Meslek

Tıbbi Sekreterlik Atama Puanları

Yukarıdaki tabloda 2023 yılı ilk atamalarında sağlık personeli atamalarının tamamının yapıldığı görülmektedir.

Peki Tıbbi Sekreterlik için atama puanları nasıl olacak?

ÖSYM tarafından KPSS 2023/5 tercih kılavuzu yayına alındı.

Yayımlanmasıyla birlikte atanmak isteyen binlerce tıbbi sekreterlik mezunu veya sertifika sahibi başvuruya başladı.

31 Bin 600 Kişilik alımda kadroların çoğunluğunun verildiği Tıbbi Sekreter bölümü mezunları veya tıbbi sekreterlik sertifikası sahibi kişiler de taban puanları merak etmeye başladı.

 

2023 Tıbbi Sekreter Alımında  Taban Puanlar En Düşük Kaç Olur?

2022/ 5 KPSS’de 10 Bin personel alımında Tıbbi Sekreter Kadrosu 734 kişilik yer ayrılmıştı. Bu alımda en düşük puana sahip yer İstanbul Dr. Siyami Erkek Göğüs Ve Kalp Cerahisi EAH oldu.

Burada bulunan kadroya 80.6 Puanla alım yapıldı. 2022 Aralık’taki KPSS 2022/11 atamasında ise 15 Bin 537 Tıbbi sekreter alımı yapıldı. Taban puanlar 70’e kadar düştü.

KPSS 2022/11’de ise  Ön Lisans Tıbbi sekreter kadrosu puanlarının oldukça düştüğü görüldü.. 72 puanla kapatan hastaneler bile oldu. Bu alımda 15 Bin 537 Tıbbi sekreter alımı yapılmıştı. Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik dersleri için eğitimimizi inceleyebilirsiniz.

KPSS 2022/11 de tıbbi sekreterlik için en düşük puan; T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İZMİR DR.SUAT SEREN GÖĞÜS HASTALIKLARI VE CERRAHİSİ EAH / İZMİR / SB-TAŞRA hastanesine 70.302 ile oldu.

KPSS 2023/5 atamasında ise hasta kayıt kabul danışmanı için en düşük atama taban puanları, 65-67 bandında olacağı öngörülmektedir.

KPSS tıbbi sekreter puanı kaç olmalı, hasta kayıt kabul danışmanı ataması ne zaman, hasta kayıt kabul danışmanı kpss puanı gibi soruların tamamının cevaplarını buraya kadar verdik.

Başarı sıralaması ne olursa olsun, hastane puanları ve başarı sıralamaları ne olursa olsun birçok yere başvurabileceğinizi unutmayın.

 

Hasta Kayıt Kabul Danışmanı Nasıl Olunur?

Tıbbi Sekreterlik ve Dokümantasyon bölümü okuduktan sonra veya iyi bir eğitim ile üniversite sertifikası aldıktan sonra çeşitli yerlere başvuru yapabilirsiniz.

Meslek yüksekokulları dışında alacağınız tıbbi sekreterlik sertifikası veya hasta kabul danışmanı sertifikası ile de başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

KPSS şartsız alımlar da bulunmaktadır. Ayrıca KPSS de alacağınız puana göre, taban puanları ve başarı durumunuza göre hastanelere başvurabilirsiniz.

Sizlerde Eğitim Kutusu Tıbbi Sekreterlik Eğitimi ile hangi üniversitede okumuş olursanız olun sağlık sektörünün bir çalışanı olabilirisiniz.

Sağlık bakanlığının açtığı ilanları takip edebilirsiniz. Türkiye iş kurumu işkur başvurularını takip edebilirsiniz.

Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümü diploması veya sertifikası sahibi olmak işkur üzerinden başvuru yapmak için yeterlidir. Özel hastanelerde de iş bulma imkanınız yüksektir.

