Satın Alma Yöneticileri Endeksi PMI Nedir?
  • Rüzgar Karakuz
  • 0 Yorum
  • 08 Eylül 2023
  • 44

Satın Alma Yöneticileri Endeksi PMI Nedir?

PMI Ne Demek? PMI Örnekleri, PMI Maliyeti, PMI Maliyetini Etkileyen Faktörler, PMI Ödemelerini Nasıl Yapılır?


PMI Ne Demek?

Satın Alma Yöneticileri Endeksi yani PMI, ipotek kredisi başvurularıyla ilgilidir. Eğer ipotek kredisi almak istiyorsanız ve peşinat olarak evin değerinin yüzde 20'sinden az bir miktar ödemek isterseniz burada PMI devreye girer.

PMI, borç veren kuruluşunuzun riskini azaltmak için kredi sigortası gibi işlev görür. Ancak, bu sigorta primini siz ödersiniz.

Eğer peşinat olarak evin değerinin yüzde 20 veya daha fazlasını ödeyecekseniz, PMI masrafı ödemeniz gerekmez. Aksi takdirde, PMI primini ekstra bir maliyet olarak düşünmelisiniz.

Ancak PMI sizi hacizden korumayacaktır. Aksine yüzde 20 peşinat ödemeden ev sahibi olmanızı sağlıyor. Bu nedenle PMI maliyete değebilir.

PMI işe yaramasının bir başka nedeni sonsuza kadar ödemeyecek olmanızdır. İpotek bakiyenizi evinizin değerinin yüzde 80 kadar ödediğinizde, borç vereninizden sigortayı iptal etmesini talep edebilirsiniz.

PMI geleneksel kredilerdeki ipotek sigortasını ifade etmek için kullanılan terim olduğunu unutmayın. FHA kredileri aynı zamanda ipotek sigortası primleriyle birlikte gelir ancak bunlara MIP adı verilir.


PMI Örnekleri

Diyelim ki 410.000 dolarlık bir eve yatırmak için %10 unuz var. Bu 41.000 dolara denk geliyor.

Evin satın alma fiyatının kalan 369.000 $'ını ödemek için yüzde 6,68 oranında 30 yıllık sabit faizli ipotek alacaksınız. Peşinatınız %20 olmadığı için, ipotek sigortası primlerini ödeyeceksiniz.

Ancak yalnızca kredi bakiyenizin %80'ine veya 328.000 Dolar a kadar ödeyene kadar. Geri ödeme planını takip ederseniz, kredinin yaklaşık sekiz yılında bu noktaya ulaşacaksınız.


PMI Maliyeti

Urban Institute tarafından yapılan bir analize göre, PMI ortalama aylık maliyeti kredi tutarının yüzde 0,46 ila yüzde 1,5 arasında değişiyor.

Freddie Mac ipotek sigortası hesaplayıcısına ve Bankrate ipotek hesaplayıcısına göre PMI ne kadar yatırdığınıza bağlı olarak nasıl sonuçlanabileceği değişiyor.


PMI Maliyetini Etkileyen Faktörler

Kredi değer oranınız yani LTV, finanse ettiğiniz evin değeri ile satın alma fiyatı arasındaki ilişkiyi ifade eder. LTV oranı ne kadar yüksekse, özel ipotek sigortası PMI ödemeleriniz o kadar yüksek olur.

Kredi puanınız da PMI maliyetini etkileyen önemli bir faktördür. Kredi geçmişiniz ve bu geçmişe dayalı kredi puanınız, PMI maliyetini belirler.

Örneğin, Urban Institute den alınan verilere göre, bir kişi 300.000 dolarlık bir evi %3,5 peşinatla satın alıyor.

Eğer kredi puanı 760 veya daha yüksekse, aylık ipotek ödemesi PMI dahil 2.018 ABD doları olur. Ancak, kredi puanı 620 ile 640 arasında olan bir alıcı için aylık ödemeler 2.269 dolar olabilir. Bu durum, daha düşük bir kredi puanının daha yüksek PMI ücretiyle sonuçlandığını gösterir.

Ayrıca, kredi türünüz de PMI maliyetini etkiler. Ayarlanabilir faizli ipotekler ARM ler, borç verenler için daha yüksek risk taşır. Bu nedenle PMI ücretleri, sabit faizli ipotek kredilerine göre daha yüksek olabilir.


PMI Ödemelerini Nasıl Yapılır?

PMI ödemelerini yapmak için üç ana program vardır. Kullanabileceğiniz seçenekler, borç vereninize bağlı olarak değişir.

Aylık: En yaygın yöntem, PMI primlerini ipotek ödemenizle aylık olarak ödemektir. Bu, aylık faturanızın boyutunu artırır, ancak primleri yıl boyunca yaymanıza olanak tanır.

Peşin: Diğer bir seçenek de peşin PMI ödemesidir. Bu, yılın prim tutarının tamamını bir kerede ödeyeceğiniz anlamına gelir. Aylık

ipotek ödemeniz daha düşük olacaktır. Ancak bu daha büyük yıllık gidere hazır olmanız gerekir. Ek olarak, yılın herhangi bir döneminde taşınırsanız PMI nızın bir kısmını geri alamayabilirsiniz.

Hibrit: Üçüncü seçenek hibrittir: Bir kısmını peşin, bir kısmını da her ay ödersiniz. Yılın başında fazladan paranız varsa ve aylık konut maliyetlerinizi düşürmek istiyorsanız bu yararlı olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.

Sizlere Öneriyoruz

Bu blog yazısını okuyanlar aşağıdaki eğitimleri tercih ettiler!