Sosyal Medyanın Reklamlara Etkisi
  • Rüzgar Karakuz
  • 0 Yorum
  • 22 Ağustos 2022
  • 603

Sosyal Medyanın Reklamlara Etkisi

Yalnızca günlük yaşamda değil iş yaşantısında da sosyal medyanın etkileri görülüyor. Bu etkinin en yoğun görüldüğü yer ise reklamlar.


Sosyal medya günlük yaşantımızın ayrılmaz bir parçasına hâline girmiş durumda. Bu nedene bağlı olarak da yalnızca günlük yaşamda değil iş yaşantısında da sosyal medyanın etkileri görülmeye başlandı. Bu etkinin en yoğun görüldüğü yerler ise reklam kısmı. 

Bazıları reklamla sosyal medyanın ne işi var diye düşünse de bir ürünü veya hizmeti almamızdaki en önemli etkenlerden bir tanesi sosyal medya etkisi oluyor. Sosyal medyada farklında dahi olmadan reklamlara maruz kaldığımızı ve bu reklamlar dahilinde alışveriş yönelimlerimizin şekillendiğini biliyor muydunuz?

Son derece renkli ve akıcı sosyal medya profillerinde paylaşılan pek çok gönderi aslında bir reklam alt metni içerebiliyor. Bu reklamlara farkında dahi olmadan maruz kalmamız ise bizde algısal bir şekillenmenin oluşmasına neden oluyor. Sosyal medya maruz kaldığımız bütün bu algılarıyla birlikte reklam noktasında da ilerleme kaydedilmesini mümkün kılıyor. 

Geleneksel reklam kampanyalarının aksine dijitale entegre olmuş yaşantımız ile reklam için de artık sosyal medyayı kullanıyoruz. Bu aşamada ise dikkat edilmesi gereken belli noktalar bulunuyor. Doğru bir reklam stratejisi benimsendiği takdirde sosyal medyadan uygulanan reklamların başarılı olması kaçınılmaz oluyor. Planlanmış hamlelerle yapılmayan sosyal medya reklamları ise bunun tam aksine bir hüsran sebebi olabiliyor. Peki, sosyal medyada nasıl reklam verilmeli?


Sosyal Medyada Nasıl Reklam Verilmeli?

Pek çok marka, bilinirliğini artırmak ve hedef müşteri kitlesine erişebilmek için sosyal medya reklamlarını kullanmayı tercih ediyor. Geleneksel reklam hamlelerinin aksine yenilikçi ve dijitale odaklanmış bu reklam yürütme sisteminin etkileri de elbette çok daha fazla oluyor. 

Sosyal medyada etkili bir şekilde reklam verebilmek için izlenmesi gereken belli başlı yöntemler bulunuyor. Özellikle sosyal medya üzerinde reklam verirken izlenecek adımları takip ederek reklamın başarıyı yakalamasını sağlamak mümkün oluyor.

Sosyal medyada reklam verirken hedef kitleyi doğru bir şekilde analiz etmek ve buna uygun bir şekilde hareket etmek gerekir. Hedef kitleyi tanımadan ve reklam planı çıkarmadan doğrudan reklam vermek, fayda sağlamayacağı gibi hem maddi anlamda hem de zamansal olarak zarara girmenize de neden olacaktır. Sosyal medya reklamı verirken izlenmesi gereken yollar nelerdir?


