Stresi Yenmenin Etkili 5 Yolu
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 09 Kasım 2022
  • 368

Stresi Yenmenin Etkili 5 Yolu

Stres hepimizin hayatını olumsuz yönde etkileyin bir duygudur. fPeki, stres nasıl etkili bir şekilde yönetilebilir?


Stres hepimizin hayatını olumsuz yönde etkileyin bir duygudur. Hayatımızı etkili bir şekilde yürütebilmek için hepimizin yapması gereken en önemli şey stresimizi doğru bir şekilde yönetmektir. Etkili bir şekilde yönetilen stresin bize yaşantımız içerisinde büyük katkılar sağlaması mümkündür. Peki, stres nasıl etkili bir şekilde yönetilebilir? 

Stresi yönetebilmenin yaşantımızı daha kaliteli bir hâle getirebilme noktasında son derece önemli etkileri bulunmaktadır. Bu noktada olması gereken asıl şeylerden bir tanesi de stresin hangi açılardan ve nelere bağlı olarak kaynaklandığını çözümleyebilmektir. 

Stresi yenebilmek ve doğru bir şekilde yönetebilmek için yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi nefes egzersizleri yapmaktır. Siz de çok stresli hissettiğiniz bir anda nefes egzersizi yapın ve farkı kendiniz görün. Peki, bu nasıl mümkün olacak? Meditasyon Eğitimi içeriğimiz sayesinde sizler de nasıl nefes egzersizleri yapabileceğinizi kavrayabilirsiniz. 

Stresi etkili bir şekilde yenebilmek için yapabileceğiniz şeyleri işte şu şekilde listeleyebiliriz:


Meditasyon Yapın

Meditasyon yapmanın stresi yenmekte son derce etkili bir aktivite olduğu araştırmalarla da desteklenmektedir. Bunun yanında yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi meditasyon içerisinde yer alan nefes egzersizlerinin stresi yenme noktasında son derece önemli etkileri olduğunu görebilmek mümkündür. 

Meditasyon yapmak, ruhunuzu dinlendirmek ve çok daha dingin bir yaşam sürdürebilmek noktasında da sizlere fayda sağlayacağı için daha dingin bir yaşantınız olmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle de stresle baş etme noktasında meditasyon etkisinden sıklıkla faydalanmanız son derece yardımcı olacaktır.

 Stresin her zaman kötü bir şey olmaması, doğru bir şekilde yönetildiği takdirde özellikle de disiplin açısından kişiye önemli faydalar sağlamasını mümkün kılmaktadır. Stresi doğru yönetebilme ve manevi anlamda yetkinliğe ulaşabilme de meditasyon ile son derece rahat bir şekilde sağlanabilmektedir. Yoğun stres altında odaklı kalabilmek ve doğru bir şekilde bu stresi yönetebilmek istiyorsanız sizler de muhakkak derin bir nefes alın ve meditasyon yapmaya özen gösterin. 


Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Uzun süre dengesiz bir uyku sisteminin benimsenmesi de kişinin strese girmesine neden olabilen etkenlerin başında yer almaktadır. Stresin oluşumunda odaklı kalamama ve çabuk gerilme mantığı yer aldığı için uykusuzluğun da bu duruma neden olduğu anlaşılabilmektedir. 

Sinirlerin gevşemesini sağlamak ve stresi yenmek noktasında pek çok etkenden faydalanılabilse de bunun yanı sıra uyku düzeninize özen göstermek de ihmal edilmemesi gereken bir noktadır. Düzgün bir uyku düzeninin benimsenmemesi; yapılan işlerden ve gün içerisinde yapılacak olan şeylerden yeterli ve istenilen verimin alınamamasına da neden olacağı için bu konuda hassas davranmak gerekmektedir. Kişinin stres altında olduğunu hissettiği anlarda yeterli uykuyu alıp almadığını kontrol etmesi de bu nedenle etkili olabilecek hamleler arasında yer almaktadır. 


Bol Bol Kitap Okuyun

Stres altında iken pek çoğumuzun odağını toparlama noktasında zorluk yaşadığı görülebilmektedir. Odaklanma yetimizi artırma noktasında bizlere elbette ki en çok yardımcı olabilecek hamle bol bol kitap okumaktır. İz de stresli hissettiğiniz anlarda veya stresi genel olarak hayatınızdan atmak istediğiniz zamanlarda gözlerinizi kapatın ve derin bir nefes aldıktan sonra dilediğiniz türdeki bir kitabı okumaya başlayın. 

