NFT Nedir?
  • Rüzgar Karakuz
  • 0 Yorum
  • 05 Temmuz 2022
  • 604

NFT Nedir?

Türkçede “değiştirilemez token” olan NFT, blok zinciri içerisinde depolanan veri birimine denir. Peki, pek çoğumuzun duyduğu NFT nedir ve ne işe yarar?


Türkçedeki karşılığı “değiştirilemez token” olan NFT, blok zinciri içerisinde depolanan veri birimine denmektedir. Pek çoğumuzun gündelik hayatta duyduğu ve sıklıkla bahsettiği NFT, artık farklı kesimlerce ve yaş gruplarınca da kullanılıyor. Her kesime hitap eden bir sanal birim olması NFT’nin popülaritesinin devamlı olarak artmasını sağlıyor.

NFT kavramı, günümüzde büyük önem taşıyor. Önceleri yalnızca borsa içerisinde olanların canlı borsayı takip ettikleri bilinirken günümüzde NFT ile borsanın dijital kanallara taşınması sonucunda farklı pek çok kesimin borsa takibi gerçekleştirdiği görülmekte. NFT sayesinde yatırımın ve pazarlamanın stratejik konumu tek bir noktaya değil, bütün insanlara hitap eder hâle geldi. 

Elbette mantıklı hamleler yapılmadığı takdirde bu borsa içerisinde kalmak da zor, fakat dijitalin avantajlarından yararlanarak sürecin sürdürülebilir olması da NFT’nin yatırımcılara sağlamış olduğu avantajlardan biri olarak öne çıkıyor. Kişilerin sahip oldukları birimleri doğru ve etkili bir şekilde kullanması, kripto dünyasında kalıcı olmalarını ve ilerleme kaydetmelerini sağlıyor. Peki, bunca açıklamanın yanı sıra, NFT nedir, nasıl kullanılır ve ne işe yarar?


NFT Ne İşe Yarar?

NFT hepimizin en azından bir veya birkaç kere duyduğu bir birim olarak 21. yüzyılın en bilinen kavramları arasında yer alıyor. Değiştirilemez token olarak bilinen ve sıklıkla kullanılan NFT, dijital pazar yeri içerisinde yer alan kripto para birimi olarak öne çıkıyor.  NFT ne işe yarar sorusunun yanıtı düşünüldüğünde bu birimin sanal borsa içerisinde ve dijital kanallarda genellikle alım satım işlemlerini sürdürmek üzere kullanıldığı anlaşılıyor.

NFT, özellikle dijital sanat eserlerini almak veya satmak için kullanılan bir birim oluyor. Bu sanat eserleri arasında tweet’ler de gif’ler de yer alabiliyor. Aynı zamanda NFT’ler sayesinde fiziksel nesnelerin görünümleri, sanal kartlar, oyunlarda kullanılan skill ve skin’ler satın alınabiliyor. Kısacası dijital Pazar üzerinde satılan hemen hemen her şeyi NFT’ler sayesinde satın alabiliyoruz. 

NFT, aynı zamanda alıcıların mülkiyet onaylamasına da katkı sağlayan blockchain içerisinde satım işlemlerini yapabilmek için kullanılabiliyor. Birimi yalnızca alım üzerine değil, satım işlemlerini uygularken de kullanmak mümkün oluyor. 

Kısa sürede ve kolaylıkla alınabilen kripto paradan NFT dünyasında yararlanılabiliyor ve bu para birimleri sanal borsada kullanılabiliyor. Para birimlerine dair daha detaylı bilgiye sahip olabilmek için öncelikle sanal borsa hakkında fikir sahibi olmak gerekiyor. 

NFT olarak tweet’lerin, gif’lerin, fiziki görünümlerin, çeşitli resimlerin ve dijital ortamda oluşturulmuş eserlerin kullanılabilmesi, yatırım bazında çeşitlilik sağlanmasına katkıda bulunarak NFT dünyasının gelişimini desteklemektedir. Bu destek sayesinde farklı kesimlerin de kripto ve NFT dünyasında yer edinmesi mümkün olmaktadır. 


