Sosyal Medyada Etkileşim Almak için 5 Trick
  • Rüzgar Karakuz
  • 0 Yorum
  • 16 Aralık 2022
  • 708

Sosyal Medyada Etkileşim Almak için 5 Trick

Hepimizin hayatının önemli bir bölümünü oluşturan sosyal medya, yakından takip ettiğimiz ve etkisi altında kaldığımız bir alandır.


Hepimizin hayatının önemli bir bölümünü oluşturan sosyal medya, yakından takip ettiğimiz ve büyük ölçüde etkisi altında kaldığımız bir mecradır. Bu noktada hepimizin her gün düzenli olarak sosyal medyayı takip ediyor olması da bu alanın önemini artırmaktadır.

Hepimizin vaktini büyük ölçüde sosyal medya hesaplarında harcadığı araştırmalarla da desteklenmiş bir durumdur. Üstelik sosyal medyada geçirilen vaktin içerik üretici veya hedef kitle olmanın da ötesinde, tamamen online sosyalleşme amacıyla günden güne artış gösterdiği de bilinmektedir. İşte bu nedenle de sosyal medyada alınan etkileşimlerin önemi de artmaktadır.

Popüler olmak belki de hepimizin hayalini kurduğu bir durumken günümüzde bu hayale ulaşmanın en hızlı yolu sosyal medyadan geçmekte. İşte tam da bu nedenle sosyal medya kullanımının bu denli artış göstermesi de son derece mantıklı görülmekte.

Sosyal medya içerisinde etkileşimi artırmak ve popüler olmak için uygulanabilecek bazı etkili hamleler de bulunmakta. İşte sosyal medya etkileşiminizi artıracak 5 tricky bilgi:


Videolu içeriklere öncelik verin 

 Tüketim toplumunda yaşıyor olmamız dolayısıyla her türlü içeriği de çok çabuk tüketmekteyiz. Bunun yanında hepimizin ilgisini çeken ortak ve tüketilemeyen bir şey de bulunmakta: Video içerikler. Görsellere kıyasla çok daha ilgi çekici olan ve daha çok takip edilen bu içerik türünü benimsemek, etkileşiminizi artırma noktasında öncelikli olmaktadır.

Videolu içerikler üretmek, çok daha uğraştırıcı olarak görülse de çok daha etkili olmaktadır. Bu noktada sosyal medya içerisinde öne çıkabilmek için videolu içeriklere öncelik vermek de mantıklı bir hamle olmaktadır.

Etkileşim, sosyal medya içerisinde oldukça önemlidir. Üstelik hedef kitlelere erişmek yalnızca bireysel hesaplar için değil, marka bilinirliği sağlama noktasında da yardımcı olur. Bu nedenle de bir marka olarak da sosyal medya platformlarındaki videolu içeriklerinizi artırmanız sizlere büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.


İçerik paylaşım sıklıklarınızı sabitleyin 

Sosyal medya performansını çok daha iyi bir şekilde oluşturabilmek ve sabitleyebilmek için sosyal medya mecrasına düzenli olarak içerik girmeye özen gösterin. Markanızı sosyal medyadan tanıtabilmek ve hedef kitlelerinizle etkileşime geçebilmek son derece önemlidir. Bu nedenle de içerik paylaşım sıklıklarınızı sabitleyip bu noktada sosyal medyada aktif olduğunuzu göstermeniz büyük katkı sağlamaktadır.

İçerik paylaşım sıklıklarınızı sabitlemeniz sosyal medyada etkileşimi arttırmak adına yapabileceğiniz etkili bir diğer hamle olarak öne çıkmaktadır. Bu noktada kişilerin ilgi alanları dahilinde sayacağı içerikleri oluşturup hedef kitleye sunmanız da etkili bir diğer hamledir.


Genel olarak tek bir konuya bağlı kalarak ilerleyin 

 Sosyal medyada elde ettiğiniz etkileşimi artırabilmeniz için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da içerik konunuzu sabit tutmaktır. Konunun sabit olması, sosyal medya algoritmasının sizin hakkınızda karışıklık yaşamaması ve doğru kitleyi sizin içeriklerinize doğru yönlendirmesi açısından önem arz etmektedir.

