Satışta Nasıl Uzman Olunur?
  • Mert Aylanç
  • 0 Yorum
  • 08 Ekim 2022
  • 466

Satışta Nasıl Uzman Olunur?

Satışta asıl hedef iyi ilerlemek değil; uzmanlık seviyesine gelmektir. Bu noktada şu soru sorulmaktadır: Satışta nasıl uzman olunur?


Satışta nasıl uzman olunacağı ve nasıl daha iyi bir seviyeye gelineceği sıklıkla araştırılmaktadır. Pek çok kurum veya kuruluş satış yaparken nasıl daha etkili bir şekilde ilerlemesi gerektiğine dair kafa yorarak ilerlemek istemektedir. Satış ve pazarlama alanında kendisini geliştirmek isteyen kişiler bu nedenle sık sık iyi bir satış stratejisi oluşturabilmek için kafa yormaktadır. 

Satışta iyi bir strateji geliştirerek ilerlemenin yanında bazılarının asıl hedefi yalnızca iyi ilerlemek değil; uzmanlık seviyesine gelmektir. Bu noktada kişiler kendilerine şu soruyu sormaktadır: Satışta nasıl uzman olurum?

Satışta uzman olabilmek için esas yapılması gereken şey etkili bir şekilde müşteri ilişkileri ve iletişim becerilerini iyileştirmektir. Bu noktada kişilerin iletişim üzerine ekstra bir eğitim alması da etkili olacaktır. 

İletişimin gücü yalnızca sosyal yaşantımız içerisinde değil, satış alanında da büyük önem arz etmektedir. Doğru bir şekilde iletişim kurulmadığı takdirde satışta ilerleme kaydetmek ve performansı artırmak pek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle de satış uzmanlığı noktasına erişmek isteyen kişilerin ürün veya hizmetin detaylarını öğrenme ve kendini geliştirme noktaları haricinde iletişim üzerine de kendisini geliştirmesi gerekmektedir. 


Satışta Uzman Olmak İçin Neler Yapılmalı?

Bir iş sahibi olmak, etkili bir şekilde satış yapabilmek ve önemli gelirler elde etmek hepimizin hayalidir. Peki, bunu nasıl sağlarız? Satış uzmanı nasıl olunur, sorusu ile özellikle pazarlama alanına sıklıkla karşılaşırız. Peki, etkili bir şekilde satış yapabilmek için neler yapmak gerekir? İşte sizleri satışta uzman yapacak adımlar şu şekildedir:


  • • Etkili Satış Cümleleri Kullanmak

Satış ekipleri, çoğunlukla istemeyeceğimiz bir ürünü dahi istememizi sağlayacak şekilde konuşur. Pek çok zaman karşımızdaki kişinin söylediklerinden öyle etkileniriz ki o ürünü ihtiyaç duymasak dahi daha sonra ihtiyaç duyabileceğimiz ihtimali için bile alır hâle geliriz. İşte bunun temel sebebi hipnoz edici satış tekniklerinin kullanılmasıdır. 

Satışta uzman olabilmek için kesinlikle yapılması gereken ve en önemli adım olarak görülen etkili satış cümleleri kullanmak çoğunlukla yanlış anlaşılmaktadır. Devamlı olarak tekrarlanan cümlelerin ötesine geçebilecek bu cümlelere örnek sağlamak için şu olayı ele alalım:

Diyelim ki siz bir satış uzmanısınız ve A markasına ait olan bir deterjanı satmak istiyorsunuz. Telefonda görüşme sağlarken müşteri size B markasını kullandığını ve gayet memnun olduğunu söyledi. Bu noktada çoğu kişi “ama bizim markamız…” ile başlayan cümleleri kullanırdı. Fakat siz satışta uzman bir kişi olduğunuz için “Peki, o marka çimen lekesini çıkarabiliyor mu?” gibi bir soru yöneltebilirsiniz. 

Karşınızdaki kişi sizden bir soru sormanızı değil, bir cevap vermenizi bekleyeceği için büyük ölçüde afallayacaktır. İşte bundan sonrası oldukça kolay, bir kez müşterinin aklını çeldiniz. Bu noktadan sonra müşteri ile ara ara sorular sorarak ve elbette ki müşterinin sorularını yanıtlayarak ilerleyebilir ve satışınızı istediğiniz noktaya getirebilirsiniz. 