Okumak iç dünyanızı aydınlatacağı ve kişisel gelişiminizi de destekleyeceği için kitap okumaya özen göstermeniz bu noktada sizlere önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Siz de bol bol kitap okurken okuma hızınızı artırmak ve daha etkili bir şekilde okuma süreçlerinizi yönetebilmek istiyorsanız Hızlı Okuma Kursu’muza kaydolabilirsiniz. Bu eğitimimiz içerisinde öğreneceğiniz teknikler sayesinde hızlı bir şekilde okumayı öğrenebilecek ve kısıtlı süre içerisinde dahi yapmış olduğunuz okumalarla kendinizi rahatlatma ve geliştirme imkanı edineceksiniz. 


Hobilerinize Vakit Ayırmaya Özen Gösterin ve Günün En Azından 1 Saatini Kendinize Ayırın

Pek çoğumuzun en çok yaptığı hatalardan bir tanesi hobilerimizi ve hayattaki kendi isteklerimizi unutarak hareket etmektir. Hayatın koşuşturmacası içerisinde savrulmak ve sevdiğimiz şeylere dahi vakit ayıramamak bizleri strese sokan en önemli konular arasında yer almaktadır. Bu noktada zaman yönetimini doğru bir şekilde sağlayabilmek de önem arz etmektedir. 

Etkili bir gün geçirebilmek ve üzerimizdeki olumsuz etkiyi atabilmek için yapmamız gereken en önemli şeylerden bir tanesi kendimize ayırmamız gereken kişisel zamanlarımızı ihmal etmemektir. Hobilerinize vakit ayırmanız, sizlerin en etkili şekilde kendinizi ifade edebilmenize de stresinizi etkili bir şekilde yenebilmenize de katkı sağlamaktadır. 

Siz de kendime vakit ayırmak istiyorum fakat bunu nasıl yapacağımı bilemiyorum diyorsanız bu noktada Zaman Yönetimi Eğitimi’mizi alarak bu sorunu yenebilirsiniz. Bu sorunu yendikten sonra sizler de etkili bir şekilde yaşamınızı sürdürme ve stresinizi yenme noktasında ilerleme kaydedebileceksiniz. Bunun yanında hobilerinize ayırdığınız vakit sizlerin daha mutlu bir yaşam sürdürmeniz için de etkili olacaktır. 


Sizde Stres Yaratan Alışkanlıklarınızı Yenip Yerine Zinciri Kırma Tekniğini Uygulamaya Başlayın

Stresi yaratan yegane etkenlerden bir tanesi de devam içerisinde dönüp durduğumuz, monotonlaşmış hayatlarımız olabilmektedir. Kendimizi devamlı bir tekrar içerisinde hissetmemiz de bizleri strese sokarak hayata karşı olan inanç ve isteklerimizi sorgulamamıza neden olabilmektedir. Bu noktada bu durumun önüne geçebilmek ve etkili bir şekilde kendimizi ifade edebilmek için yapmamız gereken en önemli şeylerden bir tanesi de alışkanlıklarımızı gözden geçirmektir. 

Siz de sizi boğan ve strese sokan alışkanlıklarınızı ortadan kaldırabilmek için hayır demeyi öğrenin ve bu noktada kendinizi daha aktif ve verimli hissederek dinginlik bulabileceğiniz yeni yaşantınızı kurmakta önemli bir adım kat etmiş olun. Sizler için stres kaynağı olan alışkanlıkları geride bıraktığınız takdirde yeni ve etkili alışkanlıkları oluşturma ve zinciri kırma tekniğini uygulama şansınız da olacaktır. 

Stresle başa çıkma yollarına baktığınızda sizler de bu adımları uygulayarak etkili bir şekilde çalışmanızı sürdürme imkanı edinebilirsiniz. Durmayın ve önerdiğimiz bu adımları uygulayarak sizler de etkili bir şekilde stresinizi nasıl yönetebileceğinizi görün. 

Ayrıca stresle başa çıkma noktasında ilerleme kaydedebilmek için kişisel gelişim alanındaki ek eğitimlerimizi de alarak siz de stresin hayatınızı yönetmesi durumunun önüne geçebilirsiniz. Stresinizi daha etkili bir şekilde yönetebilmek için haydi siz de durmayın ve muhakkak eğitimlerimize göz atarak stressiz bir yaşamın keyfini çıkartma fırsatına erişin. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.