Sağlık Yönetimi Nedir? Ne İş Yapar?
  • Rüzgar Karakuz
  • 0 Yorum
  • 20 Temmuz 2023
  • 949

Sağlık Yönetimi Nedir? Ne İş Yapar?

Sağlık Yönetimi Nedir? Sağlık Yönetimi Ne İş Yapar? Sağlık yönetimi maaşları, 2023 Sağlık Yönetimi Taban Puanları Ve Başarı Sıralamaları


Sağlık Yönetimi Nedir?

Hızla gelişen tıbbi teknolojinin ortaya çıkmasından önce, doktorların sağlık yöneticilerine o kadar ihtiyacı yoktu.

Bununla birlikte, tıbbi teknolojinin neredeyse sürekli gelişimi ve sağlık hizmetlerini çevreleyen yasa ve yönetmeliklerdeki düzenli değişiklikler, hastanelerin ve diğer tıp merkezlerinin her şeyin gerektiği gibi çalışmasını sağlamak için bu alanlarda uzmanlara ihtiyaç duyulur.

Sağlık yönetimi tam olarak adından da anlaşılacağı gibi. Klinik veya hastane gibi bir sağlık kuruluşunun genel yönetimidir. Bir sağlık hizmeti yöneticisi, bir sağlık kuruluşunun bütçe, tesisin uygulayıcılarının hedefleri ve toplumun ihtiyaçları açısından olması gerektiği gibi çalışmasını sağlamaktan sorumludur. Sağlık yönetiminden sorumlu bir kişi, tesisin günlük operasyonlarını denetler.

Bu kişi aynı zamanda medyaya bilgi verirken sözcülük görevini de üstlenir. Sağlık yönetiminden sorumlu kişi ayrıca tıbbi ekipman, departman bütçeleri, tesisin hedeflerine ulaşmasını sağlamanın yollarını planlama ve doktorlar, hemşireler ve tüm departman başkanları ile iyi bir ilişki sürdürme gibi konularda tıbbi personel liderleriyle işbirliği yapar.

Sağlık müdürü ayrıca performans değerlendirmeleri, personel beklentileri, bütçeleme, sosyal medya güncellemeleri ve faturalandırma hakkında kararlar verir.

Sağlık yönetimi alanındaki kariyerleri düşündüğünüzde hastane yöneticilerini hayal edebilirsiniz. Ancak, bu işler her düzeyde mevcuttur. Daha küçük bir operasyonu tercih eden kişiler için ofis yöneticisi olarak çalışmak doğru olabilir. Benzer şekilde, sağlık yönetimi derecesine sahip olanlar da evde sağlık kurumu yöneticisi olarak çalışma seçeneğine sahiptir.

Bu yöneticilerin çeşitli sorumlulukları vardır. Hemen hemen her alandaki yöneticiler gibi, hemşireler ve CNA'lar gibi bakım çalışanlarının programlarını yönetecekler. Ayrıca hastaların kaliteli bakım almasını sağlayacaklardır. Bunu yapmak için hasta bakım anketleri tasarlayabilir ve ortaya çıkan hasta şikayetlerini ele alabilirler.

“Sağlık yönetimi”, çok çeşitli iş unvanlarını kapsayan şemsiye bir terimdir. Klinik direktörler, sağlık denetçileri, sağlık koordinatörleri ve huzurevi kolaylaştırıcıları genellikle sağlık yönetimi alanında derecelere sahiptir. Sağlık yöneticilerini hastanelerde veya özel muayenehanelerde çalışan kişiler olarak düşünebilirsiniz, ancak kolejlerde veya üniversitelerde, halk sağlığı merkezlerinde, acil bakım kliniklerinde, sigorta şirketlerinde veya ilaç şirketlerinde de çalışabilirler.

Sağlık yönetimi derecelerine sahip olanların bakmak isteyebilecekleri daha özel sağlık yönetimi alanları da vardır. Harika bir örnek, sağlık bilgi yönetimidir. Hastaneler, acil bakım merkezleri ve doktor ofisleri gibi sağlık hizmetleri, hasta sağlığı bilgilerini saklar. Bu veritabanları çeşitli profesyoneller tarafından korunur.

