Sunum Nasıl Hazırlanmalı?
 • Rüzgar Karakuz
 • 0 Yorum
 • 23 Kasım 2022
 • 385

Sunum Nasıl Hazırlanmalı?

Okul hayatımızda, iş hayatımızda veya sosyal yaşantımızda… Hayatımızın her alanında sunum etkilerine rastlamak mümkündür.


Okul hayatımızda, iş hayatımızda veya sosyal yaşantımızda… Hayatımızın her alanında sunum etkilerine rastlamak mümkündür. Sunumu hayatımızın herhangi bir döneminde veya herhangi bir alanında kullanmamız pek de şaşılacak bir durum değildir. Bu nedenle de nasıl sunum yapılacağını öğrenmenin önemi son derece büyüktür. 

Sunumun nasıl yapıldığına dair araştırmaların bu denli sık yapılmasının temel nedeni hayatın her alanında sunuma ihtiyaç duyulabilmesidir. Bu noktada yapılması gereken en önemli ve öncelikli şey ise sunumun nasıl yapılacağını öğrenmektir. 

Sunum yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sunucunun sahip olması gereken nitelikleri taşıyıp taşımadığınızı kontrol etmektir. Bir sunucunun her şeyden önce kendini etkili bir şekilde ifade edebilme yeteneğine sahip olması gerekmektedir. Diksiyonun ve kişinin konuşma becerilerinin yanında beden dilinin gelişmişliği de bu kendini doğru ifade edebilme noktasına katkı sağladığı bilinmektedir. 

Sunum yaparken kişinin duruş, konuşma, ses tonu gibi temel ve öncelikli noktalara dikkat etmesi gerekir. Bunun yanında bir sunumu çok daha etkili hale getirebilmek için yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi de ikna gücünün gelişkinliğidir. İkna taktiklerinin geliştirilmesi ve insanların kendilerini daha doğru bir şekilde ifade etmesi sunumu daha vurucu bir hale getirebilmek için öncelikli olarak yapılması gereken şeylerdir. 


Etkili Sunum Nasıl Yapılır?

Etkili bir şekilde sunum yapmak isteyen kişiler sıklıkla bir sunumu hazırlamaya nereden başlaması gerektiğini araştırmaktadır. Bu doğrultuda kişilerin kafasında dönüp duran sunum nasıl hazırlanır, sorusunu doğru bir şekilde yanıtlayabilmek de önemlidir. Etkileyici bir sunum yapabilmek için muhakkak üzerinde durulması gereken belli başlı adımlar da bulunmaktadır. 

Sunum sürecini doğru bir şekilde değerlendirmek ve dikkate değer bir şekilde ilerleme kaydedebilmek için öncelikle diksiyonunuzu düzeltmeniz gerekmektedir. Bir konuşmada bizleri en çok etkileyen o konuşmanın akıcılığı, sunucunun hitabetindeki etki düzeyidir. Bu nedenle de diksiyonunuzu kontrol altına alabilmeniz son derece etkili olacaktır. Peki, bu nasıl mümkün olacak?

Etkili bir sunum için ses tonunuzu iyi ayarlayın. Sunum yapacağınız önemli noktaları belirledikten sonra metninizi oluşturarak en azından birkaç kez sesli bir şekilde o metni okumanız son derece etkili olacaktır. 

Sunum yaparken sunum teknikleri dahilinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da ilgi çekici başlıklar kullanmaktır. Bir sunumu çok daha etkileyici hâle getirebilmenin temel yolu sunum hazırlama kurallarına uyumlu olmaktır. İyi bir sunum hazırlamak için anlatmak istediğimiz konudan uzaklaşmadan, çok fazla bilgiye boğmadan konu anlatımı benimsemek ve genel özetleme tekniklerini kullanmak son derece iyi olacaktır. 


