Nasıl Yazar Olunur?
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 08 Ağustos 2022
  • 2280

Nasıl Yazar Olunur?

Yazıyla biraz haşır neşir olan pek çok kişinin hayali yazar olmak üzerine. Kim istemez ki bir gün yazdıkları yayınlansın, kitap haline getirilsin.


Yazıyla biraz haşır neşir olan pek çok kişinin hayali yazar olmak üzerine. Kim istemez ki bir gün yazdıkları çok iyi yerlerde yayınlansın, kitap haline getirilsin… Yazar olmak isteyenlerin özellikle bir kitap okurken en çok düşündükleri şey de bu kitabın yazarı olsaydım ben nasıl yazardım, sorusunun cevabı. 

Kitapların her birinin farklı dünyalara açılan birer kapı olduğu söylenir. Yazar olmak isteyenler için öncelikle çok okumak öneriliyor. Nitelikli bir yazar olabilmek için bol bol kitap okumanın ve kelime haznesini geliştirmenin gücü yadsınamayacak kadar fazla. İyi bir yazar her şeyden önce iyi bir okur olmalıdır düsturunu herkes duymuştur. Yazar olma yolunda izlenmesi gereken en önemli yol bu nedenle çok okumaktır. 

Yazar olabilmek için öncelikle dilde gelişim göstermek ve yazım tekniklerine hakim olmak da son derece önemlidir. Kitabını yazmak için bir yazar adayının yapması gereken kendi çıkarımlarını, benimsemek istediği dili ve tekniği baz alarak yazmaya başlamaktır. 


Kimler Yazar Olabilir?

Yazı yazmaya meyilli olan ve bu alanda kabiliyeti bulunan kişilerin yazar olması mümkündür. Bazı kesimlerce yazar olunmaz yazar doğulur düşüncesi hakim olsa da bazı kesimler ise yazarlığın sonradan öğrenilebilir bir meslek olduğu kanaatindedir. 

Yazar olmanın sonradan öğrenilebilir olduğunu savunanlar, belli başlı konular ışığında yazarlık kabiliyetinin edinilebileceğini iddia ediyor. Bu kişilere göre detaylı bir analizci olmak ve büyük yazarların yazım tekniklerini takip ederek kendi tekniğini geliştirmek yazar olabilmek için büyük ölçüde yeterli oluyor. 

Yazar olmak isteyen ve bunun için uzun çaba sarf eden herkesin yazar olması mümkün görülüyor. Eskilerin aksine sosyal medya ayağının da eklenmesi ile yazarlığın farklı bir boyuta doğru evrildiği ve popüler kültüre hitap eden bir hale dönüştüğü de bilinen bir gerçek. Nitelikli yazılar olarak değerlendirilmese de günümüzde popüler kültürün seveceği şeyleri yazarak yazarlık etiketine sahip olabilmiş pek çok insan var.

Siz de yazar olmak istiyorsanız günümüzde belirli bir kesim tarafından kabul görülebilecek eserleri sırf popüler kültüre hitap ettiği için piyasaya sürebilirsiniz. Nitelikli bir yazar olabilmek için ise bundan çok daha fazlasını yapmak gerekmektedir. 


İçerik Yazarlığı Nedir?

Klasik yazarlığın yanı sıra günümüzde türeyen bir diğer yazarlık türü de içerik yazarlığı. Daha yeni yeni adını duyurmaya başlamış ve kendinden söz ettiren içerik yazarlığı, özellikle dijital dünyanın gelişim göstermesiyle doğru orantıda artış gösterdi. Pek çok kurum, kuruluş veya dijital kanalın günümüzde içerik yazarı ihtiyacı katlanarak artış gösterdi. 

Özellikle web siteleri içerisinde ve ana gündemi takipte dijital içerik yazarlarına duyulan gereksinimin artmasıyla pek çok kişi bu mesleğe yönelir hâle geldi. Yeni yeni popülerleşen bu mesleği yapabilmek için ise belli başlı bilgilere hakim olmak gerekiyor. 

İçerik yazarlığı yapabilmek için öncelikle temel SEO bilgisine sahip olmak gerekiyor. Peki, SEO nedir? Basit bir anlatımla SEO, arama motoru optimizasyonu demektir. Google içerisinde öne çıkabilmeyi sağlayan ve kişilerin aynı zamanda yazılarının en üste taşınmasını sağlayan SEO sayesinde, içerik üreticiliğindeki yetkinliği kanıtlamak mümkün oluyor. 

İçerik yazarlığının önemli olmasının asıl nedeni hiç bitmeyecek mesleklerden biri olması. Bu meslek devamlılığı olacak ve daima sürdürülebilecek bir meslek olarak görülüyor. Google içerisinde sürdürülen  bu meslekte yaratıcı yazarlığa dönüşme imkanı da bulunuyor. Sitelerde istenen üsluba, içeriğe bağlı olarak ve SEO uyumlu içerikler üretmek, genel kreatifliğin de gelişmesine imkan tanıyor. Peki, nasıl SEO uyumlu yazar olabilirsiniz?

SEO uyumlu içerik yazarlığı yapabilmek için Dijital İçerik Yazarlığı Ve SEO Algoritması Eğitimi’mizi almanız mümkün oluyor. Bu eğitim ile birlikte siz de sanal dünyada yazıların yayımlanmasını sağlayabilir ve nasıl içerik yazarlığı yapılacağını öğrenebilirsiniz. Üstelik evden çalışma imkanı da bulunan bu meslekte son derece rahat bir şekilde ilerleme kaydetmeniz de mümkün. 


Nasıl İçerik Yazarı Olunur?

İçerik yazarı olabilmek için öncelikle alana dair nitelikli bir eğitimi almak gerekiyor. Bu eğitim sonrasında doğru bir şekilde nasıl içerik yazacağınızı ve SEO uyumlu yazı yazmayı öğrenebileceksiniz. Siz de nitelikli bir içerik yazarı olabilmek için bu fırsatı değerlendirebilirsiniz. 

İçerik yazarı olabilmenin temel hedefi herkes tarafından okunabilecek nitelikte yazılar üretmektir. Yazım kurallarına uygun ve doğru bir şekilde yazılmış bir yazı ile SEO uyum oranını yakalayarak kaliteli bir içeriği ortaya çıkarma imkanınız bulunuyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.