Metaverse Nedir?
  • Rüzgar Karakuz
  • 0 Yorum
  • 01 Temmuz 2022
  • 1457

Metaverse Nedir?

İnternetteki en popüler konulardan biri olarak sayılan ve sıklıkla araştırılan Metaverse, özellikle yatırımcıların ilgisini çekiyor. Peki, Metaverse nedir?


İnternetteki en popüler konulardan biri olarak sayılan ve sıklıkla araştırılan Metaverse, özellikle yatırımcıların ilgisini çekiyor.

Peki, Metaverse nedir Nasıl Kullanılır? Metaverse ne demek? Metaverse projeleri nedir? Metaverse nft nedir? Metaverse coinleri neler? Metaverse arsa nedir? Metaverse coin ne demek? Metaverse evreni nedir?

Şimdi hepisini açıklayacağız.

İnternetteki en popüler konulardan biri olarak sayılan ve sıklıkla araştırılan Metaverse, özellikle yatırımcıların ilgisiyle ortaya çıktı. İnternetin bir sonraki aşaması olarak görülen Metaverse, pek çok kişi tarafından güncel olarak araştırılıyor. Peki, Metaverse gerçek nedir?

Gerçek dünyanın ve dijital dünyanın birlikte yer aldığı meta-verse evreni sıklıkla araştırmalara konu oluyor. Bilim kurgu vizyonu içerisinde sanalı ve gerçeği birleştiren bu meta evrendir. İnsanların birbirinden farklı cihazlar arasında hareket etmesine olanak tanır.

Şimdiden pek çok kişi metaverse ün üzerinden arsa almış durumda. Tıpkı Bitcoin’in borsayı sanal evrene taşıması gibi, Metaverse de genel dünya anlayışını sanal dünyaya taşımış durumda.

Artırılmış pratik ve sanal gerçeklik hizmetlerini sunmayı hedefliyor. Ve insan topluluklarının avatarlar hâlinde etkileşime girebileceği bir fiziksel gerçekliğe paralel siber uzay belirtiyor. Bu konseptin yazar Neal Stephenson’a ait olan romanı Snow Crash’den ilham alınarak ortaya atıldığı biliniyor. 

 

Metaverse Nedir?

Metaverse, kişilerin sanal ve gerçek dünyayı bir arada yürütmesine imkan tanıyacak bir ara yüz olarak biliniyor. Hem gerçeği hem de sanalı yansıtan bu evrenin, interneti aşan bir teknoloji olduğu da sıklıkla belirtiliyor. İleriki süreçlerde Metaverse için yapılacak yatırımların şu ankinden çok daha fazla olacağı tahmin ediliyor. 

Kapsülleme yöntemine de başvurulması ihtimali konuşulan Metaverse için bir rüya mantığı güdüleceği hakkında da tahmin yürütülüyor. Roblox, Fortnite gibi video oyunlarının meta-verse’ün tohumları olduğu biliniyor. Bu tip çoklu evren oyunlarının ve oyun konsepti içerisinde sunulan sanal gerçekliğin metaverse için atılmış ilk adımlardır.

Metaverse kavramının hakkında viral olmuş ünlü rapçi Travis Scott’ın metaverse üzerinden vermiş olduğu 5 konser. Bu 5 konseri toplamda 12 milyondan fazla avatarın takip ettiği biliniyor. 

 

Metaverse Ne İşe Yarar?

Metaverse üzerinden geleceğe yatırım yapabilirsiniz. Ve evren üzerinde arsa sahibi olarak ileriye dönük bir yatırıma sahip olabilirsiniz. Bu arsalar pek çok kişinin konuştuğu konular arasında yer alıyor.

Metaverse Kripto birimleriyle satışa sunulmuştur. Ve üzerinden arsa alınabilmesi için evrende geçerli yerel para birimi olan kripto birilerine sahip olmak gerekiyor. 

Metaverse artırılmış gerçeklik üzerinde dünyanın tamamının satışa sunulmuştur. Ve hatta Türkiye üzerinden dahi pek çok parselin satılmış durumdadır. Bu parsellerin büyük bir çoğunluğu saray, cami gibi tarihi ve stratejik önemi oldukça fazla olan bölgeler. 

Metaverse evreninde konumlara bağlı olarak arsa satın alma işlemleri yapılabiliyor. Bu evren üzerinde arsası bulunan kişilerin 3 boyutlu şekilde yer alması mümkün oluyor. Ortaköy ve Boğaz hattında satılan parsellerin 500 TL civarında olduğu biliniyor. Esenler kesiminden satılan parseller ise 135 TL civarında. 

 

Metaverse’de Neler Yapılabilir?

Metaverse üzerinden arsa satın alımı yapılabiliyor. Ve kişilerin diledikleri gibi bu arsa üzerinde avatarına yerleşik bir hayat kurması mümkün oluyor. Metaverse içerisinde farklı pek çok faaliyet yapılabiliyor. Travis Scott’ın konseri buna verilebilecek en güzel örnek olarak görülüyor. 

Metaverse üzerinden farklı pek çok işi yapmak mümkün oluyor. Gündelik hayatta sürdürülen işleri dahi sürdürmeyi mümkün kılıyor. Bu sanal evrenin sunduğu pek çok avantaj bulunuyor. Metaverse gerçeklik teknolojisinin üzerinden arsa satın alarak sizlerin de yatırım yapma imkanınız bulunuyor.