Sağlık hizmetlerinin vazgeçilmezi olan Tıbbi Sekreterlik için eğitimimizi alabilir ve kolayca meslek sahibi olabilirisiniz.

Tıbbi Sekreter’in Özellikleri Nelerdir?

• İletişim becerileri yüksek

• Güler yüzlü

• Öfke kontrolü yüksek

• Stresle başa çıkabilen

• Bilgisayar bilgisi iyi

• Diksiyonu düzgün

• Tıbbi Sekreterlik sertifikası veya başka bir isimle hasta kabul danışmanı sertifikası sahibi olan

• Prezentabl

herkes bu mesleği yapabilir. Eğitimimiz içerisinde yukarıdaki başlıklara ait tüm eğitimler de bulunmaktadır.

Tıbbi Sekreterin Görevleri Nelerdir?

• Hastalardan gelen aramaları yanıtlayın, mesajları kaydedin ve doktora iletin,

• Randevu almak için arayan hastalara ayrıntılı bilgi verir (sigorta vb.),

• Hastaları muayenehaneye kabul edin ve kaydedin,

• Hasta ziyaret tarihlerini belirlemek,

• Hastalar muayenehaneden ayrılmadan önce bir sonraki randevunun tarihini belirleyin,

• Doldurulacak formları hastalara gönderin,

• Doktorun programını ayarlayarak işin verimliliğini sağlamak,

• Hastaları bir sonraki ziyaretlerini hatırlatmaları için arayın,

• Laboratuvar sonuçlarını ilgili personele iletmek,

• Hastanın geçmişini, ameliyat notlarını ve doktor tarafından dikte edilen tıbbi raporları kaydedin,

• Faturalandırmayı gerçekleştirin,

• Hastaların mahremiyetine sadık kalın,

• Mesleki standartlara, hastane politikalarına ve prosedürlerine bağlı kalın,

• Ofis ekipmanlarının arızalarının onarımını sağlayın,

• Malzeme siparişi vermek gibi çeşitli büro ve idari görevleri yerine getirin

• Mali kayıtları tutun.

 

Tıbbi Sekreter Nasıl Olunur?

Tıbbi sekreter olmak için sağlık hizmetleri meslek yüksekokullarının tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümünden mezun olmak gerekir.

Aynı zamanda meslek liseleri büro yönetimi, sekreterlik ve tıp sekreterliği bölümlerinden mezun olanlar tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik işlerinde ön lisans programına sınavsız geçebilirler.

Ayrıca Eğitim Kutusu Tıbbi Sekreterlik Eğitimini alarak da bu mesleği yapabilirsiniz.

 

Tıbbi Sekreterlik İçin Gerekli Nitelikler

• Tıbbi terminoloji ve yönetmeliklere hakim olma,

• Microsoft Office paketinin programlarını bilir,

• Hastaların ve doktorların talimatlarını anlamak için yüksek dinleme becerilerini gösterin.

• Beden dilini anlama, insanlarla görüşme ve ikna etme becerisine sahip olmak,

• Sabırlı olun ve gülümseyin

• Sigorta formlarına, hasta kayıtlarına ve ofis malzemelerine ayak uyduracak organizasyon becerilerine sahip olmak,

• Bireyler ve kurumlar arasında yazışmalar yapabilir.

 

Tıbbi Sekreterler Ne İş Yapar

Tıbbi Sekreterler, tıbbi ofisler tarafından ön bürodaki diğer tıbbi personeli temsil etmek ve hastalarla etkileşimi kolaylaştırmak için istihdam edilmektedir.

Görevleri, gelen hastaları karşılamak ve randevu alma veya bir Doktor veya Hemşire ile görüşmek için check-in yapma sürecinde onlara rehberlik etmektir.

Tıbbi Sekreterler, tıbbi kayıtların düzenlenmesi, raporların hazırlanması, evrakların işlenmesi, mesajların yanıtlanması ve hasta hesaplarının güncellenmesi gibi temel büro görevlerini yerine getirir.

