Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir?
 • Rüzgar Karakuz
 • 0 Yorum
 • 22 Ekim 2022
 • 682

Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir?

Sosyal medya platformlarında gezinirken bu alanın hiçbir mesleğe dönüşebileceğini düşündük mü? Sosyal medya uzmanlığı nedir?


Sosyal medya hemen hemen hepimizin gününün büyük bir kısmını geçirdiği bir yer olarak öne çıkmakta. Özellikle Instagram, Twitter gibi mecralarda geçirdiğimiz vaktin bu denli çok olması, bu platformların da günümüzde iş yapmak amacıyla kullanılmasında önemli bir etken oldu. 

Sosyal medya platformlarında gezinirken bu alanın hiçbir mesleğe dönüşebileceğini düşündük mü? İşte bu alan üzerine çalışan ve sosyal medya için içerik yönetimi ve üretimi yapan kişilere ise sosyal medya uzmanı denmekte. Peki, sosyal medya uzmanlığı nedir?

Sosyal medyanın sık sık kullanılmasını sağlayan en önemli nedenin renkli içerikler olduğunu düşünürsek sosyal medya uzmanlığının da bu içeriklerin yönetimi ile ilgili çalışmalar sürdürdüğünü kavrayabiliriz. Sosyal medya uzmanı ne iş yapar, sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Aslında hepimizin bir şeyler paylaştığı ve bildiği bu sosyal mecralarda bir uzmanın ne yaptığını anlamak kafa karıştırıcı olabilmektedir.

Günümüzde markaların sosyal medya pazarlama stratejilerini sıklıkla kullandığını görebilmek de mümkün. Sosyal medya yönetimi doğru bir şekilde sağlandığı takdirde markanın bilinirliğini ve satış başarısını artırıcı etki gösterebilmektedir. Bu nedenle de sosyal medya danışmanlığı ve uzmanlığı sıklıkla kullanılmaktadır. 


Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Sosyal medya uzmanı olabilmek öncelikle sanıldığı kadar kolay bir şey değildir. Bu cümlemiz sizleri yıldırmasın. Elbette düzenli çalışma, öğrenme ve Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi’miz ile sizler de kolaylıkla sosyal medya üzerine uzmanlık sağlayacaksınız.

Sosyal medyada yer alan içeriklerin hemen hemen hepsinin hedef kitle zevklerine ve marka stratejisine bağlı olarak oluşturulduğu ve sunulduğu görülmektedir. Sosyal medya uzmanının görevleri son derece fazladır. 

Bazı kişiler dijitalleşmenin yoğunlaşması sonrasında sosyal medya uzmanı olarak çalışmayı mantıklı bulurken bu alana henüz önem vermeyen kişilere de rastlamak mümkündür. Pek çok markanın sosyal medya hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla grafik tasarım, video kurgu gibi alanlarda kendisini geliştirmeye çalıştığı görülse de özellikle sosyal medya içerisinde öne çıkabilmek için belli başlı kriterlere uyumlu bir şekilde ilerlemek gerekmektedir.

Sosyal medyada uzman olabilmek için öncelikle sosyal medya kurallarını incelemek ve mecraların kendi algoritmalarının nasıl işlediğini incelemek gerekir. Sosyal medya uzmanı olabilmek için yapılması gereken en önemli şey bu alanda yetkinlik sağlayabilmek ve gerçekten bir uzman seviyesine gelebilmek için ilgili bölümlerden mezun olmak veya sertifika edinmektir. Bu noktada sertifika ile uzman olunmuşsa alınan sertifikanın geçerliliğinin bulunması oldukça önemlidir. Siz de Sosyal Medya Uzmanlığı ve Sosyal Medya Yönetimi eğitimlerimizi alarak bu alanda çalışma imkanına erişebilirsiniz. 


Sosyal Medyada Başarılı Olmak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sosyal medyada başarılı bir profile sahip olmak için neler yapmak gerekir? Pek çoğumuz kişisel hesaplarımızda kendi beğendiğimiz ve sevdiğimiz şeyleri paylaşırken dahi başkalarının da beğenebileceğine inandığımız şeyleri profilimize eklemeye özen gösteriyoruz. Bu noktada profilimizi çok daha başarılı kılabilmek için yapılabilecek belli başlı şeyler olduğunu da unutmamalıyız.

Sosyal medyada son dönemlerde online ticaret ve satış mantığının yanında influencerlık dönemi başlamış durumda. 

