SEO da En Sık Yapılan Hatalar
 • Demir Aylanç
 • 0 Yorum
 • 18 Ağustos 2022
 • 1140

SEO da En Sık Yapılan Hatalar

SEO günümüzde sıklıkla duyulmaya başlamış bir kavramdır. Peki, SEO nedir ve SEO da en sık hangi hatalar yapılır?


SEO günümüzde sıklıkla duyulmaya başlamış bir kavramdır. Özellikle dijital kanallar üzerinden iş yürüten kişilerin içerik üreticiliği ve yayınlaması noktasında SEO’ya sıklıkla başvurduğu görülüyor. SEO uyumlu içerik üretebilmek için ise öncelikle bu kavram hakkında detaylı bilgiye sahip olmak gerekiyor. Peki, SEO nedir?

SEO, Google içerisinde içeriklerin uyumluluğunu ve öne çıkma yüzdesini kontrol etmemizi sağlayan bir algoritmaya dayanıyor. SEO, aslında arama motoru optimizasyonu anlamına geliyor. Optimizasyon sağlayarak sitenizi Google içerisinde endekslemeniz, Google algoritmasının sizi desteklemesini sağlıyor. Bu sayede öne çıkarak daha büyük bir kitleye erişmeniz ve domain’inizin değer kazanması mümkün oluyor. 

SEO uygulaması yaparken dikkat edilmesi gereken belli başlı kurallar da bulunuyor elbette. SEO’da en sık yapılan hataları ve dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için bu yazımızda ele aldık. İşte SEO’nun düşmanı, yapılan en büyük SEO hataları!


 • 1. Yanlış Anahtar (KW) Seçimi

SEO uygulamalarında içerik oluştururken konuya bağlı olarak belli başlı anahtar kelimelerin kullanılması gerekiyor. Bu noktada Google’ın içeriğinizi kaliteli ve örnek alınabilir göstermesi için doğru anahtar kelimeleri içeriğinizde geçirmeniz büyük önem taşıyor. Yanlış keywordler ile hazırlanmış bir içeriğin geriye düşmesi ve istenilen mükemmel SEO uyumunu yakalayamaması kaçınılmaz oluyor. Doğru keywordleri belirleyebilmek için ne yapmalı? H1 başlığınız ile örtüşen ve Google aramalar kısmında dahi en sık birlikte kullanılan arama biçimlerini içeriğinizde geçirmeniz bu noktada son derece etkili oluyor. Özellikle anahtar kelime belirlerken Google Adwords Keyword Tool kullanmak son derece etkili oluyor. Bunun haricindeki anahtar kelimeleri belirleyebilmek için aracı programlar kullanmanız da mümkün. İşte kullanabileceğiniz bazı keyword siteleri:


 • 2. Doğru Seçilmemiş H1 Başlığı

Sürekli olarak yapılan SEO hataları arasında doğru seçilmemiş ana başlıklar da yer alıyor. Bir içerik hazırlarken aslında en önemli noktalardan bir tanesi doğru H1 başlığını seçmek oluyor. Örneğin; “Kariyer Yapılabilecek Meslekler” bir H1 başlığı oluyor. Aynı şekilde “Kariyer Fikirleri” de bir diğer başlık. Üstelik iki başlığın da anlamı aynı noktaya değiniyor ve oluşturulması beklenen içeriği de bir o kadar benzer. Sizce hangisini tercih etmek daha etkili olur? İlk başlık yalnızca 10 aranma hacmine sahipken, Kariyer Fikirleri başlığı 49,5k hacme sahip. Böylesine büyük bir farkın yaratabileceği etkiyi düşünebiliyor musunuz? İşte bu nedenle içerik yazımındaki ve SEO’daki en önemli noktalardan bir tanesi doğru seçilmiş bir H1 başlığı oluyor. 


 • 3. Meta Etiketlerin Birden Fazla Olması ve Kırık Linkleri Kullanmak

Siteye gereğinden fazla meta etiketi eklemek, bazen kullanıcıların etkileşimi arttırabilmek için uyguladıkları bir hamledir. Elbette ki bu hamlenin sıklıkla uygulanabilir olması, doğru olduğu anlamına gelmiyor. Bu hamlenin getirileri beklenenin aksine çok daha olumsuz olabiliyor. Fazla meta etiketinin kullanılması sayfanın spam olarak işaretlenmesine neden olabiliyor. Bu durumda da SandBox’a düşülmesi neredeyse kaçınılmaz hâle gelir. Bu noktada yapılması gereken sayfaya yalnızca ilgili meta etiketlerini eklemek olacaktır. 

Sitenizin SEO’sunu doğru bir şekilde yönetebilmek için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da kırık linklerin tespit edilmesi ve onarılmasıdır. Sayfa içi yazılımsal problemler arasında yer alan kırık linkler ve altı çizili url’leri tespit ederek en kısa sürede düzeltmek de SEO’da yapılan yazılımsal yanlışları düzelemek için yapılması gereken işler arasında yer almaktadır. 