NFT Nerelerde Kullanılır?

NFT, özellikle dijital pazar içerisinde ve dijital ortamlarda kullanılmaktadır. Kişilerin pazarlama alanında ve aynı zamanda dijital borsada barınmalarını sağlayacak ve ilerlemelerine imkan tanıyacak olan NFT, akılcı bir şekilde yönetildiğinde ve doğru yatırımlarda bulunulduğunda, günümüzde büyük kazançlar sağlamaya yardımcı olmaktadır. 

NFT, farklı pek çok yerde kullanılmaktadır. Dijital sanat eserlerini almaya imkan tanıyan NFT, sanal borsa içerisinde alım ve satım işlemlerinin sürdürüldüğü her türlü veri için kullanılabiliyor. Tokenler değişiklik gösterse de NFT mantığı ile dijital kanallar üzerinden ilgili işlemler sürdürülebiliyor. 

NFT, özellikle günümüzde sıklıkla tweetler, gifler ve daha pek çok dijital varlığın NFT pazar üzerinden satın alınması noktasında kullanılmaktadır. Son dönemde sıklıkla kullanılmakta olan non fungible token (NFT) dijital dünyada yatırım yapabilmek için büyük bir öneme sahip. Bu nedenle pek çok kişi artık eski tip borsa yerine nft ye yatırımda bulunuyor. 

Nisan 2022 itibariyle OpenSea pazarında da desteklenmeye başlayan, 6. En büyük kripto birimi Solana ile birlikte de NFT kullanımı hakkında çok daha fazla şey duyulmaya başlandı. Devamlı güncellenen ve sıklıkla değişimleri gerçekleştirilen NFT sayesinde 2022 başından itibaren pek çok açıklama ve güncellenme gerçekleştirildi. 


Kimler NFT Alabilir?

NFT, eski tip borsa birimlerinin aksine takibi çok daha kolay ve rahat bir yatırım birimi olduğu için, dünyanın her yerinden ve her kesiminden insanın bu birimleri satın alarak yatırım yapma imkanı bulunuyor. Kişilerin doğru yatırım stratejilerini izleyerek yatırım yapması durumunda blockchain üzerinden kâr elde etmesi ve NFT sayesinde kazanç sağlaması mümkün oluyor. 

NFT herkes tarafından alınabilir olsa da herkes tarafından aynı verim dahilide kullanılamıyor. Bu nedenle bu birimi yönetirken ve kullanırken kişilerin akıllıca hamleler yapması gerekebiliyor. Bunun için de yatırım ve pazarlama noktasında fikir sahibi olunması büyük önem taşıyor. 

Siz de etkili bir şekilde NFT kullanımında bulunmak ve aynı zamanda kâr elde etmek istiyorsanız, borsaya ve yatırıma dair bilgi sahibi olabileceğiniz, size özel hazırlanmış Finansal Yönetim Eğitimi, Finans Sertifika Programları, Finansçı Olmayanlar İçin Finans Eğitimi veya Uluslararası Finansal Raporlama Standartları Eğitimi’mizi tercih edebilirsiniz. 

Bu eğitimler sayesinde yatırım ve finans alanında uzmanlaşarak hem NFT dünyasını daha rahat kavramanız hem de finans alanında stratejik olarak hareket etmeniz mümkün olmaktadır. Sizler de alanında uzman eğitmenlerimiz tarafından hazırlanmış olan bu eğitimlerimizi alabilir ve finans alanında yetkinleşebilirsiniz. Kendinizi bir yatırım devi olarak hayal edin, nasıl olurdu. İşte size yatırım devi olabilmenin sırlarını eğitimlerimiz ile birlikte veriyoruz! Siz de eğitimlerimizi satın alarak bu fırsatlardan faydalanabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.