Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

YKS süreci sonrasında başlayan tercih sürecinin sonuna gelindi. Peki, sonuçlar ne zaman açıklanacak?


YKS süreci sonrasında başlayan tercih sürecinin sonuna 05.08.2022 itibari ile gelindi. Pek çok aday üniversite tercihlerini tamamladıktan sonra hangi üniversiteyi kazandıklarını öğrenebilmek için tercih sonuçlarını beklemeye başladı. Konu ile ilgili net bir açıklama veya tarih bildirme durumu olmazken Adaylar ÖSYM'den gelecek bir açıklama bekliyor.

Önceki yıllar da düşünüldüğünde ve bir tahmin süreci yürütüldüğünde ağustos ayının sonunda tercih sonuçlarını açıklanması bekleniyor. Açıklamaya bağlı olarak sonuçların 22-24 Ağustos tarihinde açıklanması bekleniyor. 

Üniversitelerin ağustos sonu ve eylül başında her sene kayıt işlemlerini başlattığı biliniyor. Üniversiteden üniversiteye değişiklik gösteriyor olsa da genel kayıt işlemlerini tamamlayabilmek için öncelikle adayların hangi üniversiteleri kazandığını öğrenmesi gerekiyor. Peki tercih sonuçları açıklanınca ne olacak?

Tercih sonuçlarının açıklanması sonrasında adaylar kazandıkları ve yerleşme imkanları bulunan üniversiteleri öğrenecek. Bunun sonrasında mezuna kalma ve kesin kayıt yaptırma kararını vermeleri de mümkün olacak. Adaylar bu nedenle büyük bir merakla tercih sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Soruların zor olmasından ve sıralamada geriye atılmış olmaktan yakınan adaylar ise üniversitelerin nasıl bir dağılımla yerleşime izin vereceğini merak ediyor. 


Tercihler Ne Zaman Yapıldı?

Tercih süreci üniversite sınav sonuçlarını açıklanmasından bir süre sonra yapıldı. Üniversiteye yerleşmeyi bekleyen adayların tercih süreci sonrasında sonuçları ne zaman açıklanacağını beklemeye başladığı görüldü.

Bütün bir yıl boyunca sıkı bir rekabet ortamı ile birlikte sürdürülen YKS sürecinin son adımı olan tercih süreci öğrenciler tarafından merakla bekleniyordu. Tercih süreci içerisinde adayların diledikleri ve puanlarına uygun bölümleri ve üniversiteleri tercih listelerini ekleyerek süreci tamamladıkları görüldü. ÖSYM tarafından bir açıklama beklenirken sonuçların 22-24 Ağustos tarihleri arasında yayınlanacağı açıklandı. 

Tercihlerini yapmış olan öğrenciler büyük bir merakla ÖSYM'nin açıklamasını bekliyor. Gelecek açıklamaya bağlı olarak adayların hangi üniversitelere ve bölümlere yerleştikleri belli olacak. Tercih sonuçlarının 22-24 Ağustos 2022 tarihleri dahilinde açıklanacağı söyleniyor. 

YKS sonuçlarına göre tercih yapan öğrenciler YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunu sıklıkla internette aratır duruma geldi. Üniversite tercihleri yapılırken adayların kendi puanlarına en uygun şekilde sıralama yaptığı da görüldü. Adaylar sonuçlarına göre bir programa kayıt olmak üzere tercih listesi oluşturdu. 5 Ağustos 2022 tarihinde tamamlanmış olan tercih süreci sonrasındaysa adaylar bir açıklama gelmesini bekliyor.Bir Sonraki Tercih Zamanı Ne Zaman?

YKS sonrasında tercihler yapıldıktan sonra tercihini yapamayan veya bir sonraki sene tercih yapmak isteyen adayların aklında ise bir sonraki tercih süreci ne zaman olacak sorusu oluştu. 2023 YKS sınavı sonrasında yeni tercih süreci başlayacak.

2022- YKS yükseköğretim programları sonrasında YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun cevabı araştırılmaya başlandı.

YKS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih olarak ise 22-24 Ağustos gösterildi. Pek çok kişinin cevabını araştırdığı YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak sorusuna ise böylelikle cevap getirilmiş oldu. ÖSYM sistemi aracılığı ile adaylara kazandıkları üniversitelerin duyurulacağı bu tarihler ise merakla bekleniyor. Üniversite tercih sonuçlarını açıklanması sonrası adayların üniversitelere kesin kayıt yaptırıp yaptırmayacağı konusu da açıklığa kavuşacak. Tercih sonuçlarının açıklanması sonrasında elektronik kayıtlar ise 22-24 Ağustos’ta başlayacak.

Milyonlarca adayın girmiş olduğu sınavın sonuçları uzun bir süre boyunca merak edilmişti. Sonuçların açıklanması ve tercih sürecinin de tamamlanması ile birlikte şu anki Gündem ise tercih sonuçlarının ne olacağını. Kendi diledikleri şekilde bir tercih listesi oluşturan adaylar Hangi üniversiteye kazandıklarını merak ediyor. Tercih sonuçlarını açıklanması ile birlikte açık alan üniversiteye kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler Eylül ayında işlemlerini tamamlayacak.YKS Tercihleri Nasıl Yapılır?

Tercih sürecinin bitmesi sonrasında gözler elektronik kayıtların ve üniversite kayıt işlemlerinin ne zaman başlayacağına dair ÖSYM’ye çevrildi. Adaylar tercih listelerinde tutturdukları üniversiteleri görüntülemek için ÖSYM’nin sitesine akın etti. Elektronik kayıtlar işlemleri 22-24 Ağustos tarihinde yapılacak. 

Tercih süreci belli bir süre içerisinde başlayıp 05 Ağustos’ta sona erecek şekilde planlanmıştı. Dün itibariyle tercih süreci tmamalandı ve adaylar tercih süreçlerinin açıklanmasını beklemeye başladı. 2023 tayfa olarak da adlandırılan yeni YKS adayları ise yks tercih işlemlerinin nasıl yapılacağını araştırmaya başladı. 

Yükseköğretim programları ve kontenjanları dahilinde yürütülen tercih süreci ve ortaya çıkartılan tercih listesi her adaya göre değişiklik gösteriyor. Yks tercih sonuçlari açıklanmadan önce dikkat çeken konulardan bir tanesi de tercihlerin nasıl yapıldığı. ÖSYM’nin kendi sitesi içerisinde bulunan tercih sisteminden bu süreci yürütmek mümkün oluyor. 

Adayların sınavdan aldıkları puana ve sıralamalarına bağlı olarak tercih listesi oluşturması sonrası tercih yapma imkanı bulunuyor. Elbette ki tercih yapabilmek için barajı geçmiş olmak gerekiyor. Barajı geçen adaylar kendilerine en uygun alanlarda tercihlerini yapabiliyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.