Sosyal Medya Yöneticiliği

Sosyal Medya Yöneticiliği

Sosyal Medya Yöneticiliği günümüzde en çok rağbet gören mesleklerden biri haline geldi. Bunun iki nedeni var.


Sosyal Medya Yöneticiliği günümüzde en çok rağbet gören mesleklerden biri haline geldi. Bunun iki nedeni var. 

Birincisi firmaların görünür olma ve marka derinliği oluşturmada sosyal medyayı etkin olarak kullanmak istemesidir. Çünkü sosyal medya platformları çok sayıda kullanıcıya ulaşmaktadırlar. Markalar, bu potansiyeli kullanmak istemektedirler.

Günümüzde ATL ve BTL reklam çalışmaları birleştirilerek ve içinde sosyal medya da eklenerek TTL dediğimiz bir modele dönüşmüştür. TTL ile markalar 360 derece reklam, tanıtım, PR çalışmaları yapmaktadırlar. 360 derece reklam ve tanıtım faaliyetleri içinde sosyal medya da önemli bir yer tutmaktadır.

Diğer taraftan sosyal medyada dijital reklam çalışmaları da yapılmaktadır. Sosyal medya reklamlarının dikkat çeken yanı ciddi dönüşüm oranları yakalamasıdır. Günümüzde pek çok kullanıcı, sosyal medya reklamları üzerinden ürün satın alımı yapmaktadır.

Bu ve bunun gibi pek çok nedenle markalar sosyal medya faaliyetlerine ve reklamlarına bütçe ayırmaktadırlar. Böylece sosyal medyayı ve sosyal medyadaki kitleyi yönetmeyi çok iyi bilen uzmanlara ihtiyaç duyulmaya başlandı.

Sosyal medya yöneticilerine duyulan bu ihtiyaç kişilerin eğitim alarak sosyal medya uzmanı olmalarına vesile oldu. Burada üzerinde durulması gereken önemli bir nokta da alınan eğitimin niteliğidir. Alınan sertifikaların ise geçerliliğidir. 

Alacağınız Sosyal Medya Yönetimi Eğitimi ya da Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi’nin size sağlayacağı avantajları iyi değerlendirmeniz yararınıza olacaktır. Bu konudaki detaylı açıklamayı makalemizin ilerleyen kısımlarında yapacağız.


Sosyal Medya Yöneticiliği Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Yöneticiliği nedir ne iş yapar nasıl yapılır şimdi bu konuyu inceleyelim. Sosyal Medya Yöneticiliği, sosyal medya mecralarının yönetiminin maddi veya manevi gelir getirecek şekilde yönetilmesidir. Sosyal ağlardaki çeşitli hizmetler bu meslek grubu tarafından verilmektedir. Bu noktada teşebbüsler ikiye ayrılmaktadır.

Bazı Sosyal Medya Yöneticileri kendi kişisel sosyal medya hesaplarını profesyonel olarak yürüterek kişisel markalarını yaratırlar. Ardından ürün reklamı alarak sosyal medya profillerini gelire dönüştürmektedirler. 

Bu kişilere “Influencer” denmektedir. Bu tür reklamcılığa da “Influencer Reklamcılığı” denmektedir. Influencer olabilmek için grafik tasarım da bilmekte fayda vardır.

Diğer taraftan birçok Sosyal Medya Yöneticisi de markaların sosyal medya hesaplarını yönetmektedirler. Bunu iki şekilde yapabilmektedirler. Birinci modelde Sosyal Medya Yöneticisi doğrudan bir markanın ekibine katılır ve o markanın sosyal medya sayfalarını yönetir. Ya da reklam ajansında çalışır ve reklam ajansının markalarının sosyal medya hesaplarını yönetir.

Diğer bir çalışma modelinde ise Sosyal Medya Yöneticileri kendi markalarıyla çalışır. Bu durumda Sosyal Medya Yöneticisi, istediği kadar marka ile anlaşarak çalışabilir. Bu tür çalışma modeline “Freelance” çalışma modeli denmektedir.

