Nasıl İndirilir?

Uygulamayı indirmek için aşağıdaki bağlantılara göz atabilirsiniz.

Threads uygulaması indir mek için Google Play Store veya App Store kullanabilirsiniz. Ne yazık ki daha uygulama AppGallery de yayınlanmadı.

Threads indir dikten sonra İnstagram hesabınızla Threads 'e üye olma ve giriş yapma işlemlerini gerçekeştirebilirisiniz.


Kaç Threads Kullanıcısı var?

Lansmandan birkaç saat sonra, Threads giriş 10 milyon kayıt sınırını aştı. 24 saat içinde 30 milyon kaydı geçti.


Sınırlamaları Neler? 

Twitter a rakip bu uygulamada kullanıcılar, uygulamada tek bir gönderide 500 karakter yayınlayabilir. Gönderi, resimleri, videoları destekler. Bir Konu gönderisi en fazla 10 medya öğesini destekler.


Web de Threads Kullanabilir Misiniz? 

Web'deki Konu gönderilerini ve profillerini bir bağlantı aracılığıyla görüntüleyebilirsiniz. Ancak, kendi hesabınız üzerinden giriş yapıp gönderi yapamazsınız.


Threads Hesabınızı Nasıl Silersiniz?

Threads e girerek Threads account (Threads hesabınızı) devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak hesabı tamamen silmek için Meta'nın "Ek Gizlilik Politikası"na göre Instagram account (İnstagram hesabınızı) silmeniz gerekir. Böyle bir durumda Threads profiline veda etmek isterken ne yazık ki Instagram profiline de veda etmiş olursunuz.


Threads İle İnsanlara Mesaj Atabilir Misiniz? 

Uygulamadaki kullanıcılara mesaj gönderemezsiniz. Meta tarafından söylenene göre Threads in amacı başka bir mesaj kutusu oluşturmak değildir.

Meta'nın yeni Uygulaması Threads'in Eksikleri:

Twitter'a rakip bu uygulamanın eksiklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Takip edilen yayın özelliği 
 • GIF desteği
 • Tam web sürümü desteği
 • Gönderileri düzenleme özelliği
 • Satır içi çeviri özelliği
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan resim metni desteği
 • Hashtag ler
 • Kendi beğendiğiniz yayınlarını görme özelliği


Threads Güvenli Mi?

Threads uygulamasına görmek istemediğiniz içeriği filtrelemenize yardımcı olmak için Instagram'da yerleşik olarak bulunan birçok özelliği sunar. Size kimlerin yanıt verebileceğini veya bir gönderide sizden bahsedebileceğini kontrol edebilirsiniz. Ve bu sözcükleri içeren gönderilerin akışınızda veya yanıtlarınızda görünmemesi için bir sözcük filtresi ekleyebilirsiniz. 

Instagram'da engellediğiniz tüm hesaplar, Konular'da da otomatik olarak engellenir. Ve doğrudan Konular içinden hesapları takip etmeyi bırakabilir, kısıtlayabilir veya engelleyebilirsiniz.

Ayrıca Threads, nefret söylemi içeren, kişileri küçük düşürmeyi veya utandırmayı amaçlayan gönderilere izin vermez. Bu, Threads'in kendisini bazı rakiplerinden uzaklaştırmayı amaçladığı başka bir yoldur.

Meta, Instagram'daki yönergeleri uygulamak için gereken ekiplere ve teknolojiye 16 milyar dolardan fazla yatırım yapıldığını belirtti. Aynı kaynakların Thread'i "olumlu ve üretken sohbetler" için bir yer olarak tutmak için kullanılacağını da söyledi. 

Bu açıdan Threads Sosyal Medya Görgü Kurallarına dikkat ediyor gibi görünüyor. Size de bu konu hakkındaki içeriğimiz okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.


Threads Gizliliğe Saygı Duyuyor Mu? 

Bu, Meta'ya ait bir uygulama. Ve gizlilik Meta gizlilik konusunda sorunlar yaşayan bir firma. Ancak, en başından beri mahremiyet konusunu dikkate almış gibi görünüyorlar. 

16 veya 18 yaş altındaki herkes, ilk oturum açtıklarında özel bir profil oluşturur. Daha sonra, tıpkı sizin Instagram'da yapabileceğiniz gibi, onları takip etmek isteyen kullanıcıları Konular'da onaylayabilirler. 

Diğer kullanıcıları engelleme veya şikayet etme yeteneği gibi Instagram'da görünen aynı gizlilik özelliklerin çoğu da Threads'e dahildir.


Threads'in Geçmişi 

Meta'nın yeni uygulaması Threads, bazı Instagram hayranlarına tanıdık gelebilir. Bunun nedeni, Threads'in aynı şirketin 2019'da Instagram'a eşlik eden önceki bir uygulamasının adı olmasıydı.

Kullanıcıların durum güncellemelerini paylaşmasına ve "yakın arkadaşları" ile sohbet etmesine olanak tanıyan "kamera öncelikli" bir mesajlaşma uygulamasıydı. Ancak Aralık 2021'de kullanımdan kaldırıldı. Şimdi ise Threads, Twitter'a rakip olmayı hedefleyen yeni bir uygulama olarak geri döndü.


Threads Geleceği

Threads gelişmeye devam ederse ve popülerliği arttırırsa Twitter gibi kullanıcılarına para kazandıran bir platforma dönüşebilir. Şuan yeni yeni popülerlik kazanan bu sosyal ağa bir an önce giriş yaparak daha kolay öne çıkabilirsiniz. Ve belki bir süre sonra Threads İnfluencerı diye yeni bir kavram ortaya çıkabilir.

İnfluencer Nedir? Nasıl Olunur? adlı içeriğimizi inceleyerek bu konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

Konuyla ilgili diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz. Threads gibi sosyal ağları daha iyi anlamak ve kullanmak için yararlı bilgiler edinebilirsiniz:

Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal Medyada Zengin İçerik Oluşturmak

Sosyal Medyada Etkileşim Almak Için 5 Trick

Sosyal Medyada Rakipleri Geçmek

Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir?

Influencer Nasıl Olunur?

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Eğer siz de gerçek bir Sosyal Medya Uzmanı olmak istiyorsanız sertifikalı Sosyal Medya Yönetimi Eğitimi'mize göz atabilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.

Sizlere Öneriyoruz

Bu blog yazısını okuyanlar aşağıdaki eğitimleri tercih ettiler!