Eğitim

Tüm Detayları ile İngilizce Nasıl Geliştirilir?

Tüm Detayları ile İngilizce Nasıl Geliştirilir?

Bir dil öğrencisine hedeflerini sorduğunuzda hemen hemen herkes “konuşmamı geliştir” der.

Bir yabancı dil öğrenirken, kendinizi ana dili İngilizce olan her türden kişiyle konuşurken bulacaksınız. Öğretmeniniz, restorandaki sunucular, taksi şoförleri ve ev sahibiniz, bu nedenle kendinizi rahat hissetmeniz çok önemlidir.

Yazma, dinleme veya başka herhangi bir becerinizi geliştirmek gibi,

konuşma İngilizcenizi hedefli bir şekilde geliştirmek için kullanılacak bazı teknikler vardır.

 

 

İngilizce Speaking Nasıl Geliştirilir? İngilizce Dinleme ve konuşma nasıl geliştirilir?

 1. Konuş, konuş, konuş

Daha iyi konuşmak için sihirli bir hap olmadığını söyleyerek başlayalım. Bu çok kolay olurdu, değil mi? Temel olarak, daha iyi konuşmanın en iyi yolu, konuşmaktır! Sık sık ve mümkün olduğunca çok sayıda farklı insanla pratik yapmayı taahhüt edin.

Halihazırda yurtdışında yaşıyor veya okuyor musunuz?

Arkadaşlarınız, aileleriniz, iş arkadaşlarınız, sınıf arkadaşlarınız ve diğer yerlerdeki insanlardan faydalanın.

Kendi ülkenizde öğreniyorsanız, dersten sonra sınıf arkadaşlarınızla buluşarak, bir dil değişim partneri bularak

veya çevrimiçi bir öğrenci topluluğuna katılarak uygulama sürenizi artırın.

 1. Konuşmalarınız üzerinde düşünün

Konuşmanız bittikten sonra, düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Nasıl gitti? Ne kadar anladığınızı düşünüyorsunuz? Bu konuda kendinizi ne kadar rahat hissettiniz?

Bilinmeyen kelimelerle karşılaştınız mı? Bunun hakkında bu şekilde düşünme eylemi, bir sonraki konuşmanızda kendinize olan güveninizi artıracaktır

(ve hedeflediğiniz konuları, örneğin anlamadığınız kelimeler gibi) üzerinde çalışmanızı sağlayacaktır.

İngilizce konuşmak için çoğu kez dil bilgisi kuralı ve kelime bilgisine dikkat edilir. Ancak unutmamak gerekir ki bir kelimeyi hatırlamadığınızda başka kelimelerle anlatmak da fayda var. Aynı zamanda rahat olmak , hata yapmaktan korkmamak da önemlidir.

 1. Dinleyin ve okuyun

Konuşmak için kelimelere ihtiyacın var, değil mi?

Sınıf zamanı kelime öğrenmek için harikadır, ancak sizinkini artırmanın başka yolları da vardır:

 • Film izleyin,
 • müzik dinleyin,
 • radyo ve podcast dinleyin.
 • Kitap, dergi ve blog okuyun.

Dinlerken ve okurken yeni ve ilginç ifadeler, argo terimler ve eşanlamlılar bulun. Bu yeni materyali yazın ve aşina olmadığınız her şeye bakın.

 1. Hile sayfaları hazırlayın

Konuşma sırasındaki gerginliğin bir kısmı, ne söyleyeceğini bilememe hissidir. Bununla mücadele etmek için bir kopya kağıdı hazırlayın.

Doktora gidiyor musun? Randevunuzdan önce, durumunuzla ilgili kelimeleri ve muhtemelen ihtiyacınız olacak bazı yaygın ifadeleri araştırın.

Fatura ödemeye gitmeden, restoranda yemek yemeden, iş görüşmesine gitmeden,

şikayette bulunmadan önce veya sizde endişe yaratabilecek diğer herhangi bir durum için bu tekniği kullanın.

 1. Telefonu aç

Çoğu insan telefon görüşmelerini özellikle zorlayıcı bulur. Neden?

Çünkü telefonda karşımızdaki kişinin vücut dilini göremeyiz

ya da ağız hareketlerini izleyemeyiz ki bu ikisi de iletişime gerçekten yardımcı olan araçlardır.

