Genel

Renklerin Etkisi ve Anlamı Nedir ?

Renklerin Etkisi ve Anlamı Nedir ?

Renk, bilgiyi sözsüz olarak iletmede, belirli ruh halleri yaratmada

ve hatta insanların aldığı kararları etkilemede önemli bir rol oynayabilir.

Ani kararların %90’ının yalnızca rengin psikolojik etkilerinden etkilendiği göz önüne alındığında,

renklerin ne anlama geldiğini ve hangi tepkileri ortaya çıkarabileceğini bilmek önemlidir.

Ardından, istediğiniz sonuçları elde etmek için hem kişisel hem de profesyonel olarak sunmak istediğiniz görünümü seçebilirsiniz.

 

 

Renk Psikolojisi Nedir?

En basit ifadesiyle, renk psikolojisi, renkler ve duygular arasında duygusal

ve psikolojik çağrışımlar atayan popüler bir renk teorisi alanı haline geldi.

Bu anlamların çoğu evrenseldir, çünkü beyin üzerinde etkileri vardır, ancak bazıları yalnızca kültüreldir. Seyahat ederken, yurtdışında katıldığınız herhangi bir aile

veya kültürel etkinlik için kabul edilen ve edilmeyen renkleri araştırmak akıllıca olacaktır.

Bir rengi sevip sevmemeniz sıklıkla çocukluk anılarınıza ve renkler ile duygular arasındaki bağlantınıza bağlıdır.

Bir gün annen sana sarı giydirdiyse ve

sınıf arkadaşların seninle dalga geçtiyse, sarı muhtemelen bir yetişkin olarak en sevdiğin renk olmayacak.

Bazen bir renk tonu sizin için pek çok çağrışıma sahip olabilir. Örneğin, bir gün turuncu bir bluz giymeyi tercih edebilirsiniz çünkü:

  • Ruh halinizi yükseltir
  • harekete geçmeye hazırsındır
  • yaratıcı hissediyorsundur
  • Bir açıklama yapmak istiyorsundur

 

Renklerin Anlamı Var Mıdır?

Renkler ruh halini nasıl etkiler? Renk algıları biraz öznel olsa da, bazı etkilerin evrensel anlamı vardır. Spektrumun kırmızı alanındaki renkler kırmızı gibi sarı bazlı olabilir ve kırmızı-turuncu sıcak renkler olarak bilinir.

Bu sıcak renkler, rahatlık ve sıcaklık duygularından düşmanlık ve öfke duygularına kadar değişen duyguları çağrıştırır. Kırmızılar mavinin alt tonuna da sahip olabilir ve bordo, yakut, ahududu, vişne gibi soğuk renkler olarak bilinirler.

Bu renkler genellikle sakin olarak tanımlanır ancak aynı zamanda ciddiyeti ve asaleti de çağrıştırabilir

Sarı ve Siyah Renk Anlamı Başta Olmak Üzere Temel Renklerin Anlamı 

 

Sarı

Aşağıdaki okuyucularımızdan alıntılarda da görüldüğü gibi, sarı genellikle yüksek enerjili bir renk olarak algılanır. Genellikle heyecan veya enerji duygusu yaratmayı amaçlayan durumlarda ve ürünlerde kullanılır. Parlaktır ve hemen göze çarpar. Enerjisi taze, yoğun, ezici ve hatta küstah ve güçlü görünebilir.

“Tam doygun sarı, yalnızca kısa süreli maruz kalma için iyidir. Çünkü uyarıcı etkisi o kadar güçlüdür ki oldukça hızlı bir şekilde duygusal enerji oluşturabilir.

LEGO sarısı duvarları olan bir evde muhtemelen delireceğimi biliyorum. çırpılmış sebze ezmesinde (sahte tereyağı) bulunanlar gibi daha az doymuş sarı, biraz hoş ve neşeli.” — Garip Garip

 

“Sarı beni neşeli ve enerjik hissettiriyor. Parlak güneşli rengi ve bana hissettirdiklerini seviyorum. Yaz gibi sıcak hissediyorum. Belki bazen ürkütücü ama o zaman bana enerji veren de bu.” — val

Siyah

Siyah, otorite ve gücün, istikrarın ve gücün rengidir. Aynı zamanda zeka ile ilişkilendirilen renktir

(siyah cüppeli doktora; siyah boynuz çerçeveli gözlükler vb.) Siyah giysiler insanları daha zayıf gösterir. Bazen kötülükle ilişkilendirilen kasvetli bir renktir (siyah şapkalı kovboy neredeyse her zaman “kötü adam” idi).

Batı yarımkürede siyah, yas tutmakla ilişkilendirilir. Siyah, güçlü duygular uyandıran ciddi bir renktir; insanları çok fazla siyahla bunaltmak kolaydır.