Sunum Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sunum yaparken sanılanın aksine dikkat edilmesi gereken birbirinden farklı pek çok nokta bulunmaktadır. Öncelikle bir sunumda dikkat edilmesi gereken en temel noktanın kişilerin sunum yapılacak konu ile ilgili kafaları içerisindeki sorusuna cevap olmak olduğu unutulmamalıdır. İyi hazırlanmış bir sunum herkesi etkileyecek olsa da bu iyi hazırlanmış sunumun konu ile bağlantılı olmaması gerçekleştirilen sunum sürecini başarısız olarak değerlendirmemize neden olacaktır. Bu nedenle de sunum hazırlarken öncelikli önem noktasının konu ile bağdaşıklık olduğu unutulmamalıdır. 

Giriş gelişme ve sonuçta sunum sırasında dikkat edilmesi gereken noktalardır. Bu noktaları gözeterek sunumu doğru bir şekilde planlamak ve içeriği doğru sıra ile sunmak önem arz etmektedir. Sunum yaparken bu nedenle dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de konu sıralamasının ve akışın doğru yapıldığından emin olmaktır. 

Sunumu etkili bir hale getiren noktalardan bir diğeri de beden dilidir. Beden dilini etkin bir şekilde kullanabiliyor olmanız sizlerin sunumu çok daha etkili hale getirmenize katkı sağlayacaktır. İnsanlar iletişim kurarken karşısındaki kişilerin beden dilinden de büyük ölçüde etkilenmektedir. Bu nedenle de yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi beden dilinizi olabildiğince düzgün kullanmaktır.

Beden dilinizi etkili hale getirebilmek için öncelikle kendinizden emin bir duruş sergilemeye özen göstermeniz gerekmektedir. Bunu başarabilmek için ise beden dilindeki olumsuz ve olumlu etkileri bulunan duruş şekillerini öğrenmeniz gerekir. Bu nedenle siz de beden dilinizi sunum sırasında nasıl etkili bir şekilde kullanabileceğinizi öğrenmek için Beden Dili Eğitimi’ni alabilirsiniz. 


Sunumda Kontrol Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sunum yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok şey bulunmaktadır. Siz de sunumunuzu daha etkili bir hâle getirebilmek için konunuzu, konuya uygun görselleri ve materyalleri doğru bir şekilde planlamaya dikkat ediniz. 

Sunum yaparken yaşanması muhtemel aksiliklere, alınabilecek sorulara göre kendinizi hazırlayın. Bunun yanı sıra sunumunuzun, sunum yapacağınız alanın bir sorunu olup olmadığını kontrol edin. 


Sunum Hazırlama Adımları Nelerdir?

Sunum hazırlarken şu adımları izlemeniz son derece faydalı olacaktır:

 • • Öncelikle konunuza uyumlu bir sunum içeriği hazırlamak için ilgili verileri toplamaya başlayın.
 • • Verilerinizin tam olduğundan emin olunca içeriğinizi üretmeye ve planlamaya başlayın.
 • • Sunumunuzu hazırlarken ilgili ek materyallerden de faydalandığınızdan emin olun. 
 • • Sunum içeriğinizi hazırladıktan sonra diksiyonunuzu ve hitabet yeteneğinizi geliştirmek için çalışmalarınızı yapın.
 • • Beden dilinizi kontrol ederek etkili beden dili taktiklerinizi uygulayın.
 • • Sunumunuzda sorulması muhtemel soruları planlayın ve bu soruların yanıtlarına hazırlanın.
 • • Son adımda sunumunuzu gerçekleştireceğiniz alana çıkın ve en başarılı sunumu yaparak görenlerin takdirini kazanma imkanı edinin. 

Sunumunuzu hazırlarken neler yapmanız gerektiğine dair daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz sizler de Sunum Teknikleri Eğitimi’mizi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra Diksiyon Eğitimi, Beden Dili Eğitimi ve İleri İkna Teknikleri Eğitimi de sizlere fayda sağlayacaktır. Durmayın ve siz de bu eğitimi alarak kendinizi kanıtlama imkanı edinin!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.