Etkili Sosyal Medya Reklamı Verebilmek İçin İzlenecek Yollar

Etkili bir şekilde reklam süreci yürütebilmek ve kişilerin daha etkili bir şekilde marka tanıtımı yapmalarını sağlamak için izlenmesi gereken adımlar bulunur:

  • 1. Hedef kitlesi analizi: Doğru analiz edilmiş bir hedef kitlenin markadan veya ürün ve hizmetten ne beklediğini kavramak reklam için büyük öneme sahiptir. Bu nedenle doğru bir reklam stratejisi oluştururken ilk adım hedef kitleyi ve hedef kitlenin beklentilerini analiz etmektir. 
  • 2. Etkili reklam metni: Reklamların öne çıkan özelliği vurucu yanlarıdır. Merak unsurundan faydalanan reklam algısı, doğru bir metinle ve planla desteklenmediği sürece zayıf kalacaktır. Bu nedenle reklamın başarılı olmasını istiyorsak doğru bir metin ve başlıkla ilerlememiz gerekir.
  • 3. Doğru slogan: Markanın ürün ve hizmetlerini tanıtırken reklama maruz kalan kişileri kalplerinden vuracak bir slogana da ihtiyaçları vardır. Doğru ve akılda kalıcı bir sloganla diğer reklam içeriklerinin önüne geçerek hedef kitlenin aklına kazınmak mümkün olacaktır. 
  • 4. Reklam yayınlanma saati: Sosyal medyada prime time adı verilen, içeriklerin öne çıkmasına imkan tanıyan bazı saatler bulunur. Bu saatler, en çok kullanıcının aktif olduğu ve uygulamayı kullandığı saatlerdir. Paylaşılan reklam içeriklerinin de doğru saat aralıklarında girilmesi bu nedenle büyük öneme sahiptir. 
  • 5. Reklamın yayınlandığı platform: Sosyal medya üzerinden reklam vermek her ne kadar etkili görülse de doğru bir platform içerisinde girilmediğinde sosyal medya reklamının da getirisi pek fazla olmayacaktır. Bu nedenle bir markanın hedef kitlesinin hangi platformlarda daha aktif olduğunu tespit edip buna uygun olarak reklam vermesi en mantıklı ve doğru hamle olacaktır. Örneğin Facebook reklamlari her ürün veya hizmet için doğru olmayabilir. Bu noktada hedef kitlenin Facebook un içinde yayınlanmış olan reklamları görüp görmeyeceğini tespit etmek belki de baştan başarısız olabilecek bir hamleyi engelleyebilmeye katkı sağlayabilir. 
  • 6. Doğru reklam bütçesi planı: Reklam bütçelerinin doğru bir şekilde planlanıp paylaştırılması bir reklamın başarı yüzdesini büyük bir ölçüde etkilemektedir. Burada kastedilen elbette gerekenden de fazla bütçe ayırmak değil. Pek çok firmadan duyulan cümlelerden bir tanesi de “fazla bütçe ayırsam da sosyal medya reklamlarından istediğim verimi alamadım” cümlesidir. Burada doğru bütçe planlamasından kasıt yüksek tutarlar değildir. Yeteri kadar ve hacme bağlı bütçe ile sosyal medya reklamlarından istenen verimi almak mümkündür. Bu noktada anahtar kelimelerin, içeriklerin, reklam düzeyinin ve reklamın yayınlanacağı platformun/platformların doğru tespiti ile ilerleme kaydedilebilir. 

Reklam yürütürken bütün adımlar bir bütün hâlindedir. Eksik kalmış her bir adımın avantaj elde etme ve reklamı başarılı kılma noktasında olumsuz etkisinin olacağını unutmadan ilerlemek gerekmektedir. 


Sosyal Medya Yönetimi 

Sosyal medya, son derece büyük bir algoritmaya dayanır. Tek bir platformdansa çoklu platformların oluşturduğu sosyal ağların doğru bir şekilde yönetilmesi de genel başarı yüzdesine etki ettiği için önem arz eder. Bu nedenle sosyal medya yönetimi noktasında son derece dikkatli ve planlı hareket edilmesi gerekir. 

Sosyal medya ile ilk kez tanışan veya marka değerini artırırken sosyal medya etkisinden de faydalanan kişilerin doğru bir hesap yönetimi gerçekleştirmesi gerekiyor. Doğru sosyal medya yönetiminin büyük avantajı bulunuyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.