 

Kırmızı

Kırmızı renk insanı aşk, tutku ve öfke gibi güçlü duygularla ilişkilendirilir. Bu renk en çok dikkat çekici renktir.

Gücü, kudreti, cesareti ve tehlikeyi simgeleyen evrensel renktir. Kırmızı, cinsellik ve artan iştahla güçlü bir bağ ile canlı, uyarıcı ve heyecan vericidir.

Kırmızı enerji verici ve heyecan vericidir, bizi harekete geçmeye motive eder. Utangaç veya irade sahibi olmayan kişilere de güven verebilir.

Sıcak ve pozitiftir, genellikle en fiziksel ihtiyaçlarımızla ve hayatta kalma arzumuzla ilişkilendirilir. Güçlü ve güçlü bir eril enerji yayar. Metabolizmayı hızlandırır, solunum hızını artırır ve kan basıncını yükseltir.

Gruba veya toplantıya enerji vermek için kırmızı giyin. Ancak bluz veya eşarp gibi kıyafetin daha küçük parçalarında kullanın. Ayrıca koyu yeşil, gri, siyah ve lacivert temel takımda ruh halinizi yükseltmek için harikalar yaratıyor.

Kırmızı kravatlar, her şeyle giydikleri kırmızı ve mavi kravat

ortaklığının bir parçası olarak politikacılar tarafından da tercih ediliyor.

Bununla birlikte, biraz uzun bir yol kat edebilir ve geniş alanlarda kırmızı, görsel gerginliğe neden olabilir. Çok fazla, çok sık takmak sizi sorumlu bir kişi olarak damgalayabilir. Aynı zamanda otoriter bir kişi olarak da damgalayabilir!

Güllerin renklerinin anlamı ve sayısı nın en çok konu edildiği günümüzde ;

Kırmızı gülün tek sayıda olması beklenir. Bu renkte gül ise sevgi anlamı taşımaktadır.

 

Turuncu

Bu, dışa dönüklüğü belirleyen cesaretlendirme, iyimserlik ve özgüven tonudur. Turuncu, kırmızının fiziksel enerjisini ve uyarımını sarının neşesiyle birleştirerek sıcaklık ve mutluluk yayar. Turuncu cesaret, coşku, gençleşme ve canlılık ilham verebilir. Ayrıca, özellikle iştah üzerinde uyarıcı bir etkisi olabilir.

Aynı zamanda karamsarlık ve yüzeysellik belirtisi de olabilir.

İş uygulamalarında turuncu, seçilen gölgeye ve diğer renklerle kombinasyonuna bağlı olarak satın alınabilirlik izlenimi verir. Kırmızıdan daha nazik olan turuncu, daha dişil enerjiyi ve yaratım enerjisini temsil eder.

Ağ oluşturma veya iş amaçlı bir sosyal toplantı için, bir blazer ceketle cesurca giyin.

Uyumlu çok renkli bir üst ve tek parça bol pantolonlarla

veya daha dikkatli bir şekilde baskılı bir üst veya fularda küçük yamalar halinde eşleştirin.

Ayrıca kahverengi ve baharatlı tonlarla sanatsal veya topraklanmış

bir his alarak Kuzey ABD’nin Sonbahar tonlarıyla doğal ve güzel bir şekilde birleşiyor. Turuncu giymenin dezavantajı, turuncu boya partilerinin kalitesinin değişmesidir. Daha sert ışık tonu düşürebileceğinden, turuncu satın alma işleminizi gün ışığında kontrol ettiğinizden emin olun.

Erkekler için turuncu kravatlar hala güç listesindedir. Bu nedenle renklerin parlaması ve başarıyı yayması için pahalı bir ipek fular giyin.

 

Yeşil

Yeşil, doğanın, dengenin ve büyümenin özüdür. Uyum, şifa ve istikrarı simgeleyen, dinlendirici ve güvenlidir.

Aynı zamanda güvenlik ve özgüveni temsil eder.

Daha koyu yeşiller para, zenginlik ve prestij ile ilgiliyken,

daha açık yeşiller yeniden doğuş, büyüme ve tazelik ile ilgilidir.

Bununla birlikte, çok fazla yeşil kıskançlık, açgözlülük, kıskançlık ve bencillik duygularına yol açabilir.

 

İş dünyasında yeşil, sağlık ve şifa ile ilgili her şey için faydalıdır.

Ve doğal, güvenli, organik, çevre dostu ürünleri teşvik eder. Koyu yeşil, para ve finansal web siteleri için iyi bir seçimdir.

İş yerinde, satış sunumlarında, finansman veya borç isterken güvenle ve avantajınıza kullanın.

