Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
  • Rüzgar Karakuz
  • 0 Yorum
  • 06 Ağustos 2022
  • 669

Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

YKS süreci sonrasında başlayan tercih sürecinin sonuna gelindi. Peki, sonuçlar ne zaman açıklanacak?


YKS süreci sonrasında başlayan tercih sürecinin sonuna gelindi. Peki, sonuçlar ne zaman açıklanacak?

YKS süreci sonrasında başlayan tercih sürecinin sonuna 05.08.2022 itibari ile gelindi. Pek çok aday üniversite tercihlerini tamamladıktan sonra hangi üniversiteyi kazandıklarını öğrenebilmek için tercih sonuçlarını beklemeye başladı. Konu ile ilgili net bir açıklama veya tarih bildirme durumu olmazken Adaylar ÖSYM'den gelecek bir açıklama bekliyor.

Önceki yıllar da düşünüldüğünde ve bir tahmin süreci yürütüldüğünde ağustos ayının sonunda tercih sonuçlarını açıklanması bekleniyor. Açıklamaya bağlı olarak sonuçların 22-24 Ağustos tarihinde açıklanması bekleniyor. 

Üniversiteden üniversiteye değişiklik gösteriyor olsa da genel kayıt işlemlerini tamamlayabilmek için öncelikle adayların hangi üniversiteleri kazandığını öğrenmesi gerekiyor. Peki tercih sonuçları açıklanınca ne olacak?

YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak 2022? Tercih sonuçları ne zaman açıklanacak YKS?


Tercihler Ne Zaman Yapıldı?

Tercih süreci üniversite sınav sonuçlarını açıklanmasından bir süre sonra yapıldı. Üniversiteye yerleşmeyi bekleyen adayların tercih süreci sonrasında sonuçları ne zaman açıklanacağını beklemeye başladığı görüldü.

Tercih süreci içerisinde adayların diledikleri ve puanlarına uygun bölümleri ve üniversiteleri tercih listelerini ekleyerek süreci tamamladıkları görüldü. ÖSYM tarafından bir açıklama beklenirken sonuçların 22-24 Ağustos tarihleri arasında yayınlanacağı açıklandı. 

Tercihlerini yapmış olan öğrenciler büyük bir merakla ÖSYM'nin açıklamasını bekliyor. Gelecek açıklamaya bağlı olarak adayların hangi üniversitelere ve bölümlere yerleştikleri belli olacak. Tercih sonuçlarının 22-24 Ağustos 2022 tarihleri dahilinde açıklanacağı söyleniyor. 

Üniversite tercihleri yapılırken adayların kendi puanlarına en uygun şekilde sıralama yaptığı da görüldü. Adaylar sonuçlarına göre bir programa kayıt olmak üzere tercih listesi oluşturdu. 5 Ağustos 2022 tarihinde tamamlanmış olan tercih süreci sonrasındaysa adaylar bir açıklama gelmesini bekliyor.

Üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? 2022 YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?


Bir Sonraki Tercih Zamanı Ne Zaman?

YKS sonrasında tercihler yapıldıktan sonra tercihini yapamayan veya bir sonraki sene tercih yapmak isteyen adayların aklında ise bir sonraki tercih süreci ne zaman olacak sorusu oluştu. 2023 YKS sınavı sonrasında yeni tercih süreci başlayacak.

2022- YKS yükseköğretim programları sonrasında YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun cevabı araştırılmaya başlandı.

YKS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih olarak ise 22-24 Ağustos gösterildi. Pek çok kişinin cevabını araştırdığı YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak sorusuna ise böylelikle cevap getirilmiş oldu. ÖSYM sistemi aracılığı ile adaylara kazandıkları üniversitelerin duyurulacağı bu tarihler ise merakla bekleniyor.

Üniversite tercih sonuçlarını açıklanması sonrası adayların üniversitelere kesin kayıt yaptırıp yaptırmayacağı konusu da açıklığa kavuşacak. Tercih sonuçlarının açıklanması sonrasında elektronik kayıtlar ise 22-24 Ağustos’ta başlayacak.

ÖSYM tercih sonucu ne zaman açıklanacak? Ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.