Ruh Halinin İş Hayatına Etkisi
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 06 Ekim 2022
  • 331

Ruh Halinin İş Hayatına Etkisi

Ruh halimizin iş hayatına yansımasının önüne geçmek önemlidir. Peki, bu etkileri ortadan kaldırmak için neler yapılabilir?


Gün içerisinde yaptığımız işlerden, yaşantımızdan keyif almamız ve verimli bir şekilde çalışabilmemiz için ruh halimizin doğru bir frekansta olması son derece önemli. Pek çoğumuzun gününü yöneten asıl şey ruh halimizdir. Doğru bir “mood” yakalanmadığı takdirde gündelik işlerde ve iş hayatında da aksamalar veya verimsizlikler meydana gelebilmektedir.

İş yaşantısı içerisinde her ne kadar duygusallığa yer verilmemeye çalışılsa da ruh halinin yansımalarını engellemek bazen kaçınılmaz olabilmektedir. Bu durum da işe karşı olan hevesi düşürme ve günden alınacak verimi azaltma gibi etkilere neden olmaktadır. İş hayatında ruh halinin olumsuz etkilerinin yanında olumlu etkileri de görülebilmektedir elbette. Fakat olumlu etkilerin genellikle olumsuz etkilere kıyasla daha düşük olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. 

Bu nedenlere bağlı olarak iş hayatının ruh hali ile olan bağlantısını olumlu bir yöne evrilebilmek amacıyla kesmek gerekmektedir. Profesyonel bir iş yaşamı sürdürebilmek için ruh halinizin iş hayatında olan yansımalarının mümkün mertebe önüne geçilmesi ve iş süresi boyunca işe odaklı kalınması gerekir. 

İş hayatında olumsuz herhangi bir durumun yaşanması veya işin aksaması başınızın sıkıntıya girmesine sebep olabilir. Bunun yanında iş yaşantısında profesyonel bir imaj çizmenin önemi de son derece büyüktür. Peki, iş hayatında ruh halinin etkilerini ortadan kaldırmak için neler yapılmalı?


Motivasyonumuzu Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

Motivasyonunuzu koruyabilmek için yapabileceğiniz pek çok aktivite bulunmaktadır. Bu aktivitelerin yapılması ve düzenli ve sistemli bir şekilde ilerlenmesi durumunda ise olumsuz duyguların ortadan kaldırılması ve ruh halinin iş hayatına yansımalarının önüne geçilmesi mümkün olacaktır. 

Genel olarak iş yaşamında etkili bir şekilde çalışma sürdürebilmenin yolu motivasyonunuzu korumaktan ve ruh halinizin işinize etki etmesini engellemekten geçer. Motivasyonunuzu koruyabilmek ve olumlu bir ruh haline sahip olabilmek için ise yapabileceğiniz belli başlı şeyler bulunmaktadır. 

İşte motivasyonunuzu koruyabilmek için yapabileceğiniz bazı şeyler şu şekilde:


Meditasyon

Meditasyon yapmanın ruh halini olumlu etkileme noktasındaki etkileri oldukça büyüktür. Ruhani ve zihinsel bir dinginliğin sağlanabilmesi adına büyük katkıda bulunan meditasyon, etkili bir şekilde çalışmanıza ve odaklanmanıza da yardımcı olacaktır. Beden ve ruh arasındaki bağlantıyı güçlendiren ve duygusal anlamda daha pozitif enerjilerle çevrelenmemizi sağlayan meditasyon, felsefi yönüyle de dinginleşmemize ve daha sakin bir şekilde yaşantımızı sürdürmemize de katkıda bulunmaktadır. 

Meditasyon yapmanın yalnızca zihinsel değil bedensel anlamda da etkilerini görmek ve gelişimi fark etmek mümkündür. Doğru bir şekilde meditasyon gerçekleştirildiğinde motivasyonunuzu yükseltmeniz ve ruh halinizi olumlu bir noktada sabitlemeniz mümkündür. 