 • 4. Eksik Anahtar Kelime Kullanımı

İçeriklerde doğru anahtar kullanımının yanı sıra ilgili bütün anahtar kelimelerin eksiksiz bir şekilde kullanılması gerekliliği de bulunur. Eksik anahtar kelime kullanımı da sık yapılan diğer hatalar gibi SEO oranını büyük ölçüde etkilemektedir. SEO açısından kaliteli içeriklerin oluşturulması ve yayına alınması noktasında bu nedenle doğru ve tam anahtar kelime kullanımı da son derece önemli. İçeriklerde eksiksiz anahtar kelimelerin kullanılması sayesinde arama sonuçlarında örnek gösterilmek üzere Google tarafından öne çıkarılmanız mümkün olacaktır. 


 • 5. Kopya İçerik Kullanmak 

Sık yapılan SEO hatalarından bir tanesi de içerik hazırlarken kopya yoluna başvurulmasıdır. Başka içeriklerden kesitler almak veya komple başka bir yazıyı alarak sayfanıza SEO alanında yapabileceğiniz en büyük hatalar arasında yer alır. SEO uyumu son derece iyi ve kaliteli bir içerik gördünüz diyelim. Bu yazı keşke benim sayfamda olsa mantığı son derece doğal olsa da içeriği kopyalamak veya içerikten kesitler almak kendi sayfanıza yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden olacaktır. Google’ın ve genel SEO’nun kopya içeriğe karşı büyük bir hassasiyeti bulunmaktadır. Bu nedenle bir içerik yayınlarken tamamen özgün olması büyük önem taşır. Doğrudan önemli bir kişinin sözü veya bir kesit olmadığı müddetçe özgün içerikler üretmek gerekir. 


 • 6. İçeriği Yetersiz Sayfaya Index Aldırmak

Ziyaretçinin doğru ve yeterli bilgiye erişemediği sayfalara Index aldırmak kullanıcıların karşısına bu sayfalar çıktığında olumsuz etkiye maruz kalmaya neden olur. İçeriği zayıf sayfaların okuyucunun karşısına çıkması, önyargı oluşumuna neden olacağı için sayfayı tanıtım noktasında olumsuz bir etki bırakacaktır. Bu noktada SEO’nun gazabına uğramamak adına yapılması gereken zayıf sayfayı kaliteli ve güçlü içeriklerle güçlendirmek veya sayfayı tamamen Index’e kapatmaktır. Bu iki seçenek arasından kaliteli içeriklerle sayfayı güçlendirmek çok daha etkili olacaktır. 


 • 7. Site Optimizasyonunun Doğru Yapılmaması 

Google devamlı olarak kendisini günceller. Bu aşamada önemli olan bu yenilikleri takip edebilmek ve yeniliklere uygun şekilde hareket edebilmektir. Şu an için geçerli olan SEO standartları bundan 6 ay sonra farklılık gösterebilecektir. Bu nedenle de doğru bir şekilde SEO yönetimi yapabilmek için site optimizasyonunun yapılacağı standartları yakından takip etmek gerekir. SEO çalışma sı sergilerken bu nedenle devamlı güncellemeleri ve gelişmeleri takip etmek gerekir. İyi bir SEO uzmanı her daim tetikte ve araştırmaya hazır olmalıdır. Bu nokta site yükselişinin devamlılığını sağlayabilmek için oldukça önemlidir. 


SEO Harici Sayfa Yönetimi Yaparken İzlenen Yanlış Stratejiler

SEO uzmanlığının yanı sıra site sahipleri ve yöneticileri tarafından da yapılan belli başlı yanlış hamleler olmaktadır. Dijital pazarlama ve tanıtım alanında önemi büyük olan sitelerin öne çıkması ve doğru bir şekilde yönetilebilmesi için stratejileri doğru yönetmek de son derece önemlidir. 

Sayfa yönetimi yaparken izlenen yanlış stratejilerin başlıca olanları,

 • • Yanlış sosyal medya yönetimi (Sosyal medya nasıl yönetilir öğrenmek için muhakkak ilgili eğitimimizi inceleyin)
 • • Etkili tanıtım yerleştirilmemesi
 • • Alandan sapmaya neden olacak politikaların izlenmesi
 • • Verilen hizmet hakkında doğru bilgi verilmemesi şeklindedir.

Bunlara benzer daha başka yanlış stratejiler de bulunur. Özellikle sosyal medyada yapılan paylaşımların ve tanıtma politikalarının konudan sapmaya neden olması en sık yapılan fakat yapmaktan en çok kaçınılması gereken SEO dışı olumsuz etkenlerdendir. 

Siz de belirtmiş olduğumuz bu noktalara dikkat etmeniz hâlinde çok daha etkili ve doğru SEO denetimi sağlayarak sayfanızı öne çıkartabilir ve sitemizin arama hacmini arttırabilirsiniz. SEO hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olmak için ise SEO Coding Eğitimi veya Dijital İçerik Yazarlığı Ve SEO Algoritması Eğitimi’mizi alabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.