Online Eğitim Nedir? Nasıl Olur?
 • Eğitim Kutusu
 • 0 Yorum
 • 19 Mart 2022
 • 1194

Online Eğitim Nedir? Nasıl Olur?

Online eğitim platformu kullanımı özellikle son dönemlerde artarak devam etmektedir.


Katılımcıların yüz yüze değil de online eğitim platformlarından aldıkları eğitime verilen isimdir. Online eğitim platformu kullanımı özellikle son dönemlerde artarak devam etmektedir. Özellikle yeni kuşağın bu eğitim konusunda isteği ve tecrübesi katlanarak artmaktadır. 

Özellikle günümüz şartlarında yoğun geçen hayat içerisinde zamandan ve mekandan maksimum yarar sağlayan bu eğitim türü, uzunca bir süre revaçta olacak gibi görünüyor.


Online Eğitimde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Bu eğitim türünde günümüzde bir çok firma piyasada yerini almıştır. Ancak katılımcılar bu noktada bir çok dolandırıcılık veya hizmet eksikliğine maruz kalabilmektedir. 

Günümüz şartlarında sadece üniversite diploması iş bulmak için yeterli değildir. Kişilerin insan kaynakları ile yaptıkları görüşmelerde dikkat edilen bir unsur da kendilerini ne kadar geliştirdikleridir. 

Online eğitim platformları tam da bu noktada devreye girer. Sertifikalı online eğitimler ile uzaktan eğitim modeli sunan bu platformlar kişisel gelişim için çok avantajlıdır.

Bu eğitimleri alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar

 • • Alanında uzman eğitmenlere sahip olması
 • • Eğitimlerin içerik olarak doğru ve tatmin edici olması
 • • Üniversite ortaklığının bulunması
 • • Ziyaret edebileceğiniz ve görüşebileceğiniz yerlerinin olması
 • • Eğitimlerin sonunda E devlette sorgulanabilir ve uluslararası geçerlilik sahibi sertifikalar veriyor olması
 • • Çalışan ekiplerin yetkinliği
 • • Ücretsiz eğitimlere ve webinarlara katılma şansı sunması
 • • Bir çok konuda eğitim programları ve sertifika programları bulunması
 • • Kişilerin kendilerini geliştirmeleri için farklı olanaklar sunması
 • • İstihdam konusunda katılımcılara fayda sağlayacak süreçler yürütmesi olarak sayılabilir.


En İyi Online Eğitim Nereden Alınır?

Bu işin en iyisini anlamak için bir önceki başlığa göz atmanızı tavsiye ederiz. Ancak burada verilecek doğru cevap belki de "Nereden eğitim alınmamalıdır?" sorusudur. 

Bunun için bir çok kurum örnek verilebilecekken eğitim alırken temel olarak yapılan hatalar şunlardır.

Özellikle birçok firma şu an üniversitelere ve hatta çok büyük üniversitelere benzeyen isimlerle katılımcıların güvenini kazanma stratejisindedir. Ancak günün sonunda gönderdikleri sertifika içinde resmi olan sertifika bambaşka bir üniversiteden olmaktadır. Bu etik bir davranış değildir.

Bir de eğitim vermeden sertifika satmaya çalışan kurumlar vardır. Bazı üniversiteler de bunlara göz yummakta ve bu sertifikalar da özellikle işe alım süreçlerinde değerlerini yitirmektedir. Bu belki de yapılabilecek en büyük kötülüktür.

Bazı eğitim platformları size kesin işe yerleştirme garantisi vermektedir. Buna sakın itibar etmeyiniz. Tükiye'nin en büyük kariyer firmaları bile buna garanti vermemektedir.

İş hayatında başarılı olmak isteyen, iş sahibi olmaya çalışan, eğitim almak isteyen, eğitim sertifika almak isteyen ve bu nedenle sertifika programı arayan, istediği yer ve istediği zaman içerisinde eğitimini tamamlamak isteyen herkes yukarıdaki ciddi durumlara dikkat etmelidir. 

Eğitim kutusu verdiği ücretsiz veya mesleki gelişim eğitimleri ile tüm yukarıdaki yanlışlıklardan uzak bir süreç yürütmektedir.


Online Eğitim Türleri ve Farkları Nelerdir?

Online deyince hemen herkesin aklına internet gelmektedir. Genel olarak bu kanı doğrudur. Konu eğitim olunca bunu bir kaç türde toplamak doğru olacaktır.

1. Video Online Eğitim Programları : Bu programlar daha önceden çekilmiş videoların izlenerek öğrenmenin sağlandığı programlardır. Bu programlarda dikkat edilmesi gereken husus eğitmenin görüntüsünün de olduğu profesyonel videolardan oluşan bir program olmasıdır. Yine birçok platformda sadece slayt veya sadece slayt ve sesle eğitim adı altında bir çok amatör iş yapılmaktadır. Kesinlikle tercih etmeyin.

2. Canlı Online Eğitim Programları : Bu programlar eğitimin belirli bir saatte eğitmen tarafında online platformlar üzerinden verilmesi yoluyla yapılır. Ancak burada yaşanan en büyük handikap grup sayısına ulaşılamadığı için programların defalarca ertelenmesidir. Çok güvenilir bir kurum bulmanız gerekmektedir.