Yeşil rengi daha açık tarafında, turkuaz ve deniz mavisi en popüler renklerden ikisidir. Koyu deniz mavisi gibi, tümü değişen miktarlarda mavi ve yeşilden yapılmıştır.

Masmavi bir denizdeki güneş ışığını, sağlığı, huzuru ve bolluğu hatırlatırlar. Camel, bej, taupe, mor ve kömür kömürü ile

düz veya baskılı renkleri üstler, bluzlar ve pantolon takımlarının altında deniz kabukları olarak kullanın. Erkekler cana yakın ve otoriter görünmek istediklerinde deniz mavisi kravat takabilirler.

 

Mavi

Mavi, güvenin, huzurun ve huzurun rengidir. Sadakat ve bütünlüğün yanı sıra muhafazakarlık ve öngörülebilirliği önerir.

Bu, beyinde kırmızının tersi bir etkiye sahiptir. Sakinleştiricidir, gerginliği ve korkuyu azaltır, nabzı yavaşlatır ve iştahı azaltır. Bilgeliğe ve daha yüksek ideallere ilham verirken samimi, içine kapanık ve sessizdir. Serin olmak, bir boşluk hissi yaratır.

Mavi, evrensel olarak en çok tercih edilen renk olduğundan,

iş ve hava yolu üniformalarında kullanımı en güvenli olanıdır.

Güven, dürüstlük ve güvenilirlik ile ilgilidir, bu nedenle müşteri sadakati oluşturmaya yardımcı olur. Mavi, kurumsal dünya için iyi çalışır ve genellikle önemli toplantılarda kullanılır.

Güven ve güvenilirliğin önemli olduğu muhasebeciler, sigorta şirketleri,

bankacılar ve diğer finans şirketleri gibi iş profesyonelleriyle röportaj yaparken ve toplantı yaparken bunu giyin.

Mavinin ve özellikle lacivertin dezavantajı, olgun, muhafazakar, sıkıcı görünebilmesi veya katı bir görünümü ifade edebilmesidir. Ancak donanmadan daha heyecan verici birçok blues var. Güvenilir ama daha ilginç olan bir kraliyet mavisi veya turkuaz mavisi düşünün.

Kraliyet mavisi kravatlar, politikacıların üniformasıdır ve oldukça öngörülebilirdir. Belki de muhafazakar bir izleyici kitlesi için harika. Mavi veya lacivert bir takım elbise ve beyaz veya lacivert ile biraz çeşitlendirin.

 

Mor

Mor, yüksek ideallere ilham veren, hayal gücünün ve maneviyatın rengidir. Yaratıcı ve bireysel veya olgunlaşmamış ve pratik olmayabilir. Aynı zamanda, daha derin düşüncelerimizle bağlantı kurmamızı sağlayan içe dönük bir tondur.

Mora çekilen insanlar genellikle duyarlı ve şefkatli, anlayışlı ve destekleyicidirler. Kendilerinden önce başkalarını düşünürler. Genellikle huzurlu ve sakin bir niteliğe sahip olacaklar ve sessiz bir ağırbaşlılığa sahip olacaklar.

Mor, kalite, fantezi ve yaratıcılığın yanı sıra zenginlik, hatta telif hakkı anlamına gelir. Bu ton, insanların güzellik algısını ve daha yaratıcı fikirlere tepkilerini artırır.

Genellikle yüksek kaliteli veya üstün bir ürünü belirtmek için kullanılır. Bir hizmet işindeyseniz, premium hizmetinizi tanıtmak için pazarlamanızda biraz mor kullanın.

Bir sonraki alışveriş gezinizde, başka bir siyah ceket almaktan çok daha yaratıcı bir seçim olan moru arayın.

Kırmızının iyi bir alternatifidir ve siyah beyaz klişeye başvurmadan

yüksek kontrastlı bir otorite görünümü vermek için çoğu pastelle iyi gider.

Pahalı ve yaratıcı görüneceğinizden emin olarak giyin.

Erkekler için mor kravatlar ve

pastel leylak rengi veya ince çizgili gömlekler genellikle daha maceracı, yaratıcı giyinenler tarafından tercih edilir.

Yaratıcı bir endüstriyi, hizmeti veya ürünü temsil ediyorsanız bunları güvenle giyin.

 

Türk Bayrağındaki Sembol ve Renklerin Anlamı Nedir?

Türk bayrağı kırmızı zemin üzerine beyaz ay ve yıldızdan oluşmaktadır. Kırmızı şehitlerimizin kanlarını -şehitlerimizin kurtuluş mücadelesinde döktükleri kanı- temsil eder. Beyaz ise temizliği ifade eder.