Hangi modelde çalışırsanız çalışın öncelikle iyi bir eğitimden geçmeniz ve işi uzmanından öğrenmeniz gerekmektedir. Diğer taraftan yeteneklerinizi sertifikalandırarak rakiplerinden bir adım önde olabilirsiniz. Sosyal Medya Yöneticisi olarak çalışırken kendinize sık sık şu soruyu sorun: “Hedef kitlemi nasıl etkilerim?”


Sosyal Medya Yöneticiliği Kursu Nereden Alınır?

Sosyal Medya Yöneticiliği Kursu nereden alınır şimdi de bu konuyu detaylı olarak inceleyelim. Yukarıda da giriş yaptığımız gibi sosyal medya eğitimini nereden aldığınız oldukça önemlidir. Alanında uzman bir eğitmenden en güncel bilgileri ve en doğru uygulamaları öğrenmeniz gerekmektedir.

Bu noktada Eğitim Kutusu olarak sektörde hâlihazırda bu işi yapan eğitmenlerle çalışmaktayız. İletişim hizmetleri ve halkla ilişkiler noktasında da önemi büyük olan sosyal medya, tarafımızdan en kaliteli ve alanının uzmanı hocalarla birlikte verilmektedir. Dolayısıyla katılımcılarımıza en doğru ve en güncel bilgileri sunmaktayız. Dilerseniz aşağıdaki linklerden ilgili eğitimleri inceleyebilirsiniz.


Sosyal medya programlarından mezun olduğunuzda aşağıdaki yetkinlikleri kazanırsınız.

  • • Dijital pazarlama uzmanı olma yolunda önemli bir adım atmış olursunuz.
  • • Sosyal medya araçları ve unsurlarını aktif olarak kullanabilir durumda olursunuz.
  • • Sosyal medya içerik üretme noktasında uzman olursunuz.
  • • Sosyal medya hesaplarının yönetilmesi noktasında uzman olursunuz.
  • • İşletmelere sosyal medya alanında hizmet verebilirsiniz.
  • • Dilerseniz kendi kişisel markanızı yaratarak Influencer olabilirsiniz.
  • • Sosyal medyadan yapılan yorumlar ve isteklere nasıl cevap vermeniz gerektiğini keşfedersiniz.
  • • Facebook instagram reklamları noktasında uzman olursunuz.


Çeşitli web siteleri ve sosyal medya platformları iş arayanlar ile işverenleri bir araya getirmektedir. Siz de uzman olarak sosyal medya yöneticiliği yapmak için bu web siteleri ve sosyal medya platformları aracılığıyla başvuruda bulunabilirsiniz. 

Diğer taraftan Anadolu Üniversitesi gibi pek çok üniversite Sosyal Medya Yöneticiliği Eğitimi vermektedir. Ancak sınavlar, koşullar, kazanma, yerleşme, yıllara yayılan öğrencilik hayatı gibi faktörlerle uğraşmamak için eğitimlerimizden yararlanabilir ve hemen çalışmaya başlayabilirsiniz.


Sosyal Medya Yönetimi Eğitimi Sertifikası

Sosyal Medya Yönetimi Eğitimi sertifikası, sizin sosyal medya yöneticiliği noktasındaki yetkinliğinizi belgelendirmektedir. Eğitim Kutusu Sosyal Medya eğitimlerini tamamladığınızda üniversite geçerliliği olan, e devlet görünür, uluslararası geçerli sertifika sahibi olursunuz. 

Dilerseniz yurtdışı iş imkânlarını araştırabilirsiniz. Dilerseniz bu sertifikalarla istediğiniz resmi ve özel kurumda çalışabilirsiniz. E-devlet görünür sertifika özellikle İnsan Kaynakları Uzmanları tarafından dikkate alınmaktadır.

Diğer taraftan uzaktan eğitim sistemine dönecek olursak, uzaktan eğitim sistemi size büyük avantajlar sağlamaktadır. Online eğitim sistemi özellikle zaman yönetimi noktasında kullanıcı dostudur. Çünkü uzaktan eğitim sisteminde kendi zaman yönetiminizi kendiniz yapabilmektesiniz.

