Sosyal Medyada Rakipleri Geçmek
  • Mert Aylanç
  • 0 Yorum
  • 30 Kasım 2022
  • 573

Sosyal Medyada Rakipleri Geçmek

Sosyal medya, hemen hepimizin vaktinin büyük bir çoğunluğunu geçirdiği bir mecradır. Burada, rakiplerin önüne nasıl geçilir?


Sosyal medya, hemen hepimizin vaktinin büyük bir çoğunluğunu geçirdiği bir mecradır. Bu noktada vaktimizin çoğunu harcadığımız bu alanlar içerisinde belli başlı reklam veya tanıtım içeriklerine de rastlamamız mümkün olmaktadır.  

Bu mecralar içerisinde öne çıkabilmek için öncelikle sosyal medyanın nasıl bir algoritmaya sahip olduğunu, nasıl işlediğini ve sosyal medya içerisinde öne çıkmayı mümkün kılacak ne gibi içeriklerin üretilmesi gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.  

Sosyal medya içerisinde rakiplerinizin önüne geçebilmek için yapmanız gereken en önemli şey öncelikle nasıl bir sosyal medya stratejisi belirlemeniz gerektiğini tespit etmektir. Bu noktada öncelikle sitenizi, hedef kitlenizi ve alanınızdaki rakiplerinizin sosyal medya stratejilerini analiz etmeniz gerekir.  

Sosyal medya stratejinizi oluştururken rakiplerinizin önüne geçmenin yollarını tespit noktasında öncelikle hangi sosyal medyalarda yer almak istediğinize karar vermeniz beklenmektedir. Çalışmış olduğunuz, içerik üretmeyi planladığınız alana göre hedef kitlenizin hangi sosyal medya mecrası içerisinde yer edindiğini tespit etmeniz son derece önemlidir.  

Sosyal medya platformu özelinde kendine ait bir algoritmaya sahip olduğu için bu noktada içerik üretilmesi planlanan mecraya göre yapılabilecekler değişiklik gösterecektir. Bu nedenle de sosyal medya analizi gerçekleştirirken bu noktaya özen göstermeniz son derece önemlidir. Nihayetinde bütün çelikler sosyal medya algoritmasının izin verdiği ölçüde öne çıkabilecek veya geriye düşecektir. Bu nedenle de bu noktaya dikkat etmeniz gereklidir. 


Sosyal Medyada İçerik Oluştururken Nelere Dikkat Etmelisiniz? 

Sosyal medya içerisinde içerik üretirken de dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır. Özellikle de rakip analizi bu noktaların başında gelmektedir. Sosyal medya platformları, rekabeti seven ve algoritmaya en çok hitap edenin kazandığı alanlar olarak görülmektedir. Bu nedenle de analiz gerçekleştirerek ilerlemek sayfanızı büyütmenizde yardımcı olacaktır.  Sosyal medya üzerinde oluşturmuş olduğunuz içeriklerden daha fazla verim alabilmek için de  bu durum son derece önemlidir.

Sosyal medya analizi yapmak hedef kitle hakkında bilgi edinme ve hedef kitlenin ilgi alanlarına hakim olma noktasında son derece önemlidir. Aynı zamanda yapmış olduğunuz değerlendirmeler güçlü ve zayıf yönlerinizi keşfetmenizde de yardımcı olmaktadır. 

Özellikle bir web sitesinin, ticaret sitesinin sosyal medya hesaplarının güven verici olması gerekeceği için hem alanda rakiplerinizle mücadele etmeniz hem de e ticaret sitenizi veya satın alım işlemleri gerektiren herhangi bir web sitenizi doğru bir şekilde sosyal medyada yansıtabiliyor olmanız önem arz etmektedir. Peki, sosyal medyada öne geçme adımları nasıl yapılır ve rakiplerin önüne nasıl geçilir? 

Rakiplerin önüne geçebilmek için öncelikle hedef kitle analizini doğru bir şekilde yapmış olmak gerekmektedir. Bu noktada rakiplerin neler yaptığını gözlemlemek, en çok geri dönüş aldıkları noktaları tespit etmek önemli adımlar arasında yer almaktadır.  


Sosyal Medya İçerikleri Nasıl Oluşturulur? 

Sosyal medya içerikleri oluştururken öncelikle hedef kitleye doğru nasıl bir strateji izleneceği planlanmalıdır. Sosyal medya fenomenlerinin neden bu kadar başarılı olduğunu hiç düşündünüz mü? Bunun en temel nedeni hedef kitlelerinin ne istediğini biliyor olmaları sosyal medya içerisinde öne çıkabilmek için hedef kitleye doğru bir sosyal medya yönetimi benimsemek gerekir. Bu nedenle ister kişisel olarak ister marka olarak ürün ve hizmetten bahsediyor olun sosyal medyada aktif olmanız büyük önem arz etmektedir. 