Kitap Okumak

Kitap okumanın kültür seviyesini artırma, kelime haznesini genişletme ve daha pratik ve yaratıcı şekillerde düşünme ile ilgili olumlu etkilerini bilmeyen yoktur. Peki, motivasyon üzerine etkisi nedir? Kitaplar, içinde yaşadığımız gerçeklikten başka bir gerçekliğe geçişimizin en kısa ve etkili yoludur. Hayal dünyamızı ve kreatif yönümüzü geliştirecek olan bu etkinlik sayesinde kişi iş yaşantısında da çok daha etkili bir şekilde işleyişi sürdürebilir. 

Zaman zaman gerçeklikten kopmanın da iş yaşantısına dönüldüğünde odak noktasında ilerleme kaydetmeye yardımcı olması mümkündür. Gerçeklikten kopmanın en sağlıklı yolu farklı bir gerçeklik içerisinde yer edinmektir. Bunu ise en doğru yoldan yapabilmek için kitap okumak gerekmektedir. 

Kitap okumak aynı zamanda duygusal olarak sakinleşmeyi ve daha olgun bir tavır sergilemeyi etkileyebileceği için gelişim anlamında son derece idealdir. Ruh halini dengeleme ve kontrol altına alma amaçlarıyla kitap okumanın etkileri bu nedenle sın derece önemlidir. 


Yoga

Yoga yapmak da tıpkı meditasyon yapmak gibi rahatlamamıza ve kolaylıkla odaklanmamıza yardımcı olmaktadır. Ruh halimizi iyileştirmek ve daha pozitif bir noktaya çekebilmek için yoga yapmanın büyük etkisi bulunmaktadır. Bu nedenlere bağlı olarak da yoga yaparak iş hayatındaki dengeye erişmeniz mümkün olabilmektedir.

Yoga yapmak hem bedensel hem de fiziksel olarak gelişim göstermenizi sağlayacağı için iş hayatındaki olumlu etkilerini de görmeniz mümkün olacaktır. Kişinin davranışlarını en etkili şekilde yönetmesine katkı sağlamanın yanında psikolojik olarak da daha iyi hissetmesini sağlayacak olan yoga, bir süre sonra fiziksel olarak da güçlenmenize katkı sağlayarak size farklı bir yönden daha motivasyon kaynağı olacaktır. İş yerinde etkili bir şekilde çalışabilmek ve ruh halinin dengeli kalmasını sağlayabilmek için bu nedenlere bağlı olarak sizler de yoga yapabilirsiniz!


Spor Yapmak

Spor yapmanın da hem fiziksel hem de zihinsel olarak iyi geldiği ve motivasyon yükseltmede etkili olduğu bilinen bir gerçektir. Etkili bir şekilde yapıldığı takdirde spor yapmanın etkilerini görmemek imkansız olacaktır. 

Spor yapmanın etkilerini görebilmek için istikrarlı bir şekilde süreç yönetimi sağlamak gerekir. Olumsuz duygulardan kurtulabilmek için de sporun etkileri oldukça fazladır. Özellikle de savunma sanatları üzerine olan sporlarla veya vücudu aktif çalıştırabilecek başka spor türleri ile ruh halini pozitife çevirmek ve negatif etkilerden kurtulmak mümkün olacaktır. 


Enstrüman Çalmayı Öğrenmek 

Stres seviyesini azaltmak ve olumsuz duygulardan kurtulmak için yapabileceğiniz bir diğer etkili şey de enstrüman çalmayı öğrenmektir. Enstrüman çalmak ve yeni bir aleti öğrenirken vakit harcamak da stresini atma ve etkili bir şekilde çalışma sergileme anlamında etkili olacaktır. Ruh halini dengeleme amacıyla yapılabilecek aktiviteler arasında bu nedenle enstrüman çalmak veya yeni bir enstrüman çalmayı öğrenmek de yer almaktadır. 


Siz de bütün bunları yaparak ruh halinizi etkili bir şekilde yönetebilir ve iş hayatınız ve ruh haliniz arasındaki bağlantıyı keserek olumlu duygularla bezenebilirsiniz. Bu sayede iş yaşantınızda da veriminiz düşmeyecek ve etkili bir şekilde işinizi sürdürmeniz mümkün olacaktır. Bu fırsatları kaçırmayın!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.