Tıbbi Sekreterlik Nedir?
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 01 Ağustos 2022
  • 1050

Tıbbi Sekreterlik Nedir?

Günümüzde meslek edinmek son derece kolay. Nasıl mı? Hiç bitmeyecek belli başlı mesleklerin sertifika edinerek dahi ulaşılabilir olması sayesinde!


Günümüzde meslek edinmek sanılanın aksine son derece kolay. Nasıl mı? Hiç bitmeyecek belli başlı mesleklerin sertifika edinerek dahi ulaşılabilir olması sayesinde sizler de sertifika edinerek meslek sahibi olabilirsiniz. Peki, tıbbi sekreterlik hiç bitmeyecek bir meslek midir?

Sık duyulan ve hiç bitmeyecek meslekler arasında sayılan çalışma alanlarından bir tanesi de tıbbi sekreterliktir. Bu hiç bitmeyecek mesleğe sahip olmak ve daha sonrasında herhangi bir işsizlik sorunu çekmeden çalışma sergileyebilmek elde edilebilecek en büyük avantajlardan.

İşsizliğin had safhada olduğu günümüzde zaman aşımına uğramayan, devamlı olarak sürdürülebilen bir mesleğe sahip olabilmek için tıbbi sekreterlik bölümünden mezun olma şartı da aranmıyor. Pek çok kurum alana dair sertifika sahibi olunmasını yeterli görüyor. Böylesine bir avantaj kazanarak ömürlük bir meslek sahibi olmak sizce de son derece avantajlı olmaz mıydı?

Peki, bu kadar konuşulan ve sertifika ile sahip olunabilen tıbbi sekreterlik nedir? Tıbbi sekreterlik; hasta kabul işlemleri ile ilgilenen, hasta dosyalarını, hasta kayıtlarını ve tıbbi dokümantasyonları takip eden çalışanlara denmektedir. Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik olarak da adlandırılan bu meslekte çalışan tıbbi sekreter ne iş yapar?


Tıbbi Sekreter Ne İş Yapar?

Tıbbi sekreter; sağlık kurumları, sağlık kuruluşları bünyesinde çalışan ve aynı zamanda kurum içerisindeki dokümanlardan ve ofis içi ekipmandan sorumlu kişilere denmektedir. Tıbbi sekreterin görevi, sağlık alanı içerisindeki sekreterlik ve dokümantasyon işlemleri ile ilgilenmektir.

Tıbbi sekreter olabilmek için ilgili üniversite bölümleri bulunsa da günümüzde doğrudan üniversite okumadan da tıbbi sekreterlik yapabilmek mümkün. Sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu bünyesinde dokümantasyon ve sekreterlik bölümü içerisinde eğitim almadan da uzaktan eğitim yoluyla tıbbi sekreterlik sertifikası alarak bu mesleğe sizler de sahip olabilirsiniz. Kamu ve özel sağlık kuruluşları bünyesinde aktif çalışma sergileyebilmek için sizler de eğitimimizi alarak kolaylıkla iş imkanı edinebilirsiniz. 

Tıbbi Sekreterlik Eğitimi sayesinde sizler de meslek sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda bu alanda çalışma sergileyen kişilerin stresle ve iş alanında karşılaşabilecekleri sıkıntılı durumlarla baş edebilmek adına Stres Yönetimi Eğitimi almaları da etkili olacaktır. 

Tıbbi sekreterlik gibi hiç bitmeyecek meslek arayışı içerisinde olan kişilerin aynı zamanda şu meslekleri de göz önünde bulundurması etkili olabilir:


Kimler Tıbbi Sekreter Olabilir?

Alanla ilgili eğitim alan ve sertifika edinen ya da ilgili bölümlerde okuyan herkesin tıbbi sekreter olma imkanı oluyor. Tıbbi sekreter olabilmek için alana dair geçerli ve nitelikli bir eğitim belgesine ya da sertifikaya sahip olmak gerekiyor. Üniversitelerin ilgili bölümlerinde de bu bölüm bulunuyor olsa da sertifika aracılığıyla bu mesleği edinmek çok daha kolay oluyor. 