BT uzmanları veri tabanlarını tasarlar. Doktorlar ve diğer çalışanlar bilgileri girer, faturalama ve kodlama uzmanları ise prosedürleri sigorta için uygun şekilde kodlar.

Sağlık tesisleri, büyük resme bakacak ve veri tabanlarının bir bütün olarak çalıştığından emin olacak birine ihtiyaç duyar. Veritabanının her bir yönünü denetleyebilirler. Örneğin, sağlık bilgi yöneticisi, veri tabanının hasta bilgilerini koruyacak kadar güvenli olduğundan emin olmak için siber güvenlik analistleri ile birlikte çalışır.

Ayrıca, prosedürlerin ve klinik ziyaretlerin belgelenmesini optimize etmek için doktorlar ve hemşirelerle birlikte çalışabilirler. Ve veri tabanlarının optimum performans gösterdiğinden emin olmak için veri toplama ve belgeleme sürecini düzenli olarak değerlendirirler.

Nihayetinde, sağlık yönetimi uzmanları, sağlık hizmetlerinin her yönünü denetlemek ve koordine etmek için çalışır. İster hastane operasyonlarını denetlemek ister küçük bir özel muayenehanedeki olayları koordine etmek olsun, bu yöneticiler sağlık tesislerinin dahil olan herkes için sorunsuz çalışmasını sağlar.


Sağlık Yönetimi Ne İş Yapar?

Diğer sağlık profesyonellerine benzer şekilde, bir sağlık yöneticisinin en büyük önceliği hastaların iyileşmesi ve esenliğidir. Sağlık yöneticileri genellikle bağımsız olarak çalışır veya tıp uzmanlarından oluşan bir ekibe liderlik eder. Hasta bakımı için karar verme sürecine dahil olurlar ve hem personel hem de hastalar için besleyici bir tıbbi ortam yaratmaya çalışırlar. Ayrıca kuruluşlarının kurallara ve düzenlemelere uymasını sağlayabilirler.

Sağlık yöneticilerinin diğer bazı sorumlulukları şunlardır:

        tıbbi ofisler ve tesisler için bütçe belirlemek

        modern teknoloji ve sağlık araçlarını kullanarak

        ileri tıbbi prosedürleri ve uygulamaları güncellemek

        sağlık hizmeti sağlayıcıları ve profesyonellerle çalışmak

        sağlık kodları, kanunlar ve standartlar hakkında güncel bilgi sahibi olmak

        çalışanları denetlemek

        çalışan çalışma programlarının ayarlanması

        toplantılar düzenlemek

        tıbbi ofisin hizmet kayıtlarını yönetmek

 

Sağlık yönetimi maaşları:

2023 yılında sağlık yönetimi maaşları ne kadar?

Sağlık yönetimi dersleri 4 senedir. İsteğe bağlı olup ingilizce hazırlık okunabilir.

Sağlık yönetimi iş imkanları vardır. Kolayca iş bulabilirsiniz. Sağlık videolarımızı izlerseniz daha da kolay bir iş bulma şansı ve daha başarılı bir kariyere sahip olabilirsiniz.

Sağlık yönetimi maaşları ne kadardır?

2023 maaşları:

özel sektörde 13 bin TL den başlayan ve özel hastanelerden hastanelere değişen bir maaş vardır.

Devlette 15 bin TL den başlayan maaşlara sahiptir.

Her an zam gelebilir değişiklik olabilir...


Evde Sağlık Yönetim Sistemi Nedir? 

Evde sağlık hizmetlerinin ev ortamında yönetimini destekleyen araçlar ve teknolojilerin bir bütünüdür. Uzaktan izleme cihazları, elektronik sağlık kayıtları, tele-sağlık araçları ve bakım koordinasyon platformları gibi bileşenler içerir. Bu sistemler, sağlık uzmanlarının hastaları takip etmesine, sanal muayene yapmasına ve bakımı düzenlemesine yardımcı olur.


2023 Sağlık Yönetimi Taban Puanları Ve Başarı Sıralamaları

2023 Sağlık Yönetimi taban puanları için tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.

Sizlere Öneriyoruz

Bu blog yazısını okuyanlar aşağıdaki eğitimleri tercih ettiler!