Faturalama görevlerinde yardımcı olurlar, sigortacılarla iletişim kurarlar ve sevkleri veya reçete taleplerini kolaylaştırırlar. Tıbbi Sekreterler, planlanmış hastalarla görüşmek üzere birisinin müsait olduğundan emin olmak için personel programlarını takip eder.

 

Tıbbi Sekreter Ile Tıbbi Asistan Arasındaki Fark Nedir?

Tıbbi Sekreterler ve Tıbbi Asistanlar, herhangi bir tıbbi uygulamada iki önemli destek rolüdür. Tıbbi Sekreterler ile Tıbbi Asistanlar arasındaki temel fark, çalışmalarının kapsamıdır.

Tıbbi Sekreterler, resepsiyondaki rolleri aracılığıyla hem hastalarla hem de personelle etkileşime girer. Tıbbi Asistanlar, büro görevlerini tamamlar ve Doktorlara klinik destek sunar, ancak hastalarla sınırlı etkileşimleri vardır.

Tıbbi Asistanlar, Tıbbi Sekreterlere dosyalama, tıbbi kayıtları hazırlama ve ofisi stoklamak için evrakları yazdırma konusunda yardımcı olabilir.

Ayrıca tedavi odalarını sterilize edebilir, tıbbi ekipman stoklayabilir ve Doktorların randevuya hazırlanmalarına yardımcı olmak için tıbbi geçmişleri alabilirler.

 

Bir Tıbbi Sekreterin Günlük Görevleri Nelerdir?

Tıbbi Sekreterler, tıbbi muayenehane bekleme odasına giren hastaları karşılar ve bir randevuları olduğunu onaylar.

İçeri girmeler için açıklıklar ararlar ve hastayla ne kadar beklemeyi bekleyebilecekleri konusunda iletişim kurarlar. Hastalara giriş evraklarını veriyorlar ve anlamadıkları soruları açıklıyorlar.

Tıbbi Sekreterler gelen aramaları kabul eder ve sorunları çözer veya mesaj alır. Her hastanın ziyareti, yaklaşan randevuları ve test sonuçları hakkındaki bilgileri güncellemek için planlama yazılımı veya çevrimiçi bir portal kullanırlar.

Tıbbi Sekreterler, hastalar dışarıdan takibe ihtiyaç duyduğunda laboratuvarlar ve teşhis tesisleriyle randevuları koordine eder.

 

İyi Bir Tıbbi Sekreterin Özellikleri Nelerdir?

İyi Tıbbi Sekreterler, hastaların kendilerini rahat ve rahat hissetmelerine yardımcı olan mükemmel müşteri hizmetleri becerilerine sahiptir.

Tıbbi Sekreterler, hastalarla tıbbi bilgileri tartışırken, onların mahremiyetini korumaktır.

HIPAA standartlarını desteklemek için incelik ve sağduyu gösterir.

Doğal olarak düzenlidirler ve hasta bilgilerini alırken, faks ve posta gönderir. Doktorları programları hakkında günceller. Faturaları hazırlarken ve sigortacılarla iletişim kurarken tutarlı prosedürleri destekleyebilirler.

Başarılı Tıbbi Sekreterler, meslektaşlarının iş akışlarına dikkat ederek onların idari desteğe olan ihtiyaçlarını tahmin eder. Ofisi daha verimli hale getirir.

Ayrıca takımlarını desteklemek için kullandıkları iyi bir hafızaları var.

 

Tıbbi Sekreterlik Eğitimi Nasıl Alınır?

Eğitim Kutusu Tıbbi Sekreterlik Eğitimi ni tıklayın. Kaydınızı oluşturun. Eğitimi izleyin. Sondaki sınavı da geçerek Tıbbi sekreterlik sertifikası veya diğer ismiyle hasta kabul danışmanlığı sertifikası sahibi olabilirsiniz.