Genel olarak tek bir konuya bağlı kalmak çoğu kişiye sıkıcı veya yanlış gibi görünse de konunun sabit kalması içeriklerin de sabit template üzerinden döneceği anlamına gelmemektedir. Bu anlamda algoritmasal bir kafa karışıklığı yaşanmaması adına belirli bir konu üzerinden ilerlenmesi önemli noktalardan biri olarak görülmektedir.Düzenli olarak takipçilerinizin etkileşim verebileceği test, anket, link gibi özelliklerden faydalanın 

Etkileşimi artırabilmek için özellikle son dönemlerde Instagram gibi sosyal medya mecralarında kullanılmaya başlanmış test, anket, link paylaşımı gibi özelliklerden faydalanmak da etkili olmaktadır. Bunun yanında canlı yayın yapma, hedef kitleyi aktif olarak harekete geçirmeye yarayacak şekillerde çalışma gibi noktalara dikkat etmeniz de etkileşin yüzdenizi artırmaya yarayacaktır.

Sosyal medyada yer alan her yeni özelliğin özellikle farklı mecralar içerisinde ya da yoğun istek üzerine geldiğini unutmadan hareket etmeniz de önemlidir. Bu noktada örneğin; Instagram hesaplarına girdiği günden beri yoğun ilgi gören reels kısmının kullanımı etkileşimi en sık alabileceğiniz alanlar arasında yer almaktadır.


Sabit ve monoton olmanın ötesinde, trendlere uygun bir şekilde içerik oluşturun 

 İster bir marka hesabı olsun ister bireysel bir hesap olsun sabitliğin kitlenizi etkilemede etkisiz kalacağını unutmamanız gerekir. Bu noktada özellikle trendleri takip ederek ilerlemeniz ve son dönemin dikkat çeken içeriklerine uyumlu olarak içerik oluşturmanız önem arz etmektedir.

Kurum veya marka tanınırlığını sağlama, işletme hesabı mantığı ile hedef kitleyi satın almaya yönlendirme gibi etkileri sağlamak için de trendlere uyumlu içerik yayınlamanın önemli etkileri olmaktadır. Özellikle de akım içerikleri ve popüler müziklerin kullanımı gibi çeşitli faktörleri kullanarak ilerleme kaydetmek mümkündür.


Sosyal Medya Neden Bu Kadar Önemli? 

 Hayatımızın önemli bir bölümünü oluşturan sosyal medyanın artık bir vazgeçilmez gibi görülmesi nedeniyle bu mecranın önemi artış göstermiştir. Pek çok insanın gün içerisinde ne azından 4-5 saat aralığında sosyal medyada vakit geçirdiği görülmektedir. Bu nedenle de sosyal medyanın öneminin özellikle de ürün, hizmet veya doğrudan marka tanıtımı açısından da arttığını görebilmek mümkün olmaktadır.

Sosyal medya içerisinde her gün hemen hepimiz hayatımızdan parçaları sanal arkadaşlarımız, tanıdıklarımız veya diğer tüm sosyal medya kullanıcıları ile paylaşıyoruz. Bu noktada içeriklerimizin geniş kitlelere yayılması ve etkileşim oranlarımızı artırabilmek için pek çok yönteme başvuruyoruz. 

Etkileşimleri artırmanın yolları aslında yukarıda belirtildiği gibi son derece basit. Etkileşim nasıl ki hedef kitlenizin ilgisini çekecek ve sizi takip eden kişi sayısını artıracak bir nokta ise etkileşim almanızı sağlayacak belli başlı adımları uygulamak da son derece yararlı olacaktır. 

Sosyal medya içerisinde öne çıkmak aynı zamanda marka bilinirliğinizi artırmak için de etkili olmaktadır. Bu nedenle de etkileşim arttırma noktası üzerinde sıklıkla durulması gerekmektedir. Bu alanda etkileşim alabilmek için canlı yayınlar açmak, doğru içerikler paylaşmak ve bunun gibi işleri sürdürmek fayda sağlamaktadır. 


Sosyal Medyası Güçlü Markaların Elde Ettiği Avantajlar Nelerdir?

Sosyal medyası güçlü bir markanın elde etmiş olduğu pek çok avantaj bulunmaktadır. Özellikle de marka bilinirliği ve güvenilirliğini artırma noktasında sosyal medya başarısı büyük önem arz etmektedir. İşte sosyal medyası güçlü kurumların veya markaların elde ettikleri avantajlar:

  • Marka tanınırlığı ve güvenilirliği artar, 
  • Markanın satış ve verim yüzdesi artar,
  • Marka değer kazanır,
  • Kurumun bilinirliği arttıkça hedef kitlesi genişler,
  • Güven puanı artış gösterir.

Siz de bütün bu avantajlardan faydalanmak için durmayın ve muhakkak Sosyal Medya Yönetimi Eğitimi'mizi alın! Yok ben uzmanlık derecede bu alanda hakim olmak istiyorum diyenleri ise Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi'mize beklemekteyiz. Siz de bu fırsatları kaçırmayın ve muhakkak nitelikli eğitimlerimizden faydalanarak avantaj elde edin. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.