Sosyal Medyada Zengin İçerik Oluşturmak
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 12 Ocak 2023
  • 960

Sosyal Medyada Zengin İçerik Oluşturmak

Sosyal medya hepimizin sıklıkla kullandığı bir mecradır. Bu mecra içerisinde hedef kitle olabileceğimiz gibi içerik üreticisi konumunda da olabiliriz.


Sosyal medya hepimizin sıklıkla kullandığı ve vaktinin çoğunu geçirdiği bir mecradır. Bu mecra içerisinde hedef kitle olabileceğimiz gibi içerik üreticisi konumunda da olabiliriz. Peki, üretici konumundayken sosyal medyada zengin içerikler nasıl oluşturulur?

Bu mecra içerisinde kaliteli içerikleri üretebilmek büyük önem taşır. Hedef belirlemek ve belirlenmiş hedef kitlenin dikkatini çekebilmek için üretilen içeriklerin kalitesinin yüksek olması önemlidir. Bu noktada pek çok üretici ise nasıl geniş kitlelere ulaşacak ve kaliteli içerikler üretebilirim, sorusuna yanıt aramaktadır.

Sosyal medyada kolay tüketilecek içeriklerin oluşturulması oldukça önemlidir. Kaliteli olmasının yanında bir içeriğin kolay tüketilebilir olması da önemli bir unsurdur. Bu noktada içerikleri kaliteli fakat kısa tutmak faydalı olacaktır. 

Sosyal medyanın gücünün günümüzde bu kadar büyümesi sonrası da içerik oluşturmanın önemi bir hayli arttı. Yalnızca bu alana yönelik mesleklerin son dönemde popülerleşmesi de bu durumu destekledi. Gelin şimdi sosyal medyada kaliteli içerik üretmek için önemli adımları ele alalım!


1- İçerikler Hedef Kitlenin Algı Düzeyine Uygun Olmalı 

Sosyal medyada içerik oluştururken en büyük hatalardan bir tanesi hedef kitlenin dilini ve algısını benimsemeden hareket etmektir. Hedef kitle tarafından okunma veya izlenme düzeyi yüksek içeriklerin olması için öncelikle hedef aldığınız kesimi anlamanız gerekir. Bu noktada hedefinizdeki kişilerin jargonlarını kullanmanız, onların güldükleri veya eğlendikleri unsurları içeriğinize eklemeniz daha çok dikkat çekmenize ve akılda kalmanıza yardımcı olacaktır.


2- Renklerin ve Desenlerin Uyumuna Dikkat Edilmeli

İnsanların bir yemeğe, bir nesneye veya bir fikre yaklaşmalarının en büyük nedenlerinden birinin onu estetik bulması olduğunu biliyor muydunuz? İnsan algısı genellikle kendisine güzel gelenin peşinden gitmektedir. Bu nedenle de renklerin ve desenlerin uyumu son derece önemlidir. 

Bu noktada renklerle ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da kombinasyon ve doğru renk seçimidir. İnsan algısında heyecan, öfke, istek, mutsuzluk gibi duygular uyandırabilen farklı renkler bulunmaktadır. Bu renkleri analiz edip en doğru olanları kullanmak da sosyal medya kalitesi için önemlidir. 


3- Reels, Post, Story Gibi Farklı Formatlarda Devamlı İçerik Üretilmeli

Sosyal medya her daim güncellenebilir olması sayesinde de dikkat çeker. Bu noktada devamlı yeni özellikler kazandırılan bu mecralar üzerinden kişilerin farklı formatlarda içerik üretmesi de dikkat çekmek için önemlidir.


4- Etkileşim Almak İçin Doğru Hashtagler Kullanılmalı

Etkileşim alabilmek ve doğru kitlenin önüne düşmek için hashtagler de önemlidir. Bu noktada yeterli ve doğru hashtag kullanıldığından emin olunmalıdır. Doğru veya konuyla ilgili sayılabilecek pek çok hashtag olsa da önemli olan abartmadan, 3-4 adet hashtag kullanarak içerikleri paylaşmaktır. Fazla hashtag kullanımı da etkileşimi olumsuz etkilemektedir. 


5- Belirli Bir Düzen İçerisinde İçerik Oluşturulmalı

Devamlı içerik üreten bir hesap olunması halinde içeriklerin belli bir formatta ve paylaşım düzeninde paylaşılması gerekir. Doğru bir kalıp ve zamanlamayla içeriklerin alacağı etkileşim artacaktır. 

İçeriklerin göze hitap etmesi açısından da format oluşturulması önemlidir. Bu nedenle belirli bir düzenin içerisinde içeriklerin oluşturulması önem arz etmektedir. 


6- Sosyal Medya Hesabı Aktif Tutulmalı

Sosyal medya hesabında etkileşim olsun istiyorsanız bir görünüp bir kaybolmak hiç sağlıklı olmayacaktır! Hesabınızı öne çıkarmanın en önemli adımlarından biri de sosyal medya hesabını devamlı olarak aktif tutmaktır. 

Sosyal medya hesapları, aktiflik durumuna göre de uygulama algoritması içerisinde hesapları sınıflandırır. Bu nedenle de sosyal medya hesaplarını aktif tutmak son derece önemlidir. 


7- Etkileşime Yönelik İçerik Paylaşımı Yapılmalı

Sosyal medya istatistiklerine bakarak hareket etmek ve buna uygun bir şekilde etkileşime yönelik içerik paylaşımı yapmak önem taşır. Bir hesap, özellikle de takipçileri ve hedef kitlesi ile en çok etkileşime girebildiği paylaşım türünü benimseyerek hareket etmelidir. 

Etkileşime açık bir şekilde hareket edebilmek için yapılması gereken önemli şeylerden bir tanesi de story mantığına yer vererek hareket etmektir. Bu noktada sosyal medyada güzel bir dönüş almak ve etkileşimi arttırmak mümkün olacaktır. 


Sonuç

Sosyal medyada başarı kazanmanın günümüzdeki önemi iyice artmıştır. Bu noktada etkileşimi arttıracak şekilde hareket etmek son derece önemlidir. 

Siz de sosyal medyada etkileşim almak ve çok daha başarılı bir hale gelmek istiyorsanız yukarıda belirtmiş olduğumuz adımları uygulayabilirsiniz. Bu sayede başarınız ve sosyal medya gücünüz çok daha üst noktalara ulaşacaktır. 


Sosyal Medya Eğitimi

Sosyal medya hakkında daha uzman bir hale gelmek ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız durmayın ve Sosyal Medya Eğitimi’mizi alın! Bu noktada sosyal medya üzerine sizlere yardımcı olabilecek 3 farklı eğitim bulunmaktadır:

Bu eğitimleri alarak sizin de kendinizi sosyal medya alanında çok daha uzman bir hale getirmeniz mümkün olacaktır. Durmayın ve bu noktada siz de kendinizi geliştirin!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.