ÖSYM den KPSS Açıklaması
  • Mert Aylanç
  • 0 Yorum
  • 05 Ekim 2022
  • 567

ÖSYM den KPSS Açıklaması

2022 KPSS aylardır sık konuşulan ve merak edilen bir konu olarak öne çıkıyor. Peki, ÖSYM KPSS 2022 hakkında ne dedi? İşte en son açıklama şu şekilde…


2022 KPSS aylardır sık konuşulan ve merak edilen bir konu olarak öne çıkıyor. ÖSYM’nin bu kadar sık konuşulmasındaki ana neden ise sınavın halihazırda bir kez iptal edilmiş olması. Peki, ÖSYM KPSS 2022 hakkında ne dedi? İşte en son açıklama şu şekilde…

ÖSYM tarafından her yıl düzenlenmekte olan KPSS ile ilgili son bir iddia ortaya atıldı. Bazı sınav sorularının bir yayınevinin içeriklerini kapsayacak şekilde alındığı ve bu şekilde sınavın oluşturulduğu iddiası gündemi sarstı. 

18 Eylül’de 2022 senesinde ikinci kez gerçekleştirilmiş olan KPSS’de bu kez tekrardan soruların daha önceden bilindiğine ve bir yayınevinden direkt alındığına dair iddialar atıldı. Gündemi kızıştıran bu iddialar adayları sinirlendirerek kafa karışıklığına yol açtı.  

Sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğunu iddia ederek sosyal medya hesabından paylaşım yapan kişiler tepkilerin büyümesine yol açtı. Ekim 2022 tarihleri ile daha önce gerçekleştirilen YKS sınavı adaylarının dahi üniversiteye başlaması KPSS adayların tepkilerinin daha da büyümesine neden oldu. Pek çok aday okullar açılmış olmasına karşın KPSS sınavındaki sorunların hâlâ devam ediyor olmasına ve aylardır bu sınav sürecinden verim alınamamasına isyan etmiş durumdaydı.

Bu skandalların üzerine pek çok kişi gözlerini ÖSYM’ye çevirmişti. ÖSYM web sitesinde yapmış olduğu açıklama ile iddiaları yalanladı. Açıklamasında “bazı sınav sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır” ibaresine de yer veren ÖSYM, genel kültür ve eğitim ölçme testi olarak da bilinen KPSS sınavı ile ilgili iddiaları yalanladı. 


KPSS Son Durumu Nedir?

KPSS sınavında ilk sınavın iptal edilmesi ile Eylül 2022 tarihleri içerisinde ikinci bir sınav yapılmasına karar verilmişti. 18 Eylül’de gerçekleştirilen KPSS sınavı ile ilgili yapılan açıklamalar da dikkat çekti. Adayların bazıları sınav sorularının daha önce yayınlandığını iddia ettiler. Bu iddiaların asılsız olduğuna dair açıklama gerçekleştirildi.

KPSS sınavında gerçekleşmiş olan bu skandalın asılsız olduğunun açıklanması üzerine gözler yeniden ÖSYM üzerine çevrildiği nokta sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı ve neye göre yerleştirme gerçekleştirileceği ise hala merak konusu. Adaylar ÖSYM'den gelecek bir açıklamayı beklemekte.


KPSS 2022 Ne Zaman?

KPSS 2022 sınavının birincisi temmuz ayında gerçekleştirilmişti. Temmuz ayında gerçekleştirilen sınav sorularının daha önce bir videoda yayınlandığı fark edilince sınav iptal edilmişti. Gerçekleşen iptal sonrası KPSS sınavları 18 Eylül ve 3 Ekim tarihleri arasında ertelenerek adayların yeniden sınava girmesine karar verilmişti. İşte bu gerçekleşen ikinci oturum sonrasında da sınav sorularının farklı bir yayınevinin deneme sorularının alındığına dair bir iddia ortaya atıldı. Bu iddiaların asılsız olduğunu söyleyen ÖSYM web sitesi üzerinden resmi bir açıklama yayınladı.

KPSS 2022 sınavlarının yinelenmesinin üzerine bu sınavların da gerçekleşmesi ile birlikte adaylar gözlerini sınav sonuçlarını ne zaman açıklanacağını dair bir açıklama için ÖSYM'ye çevirdi. Büyük bir merakla beklenen ÖSYM sınav sonuçları ile ilgili henüz resmi bir açıklama yayınlanmadı. Adaylar oldukça heyecanlı bir şekilde sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını araştırmakta. 

Önceki seneler baz alındığında ÖSYM’nin sınav sonuçlarını önümüzdeki iki üç haftalık süreç içerisinde yayınlaması beklenmekte. Alan bilgisi, kültür ve eğitim bilimleri alanlarında yapılan KPSS sınavının sonuçlarını milyonlarca aday büyük bir merakla beklemekte. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.