Sanal Toplantı Yönetimi
 • Demir Aylanç
 • 0 Yorum
 • 21 Ocak 2023
 • 316

Sanal Toplantı Yönetimi

Online döneme girişimiz ile birlikte yüz yüze toplantı alternatifi olarak sanal toplantılar ortaya çıktı.


Online döneme girişimiz ile birlikte yüz yüze toplantı alternatifi olarak sanal toplantılar ortaya çıktı. Katılımcıların toplantıya internet ağları aracılığıyla girdikleri bu alternatif toplantı noktası, yönetim kısmında da belli başlı farklılıkları ortaya çıkarttı.

Video konferans şeklinde yapılan sanal toplantılarınızın özellikle de toplantı yönetimi ve iletişim noktalarında belli başlı zorlukları da ortaya çıkarttığı görüldü. Uzaktan çalışma ile toplantı yaparken toplantı katılımcılarının verim alması açısından dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Bir toplantıyı normal koşullar altında dahi yönetmek zorlayıcı olabiliyorken sanal kanallar üzerinden dikkati ve odağı toplantıda tutmak, toplantı konuşmalarını yönetmek ve genel konuları düzene sokmak daha fazla emek istemektedir. Bu noktada siz de çok daha etkili bir şekilde sanal toplantı yönetimi yapabilmek istiyorsanız toplantıdan önce Sanal Ortamda Liderlik Eğitimi'mizi ve Sunum Dramatizasyonu Eğitimi'mizi alabilirsiniz!

Aldığınız eğitimler sayesinde toplantıya başlamadan önce yönetime ve doğru sunuma dair her detaya erişerek başarılı bir toplantı gerçekleştirebileceksiniz. Bu fırsat kaçmaz!Sanal Toplantı Nedir?

Sanal ortamlar üzerinden yürütülmekte olan toplantılara sanal toplantı adı verilmektedir. Bu tip toplantılara katılım gösterebilmek için belli başlı noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Toplantı sırasında aktif olabilmek için toplantı davetinde katılımı kabul etmeniz ve bu toplantıya davet almış olmanız gerekmektedir. Toplantıya katılım sonrasında etkili bir süreç geçirebilmek için ise sanal toplantıyı yönetme noktasında ilgili eğitimleri almakta fayda var.

Sanal toplantılar sırasında yönetimi nasıl sağlayacağınızı bilmiyorsanız siz de arka plan hakkında fikir edinebilmek ve nasıl etkili bir şekilde yönetim sağlayabileceğinizi çözmek için ilgili eğitimlerimizi alabilirsiniz.

Sanal toplantılarda doğru yönetimi sağlayarak sizler de hem toplantıya hakim olma hem de karşınızdakileri etkilemek istiyorsanız durmayın ve Sanal Ortamda Liderlik Eğitimi'mizi alın!


Online Toplantı Yönetimi Nasıl Sağlanır?

Online toplantılar hemen herkesin hayatına girmiş olan ve günümüzde de sık yapılmakta olan bir toplantı yöntemidir. Bu toplantı yönteminde başarı elde edebilmek için online toplantı yönetimi sağlanması gerekmektedir. Doğru bir şekilde yönetilmeyen bir toplantıdan istenen verimin alınması mümkün olmayacağı için bu noktaya dikkat ederek hareket etmek gerekir.

Online toplantı yönetimini sağlayabilmek için de yapılacak şeyler vardır. Bu noktada yönetimi doğru sağlayabilmek için online toplantı yönetimi hakkında detaylı bilgi birikimine sahip olmak gerekir.

Toplantıyı doğru bir şekilde yönetebilmek özellikle de yönetimi sağlayabilmek özellikle de günümüzde sanal süreçlere giriş ile önem kazanmıştır. Pek çok firmanın özellikle online toplantı yönetimi sağlayabiliyor olması sayesinde günümüz firmaları arasında öne çıktığı görülmüştür. Bu noktada ilerleyebilmek için ise sanal yönetim eğitimleri almak, sunum dramatizasyonunu çözmek son derece etkili olmaktadır. (Bknz)
Toplantıda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir toplantı sırasında dikkat edilmesi gereken başlıca şeyler bulunur. Online toplantılarda doğru yönetim sağlamanıza katkı sağlayacak başlıca unsurları ve dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • •Toplantı düzeninde herkesin birbirini gördüğünden emin olun,
 • •Konuşurken gülümseyerek ve sıra sıra farklı insanlara hitaben konuşmaya özen gösterin,
 • •Karşınızdakilerin net dönüşlerini ve isteklerini göz önünde bulundurarak halihazırda verebileceğiniz cevapları planlayın,
 • •İnternet bağlantınızın düzgün olduğundan ve toplantıyı bölecek herhangi bir işin olmadığından emin olun,
 • •Sunumunuzu yaparken jest, mimik ve beden diline özen gösterin,
 • •Karşılıklı hassasiyete ve herkesin uygunluğuna göre bir toplantı planlayın,
 • •Sırayla toplantı içerisindeki herkesin konuştuğundan emin olun,

Bonus: Kendinizi geniş kapsamda kamerada gösteriyorsanız sunum yaparken ayağa da kalkabilirsiniz.

Bütün bu adımları uygulayarak sizler de sanal ortamdaki toplantılarınızı çok daha etkili ve doğru bir şekilde yönlendirme fırsatına erişebilirsiniz. Bu sayede toplantıdan ve işleyişten daha fazla verim alma imkanınız da artacaktır. Günümüzde sanal yeterliliklerin önemi git gide artmaktadır. Bu noktada sanal toplantı noktasındaki yeterliliğiniz de sizlere artı yazacaktır.


Sanal Ortamda Liderlik

Sanal ortamda liderlik yapmak özellikle de bu geçiş döneminde bazı kişiler için zorlayıcı olabilmektedir. Ekibin adaptasyonunu sağlayabilmek ve doğru bir şekilde toplantı ortamı oluşturabilmek için yapabileceğiniz en mantıklı şey sanal ortamda liderliğe dair kendinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek bir destek almaktır.

Proje veya konu üzerine gelişmeleri en rahat şekilde tartışabileceğiniz ortam toplantı uygulamalarıdır. Bu alanda sanal ortamdaki liderliğinizi de çok daha rahat göstermeniz mümkün olacaktır. Elbette başarılı bir toplantı da etkili bir sunumdan geçmektedir. Bu noktada sanal ortamdaki liderliğinizi etkili bir şekilde görerek kendinizi geliştirme imkanı da edinebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.