Sosyal medya yönetimi için içerik takvimi oluşturun ve bu takvim içerisinde alınan sosyal medya hedeflerine takip ederek doğru bir şekilde planlamanızı gerçekleştirin. Sosyal medyadaki varlığınızı hesabınız içerisinde yer alan içeriklerle yansıtmanız mümkün olmaktadır. Bu noktada sizlere sosyal medya içerisinde öne çıkmanızı sağlayacak anahtar kelimeler de yardımcı olmaktadır.  

Sosyal medya içerikleri oluşturulurken öncelikle alanda en popüler olan içerikleri kontrol etmek gerekmektedir. Bu kontrol süreci sonrasında hem özgün olacak hem de aynı konuları kapsayacak içeriklerin oluşturulması rekabeti artıracağı ve aynı zamanda da etkileşiminizi yükselteceği için son derece önemli olmaktadır. Sosyal medya için içerik üretirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise içeriklerde kopyanın bulunmamasıdır. Hazır olan içerikleri almak veya kopya içerik üretmek sosyal medyadaki etkileşimleri düşürebilecek etkenlerden biridir. 

Günümüzün en popüler mecralarından olan sosyal medya platformları içerisinde öne çıkabilmek için hangi platform içerisinde içerik yayınlanıyorsa o mecranın algoritması gözetilerek ilerlenmelidir. Sosyal medyanın hayatımızdaki etkisinin son derece büyük olması nedeniyle de burada üretilen içeriklerin öneminin bir hayli büyük olacağı da unutulmamalıdır.  


Sosyal Medyada Adımı Nasıl Duyururum? 

Sosyal medyada bir marka adına açmış olduğunuz hesabınızda kendinizi tanıtabilmek istiyorsanız uygun sosyal medya reklamları vermeniz, hizmet verdiğiniz alana yönelik içerikler üretmeniz ve devamlı hedef kitleyi harekete geçirecek bir içerik dili benimsememiz son derece faydalı olmaktadır. Bunun yanı sıra sosyal medyada adınızı duyurabilmek  için iş birlikleri yapmanız, doğru noktalara reklam çıkmanız ve özellikle de instagram'ın en son ortaya çıkarılmış olan önemli özelliklerinden birisi olan reels formatında içerikler üretmeniz etkileşiminizi artıracak ve adınızı duyurmanıza yardımcı olacak etkenlerdendir. 

Sosyal medyada adınızı duyurabilmek için rakiplerinizi doğru analiz etmeniz ve onların eksiklerini, hedef kitlenizin isteklerini göz önünde bulundurarak çeşitli görsel, yazılı içerikler oluşturmanız önem arz etmektedir. Sosyal medya içerisinde dikkatleri üzerinize toplayabilmenin bir diğer yolu da takipçi yüzdenize dikkat etmektir. Pek çok kişi az takipçili hesapları dikkate almamaktadır. Bu nedenle de sosyal medyada adınızı daha etkili bir şekilde duyurabilmek ve daha geniş kapsamlı bir şekilde güvenilirliği sağlayarak ilerleyebilmek için takipçi sayınıza da özen göstermeniz gereklidir. 

Sosyal medya hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek ve çok daha detaylı bir şekilde içeriklerinizi hazırlayarak sosyal medyada rakiplerinizin alt etmeyi öğrenebilmek için Eğitim Kutusu olarak vermekte olduğunu Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi’ni alabilirsiniz. Bunun yanı sıra sosyal medya içerisinde çıkacağınız reklamlarını nasıl yönetmeniz gerektiğini bilmiyorsanız Sosyal Medya Reklamları Eğitimi’mizi de almanız önerimizdir. 

Siz de etkili bir şekilde sosyal medya stratejilerini öğrenmek ve sosyal medya içerisinde nasıl öne çıkılacağını keşfetmek için durmayın ve ilgili eğitimlerimizi alarak kendimizi geliştirme fırsatı edinin. Üstelik bu alanda almış olduğunuz eğitimlerle geleceğin meslekleri arasında görülen sosyal medya yöneticiliği mesleğine de kavuşma noktasında önemli bir adım atabilmeniz mümkündür. Siz de bütün bu fırsatlardan faydalanmak için haydi durmayın ve eğitimlerimize göz atın! 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.