Python Nedir ve Ne İşe Yarar?
 • Demir Aylanç
 • 0 Yorum
 • 05 Aralık 2022
 • 589

Python Nedir ve Ne İşe Yarar?

Geleceğin adımlarını atmamızı sağlayan program: Python. Peki, bu sıklıkla anılan Python hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?


Geleceğin adımlarını atmamızı sağlayan program: Python. Pek çoğumuz en azından bir kez duymuşuzdur Python programlamasını. Günlük bir konuşma içerisinde, ürün reklamlarında, iş hayatında, okulda veya herhangi bir başka yerde… Peki, bu sıklıkla anılan Python hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

Python; nesne tabanlı programlamayı mümkün kılan ve fonksiyonel olarak programlama yapabilmeyi destekleyen bir programa aracıdır. Bu programlama aracının günümüzde sıklıkla tercih edildiğini görebilmek de mümkündür. 

Teknolojinin gelişmesi sonrasında en sık rastlanan yeniliklerin programlama dilleri ve yazılım alanları üzerine olduğunu görebilmekteyiz. Pek çoğumuzun gördüğü ve adını en azından bir kez duymuş olduğu Python da bu yeni programlama dillerinden biri olarak öne çıkmaktadır. 

Sıklıkla kullanılmakta olan bu programlama dilinin 2000’li yıllar ve sonrasında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamış olduğunu görebilmemiz mümkün. Önceleri yüksek bellek seviyelerine ulaşmak daha zor bir durumda olduğu için daha az tercih edilmek durumunda kalan Python gibi yüksek bellek isteyen programlama dillerinin, günümüzde bellek sorununun kolaylıkla çözülebilir olmasına bağlı olarak sık sık tercih edilebildiği görülmektedir. 

Python, özgür ve açık kod kaynağına dayalı bir şekilde geliştirilmiş olmasının yanında standart kütüphanesi, geliştirme araçları açık kod kaynağı ile ücretsiz olarak da indirilebilmektedir. Basit ve kolay yorumlanabilir bir dil olması nedeniyle de Python’ın kullanımının daha sıklaştığını görebilmek pek de şaşırtıcı bir durum değildir. 


Python Kullanırken Hangi Noktalara Dikkat Etmeliyiz?

Python, kullanımı son derece basit olan ve daha kolay yorumlanabilir bir dil olarak öne çıkmaktadır. Bu noktada elbette ki her ne kadar kolay yorumlanabilir bir dil olsa da Python’ın doğru kullanım şekilleri ile kullanılıyor olması gerekmektedir. 

Google gibi dünya devleri tarafından da kullanılmakta olan Python, son derece kolay kullanılabilir bir dil olması nedeniyle “herkes için kullanılabilir” bir dil olarak görülmektedir. Guido Van Rossum tarafından geliştirilmiş olan Python programlama dilini günümüzde her yerde görebiliyor oluşumuz sayesinde de anlamaktayız ki en çok kullanılan programlama dilleri arasında Python kendini açıkça belli etmektedir. 

Programlama üzerine diğer dillere göre daha sık tercih edilen Python’ın da kendine göre elbette ki dikkat edilmesi gerekenler noktası bulunmaktadır. Özellikle hackerlar arasında da yaygın olan bu programlama dilinde şifre kırma gibi durumlara karşı savunma geliştirmiş olmak önem arz etmektedir. 

Popüler pek çok oyunun temelinde de rastlayabileceğimiz bu programlama dilinin güvenilir açık kaynaklarla kullanılması da önem arz etmektedir. İnsan mantığına yaklaşan bir programlama dili olarak anılan Python’ın hassas bir şekilde kullanılması ve özellikle de sektör içerisinde yer edinebilmek adına detayları ile öğrenilmesi yazılımcıların ve pek çok şirketin gelişimi açısından önem arz etmektedir. Oyun sektörü özellikle bu programlama dilinin son derece faydalı olduğu bir alandır. 


Python Nasıl Öğrenilir?

Bir programlama dili öğrenirken öncelikle temelde oturmuş bir yazılım ve bilişim bilgisine sahip olmak gerekmektedir. Diğer programlama dillerine kıyasla daha kolay ve açık kaynaklı oluşu ile biraz daha farklı olan Python, öğrenilirken teknik kısımları detaylı bir şekilde kavranması ve doğru bir şekilde öğrenilmesi gereken bir programlama dilidir. Bu noktada ekstra eğitimler de faydalı olmaktadır. 

Python öğrenilirken, kişinin detaylı bir şekilde programlamaya dair bilgi edinmesi ve açık kaynaklı kod yazılımı gibi konularda kendisini devamlı pratiklerle geliştirmesi gerekmektedir. Kullanım alanı açısından daha az yer kaplayan ve veri analizi gerçekleştirmek için de kullanılan Python, oyun geliştirme gibi alanlar için de özellikle önem arz ettiği için gamification konusunda da bir eğitim alınması faydalı olmaktadır.

C dilinin daha komplike olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenle de ayrıca Python yazılım dili alanda sağlamış olduğu kolaylık ile de web uygulamaları geliştirme, site içi değişiklikler yapma vb  farklı alanlarda da sık sık kullanılabilmektedir. 

Python, diğer yazılım dillerine kıyasla çok daha kolay öğrenilebilir ve kullanımı daha kolay olan bir programlama dilidir. Üstelik farklı alanlarda kullanılabilir olması da onun önemini artırıcı unsurlar arasındadır. Bu noktada özellikle de yazılım ve programlama alanlarında Python’ın öne çıkması mümkün olmaktadır.

