Sertifika Nedir?
 • Eğitim Kutusu
 • 0 Yorum
 • 12 Şubat 2022
 • 6428

Sertifika Nedir?

Sertifika bireylerin kendilerini geliştirdikleri alanları ispatlamak için kullandıkları bir referans belgesidir.


Sertifika bireylerin kendilerini geliştirdikleri alanları ispatlamak için kullandıkları bir referans belgesidir. Genellikle iş hayatında alınan kurslar veya meslek edinmek için alınan eğitimlerin belgelenmesi için kullanılır. Kendini geliştirmekten vazgeçmeyen kişilerin vazgeçemedikleri bir olgudur. İş hayatında veya iş görüşmelerinde başarılı ve bir adım önde olmaları için tercih ettikleri bir yoldur.

Başarılı olmak herkesin amacıdır. İş hayatında veya günlük hayatta başarı insanların mutluluk kaynağı olabilir. Hayatta belli kademelere gelmiş insanların temel özelliklerinden biri kendilerini geliştirmeyi asla bırakmamalarıdır.  Bu nedenle fark yaratmak isteyen herkes, kişisel veya mesleki gelişimini sürekli devam ettirmelidir. 

Günümüz şartlarında sadece gelişime önem vermek yetmemekte aynı zamanda bunun bir referans noktası olması gerekmektedir. Bu nedenle aldığımız veya alacağınız sertifikalar her geçen gün daha da önem kazanmaktadır.

Bir eğitimin ya da kursun, başarı ile tamamlanması sonucu, eğitimi ya da kursu düzenleyen eğitim platformunun verdiği eğitim/kurs bitirme belgesi sertifika olarak adlandırılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta verilen belgenin geçerliliğidir. 

Bir eğitim platformunun kurs bitirme belgesi tek başına yeterli olmayabilmektedir. İnsan kaynakları uzmanlarının dikkatini çekebilecek ya da resmi kurumlarda geçerli olan belgeler, üniversite onaylı olmalıdır.

Çünkü üniversiteler verilen kursun içeriğinin müfredata uygun olup olmadığını ve eğitimi veren eğitmenin uzmanlığını kontrol etmektedir. Bu nedenlerle üniversite onaylı sertifikalar resmi birer belge niteliği taşımaktadır. 

Sertifika Programlarının en büyük avantajı, üniversite okuyamamış ya da herhangi bir sebeple istemediği bir bölümü tamamlamış olan bireylere istedikleri alanda yetkinlik ve belgelendirme sağlamasıdır. Ya da kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı vermesidir.

Eğitim platformlarında hem mesleki hem de kişisel gelişim kursları verilmektedir. Örneğin stresle başa çıkma, öfke kontrolü, iletişim teknikleri gibi pek çok kurs kişisel gelişime büyük katkılar sağlamaktadır.


Online Sertifika

Online sertifika, Kişisel gelişimine veya mesleki gelişimine katkıda bulunmak isteyen bireylerin tercih ettikleri bir yol olan online eğitimler sonunda alınan belgelere verilen isimdir. Özellikle insan kaynakları birimlerinde çabuk sorgulanabilme kolaylığı nedeniyle online sertifikalar daha cazip olarak görülmektedir. Online belgeler, dijital ortamda depolandığı için çok daha uzun ömürlü ve hatta sonsuza dek saklanan bir yapıya da sahiptir.

Online belgeler şu an kullanılan ve hayatın önemli bir parçasını oluşturan sosyal medya mecraları için çok önemlidir.

 1. Dijital olarak kolay paylaşılabilmesi
 2. Link olarak referans gösterilebilmesi
 3. Çok çabuk sorgulanabilmesi

Online sertifikanın temel avantajlarıdır.

Online eğitim katılımcılarına ve online sertifika sahiplerine önemli avantajlar sağlamaktadır. Online eğitim her nerede olursanız olun zamandan ve mekândan bağımsız olarak eğitiminizi alabilmenize olanak sağlamaktadır. Öyleyse, online belgeler de zamandan ve mekandan bağımsız olarak kullanılabilmektedir. 


Online Sertifika Programları

Online sertifika programları deyince hemen basit eğitimler akla gelse de konu hiç de öyle değildir. Özellikle gelişen teknoloji ile birlikte

 • ·        Etkileşimli videolar
 • ·        Kaldığınız yerden devam etme kolaylığı sağlayan sistemler
 • ·        LMS (Learning Managment System) yazılımları 

Gibi süreçler hayata girmiş ve bu da öğrenmeyi ve erişimi kolaylaştırmıştır.

Günümüzde üniversitelerin bile online olduğu süreçte, gelecek tamamen online programlar için değişime uğrayacaktır.

