Pazarlama Nedir?
  • Mert Aylanç
  • 0 Yorum
  • 04 Şubat 2023
  • 573

Pazarlama Nedir?

Büyük küçük bütün işletmelerin pazarlama kökenli çalıştığını görmek mümkündür. Peki pazarlama nedir?


Büyük küçük bütün işletmelerin pazarlama kökenli çalıştığını görmek mümkündür. Peki pazarlama nedir? 

Pazarlama bir ürün veya hizmetin satın alınmasına yönelik çalışmaların sürdürülmesidir. Hedef kitlenin potansiyel müşterileri yakalamak ve ürün veya hizmet pazarlama süreci yürütebilmek için çeşitli iletişim faaliyetlerini yürüttüğü de görülebilmektedir. 

Pazarlama alanında gelişmek için öncelikle pazar araştırması yapmak ve pazarlama süreci hakkında net bir plan çıkartmak gerekir. Pazarlama, müşterileri çekmek ve onlara satılması hedeflenen ürün veya hizmeti satmak için gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle de stratejik ve doğru hamlelerle süreci devam ettirilmesi gerekir. 

Özellikle günümüzde yeni ürün tanıtımlarında halkla ilişkiler basında pazarlama karmasını kullanan firmalara rastlanmaktadır. Bu etkili olabileceği gibi olumsuz geri dönüşlere de neden olabileceği için hangi pazarlama yönteminin kullanılacağına genel bir araştırma sonrası karar verilmesi gerekir. Pazarlama departmanlarının yapmış oldukları en büyük hatalardan biri tanesi bilinen bütün yöntemlerle birlikte pazarlama yapılmasıdır. Halbuki öncelikle ürünü, hedef kitleyi tanımak ve buna uygun vurucu tek bir yönden pazarlamayı sürdürmek gerekir.  


Nasıl Pazarlama Yapılır?


Product (ürün) pazarlama çalışmalarında nasıl pazarlama yapılacağını dair yoğun toplantı ve düşünce süreçleri gerçekleştirilir. Ürün ve hedef kitle doğru bir şekilde analiz edildikten sonra bütün bu analizlerin bir araya toplanarak doğru pazarlama yöntemini ortaya çıkarması beklenir. Burada bir örnek üzerinden ilerleyebiliriz: 

Cilt bakım ürünleri satan bir firma olduğunuzu düşünün. Hedef kitleniz en fazla nerede vakit geçiriyor olurdu? Günümüzde özellikle cilt bakımı alanında ünlülerin de ürünlerini piyasaya sürdü görülmekte. Pek çok kişi bakım ürünleri almadan önce cilt bakımlarını en çok beğendiği ünlüleri ziyaret ederek, onların uyguladığı adımları öğrenmek için araştırmalar yaparak bir ürünü satın almaya yönlenmekte. Eskiye kıyasla influencer kesiminin yapmış olduğu reklamların çevre önerisinden daha fazla önem taşıdığını da görebilmekteyiz. Bu noktada pazarlama yapma için sosyal medyayı, influencerları, cilt bakım rutinlerini içeren youtube içeriklerini baz alarak reklamları bu noktalara yönlendirmek sağlıklı bir pazarlama süreci yürütülmesini sağlayacaktır. 

Ele almış olduğumuz örnek, cilt bakım ürünü olsa da farklı pek çok ürün veya hizmetin de kendisine uygun pazarlama stratejileriyle hedef kitleye sunulduğunu görebiliriz. Yani bir meyve suyu markasının cilt bakım reklamlarının yönlendirildiği bu alanlarda elde edeceği verimin daha düşük olacağını hepimiz öngörebiliriz, öyle değil mi? Bu durum, ürünün başarısız olduğunu göstermez; burada başarısız olan pazarlama ve reklam çalışmalarıdır. İşte bu noktada anlaşılması gereken şudur ki; pazarlamada ürünün ve hedef kitlenin artıları ve eksileri tartılarak doğru yönlendirmeler yapılması başarıya ulaşmayı sağlamaktadır. 


Etkili Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

"Peki, etkili pazarlama teknikleri nelerdir?" diye soracak olursanız bu noktada da ele alabileceğimiz şu başlıkları inceleyebilirsiniz: 

Sosyal Medya

Günümüzün en güçlü pazarlama ve reklam çalışmaları sosyal medya üzerinden yürütülmektedir. Milyonlarca kişinin sosyal medyayı aktif kullanması günlük kullanım sürelerinin platformlara bakıldığında devamlı artması pazarlamanın da sosyal medyaya edilmesini sağlamıştır.  Bu noktada etkili bir sosyal medya yönetimi yapılması da gerekir. (Bknz)


Promosyon

Promosyon ürünler vermek, insanların ürünleri tanımasını sağlamak ve deneme imkanı sunmak açısından önemlidir. İnsanlar para vermeden veya bir şeyi bedel karşılığı satın almadan önce deneyimlemekten hoşlanırlar. Siz de ürün veya hizmetlerinizde promosyon veya kısa süreli deneme fırsatları sunarak kişileri etki altına alabilirsiniz.  