Telefonda kendinize daha fazla güvenmek için, arkadaşlarınızla küçük telefon konuşmalarıyla başlayın.

Ardından randevu alma veya bilgi alma gibi daha zorlu aramalara geçin.

 1. Sesinizi kaydedin

Biliyoruz, biliyoruz – çoğu insan seslerinin kaydedilmesini sevmez – ama aslında konuşmanızı geliştirmek için son derece faydalı bir yoldur!

Kendinizi kasetten dinlemek, size fark etmeyebileceğiniz şeyleri gösterir (belki gerginken hızlı konuşur, “s” leri yutar veya mırıldanırsınız). Öte yandan, konuşmanızın düşündüğünüzden çok daha iyi olduğunu duyunca hoş bir sürpriz yaşayabilirsiniz! Bonus puanlar için kaydınızı öğretmeninize veya anadili İngilizce olan bir arkadaşınıza götürün

ve size geri bildirim vermelerini sağlayın.

 

 1. Tek kelimeler yerine kalıpları öğrenin

Akıcılığınızı artırmak için başka bir ipucu, tek tek kelimeler yerine çeşitli ifadeler kullanarak konuşmaktır. (Muhtemelen bunu ana dilinizde her zaman yapıyorsunuz.) Otomatik olarak “Merhaba, bugün nasılsın?” Diye sormak yerine, “Naber dostum?”

“Hey dostum!” veya “Nasıl gidiyor dostum?”

(Yine de dikkatli olun: Bazı ifadeler çok gayri resmi olacak ve bazı durumlar için ideal olmayacaktır!)

 1. İyi eğlenceler

Kabul edelim. Eğlenirken yeni bir şeyler öğrenmek çok daha kolay. Yalnızken kendi kendinize konuşarak, İngilizce popüler şarkılara eşlik ederek, tekerlemeler yaparak daha rahat öğrenebilirsiniz.

 

B1 seviye İngilizce nasıl geliştirilir?

İngilizce yeni kelimeleri hayatınıza kattıkça kelime dağarcığı da İngilizce öğrenmeye yardımcı olur. İngilizce konuşmada ne kadar çok kelime bilirseniz o kadar rahat konuşma şansınız olur. Bunun için her gün mutlaka İngilizce pratiği yap !

Eğitim kutusu bünyesinde bulunan İngilizce kursları ile İngilizce öğrenmek artık çok kolay.

 

İngilizce Evde Nasıl Geliştirilir ?

İngilizce Konuşma Dersleri / Kursları alın (veya birlikte pratik yapacak arkadaşlar bulun)

Arkadaşlarla konuşmak, öğrenmenin en iyi ve en eğlenceli yolu olabilir. Akranlarınızla İngilizce konuşun, öğrenirken eğleneceksiniz!

Ayrıca bir dil değişimi bulabilir veya bir öğretmenden İngilizce dersleri alabilirsiniz. Bunlar size öğrenmeniz için en güvenli ortamı sağlayacaktır. Doğal bir konuşma yaparak konuşmanızı önemli ölçüde geliştirme şansınız olacaktır.

İngilizcenizi evde çalışmak harikadır. Evdeyken İngilizce alt yazılı filmler izlemek de size İngilizce konusunda yardımcı olacaktır.

 

İngilizce listening nasıl geliştirilir? İngilizce yazma becerisi nasıl geliştirilir?

İngilizce Konuşma Becerileri Nasıl Geliştirilir?

İletişim becerileri de dahil olmak üzere herhangi bir beceride ustalaşmak, uygulamaya bağlıdır. Konuşma pratiği yaparak, hatalardan ders çıkarabilir ve hem kelime dağarcığınızı hem de anlayışınızı geliştirme imkanınız olur.

İngilizce konuşma becerinizi geliştirmek için bazı denenmiş ve kanıtlanmış yöntemler şunlardır:

 

Bir Konuşma Ortağı Bulun:

Mümkünse, İngilizce pratik yapabileceğiniz anadili İngilizce olan birini bulmak en iyisidir. Doğrudan çevrenizdeki kimseyi tanımıyorsanız, bir öğretmen bulmayı düşünün. Aksi takdirde, dijital olarak bağlantı kurmak ve konuşma becerilerinizi geliştirmek için her zaman çevrimiçi birini bulabilirsiniz.

