Sporcuların Yemesi Gereken Besinler
 • Mert Aylanç
 • 0 Yorum
 • 22 Aralık 2022
 • 426

Sporcuların Yemesi Gereken Besinler

Sporcuların özel bir beslenme düzenine bağlı kaldıkları herkesçe biliniyor. Peki, sporcuların yemesi gereken besinler nelerdir?


Sporcuların çoğunlukla özel bir beslenme düzenine bağlı kaldıkları herkesçe biliniyor. Özellikle de sağlıklı bir yaşam sürdürme noktasında sporla birlikte beslenme düzenine dikkat etmek de önem arz etmektedir. Peki, sporcuların yemesi gereken besinler nelerdir?

Sporcu beslenmesinde dikkat edilmesi gereken öncelikli noktalar bulunmaktadır. Kas protein sentezini sağlayacak şekilde beslenmek bu durumun öncelikli kısmıdır. Spor yapmaya karar veren kişilerin pek çoğunun nasıl beslenmesi gerektiğini bilmediği görülmektedir. Bu noktada sporcuların yememesi gereken besinleri ve yemesi gereken besinleri iyi ayırt edebiliyor olması gerekir.

Spor yaparken hangi yiyecekler tercih edilmelidir, sorusunu cevaplamak isteyen kişiler için aşağıda belli başlı besinleri listeleyebiliriz:

 • Ispanak
 • Yumurta
 • Peynir
 • Kuruyemiş (Fındık, ceviz, badem)
 • Tahıllı gevrek
 • Meyve (Özellikle elma)
 • Et (Alternatif protein kaynakları da olabilir. Örn. Meksika fasulyesi)
 • Kurubaklagil ve alternatif karbonhidrat kaynakları

Bu besinler başta olmak üzere sporcunun uyguladığı spor düzenine ve diyetine bağlı olarak da beslenme düzeni değişiklik gösterebilmektedir. Önemli olan kan şekerini dengeleyici ve kas kütlesinin güçlenmesine katkı sağlayıcı bir örnek sporcu beslenmesi benimsemektir.

Spor yapanların kendilerini daha iyi hissetmeleri ve aynı zamanda güçten düşmemeleri adına kendilerini çok sıkmayacak şekilde bir beslenme düzeni belirlemeleri de motivasyonlarını artırabilmektedir. Ayrıca kişinin gücünü kaybetmeden ilerleyebilmesi için de besinlerine dikkat etmesi son derece önemlidir. Bu nedenle de kişinin yaptığı spordan önce dikkat etmesi gereken en önemli nokta yemek düzenine dikkat etmektir.


Spor Öncesi Beslenmek Tehlikeli Mi?

Spor öncesi çok ağır besinler yenmemesi spor sırasında rahatsız olmamak adına büyük önem arz etmektedir. Bunun yanında spordan önce yemek yemenin mi yoksa spor sonrasında yemek yemenin mi daha faydalı olacağı konusunda pek çok araştırma da yapılmaktadır.

Pek çok kişi, spor öncesi beslenmenin son derece zararlı olabileceğini düşünse de bazı kişilerin de hafif bir şekilde olduğu takdirde spor öncesi beslenmenin son derece faydalı olabileceğini söylediği görülüyor. Ara öğün atlamamak ve belirli bir saat önce beslenme aktivitesini tamamlamak bu noktadaki anahtar olarak görülüyor.

Kişilerin spor öncesi veya sonrası beslenmesi noktasında dikkati çeken temel nokta spor öncesi beslenilmediğinde daha fazla yağ yakılmasına rağmen kişilerin zararlı yiyeceklere daha fazla çekilmesi. Ayrıca spor öncesi beslenilmediğinde çok daha fazla yorgunluk hissedildiği ve daha saldırgan bir şekilde vücuda aşırı besin yüklemesi yapıldığı bilinen bir gerçek. Bu nedenlere dayanarak spor öncesi hafif şeyler yiyip spor sonrasında da yine besinleri abartmadan almak. 


Sporla Birlikte Beslenme Düzeni Neye Göre Belirlenmeli?

Spor ve beslenme düzeni hakkında genel bir yorum yapmak genellikle pek doğru olmamaktadır. Kişiye özel listelerin hazırlanması, yaşa, kiloya, boya ve vücuttaki kas ve yağ oranlarına bağlı olarak planlanan bu listeler, hangi hedeflerle uygulandığı noktasında da önem arz ediyor. Örneğin; kilo vermeyi hedefleyen aynı boy, kilo ve yaştaki kişi ile yine aynı ölçülerde kas yapmak isteyen kişinin alması gereken besinler ve antrenmanlar bir olmuyor. 

Sporla birlikte beslenme düzeni belirlerken kişilerin kendi isteklerine göre hareket etmemesi ve uzman bir kişiye sorarak bu listeyi oluşturması da önemlidir. Kişinin sağlığını herhangi bir riske atmaması adına bu noktaya dikkat etmesi gerekir. 

Sporla birlikte beslenme düzeni belirlenirken ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da kişinin herhangi bir rahatsızlığı olup olmamasına dikkat etmektir. Bu noktada kişinin hassasiyetlerine ve rahatsızlıklarına bağlı olarak doktor kontrolünde ilerlenmesi gerekmektedir. 


Beslenme Düzeninin Spora Etkisi Nelerdir?

Beslenmenin düzenli ve doğru bir şekilde yapılması sayesinde kişilerin yapmış olduğu spordan daha fazla verim alması, daha sağlıklı bir şekilde yaşaması noktasında önem taşımaktadır. Çok daha sağlıklı bir yaşam sürdürerek kendisine yatırım yapmak ve sağlığını daha iyi bir noktaya getirerek spordan verim almak isteyen kişilerin sporla birlikte beslenme düzenini de belirli standartlar ölçüsünde oluşturması önem arz etmektedir. 

Beslenmenin doğru ve dengeli  bir şekilde yapılması sayesinde kilo vermek isteyen bir kişinin daha kısa vadede sonuç almaya başlaması, metabolizmanın hızlanmasına katkı sağlanması ve çok daha etkili bir şekilde kilo verme sürecinin desteklenmesi mümkün olmaktadır. Bunun yanında kas yapmak isteyen bir kişinin de kas kütlesini artırırken özellikle vücuduna giren protein oranını artırması büyük katkı sağlayacağı için yine beslenme düzenine dikkat etmesi önem arz eder. 

Beslenme düzeni ve spor arasında önemli ve derin bir bağ bulunmaktadır. Bu noktada beslenmenin sporu dengeleyici ve yağ yakımını veya kas kütlesini artırmayı destekleyici etkisinden özellikle antrenörler ve diyetisyenler faydalanmaktadır. Sizler de hem etkili bir şekilde spor yapabilmek hem de beslenme düzeninizi çok daha iyi bir hale getirerek sağlığınızı düzenlemek için durmayın ve muhakkak Aşçılık ve Aikido Eğitimi'mizi alın. 

Almış olduğunuz eğitimler sayesinde sizler de çok daha etkili bir şekilde kendinizi geliştirebilecek, sağlıklı bir şekilde beslenebilecek ve yapmış olduğunuz spordan daha fazla verim alabileceksiniz. Durmayın ve muhakkak eğitimlerimizi alarak sizler de gelişiminizi desteklerken daha sağlıklı bir yaşama kavuşun!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.