Özellikle metropolde yaşayan bireyler, günlük sıkıntılarla boğuşmaktadırlar. Bu sıkıntılar trafik, iş, ev gibi mekânlarda çıkan sıkıntılardır. Trafikte, ev işinde ve iş yerinde kaybedilen enerji ve zaman, bireylerin kendine ve kendi kişisel gelişimine ayırdığı zamanı yok etmektedir. Çünkü bu kadar sıkıntıdan sonra kalkıp bir sınıf içi eğitime katılmak oldukça güçtür.

Diğer taraftan yol, yeme-içme gibi ayrıca masraflar da ortaya çıkmaktadır. Üstelik işinizden dolayı bir dersi kaçırmanız telafisi mümkün olmayan eksiklikler doğurabilmektedir. Yine de bütün derslere eksiksiz katılsanız bile bir kere edindiğiniz bilgileri zaman içinde unutabilmektesiniz. Tekrarı ise mümkün olmamaktadır.

Uzaktan eğitim sistemi açısından bu konuları ele aldığımızda uzaktan eğitim sistemine evinizden, işyerinizden, bir kafeden, parktan… Dilediğiniz her yerden katılım sağlayabilir, derslerinizi takip edebilirsiniz. Dilerseniz konfor alanınızdan hiç çıkmadan dersleri takip edebilirsiniz.

Online eğitimde zaman yönetimini katılımcının kendisi yapmaktadır. Dolayısıyla yukarıda saydığımız tüm sıkıntıları tersine çevirmekte, sürekli öğrenim sağlamakta, ekstra maddi ve manevi giderlerin önüne geçmektedir.


Sosyal Medya Yönetimi Eğitimi Sertifikası Nasıl Alınır?

Sosyal Medya Yönetimi Eğitimi sertifikası nasıl alınır son olarak bu konuyu inceleyelim. Sosyal Medya Yönetimi Eğitimi sertifikası almak için öncelikle web sitemize üye olmanız gerekmektedir. Üyelik işlemlerinizi tamamladıktan sonra Sosyal Medya Yönetimi Eğitimi sayfasına gitmeniz gerekecektir. Sosyal Medya Yönetimi Eğitimi sayfasında ürünü sepetinize ekleyebilirsiniz. 

Dilerseniz alışverişe devam edebilir dilerseniz sepetim bölümüne gidebilirsiniz. Sosyal Medya Yönetimi Eğitimi’ni satın almak için sepetim bölümünde ödemenizi gerçekleştirmeniz gerekecektir. Ardından eğitim panelinize görünecektir. 

Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra videolarınızı sırayla izleyerek eğitiminize devam edebilirsiniz. Eğitim Kutusu olarak yönetmeliğe aykırı hareket etmemek adına katılımcılarımızın videoları ilerletmesine ya da atlamasına izin vermiyoruz. Dolayısıyla videoları tek tek izleyerek bitirmeniz gerekecektir.

Eğitim videolarını izledikten sonra, son olarak Sosyal Medya Yönetimi Eğitimi bitirme sınavına erişim hakkı kazanacaksınız. Sınavınıza istediğiniz zaman girebilirsiniz. İlk seferde başarısız olursanız sınava 2 kere daha girme hakkına sahipsiniz. 3 denemede de başarısız olursanız eğitimi baştan izlemeniz gerekecektir. 

Eğitimi baştan izlemek için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Çünkü zaten satın aldığınız andan itibaren eğitim ömür boyu size ait olacaktır.

Eğitim bitirme sınavını da başarıyla tamamladıktan sonra sertifika talep etme hakkı kazanacaksınız. Dilerseniz online sertifikanızı doğrudan cihazınıza indirebilirsiniz. Basılı sertifikalarınız ise kargo ile kayıt işleri sırasında belirtmiş olduğunuz adresinize iletilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.