3. Hibrit Online Eğitim Programları : Bu programlar ise bir kısmı videolu bir kısmı da canlı eğitim halinde yapılan programlardır. Esasında belki de en sevilen tür programlardır. Ancak videolu eğitimden sonra canlı eğitim grubunun toplanması için çok çok zaman kaybına uğramanız mümkündür.

4. Animasyon Online Eğitim Programları : Animasyon halinde hazırlanmış eğitim programlarıdır. Bunlara baktığınızda birçok yerde görebilirsiniz. Ancak içerik konusunda veya içeriği kimin hazırladığı konusunda bilgi alamazsınız. Burada dikkat edilmesi gereken içeriğin kime ait olduğunun ve geçerliliğinin sorgulanmasıdır.


Online Eğitim Programları Faydalı Mıdır?

Online eğitim programları birçok açıdan faydalı olsa da elbette zayıf yönleri de vardır. Ancak en önemli faydaları istediğiniz zaman ve yerde eğitime katılabilmek olarak belirlenebilir. Yolda, kafede, araba kullanırken ve hatta gece gündüz istediğiniz zaman bu eğitimleri tamamlayabilirsiniz. 

Bunun yanında eğer doğru bir kurumdan bu eğitimleri almıyorsanız, içeriklerin size faydalı olacağı konusunda emin olamazsınız. bunun için iyi araştırma yapmalı ve doğru kurumla çalışmalısınız.

Uzun zamandır sektörde olan Eğitim Kutusu yönetici ve çalışanları bu zor durumlara karşı önlemlerini almaktadır. Mantıklı bir çerçeveye oturduğunda doğru içerik ve kaliteyle online eğitimler sizlere çok faydalı olacaktır.


Online Eğitimleri Nereden ve Nasıl Alabilirim?

Online eğitim almak için yapabileceğiniz en kolay yerlerden birindesiniz. Sitemizde bulunan arama butonundan istediğiniz tür veya isimde eğitimi aratabilir ve kolayca kaydolup satın alabilirsiniz. 

Eğitimi aldıktan sonra videoları izleyip bir sınava girmeniz gerekmekte. Bu sınavı da geçtikten sonra tek yapmanız gereken sertifikanızı talep etmek. Olabilecek en kısa sürede sertifikanız tarafınıza ulaştırılacaktır. 


Meslek Edindiren Online Eğitimler Nelerdir?

Meslek edindiren birçok online eğitim bulunmaktadır. Bunlar içinden belki de en çok talep alan eğitimler


Özellikle sağlık sektöründe çok fazla turn over olduğu için bu eğitimler sürekli olarak revaçta kalmaktadır. Bunun yanında bilişim veya yazılım eğitimleri de gerçekten çok talep görmekte ve özellikle iş bulma konusunda katılımcılara çok yardımı dokunmaktadır.

Zaman zaman sağlık bakanlığının istihdam için yayınladığı veya işkur üzerinden yapılan çeşitli başvurular için eğitim ve sertifika zorunluluğu aranmaktadır. bunun sonucunda da kişiler eğitim almak zorunda kalmaktadır. Belki de online eğitim bu durum için en iyi çözüm olmaktadır.


Tüm bu süreçleri toparladığımızda online eğitimler şu an için hayatında fark yaratmak isteyen herkes için güzel bir seçenektir. Sadece mesleki veya kariyer gelişimi için değil kişisel gelişim için de eğitim alabilirsiniz.

Temelde amaçlanan şey bireylerin hem kendini hem de kazancını arttırmasıdır. Günümüzün yoğun hayatında bunun en iyi yolu olan online eğitimler işi biraz daha kolaylaştırmaktadır.

Unutulmaması gereken şey ise doğru kurumla doğru şartlarda bir araya gelinmesi, ve yetkin eğitmenlerin hazırladığı içeriklerin eğitim olarak kabul edilmesidir. E devlet süreci, uluslar arası akredite sertifika da bu durumda çok önemli olmaktadır. 

Bunun için internetin gücünü çok iyi kullanmalısınız. Ancak genel sosyal medya platformları bunun için çok doğru bir yer değildir. Birçok kişi yeterli bilgisi olmadan videolar vb. yollarla kendini eğitmen gibi göstererek bir şeyler paylaşmaktadır.

Bu konuda dikkatli olmalı ve eğitmenin liyakatini iyi araştırmalısınız. En azından üniversite onaylı sertifika veren bir kurumdan eğitim almak bu durumun önüne geçecek bir başlangıç olabilir.

Uzun lafın kısası, iyi araştırma yapmak, iyi kurumlarla bir araya gelmek online eğitim için olmazsa olmazdır.

Bu yazımızda kariyer ve kişisel hedefleriniz için yapmanız gerekenlerden bahsettik. eğer dikkate alırsanız hedeflerinize ulaşmanız işten bile değil. 

Bunu yapabileceğiniz en güçlü kurumlardan biri de Eğitim Kutusu. Canlı, videolu, animasyon ve örgün eğitimlerimizle sizlere hizmet vermekten büyük mutluluk duyacağız. bunu yaparken sorumluluğumuzu biliyor ve sizlere hem bilgi hem de değer katmaya çalışıyoruz.

İletişim bölümünden sorularınızı yazabilir, bize mail atabilir, whatsapp tan ulaşabilir veya chatbox üzerinden bizlere yazabilirsinzi. Faydalı olmak dileğiyle kariyer ve kişisel gelişiminizde başarılar dileriz.

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.