Metaverse mantığını anlayabilmek ve hem kodlama hem de sanal dünya hakkında daha fazla fikir sahibi olmak istiyorsanız:

Canlı Online RESTful API Programlama Temelleri Ve Mimari Tasarım Eğitimi’mizi tercih edebilirsiniz.

Sizlere özel hazırlanmış içeriği ile kodlama yazıp gelir elde edebilirsiniz. Ve sanal gerçeklik mantığını var olan bilgilerinizle birleştirerek çok daha rahat öğrenebilirsiniz. 

İnternetin geleceği olarak görülen bu evren sayesinde sanal olarak yatırım sahibi olabilir. Ve dünya çapındaki yatırım piyasasından geride kalmadan bir strateji seçebilirsiniz.

Kripto para borsasından the sandbox gibi arsa satın alınabilen bu evrende, gerçek hayatta bulunan her imkanın bulunuyor. Metaverse sayesinde gelecekte çok daha fazla kâr elde edebilirsiniz. 

 

Metaverse’e Nasıl Girilir?

Metaverse’e giriş yapabilmek için öncelikle kripto para dünyası hakkında hakkında fikir sahibi olmanız gerekiyor.

Bu noktada kripto üzerine bir inceleme yapmalısınız. Aynı zamanda temel pazarlama ve yatırım mantığını anlamanız son derece faydalı olacaktır.

Bunun için sizlere özel hazırlamış olduğumuz Muhasebe & Finans Eğitimleri kategorisi içerisinde yer alan eğitimlerden çok şey öğrenebilirsiniz.

Metaverse hakkında kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz. Yakında sistemimize eklenecek olan Metaverse Eğitimi’mizi de inceleme fırsatına sahip olabilirsiniz. Bu sayede evreni çok daha rahat anlama ve kavrama imkanına sahip olursunuz.

Sizlerin ihtiyaçlarına göre düzenlenen ve özel olarak hazırlanan eğitimleri tercih edebilirsiniz. Hem çeşitli alanlarda donanım sahibi olabilirsiniz hem de sertifika sahibi olarak alandaki yeteneğinizi kanıtlama imkanı elde edebiliriniz. 

Uluslararası akredite, üniversite onaylı ve e-devlet görünürlüğü bulunan sertifikaları tercih edebilirsiniz. Bu sayede almış olduğunuz eğitim sonucunda elde ettiğiniz başarıyı belgelendirme fırsatına sahip olabilirsiniz. Siz de hazırladığımız eğitimleri tercih ederek sunmuş olduğumuz fırsatlardan yararlanın. Bu fırsatı kaçırmayın derim!


Metaverse İle ilgili sorular

Eğitimde metaverse nedir?

Eğitimde metaverse, öğrenme deneyimlerini çevrimiçi ortamlara taşır. Ve daha özel bir öğrenme deneyimi sunmayı amaçlayan bir yaklaşımdır.

Metaverse, sanal dünyalar, artırılmış gerçeklik uygulamaları, 3D simülasyonlar ve sosyal etkileşimleri bir araya getirir. Öğrencilere farklı öğrenme deneyimleri sunar.

Metaverse ne zaman çıkacak?

Her gün yeni metaverseler çıkmaktadır. Ama şu anda da Sandbox gibi bir sürü metaverse vardır.

Metaverse arsa nasıl alınır?

Bir metaverse'de arsa veya mülk satın almak istersiniz. Çoğu durumda platformun veya oyunun kendi ekonomik sistemi içinde işlem yapmanız gerekmektedir.

Örneğin, Decentraland popüler bir metaverse platformudur. Kullanıcılar kendi dijital varlıklarını (MANA tokenları) kullanarak arsa veya mülk satın alabilirler.


Metaverseler:

  • Decentraland: Decentraland, kullanıcıların 3D sanal dünyada dijital arsalar ve mülkler satın alabileceği bir platformdur. MANA adlı kripto para birimiyle arsa satın alabilir ve bu arazilerde içerik yapabilirsiniz.
  • The Sandbox: The Sandbox kullanıcıları dijital araziler satın alabilir. Ve bunları oyun ve içerik oluşturma amaçlı kullabilir. Böyle imkanlar sunan bir metaverse platformudur. SAND adlı kripto para birimiyle arsa alımı yapabilirsiniz.
  • Cryptovoxels: Cryptovoxels, blok zinciri teknolojisiyle desteklenen bir metaverse platformudur. Kullanıcılar, ETH (Ethereum) kullanarak dijital araziler ve mülkler satın alabilir, bu arazilerde içerik oluşturabilir ve ticaret yapabilir.
  • VRChat: VRChat, sanal gerçeklik tabanlı bir platform olup kullanıcıların sanal dünyada etkileşimde bulunmasını sağlar. Ancak VRChat'ta arsa satın almak yerine kullanıcılar araziye erişim sağlayarak içerik oluşturabilir ve paylaşabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.

Sizlere Öneriyoruz

Bu blog yazısını okuyanlar aşağıdaki eğitimleri tercih ettiler!