Metaverse Nedir?

Metaverse Nedir?

İnternetteki en popüler konulardan biri olarak sayılan ve sıklıkla araştırılan Metaverse, özellikle yatırımcıların ilgisini çekiyor. Peki, Metaverse nedir?


İnternetteki en popüler konulardan biri olarak sayılan ve sıklıkla araştırılan Metaverse, özellikle yatırımcıların ilgisini çekiyor. İnternetin bir sonraki aşaması olarak görülen Metaverse, pek çok kişi tarafından güncel olarak araştırılıyor. Peki, Metaverse nedir?

Gerçek dünyanın ve dijital dünyanın birlikte yer aldığı meta-verse evreni sıklıkla araştırmalara konu oluyor. Bilim kurgu vizyonu içerisinde sanalı ve gerçeği birleştiren bu meta evren, insanların birbirinden farklı cihazlar arasında hareket etmesine olanak tanıyor. Şimdiden pek çok kişi metaverse üzerinden arsa almış durumda. Tıpkı Bitcoin’in borsayı sanal evrene taşıması gibi, Metaverse de genel dünya anlayışını sanal dünyaya taşımış durumda.

Artırılmış pratik ve sanal gerçeklik hizmetlerini sunmayı hedefleyen metaverse, insan topluluklarının avatarlar hâlinde etkileşime girebileceği bir fiziksel gerçekliğe paralel siber uzay belirtiyor. Bu konseptin yazar Neal Stephenson’a ait olan romanı Snow Crash’den ilham alınarak ortaya atıldığı biliniyor. 


Metaverse Nedir?

Metaverse, temel mantıkta ve basit anlatımıyla, kişilerin sanal ve gerçek dünyayı bir arada yürütmesine imkan tanıyacak bir ara yüz olarak biliniyor. Hem gerçeği hem de sanalı yansıtan bu evrenin, interneti aşan bir teknoloji olduğu da sıklıkla belirtiliyor. İleriki süreçlerde Metaverse için yapılacak yatırımların şu ankinden çok daha fazla olacağı tahmin ediliyor. 

Kapsülleme yöntemine de başvurulması ihtimali konuşulan Metaverse için bir rüya mantığı güdüleceği hakkında da tahmin yürütülüyor. Roblox, Fortnite gibi video oyunlarının meta-verse’ün tohumları olduğu biliniyor. Bu tip çoklu evren oyunlarının ve oyun konsepti içerisinde sunulan sanal gerçekliğin metaverse için atılmış ilk adımlar olduğu yorumu pek çok dijital uzmanı tarafından dile getiriliyor. 

Metaverse hakkında bugüne kadar en çok viral olmuş konu ise ünlü rapçi Travis Scott’ın avatar olarak metaverse üzerinden vermiş olduğu 5 konser. Bu 5 konseri toplamda 12 milyondan fazla avatarın takip ettiği biliniyor. 


Metaverse Ne İşe Yarar?

Metaverse üzerinden geleceğe yatırım yapmak ve evren üzerinde arsa sahibi olarak ileriye dönük bir yatırıma sahip olmak pek çok kişinin konuştuğu konular arasında yer alıyor. Kripto birimleriyle satışa sunulmuş olan metaverse üzerinden arsa alınabilmesi için evrende geçerli yerel para birimi olan kripto birilerine sahip olmak gerekiyor. 

Metaverse üzerinde dünyanın tamamının satışa sunulması ve hatta Türkiye üzerinden dahi pek çok parselin satılmış olması dikkatleri çekiyor. Bu parsellerin büyük bir çoğunluğu saray, cami gibi tarihi ve stratejik önemi oldukça fazla olan bölgeler. 

Metaverse sayesinde konumlara bağlı olarak arsa satın alma işlemleri gerçekleşebiliyor. Bu evren üzerinde arsası bulunan kişilerin 3 boyutlu şekilde yer alması mümkün oluyor. Ortaköy ve Boğaz hattında satılan parsellerin 500 TL civarında olduğu biliniyor. Esenler kesiminden satılan parseller ise 135 TL civarında. 


Metaverse’de Neler Yapılabilir?

Metaverse üzerinden arsa satın alınması hâlinde kişilerin diledikleri gibi bu arsa üzerinde avatarına yerleşik bir hayat kurması mümkün oluyor. Metaverse içerisinde farklı pek çok faaliyet yapılabiliyor. Travis Scott’ın konseri buna verilebilecek en güzel örnek olarak görülüyor. 

Metaverse üzerinden farklı pek çok işi yapmak mümkün oluyor. Gündelik hayatta sürdürülen işleri dahi sürdürmeyi mümkün kılan bu sanal evrenin sunduğu pek çok avantaj ve imkân bulunuyor. Metaverse üzerinden arsa satın alarak sizlerin de yatırım yapma imkanınız bulunuyor.

Metaverse mantığını daha iyi anlayabilmek ve hem kodlama hem de sanal dünya hakkında daha fazla fikir sahibi olmak istiyorsanız Canlı Online RESTful API Programlama Temelleri Ve Mimari Tasarım Eğitimi’mizi tercih edebilirsiniz. Sizlere özel hazırlanmış içeriği ile kodlama yazıp gelir elde etme ve sanal gerçeklik mantığını var olan bilgilerinizle birleştirerek çok daha rahat kavrama imkanı edinebilirsiniz. 

İnternetin geleceği olarak görülen bu evren sayesinde sanal olarak yatırım sahibi olabilir ve dünya çapındaki yatırım piyasasından geride kalmadan bir strateji belirleyebilirsiniz. Kripto paraya bağlı olarak arsa satın alınabilen bu evrende, gerçek hayatta bulunan her imkanın bulunmasını da göz önünde bulundurursak, Metaverse sayesinde gelecekte çok daha fazla kâr elde edebilirsiniz. 


Metaverse’e Nasıl Girilir?

Metaverse’e giriş yapabilmek için öncelikle kripto para dünyası hakkında ve sanal gerçeklikler hakkında fikir sahibi olmanız gerekiyor. Bu noktada kripto üzerine bir inceleme yapmanız ve aynı zamanda temel pazarlama ve yatırım mantığını anlamanız son derece faydalı olacaktır. Bunun için sizlere özel hazırlamış olduğumuz Muhasebe & Finans Eğitimleri kategorisi içerisinde yer alan eğitimlerimizden faydalanabilirsiniz.

Metaverse hakkında kapsamlı bilgi sahibi olabilmek için yakında sistemimize eklenecek olan Metaverse Eğitimi’mizi de inceleme fırsatına sahip olabilirsiniz. Bu sayede evreni çok daha rahat anlama ve kavrama imkanına sahip olursunuz. Sizlerin ihtiyaçlarına göre düzenlenen ve özel olarak hazırlanan eğitimlerimizi tercih ederek hem çeşitli alanlarda donanım sahibi olabilirsiniz hem de sertifika sahibi olarak alandaki yeterliliğinizi kanıtlama imkanı edinebilirsiniz. 

Uluslararası akredite, üniversite onaylı ve e-devlet görünürlüğü bulunan sertifikalarımızı tercih ederek siz de almış olduğunuz eğitim sonucunda elde ettiğiniz başarıyı belgelendirme fırsatına sahip olabilirsiniz. Siz de eğitimlerimizi tercih ederek sunmuş olduğumuz fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Bu fırsatı kaçırmayın derim!


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.