Nasıl Etkili CV Hazırlanır?
  • Mert Aylanç
  • 0 Yorum
  • 24 Ekim 2022
  • 300

Nasıl Etkili CV Hazırlanır?

İş hayatımızın bir özeti olan belgenin olabildiğince dolu olması ve etkili bir şekilde hazırlanması gerekir. Peki, nasıl etkili bir CV hazırlanır?


Özgeçmişimiz. İş hayatımızın bir özeti olan bu belgenin olabildiğinde dolu olması ve etkili bir şekilde hazırlanması bizler için hep büyük önem arz etmektedir. Peki, nasıl etkili bir CV hazırlanır?

Yapmış olduğumuz işlerin, okuduğumuz okulların, çalıştığımız yerlerin ve toplam yeteneklerimizin bir arada toplandığı özgeçmişimizin etkili olabilmesi ve iş başvurusunda bizleri öne çıkarabilmesi için CV hazırlama süreçlerinde hepimiz son derece yoğun bir şekilde çalışma sergilemekteyiz. 

CV içerisinde kişisel bilgiler, ilgi çekici yetenekler, ön yazı ve iş deneyimlerini işlediğiniz alanlar olmalı. CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da bütün bu noktalara değinirken karmaşık bir düzen benimsememektir. İmla kurallarına dikkat ederek ve düzene özen göstererek tercihen Times New Roman 12 punto ile CV oluşturmak uygun görülmektedir. Özel grafikler ve tasarımlarla portfolyo şeklinde hazırlanacak ise bu yazı tipinin değişmesi de elbette estetik açıdan uygun olacaktır.

İşe alım yaparken en çok dikkat edilen nokta olan CV’yi düzgün hazırlamadığınız takdirde işi alma şansınız düşmektedir. Bu noktada etkili bir CV hazırlayabilmek için göze hitap eden bir CV oluşturmak ve CV’de muhakkak e mail, telefon numarası gibi bilgilere yer vermek gerekmektedir. 

CV hazırlarken nasıl ilerlemek gerektiğine dar saha detaylı bilgiye sahip olabilmek için aynı zamanda ilgili bloğumuzu da okumanız mümkündür. Peki, etkili bir CV içerisinde hangi bilgiler bulunur?


Etkili CV Hazırlayabilmek İçin Hangi Bilgileri Eklemek Gerekir?

Dikkat çeken ve işverenlerin beğenebileceği bir CV hazırlamak için yapılacak en etkili şey hangi bilgileri eklemek gerektiğini kesinleştirerek eksiksiz bir şekilde bu bilgileri CV içerisinde düzenli bir şekilde ele almaktır. 

CV içerisinde; mezun olduğun programları, staj deneyimlerini, sertifikalarını, yapılan aktiviteler ödüller gibi bilgileri, yeteneklerini, hobilerini ve elbette ki önceki iş deneyimlerini ele alman gerekir. Bu noktada düzen senin isteğine bağlı olsa da tertipli durması adına başlıklar altına sıraladığın veriler için madde işaretlerini kullanabilirsin.

CV, başvurduğun pozisyon için insan kaynakları tarafından hakkında fikir sahibi olunmasını sağlayan ilk ve en önemli temastır. Bu nedenle de CV hazırlarken son derece dikkatli olmak ve hem göze hem akla hitap edebilecek bir CV oluşturmak gerekmektedir. 

CV hazırlarken konu hakkında hiç bilgisi olmayan biri CV örneğiyle de bu noktada CV oluşturabilir. Bunun yanı sıra internette yer alan CV oluşturma siteleri aracılığıyla da CV oluşturabilmek mümkün olmaktadır. 


CV’nizi Daha Etkili Hâle Getirecek Sertifikalar Nelerdir?

CV hazırlarken günümüzde en çok dikkat edilen noktalardan bir tanesi de hangi alanlarda yetkinliğe sahip olduğunuzdur. Üniversite mezunu kişilerin sayısının günden güne artması ve işsizliğin baş göstermesi ile birlikte özellikle sertifika ve ek yetenekler büyük önem taşımakta. Bu nedenle de pek çok kişinin CV’sini daha donanımlı ve etkili bir hâle getirebilmek için sertifika almaya odaklandığı görülmektedir. 

Sertifika edinerek CV’yi daha donanımlı hâle getirmek ve bu sayede de iş başvurularında öne geçmek mümkündür. Bu noktada her alanda geçerli ve etkili olabilecek belli başlı eğitimleri ve sertifikaları edinmiş olmak gerekir. CV’nizi çok daha zengin bir hâle getirerek öne çıkmak ve iş başvurularında rakiplerinizi geride bırakmak istiyorsanız işte şu eğitimler sizler için son derece faydalı olacaktır:

Bu eğitimler sonucunda sertifika edinerek sizler de özgeçmişinizi çok daha güçlü bir hâle getirebileceksiniz. 

Bu eğitimlerin yanı sıra alabileceğiniz bambaşka eğitimlerimiz de sizlerin hem meslek edinmenize hem de özgeçmişinizi daha güçlü hâle getirerek çalışmak istediğiniz alanda öne çıkıp öncelikli konuma gelmenize yardımcı olacaktır. 


CV Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

CV hazırlarken de elbette dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır. İş başvurularında öne çıkmanızı mümkün kılacak ve sizleri tanıma yolunda işverenlere en önemli ipucunu ve ilk bilgiyi verecek olan CV, büyük bir özenle hazırlamalıdır. 

Etkili bir şekilde CV hazırlayabilmek için dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde de sıralayabiliriz: 

  • • Düzenli bir CV hazırlamak, kafa karışıklığına yol açmamak için son derece önemlidir. 
  • • Bilgi eksikliği, yanlışlığı veya yanılgısı olmaması adına bütün bilgilerin doğru şekillerde CV içerisine işlenmesi önem arz etmektedir. 
  • • Etkili bir şekilde CV hazırlayabilmek için CV’yi güncel bilgilerle doldurmuş olmak gerekmektedir. 
  • • Her iş deneyimine, yeni eğitime ve edinilen yeteneğe bağlı olarak CV’nin güncellenmesi ve CV içerisindeki fotoğrafın güncel tutulması da önemli noktalardandır. 
  • • CV içerisinde dağınık bir yapı benimsemek yerine doğru ve sıralı bir şekilde giderek bütünü oluşturmak önemli olmaktadır. 

Bir CV oluştururken dikkat çekebilmek ve iş başvurularında öne çıkarak işverenlerin dikkatini çekebilmek için bu maddelere özen göstererek hareket etmek son derece önemlidir. Bunların yanı sıra kişilerin kendi diledikleri şekilde tasarımlar ve grafikler ekleyerek CV’yi daha zengin ve göze hitap eden bir şekilde oluşturması da etkili olabilecek şeylerdendir. 

Siz de CV oluşturmak hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek ve doğru bir şekilde CV’nizi oluşturabilmek için durmayın ve CV Hazırlama Eğitimi’mizi alın! Bu eğitim sayesinde siz de doğru şekilde hazırladığınız CV’niz ile iş başvurularınızda öne çıkacak ve daha öncelikli olarak seçilebileceksiniz. Bu fırsatı kaçırmayın! 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.