  • • Müşterinin Sorular Sormasına İzin Vermek ve Sorularını Cevaplamak

Satış sırasında en sık yapılan hatalardan bir tanesi de doğrudan satışa yönelik uzun ve bitmek bilmeyen konuşmaların yapılmasıdır. Pek çok kişi satışı aşırı detaylı ve uzun anlatımlarla eşleştirmektedir. Ancak bu düşünce şekli son derece yanlıştır. ¨Satışçı en pratik ve hızlı fakat akla gelmeyecek konuşmalarla iş yapar. 

Müşterilerin bir ürünü alabilmek için öncelikle merak duygusunun uyanmasını bekler. Ürüne karşı bir merakı oluşan kişinin elbette ki sormak istediği sorular da olacaktır. Uzun ve bitmek bilmeyen konuşmaların yapılması bu noktada son derece yanlış olacaktır. Müşteriye soru sormak için zaman tanımak ve onun fikirlerini öğrenerek isteklerine uyumlu bir şekilde ürünü tanıtmak çok daha etkili olacaktır. 

Bütün bunların yanı sıra uzun konuşmalar kişide ezber hissiyatı uyandıracağı için de sık olarak tercih edilmemelidir. Bu noktada önemli olan kişilerin müşterilerin profillerini sordukları sorulara göre çözümleyip kişiye uygun bir satış stratejisini benimseyerek ilerlemek gerekmektedir. 


  • • Hedef Kitlenin İhtiyaçlarına Yönelik Ürünleri Tespit Ederek O Ürünler Üzerinden İlerlemek

Bir ürünü satışa sunarken önemli olan hedef kitle tespitini doğru bir şekilde yapmaktır. Özellikle farklı ürünler üzerinden çoklu satım yapan firmalarda arz talep dengesini kurarak ilerlemek çok daha mantıklı bir yaklaşım olmaktadır. Bu noktada önemli olan hedef kitlenin ihtiyaçlarına yönelik hareket etmektir. 

Hedef kitle talepleri doğrultusunda ilerlemenin pek çok faydası da bulunmaktadır. Böylece yanlış ürünlere yatırım yapmak veya maddi zarar görmek gibi bir ihtimali ötelemek mümkün olabilir. 


  • • Doğru Reklam Yönetimi Sağlamak

Bir ürünü almayı istememizin en önemli nedenlerinden bir tanesi de ürünün reklamlarından etkilenmiş olmamızdır. Özellikle sık sık reklamı yapılan ürünleri almaya meyilli olduğumuz ve bir süre sonra reklamları ezberleyecek seviyeye geldiğimiz bildiğimiz bir gerçektir. 

Doğru reklam stratejisi ile birlikte ilerleme kaydetmek çok daha mümkün olacağı için bu noktada reklam stratejilerini düzgün belirlemek son derece önemlidir. Reklamı doğru bir şekilde planlamanın satışı artırma noktasında da etkileri son derece fazla olacaktır. 


Satış Rekoru Kırmanın Yolları Nelerdir?

Satış uzmanı olmak yeterli olmaz diyen kişilerin asıl hedefi satış rekoru kırmak üzerinedir. Bir satışçının devamlı hedefi satış rekoru kırmak olmalıdır. Rekor kırıldıktan sonraki hedef ise o rekoru geçerek yeni bir rekor kırmaktır.

Satış, durağan bir alan değildir. Bu alanda ilerleyebilmek için önemli olan devamlı aktif olmaktır. Aktif tutulan satış stratejileri ile ilerleme kaydetmek mümkün olmaktadır. Satış uzmanının temel hedefi en doğru şekilde satışı yönetmektir. Bu noktada kişi bireysel çalışabileceği gibi genellikle bir ekiple beraber çalışması önerilmektedir. Satış departmanlarında çalışan kişiler, genellikle kurumsala yönelik satış yapar ve bu noktada ekip arkadaşları ile iletişim içerisinde olmalıdır. 

Satış uzmanı olmak zordur fakat asla imkansız değildir. Özellikle de bu alanda gelişimi destekleyici eğitimlerle birlikte siz de satışta uzman olabilirsiniz. Bunun için ayrıca sizlere özel hazırladığımız Profesyonel Satış Teknikleri Eğitimimizi de alabilirsiniz! Daha fazla eğitime erişmek için ise Satış Eğitimleri kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.