Tıbbi sekreter olabilmek için öncelikle alana dair bilgi birikimine sahip olmak ve donanımlı bir hale gelmek gerekmektedir. Bunun için hazırlamış olduğumuz sertifika programımızı alarak sizler de tıbbi sekreter olabilirsiniz. Tıbbi sekreter olduktan sonra kamu veya özel sağlık kurum veya kuruluşlarında çalışma imkanı da edinebileceksiniz. Bölüm mezunlarının yanı sıra sizler de tıbbi sekreter olarak dokümantasyon işlemleriyle ilgilenebilecek ve sertifikanız sayesinde etkin bir şekilde çalışma sergileyebileceksiniz. 

Alanda eğitim almış kişilerin aksine çok daha az sürede tıbbi sekreter unvanına erişebilmek için sertifika programları tercih edilmekte. Siz de sertifika programı dahilinde kolaylıkla belgenizi alabilir ve belgenizi aldıktan sonra meslek sahibi olarak bu alanda çalışma sergilemeye başlayabilirsiniz. 

Tıbbi sekreterlik alanında sertifika sahibi olduktan sonra sizler de hiç bitmeyecek mesleğinizi aktif olarak sürdürebilecek ve devamlı istihdamın sağlandığı bu alanda rahatlıkla çalışma imkanı edineceksiniz. Bu sayede herhangi bir işsizlik tehdidi ile karşılaşmadan aktif bir çalışma hayatına sahip olabileceksiniz. 


Tıbbi Sekreterlik Hangi Alanlarda Çalışma Sergiler?

Tıbbi sekreterlerin çalışma alanları oldukça çeşitlidir. Temel mantıkta tıbbi sekreterlerin sağlık kurum ve kuruluşları bünyesinde dokümantasyon kısmında çalışması gerekmektedir. Tıbbi sekreter hastaları muayenehaneye kabul eder ve kayıtlarını gerçekleştirir. Daha pek çok görev ve sorumluluğa sahip olan tıbbi sekreterlerin çalışma alanları şu şekilde sıralanabilir:

  • • Kamu hastaneleri, özel hastane ve klinikler,
  • • Bilgi işlem hizmetleri,
  • • Hasta kayıt ve kabul işlemleri gerçekleştirilen sağlık kuruluşları,
  • • Tıbbi arşivler,
  • • Klinikler,
  • • İnsan kaynakları birimleri,

Bu alanlarda çalışma imkanları bulunan tıbbi sekreterlerin tıbbi kayıtları tutması, hastaların kayıt ve kabul işlemleriyle ilgilenmesi ve ilgili bilgileri iletmesi ve dokümanları düzenlenmesi gerekir. Son derece prestijli ve hiç bitmeyecek meslekler arasında sayılan tıbbi sekreterlik mesleğini yapmak için sizler de üniversitenin ilgili bölümlerini okuyarak vakit kaybetmeden, sertifika aracılığıyla bu mesleğe sahip olabilirsiniz. 


Tıbbi Sekreterlik Mesleki Avantajları Nelerdir?

Tıbbi sekreterlik mesleki anlamda oldukça avantajlı olan bir meslektir. Her şeyden önce bu mesleğin sertifika aracılığıyla da yapılabilir olması ve ortaokul mezunu ve üzeri eğitim düzeyine sahip herkesin sertifikalarını edinebiliyor olması son derece büyük bir avantajdır. 

Tıbbi sekreterliğin sağladığı avantajları arttırabilmenin bir diğer yolu da sağlık alanında farklı eğitimler de alarak çok yönlülük oluşturmak olabilir. Bu noktada Sağlık Eğitimleri Paket Programı'nın da oldukça faydalı olduğu görülebilmektedir. 

Tıbbi sekreterlik, nitelikli sertifikalara sahip olunması hâlinde uluslararası geçerliliği bulunan bir işkoludur. Bu işkolunun hiç bitmeyecek sağlık sektörü içerisinde olması ve devamlı olarak istihdamın sağlanıyor olması da mesleğin sağladığı avantajlar arasında yer almaktadır. 

Tıbbi sekreterlik yapmak istemeyen fakat sertifika yoluyla meslek sahibi olabilmenin yollarını arayan kişileri için son derece uyumlu daha pek çok eğitim de bulunur. Bu eğitimler arasında en önemli olanlardan bir tanesi Uygulamalı Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakım Programı’dır. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.