Spotify, Netflix gibi büyük şirketler tarafından da sanılandan daha sık bir şekilde tercih edilen Python, neredeyse görüp görebileceğimiz bütün dijital alanlarda izini bırakmış durumdadır. Daha kolay yönlendirilebilir ve yönetilebilir olması sayesinde büyük şirketlerin dahi tercih ettiği Python ile sizler de farkınızı ortaya koyabilirsiniz. O halde ne duruyorsunuz? Sizler de Python Eğitimi’mizi alarak kendinizi kanıtlama imkanı edinin!


Python Neden Popüler Hâle Geldi?

Pek çok programlama diline kıyasla çok daha kolay olması, Python’ın çok daha sık tercih edilmesinin temel nedeni oldu. Buna ek olarak “Python ile neler yapılabilir?” sorusunun cevaplarının çok yönlü olmasının da bu popülarite üzerinde etkisi olduğu yorumunu yapmak yanlış olmayacaktır. 

İşletim sisteminde, numerik hesaplamalarda ve daha pek çok noktada izlerini görebileceğimiz Python ile yapılabileceklerden başlıcaları şu şekilde sıralanabilir:

 • • Web uygulaması geliştirmesi
 • • Bilimsel, numerik hesaplamalar
 • • Yapay zekâ 
 • • Veri madenciliği uygulamaları
 • • Görselleştirme uygulaması
 • • Oyunlaştırma süreci
 • • Robotik uygulamaları
 • • CAD uygulamaları (bilgisayar destekli grafik tasarım)
 • • Siber güvenlik 

Python ile neler yapılabilir, sorusuna yanıt arayan kişilerin yalnızca bu cevaplara bakması dahi yeterli olmaktadır. Eski tip ve daha komplike programlama dillerinin yanında açık kaynak kodlu oluşunun sağladığı rahatlık ile Python da popülerleşmeye başladı. Bütün bu nedenlere dayanarak diyebiliriz ki; Python bu devrin en çok tercih edilen programlama dilidir. 


Python’ın Faydaları Nelerdir?

Python ile çok yönlü çalışma imkanı edinmek isteyen kişilerin akıllarındaki bir diğer nokta da Python faydaları nelerdir, sorusunun yanıtıdır. Bu programlama dilinin sağlamış olduğu pek çok faydalı yönün yanında özellikle de çok yönlü oluşunu söyleyebilmek mümkündür. 

Diğer programlama dillerine kıyasla daha basit olan bu dilin kullanımında açık kaynak kodlu çalışmanın mümkün olması, çok daha rahat bir şekilde şifre kırma gibi işlemlerin yapılabilmesi ve yapısal çözümlemeleri analiz edip numerik verilerin elde edilmesi gibi noktalarda Python büyük faydalar sağlamaktadır. Bu noktada bu faydalı yönlerin sektörü şekillendirme ve programlama alanında gelişme gibi noktalarda sağladığı pek çok avantajı da göz ardı etmemek gerekmektedir. 

Python tarafından sağlanan bazı kolaylıkları şu şekilde sıralamamız mümkündür:

 • • Kod yazılımı çok daha basit bir şekilde gerçekleştirilebilir. 
 • • Taşınabilir özelliğe sahiptir.
 • • Makine öğrenimini desteklemektedir.
 • • Öğrenilmesi kolaydır. 
 • • Parametrelerinde kısıtlama yoktur. 
 • • Yorumlama yapılabilir. 
 • • Değişkenlere döngü ve bloklar dışından da erişilebilmektedir. 

Bütün bu faydaların yanı sıra özellikle de hackerların da bu sistemleri kullanabildiğini yeniden hatırlatmakta da fayda bulunmaktadır. Bu noktada veri manipülasyonu yaşanmaması adına da Python ile ciddi bir çalışma yapılması etki sağlayabilmektedir. Aynı zamanda parametrelerinde kısıtlama olmaması ve taşınabilir özelliğe sahip olması sayesinde de veri manipülasyonlarına karşı koruma Python üzerinden bu yönler ile de desteklenebilmektedir.  


Kimler Python Programından Faydalanabilir?

Python, farklı pek çok kişinin kullanabildiği ve kullanıcı sınırlaması olmayan bir programlama dilidir. Yazılım öğrenen ve kendisini bu alanda geliştiren kişilerin tümünün kendilerini Python üzerinden geliştirmesi ve ileri taşıması mümkündür. 

Python üzerinden kişilerin kendilerini geliştirmeleri mümkünken yapılabilecek en mantıklı şeylerden bir tanesi de farklı programlama dilleri ve genel yazılım hakkında da ekstra eğitimler almaktır. Bir kişinin kendisini Python üzerinde geliştirebilmesi için öncelikle yapması gereken yazılım hakkında kendisini geliştirmesidir. 

Python’ın sağlamış olduğu avantajlardan faydalanabilmek için sizler de Python Eğitimi’mizden ve aynı zamanda da Yapay Zeka Eğitimi’miz ve Yazılım Eğitimlerimizden faydalanabilirsiniz. Bu eğitimleri aldıktan sonra sizler de Python ve yazılım alanında uzmanlaşabilecek ve kendinizi en etkili şekilde bu alanda ifade etme imkanı edinebileceksiniz. 

Python kullanarak ve diğer programlama dillerine hakim olarak sizler de yazılım alanında kendinizi geliştirerek yeteneklerinizi kanıtlama imkanı edinebilirsiniz. Bu noktada sizler de kendinizi çok daha fazla geliştirmek ve yazılım alanındaki becerilerinizle sektör içerisinde önemli bir yer edinmek için durmayın ve bütün programlama eğitimlerimizi alın!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.