Sosyal medyada başarılı olabilmek ve profilinizi daha üst sıraya çekebilmek için izleyebileceğiniz farklı pek çok yol bulunmakta. Elbette ki bu adımlar bir işletme hesabı mı yoksa kişi profili mi yöneteceğinize bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Yine de etkili bir şekilde profilinizi üst sıralara çıkartmak için yapmanız gereken adımları takip etmelisiniz. Peki, sosyal medyada takipçi kazanmanın ve etkileşim elde etmenin yolları nelerdir?


Sosyal Medyada Takipçi Kazanmanın ve Etkileşim Elde Etmenin Yolları

Sosyal medyada takipçi kazanabilmek için yapılması gereken belli başlı etkili hamleler bulunmaktadır. Bu adımları doğru bir şekilde takip etmek ve aynı zamanda da bu adımları uygulayarak etkili bir şekilde çalışmaları sürdürmek gerekmektedir. 

Sosyal medyada yükselebilmek ve iyi bir yer edinebilmek için yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi de çalışmaları devamlı ve eksiksiz bir şekilde sürdürmektir. Sosyal medyada verim alabilmek için yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Devamlı içerik güncellemesi yapılması: Hemen hemen her gün ve güncel paylaşımların yapılması hedef kitlede sayfayı takip etmezse bir şeyler kaçırabileceğine dair bir endişe uyandıracaktır. Bu nedenle de sizleri takibe almaları çok daha mümkün olacaktır. İşte tam da bu gibi bilgilere hakim olabilmek için sosyal medyayı derinlemesine öğrenmek gerekmektedir. 

Belli bir konsept etrafında hareket edilmesi: Takipçi kazanabilmenin en önemli adımlarından bir tanesi de belirli bir konsepte bağlı kalarak hareket edilmesidir. Sürekli olarak konseptlerin değişiklik göstermesi, hedef kitle analizinin doğru yapılamamasına, gönderiler arası etkileşim farkına ve algoritma yanılmasına neden olacağı için konseptin belirli olması son derece önemlidir. 


Sosyal Medya Terimleri Ne Anlama Gelmektedir?

Sosyal medyada sıklıkla kullanılan belli başlı terimler de merakla ve ilgi ile karşılanmaktadır. Sosyal medya terimlerinin pek çoğunun anlamları, bu mecralarda pek vakit geçirmeyen veya yeni girmiş olan kişiler için kafa karıştırıcı olabilmektedir. Bu nedenle de terimlerin anlamlarına zaman zaman bakma gerekliliği duyulmaktadır. Peki, sık kullanılan sosyal medya terimleri ne anlama gelmektedir?

Sosyal medyada sıklıkla kullanılan terimlerin anlamları zaman içerisinde sık sık araştırılmaktadır. Pek çok kişi tarafından aratılan ve çoğunlukla kişiler tarafından merak edilen bazı terimler şu şekildedir:

 • Post: Paylaşılan, paylaşım anlamı taşır.
 • Story: Sosyal medya platformlarında 24 saat görüntülenebilir hikayelere denmektedir. 
 • DM: Direct message olarak açıklanan bu terim mesajların geldiği alanı ifade eder. 
 • Bio: Hakkında kısmına verilen İngilizce isimdir.
 • Tweet: Twitter uygulaması içerisinde yapılan paylaşılan 160 karakterli paylaşımlara denmektedir. 
 • Like: Beğeni, beğenme.
 • TBT: Geçmişe dönük paylaşım yapmak isteyen kullanıcılar tarafından kullanılmakta olan bir terimdir.  
 • Unf: Takibi bırakmak anlamını taşır. 
 • Influencer: Ürün veya hizmet paylaşımı yaparak bilgilendirmede bulunan kişilerdir. 
 • Block: Engellemek. 
 • Captions: İçeriklerde açıklama yazılan yerdir.  
 • Mentions: Yorumlar. 
 • Hashtag: Sosyal medya içinde öne çıkmayı sağlayan etiketlerdir.

Siz de bu terimlere hakim olmak, sosyal medya hakkında daha derinlemesine bilgi edinmek ve sosyal medyada uzmanlaşmak istiyorsanız Sosyal Medya Uzmanlığı, Sosyal Medya Yönetimi, Sosyal Medya Reklamları Eğitimlerimizden faydalanabilir ve bu alanlarda uzmanlaşarak meslek sahibi olabilirsiniz! Durmayın ve bu fırsattan siz de faydalanın!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.