Online programlar temelde iki ana başlığa ayrılır.

 1. Canlı online kurslar
 2. Videolu online kurslar

Canlı online programlarda eğitmenle etkileşime geçme olasılığı daha yüksektir. Ancak bilgiler tekrar etme şansınız olmadığı için bir süre sonra unutulabilir

Videolu online programlarda ise eğitmenle etkileşim zordur, ancak bilgiler ömür boyu tekrar edilebilir olacaktır.

Günümüzde süreç tamamen videolu kurslara evrilmiş durumdadır. Geleceğin bilgi kaynağı videolu eğitimler olacak gibi görünmektedir.

Özellikle Eğitim Kutusu içerisinde bulunan;

 1. Tıbbi Sekreterlik Kursu
 2. Hasta ve Yaşlı bakım Kursu
 3. Profesyonel Koçluk Kursu 
 4. Aile Danışmanlığı Kursu 

Gibi programlar bireylere meslek kazandırırken; diğer programlar da kişisel gelişimlerine destek olmaktadır. Programlar hakkında bilgi edinmek için öğrenci işleri ile irtibata geçebilirsiniz. Eğitimi dersleri izlemek için üye olduktan sonra giriş yap butonuna basıp eğitim sayfasından Kayıt olduğunuz programın derslerini izleyebilirsiniz.

Çevrimiçi eğitim sertifikaları ile hem zaman, hem yer ve en önemlisi maliyetten kazanarak onaylı elde edebilirsiniz. Kısacası istediğiniz yerden, çevrimiçi eğitim programlarına katılabilir ve üniversite onaylı olarak alabilirsiniz.


Üniversitelerin Online Sertifika Programları

Çevrimiçi eğitim sertifikaları içerisinde en çok tercihe dilenlerden biri üniversitelerin online sertifika programlarıdır. Özellikle üniversitelerin e-devlet platformunda sorgulanabilir belge sunmaları bunda etkili olmaktadır. Eğitim Kutusu çevrimiçi kurs programlarına katılarak üniversite onaylı sertifikanızı kolaylıkla alabilirsiniz. Eğitimlerimize göz atmak için tıklayınız.


Online Sertifika Programları Ücretsiz

Online sertifika programları ücretsiz de olabilir. Özellikle kişisel gelişim eğitimlerinde bu tür programlar ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Eğitim Kutusu içerisinde ücretsiz eğitimler bulunmaktadır. 

Bunları tamamlayarak kendinizi geliştirme fırsatı yakalayabilir, belgelerinizi sonradan temin ederek CV’nizde fark yaratabilirsiniz. Eğitim Kutusu içerisinde yer alan ücretsiz online programlara göz atmak için tıklayınız. 

Ücretsiz kursların avantajları şunlardır:

 • ·        Meslek edineceksiniz.
 • ·        Kişisel gelişiminize katı sağlayacaksınız.
 • ·        E-devlet sorgulanabilir, üniversite onaylı, uluslararası geçerli belgeye sahibi olacaksınız.
 • ·        İş başvurularınızda bir adım önde olacaksınız.
 • ·        Hali hazırda çalışıyorsanız kendinize önemli avantajlar sağlamış olacaksınız.


E-Devlet Onaylı Online Sertifika

E-devlet platformu kapalı devre bir arama motorudur. Ve buraya sadece üniversiteler sertifika girişi yapabilmektedir. Bu nedenle e-devlet onaylı online sertifika diye bir uygulama yoktur.

Özellikle dolandırıcılığa uğramamak için hangi kurumdan eğitim alırsanız alın belgeniz e-devlet üzerinde sorgulanabilir olup olmadığını talep edin. Aksi takdirde aldığınız ve üniversite onaylı diye söylenen sertifikaların gerçekliğini sorgulayamazsınız.

Bu durum insan kaynakları uzmanları için de geçerlidir. İş başvurusu yaptığınızda sizinle mülakat yapan İnsan Kaynakları Uzmanı için e-devlette sorgulanabilen bir belge itibar görecektir. İş başvurunuzu resmi kurumlara yapıyorsanız yine sertifikanızın sahip olduğu e-devlet sorgulanabilirliği ilgili kurumca kabul görecektir. Çünkü sertifikanız resmi bir belge olarak kabul edilecektir.

Diğer taraftan eğer çalışıyorsanız ve kurs bitirmeniz size yardımcı olacaksa belgelerinizi insan kaynakları departmanına sunmanız gerekecektir. Bu durumda sertifikanız e-devlet sorgulanabilir olmasıyla kabul edilebilir olacak ve resmiyet kazanmış olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.