Swot-Pest Analizi Nedir?
  • Mert Aylanç
  • 0 Yorum
  • 07 Ekim 2022
  • 1571

Swot-Pest Analizi Nedir?

Günümüzde iş hayatındaki yerinin büyümüş olması ile birlikte pek çok kişinin de aklında; swot-pest analizi nedir, sorusu doğmuş oldu.


İş dünyasında son dönemlerde sıklıkla kullanılmaya başlanmış şeylerden bir tanesi de swot-pest analizleridir. Bu analiz yöntemlerinin özellikle kurum veya kuruluşları değerlendirme ve ölçeklendirme noktasında etkisi son derece büyük olmaktadır. 

Bu kavramların özellikle günümüzde iş hayatındaki yerinin büyümüş olması ile birlikte pek çok kişinin de aklında; swot-pest analizi nedir, sorusu doğmuş oldu. Bu soruya yanıt verebilmek için öncelikle Swot kısmını ele alalım.

Swot, kurum veya kuruluşların ve bulundukları çevrenin değerlendirilmesini ifade etmektedir. Açıklaması incelendiğinde S (Strength), W (Weakness), O (Opportunity), T (Threat) şeklinde açıklanan bu kelimenin aslında bir firmaya dair stratejik bir planlama yapabilmek amacıyla kullanılan bir analizi ifade ettiği anlaşılmaktadır. 

Bir kurumun zayıf yönlerini, güçlü yönlerini, fırsatlarını ve tehdit eden unsurları tek bir tabloda buluşturmanızı sağlayan Swot analizi, günümüz iş yeri incelemeleri ve değerlendirmelerinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Swot-pest analizinin Pest kısmı ise daha az bilinir bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Pest kısmında P (Politik Faktörler), E (Ekonomik Faktörler), S (Sosyal Faktörler), T (Teknolojik Faktörler) açıklamaları ile kelime oluşturulmaktadır. Bu noktada da yapılan esas şey dış etkenlerin kuruma, şirkete veya işe olan etkilerini analiz etmektir. Örneğin; teknolojinin gelişimi ile insan gücüne daha az ihtiyaç duyularak makinelerle işlerin yürütülmeye başlanması. 

Pest analizi aynı zamanda demografik özellikler ve faiz oranlarındaki değişimler gibi noktalara da dikkat çekerek iş hayatındaki yansımaları ele almada son derece etkili olmaktadır. 


Swot-Pest Analizi Ne İşe Yarar?

Bir işin, kurumun veya kuruluşun genel analizini çıkartmak ve tutarlı yorumlamalar yapabilmek için Swot-Pest analizi sıklıkla kullanılmaktadır. Doğru bir şekilde öngörülerde bulunarak ilerlemenizi ve başarıya ulaşma yolunda daha emin ilerlemenizi mümkün kılan bu analizi yapmanın veya yaptırmanın büyük faydaları bulunmaktadır. 

Swot Pest, özellikle şirketini daha ileriye taşımak isteyen firmaların sıklıkla faydalandığı bir analiz yöntemidir. Bir kuruluşun hangi noktalarda ne ve nasıl yapması gerektiğini inceleyebilmek ve etkili öngörülerde bulunarak kuruluşu daha yüksek bir konuma getirebilmek için Swot Pest analizi kullanılmaktadır. 

Swot-pest analizini göz önünde bulundurarak değerini artırmış pek çok firmaya rastlanmaktadır. Uzun vadeli planlamalar ve politik, ekonomik, sosyal ve teknolojik gelişmeler ışığında yapılarak ilerleme kaydedilmesi mümkün olmaktadır. Swot-pest analizi özellikle bu noktada son derece yardımcı olmaktadır. 


Swot-Pest Çıkartmanın Faydaları Nelerdir?

Swot-pest çıkartmanın ve buna uygun bir şekilde ilerlemenin pek çok faydası olduğu da bilinmektedir. Son derece faydalı bir analiz olarak bilinen Swot-Pest, Harvard profesörü Francis Aguilar tarafından bulunan bu analiz sisteminin özellikle iş yaşantısındaki olumlu etkileri son derece fazladır. 

  • Özellikle bu analiz sisteminin sağladığı faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:
  • Yalnızca iş yaşantısı içerisindeki değil, iş dışındaki etkenlerin de işi ilerletme noktasındaki etkilerini incelemek mümkün olmaktadır. 
  • Analiz sistemi sayesinde farklı noktalardan işi analiz ederek eksi-artı sistemini hesaplayabileceksiniz. 
  • Bir işin getirileri, götürüleri, tehditleri ve sağlayacağı farklı fırsatları tespit ederek ilerlemeniz mümkün olmaktadır. 
  • İç etkenlerin iş üzerine etkileri ve hangi noktalarda ilerlenebileceğini tespit noktasında vakit kaybetmeden hızlı bir şekilde aksiyon almanızı sağlar.


Daha pek çok faydası olan bu analiz sistemi ile siz de ilerleme kaydedebilir ve hızlı bir şekilde şirketinizi nasıl daha etkili bir şekilde yukarıya taşıyacağınızı öğrenebilirsiniz. İş dışındaki faktörlere ve iş içindeki faktörlere bağlı olarak almanız gereken aksiyonları bu şekilde analiz etmeniz de mümkün olur. 

Swot-Pest mantığı biraz da beyin fırtınası etkisi yaratmaktadır. Tek başınıza bunu tespit edip analiz yapabileceğiniz gibi ekibinizle birlikte veya başkalarından hizmet alarak da Swot-Pest analizini çıkartmanız mümkün olur. 


Swot-Pest Hangi Alanlarda Geçerlidir?

İş ortamının daha hareketli olması ve daha etkili bir şekilde ekip yönetiminin sağlanabilmesi için swot pest analizi son derece etkili olmaktadır. Swot pest analizini dileyen istediği bir Pazar dahilinde kullanabilir. 

Swot ve pest mantığının kullanılması sayesinde kişiler ne kadar kar edebileceklerini ve şirketlerini nasıl öne çıkarabileceklerini çözümleyebilirler. Özellikle girişimciler ve kobiler için bu analizleri etkili bir şekilde yapabilmeyi öğrenmek büyük bir fayda sağlamaktadır. 

Siz de bir işletmeye sahipseniz veya bir girişimde bulunmak istiyorsanız, kendinizi bu alanda geliştirebilmek için ilgili eğitimimizi alabilirsiniz. Bu sayede kendinizi son derece kolay ve hızlı bir şekilde analiz sistemlerine adapte edebilecek ve bu sayede girişiminizde ilerleme kaydedebileceksiniz. Siz de durmayın ve bu fırsatlardan faydalanarak girişim dünyasında yerinizi edinin. Durmayın ve Girişimciler İçin Swot Pest Analizi Eğitimi’mizi siz de alarak farkınızı ortaya koyun!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.