Şarkı/Jenerik

Şarkılar, jenerikler akılda kalıcı olması nedeniyle reklamlar sırasında avantaj sağlamaktadır. Reklam süreçleri içerisinde değerlendirilebilecek olsa da şarkı, jenerik noktasını göz önünde bulundurup pazarlamayı doğru yönlendirmek de mümkündür.  


Pazarlamada Nasıl Gelişirim?


Pazarlamada gelişebilmek için öncelikle kişilerin pazarlama uygulama tekniklerini ve kendileri için en uygun olabilecek pazarlama yöntemini keşfetmeleri gerekir. Pazarlama yöntemini keşfetmek için kişilerden sürekli ürünlerini ve hedef kitleyi takip etmeleri beklenir. Önemli olan ürünü, hizmeti, kitleyi, pazar yerini ve rakipleri doğru analiz etmiş olmaktır. 

Pazarlamada gelişebilmek için bu alanda alınabilecek belli başlı eğitimleri almak da mümkündür. Pazarlamada gelişmek sosyal medya ve reklam alanında gelişmekten geçer. Bu nedenle ayrıca bu alanları geliştirici çalışmaları sürdürmeniz de son derece faydalı olacaktır. 

Pazarlama alanında geçmeniz sağlayacak bir diğer şey ise e-ticarettir.


E-Ticaret Nedir?

E ticaret sistemleri sayesinde pazarlamada ilerlemeniz ve ürün veya hizmetlerinizi çok daha etkili bir şekilde satışa sunmanız mümkündür. Dijitale yoğunlaşma ile birlikte gelen e ticaret kavramı pazarlama için şu anda kritik öneme sahiptir. E-ticaret sistemlerini kullanarak siz de pazarlama alanına kendinizi çok daha etkili bir şekilde ifade edebilir ve geliştirebilirsiniz.

E-ticaret, online kanallar üzerinden pazarlama süreçleri yürütmenizi sağlayan bir web sitesi mantığıdır. Kurulan e-ticaret tabanlı çeşitli web siteleri üzerinden sıklıkla ürün satışı yapılabilmektedir. Bu nedenle pazarlama noktasında insanların yoğunlaştığı dijital dünyaya girmek de mantıklı bir hamle olmaktadır.

E-ticaret sistemlerinde başarılı olmak için de yapılması gerekenler vardır. Arama motoru sonuç kısmında üst sıralarda yer alan e-ticaret sitelerinin rahat satış yaptığı görülür. Bu nedenle de e-ticaret sitesi planlamalarında arama motoru optimizasyonuna göre hareket etmek gerekir. Site kurulumlarında web sitesini seo bazlı geliştirmelerle desteklemek pazarlama gücünüzü arttırarak marka değerinizi ve bilinirliğinizi de yükseltecektir.


Dijital Pazarlama Stratejileri Nelerdir?


 Dijital pazarlama sırasında izlenebilecek yolları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • • Özgün ve markayı tanıtıcı bir site açmak yapılacak ilk adımlardandır.
  • • Sosyal medyanın gücünü unutmadan düzenli olarak pazarlama ve reklam faaliyetlerini buradan sürdürmeniz gerekir.
  • • Dikkat çekici içeriklerle ve günümüz dijital dünya dinamikleri ile tanıtıma devam etmelisiniz.
  • • Pazar ve ekip araştırması yaparak onların eksik yönlerini tespit edip bu alanlara yönelik çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz.
  • • Rakiplerinizin yüksek olduğu noktalarda aniden girmek yerine aşamalarla birlikte bu alanlarda da kendinizi göstermelisiniz.

Bu stratejileri ve daha fazlasını takip ederek dijital pazarlamadan avantaj sağlamak mümkündür.


Pazarlama Eğitimi

Pazarlama çalışmaları her türlü ürün ve hizmet dahilinde gerçekleştirilebilmektedir. Burada önemli olan hangi pazarlama sisteminin benimseneceğini seçmektir.

Doğru stratejiler sayesinde pazarlama faaliyetlerini başarıya ulaştırmak mümkündür. Fakat öncelikle en başında da söylediğimiz gibi ürünü ve hizmeti tanımak, rakibi analiz etmek gerekir.

Siz de dijital pazarlama ve stratejik düşünme hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için şu eğitimlerimizi alabilirsiniz:

Bu eğitimleri alın ve siz de pazarlamadaki gücünüzü gösterme imkanı edinin!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.