 

Konuştuğunuz Kadar Dinlediğinizden Emin Olun:

Cümlelerin formülasyonunu anlamanın ve kelime dağarcığınızı geliştirmenin en iyi yollarından biri, insanların konuşmalarını dinlemektir.

Podcast’leri ve kayıtlı konuşmaları dinlemeyi deneyin. YouTube’dan gerçek hayattaki sohbetlere kadar, İngilizce konuşmaya erişebileceğiniz pek çok yer var.

Konuşma Pratiğinizi Kaydedin: Konuşma söz konusu olduğunda, muhtemelen hatalar yapacaksınız. Ancak hatalardan öğrenebilmek için hata yapmaya açık olmalısınız. Konuşma partnerinizle konuşurken kendinizi kaydederseniz, onu oynatabilir ve daha da iyi öğrenebilirsiniz. Bu şekilde, ilerlemenizi takip edebilir ve telaffuzu anlayabilirsiniz.

Kendinizi İngiliz Dili İle Kuşatın: İngilizce her yerdedir. Nerede yaşarsanız yaşayın, menüleri, pazarlama materyallerini, kitapları, filmleri, yol işaretlerini ve daha fazlasını İngilizce dilinde bulabilirsiniz.

Kendinizi ne kadar kaptırırsanız ve bu günlük İngilizce parçalara ne kadar dikkat ederseniz,

temeliniz o kadar güçlü olacaktır.

Müzik ve Filmlerle Pratik Yapın:

Çoğu insan film şeklinde müzik veya eğlence ile rahatlamayı ve gevşemeyi sever. Filmleri İngilizce izlemeyi seçebilir veya bunun yerine okuyabileceğiniz İngilizce altyazılı ana dilinizde izleyebilirsiniz.

Sesli Okuyun:

Konuşmaktan çok okumayı ve kendi sohbetinizi oluşturmayı seviyorsanız, yüksek sesle okumayı deneyin. Bu şekilde, kelimeleri telaffuz ettiğinizi duyabilir ve onları hem gördüğünüz hem de okuduğunuz için daha iyi hatırlayabilirsiniz.

Kendi Kendinizle Konuşun:

Konuşma becerilerinizi test etmeye hazır olup olmadığınızdan hâlâ emin değilseniz, sadece kendi kendinize konuşun! Kendinizle ne kadar çok pratik yaparsanız, İngilizce becerileriniz o kadar iyi olur.

 

İngilizce okuduğunu anlama nasıl geliştirilir?

İngilizce konusunda en sık sorulan sorulardan biri de hiç şüphesizdir ki İngilizce anlama nasıl geliştirilir konusudur .

 • Her gün zaman ayırın

Öncelikle ve en önemlisi, gerçekçi olarak, günde sadece birkaç dakika bile olsa,

her hafta İngilizce çalışmak için zaman harcamalısınız.

Kelime dağarcığını geliştirmek için tavsiyem çok kolay

 • Her sabah 4 İngilizce kelime geliştirin

Her sabah kendi dilinizde İngilizce bilmediğiniz dört kelimeyi düşünün ve bunları bir deftere yazın. Kahvenizi içmeden önce bile, İngilizce kelimelerin anlamlarına bakmak için bir sözlük veya internet kullanın. Bunlar günlük kelime dağarcığınız olacak.

Günde dört yeni İngilizce kelime öğrenmek, haftada toplam 28 yeni kelime anlamına gelir. Ve kelimeleri doğru kullandığınızdan tamamen emin değilseniz endişelenmeyin, bu en azından kendinizi yeni kelimelerle tanıştırmakla ilgili.

Sınıftaki diğerlerinin söylediklerini dinleyin.

Grup dersleri sırasında, bazı öğrenciler konuşma sırası kendilerine gelene kadar sınıf arkadaşlarının sesini kısarlar. İyi bir fikir değil! Başkalarının ne dediğini dinle. Birincisi, sizin de yaptığınız hataları yapabilirler ve öğretmen onları düzelttiğinde ikiniz de gelişebilirsiniz.