Meslek Seçimi Neye Göre Yapılmalı?
  • Rüzgar Karakuz
  • 0 Yorum
  • 07 Nisan 2023
  • 233

Meslek Seçimi Neye Göre Yapılmalı?

Kişinin kendisine uygun bir meslek seçmesi her daim önemlidir, öyle değil mi?


Kişinin kendisine uygun bir meslek seçmesi her daim önemlidir, öyle değil mi? Ömrümüzün büyük bir çoğunluğunu içinde geçirmeyi planladığımız meslekte rahat ve mutlu olmamız her şeyden önceliklidir. Elbette bu mutluluk ve huzuru sağlayabilmek için de dikkat edilmesi gerekenler vardır.

Meslek seçimi gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır. Özellikle kişinin almış olduğu eğitim, mesleğe yatkınlığı, isteği bir mesleği kusursuz hâle getirmektedir. Bu noktada meslek seçimi gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken temel noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • • Mesleğe karşı bedensel ve zihinsel uyumluluk,
  • • Mesleğe duyulan ilgi,
  • • Gelişime açıklık,
  • • Mesleğin gelir imkânı,
  • • İşin devamlılığı,

Daha pek çok nokta meslek seçimini yaparken etkili olmaktadır. Bu meslekleri seçerken aynı zamanda kişinin yeteneği ve mesleğe yatkınlığı da göz ardı edilmemelidir. 

Meslek seçimi, her birimizin dikkatli bir şekilde yapması gereken, hayati önemi bulunan bir durumdur. Bu konu üzerinde özenle durmak, olası bir aksi durumu engelleme ve memnuniyetsizliğin önüne geçmek için faydalı olacaktır. 


Meslek Seçiminde Size Fayda Sağlayacak Sertifikalar!

Meslek seçimi yaparken avantaj elde etmek veya doğru bir seçim yapabilmek için yapabileceğiniz pek çok şey bulunmaktadır. Bunlar arasında eğitimler alıp sertifika edinmek de yer almaktadır. 

Sertifika edinmek, özgeçmişinizi güçlendirmek adına son derece faydalı olmaktadır. Bunun yanı sıra meslek seçimlerinizde özellikle eğitiminize ek bu sertifikalar sayesinde de öne çıkma şansınız artmaktadır. Ayrıca doğrudan meslek edinmenize yarayan sertifika programları olması da önemli bir artıdır. 

Meslek seçimi yaparken sana yardımcı olacak bazı sertifika programları şu şekildedir:

Bu eğitim programlarından belge alman durumunda özgeçmişinin her alanda daha etkili görülmesi mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra doğrudan bir meslek edinmenizi sağlayacak olan eğitimleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:


Neye Dayanarak Meslek Seçimi Yapabilirsiniz?

Meslek seçimi gerçekleştirirken kişilerin belli dayanak noktaları bulunur. Bu noktaları şu şekilde inceleyebiliriz:


Mesleki Yatkınlık/Yeterlilik

Mesleğe yatkın olmak, kişinin bu alanda rahat şekilde ilerleyebilmesi adına önemlidir. Mesleki yetkinliği sağlayabilmenin temelinde kişinin bu işi yapabilirliği yer almaktadır. Belli başlı mesleklerde özellikle fiziki ve zihinsel yeterlilik yer almaktadır. Bu noktada kişilerin belirlenmiş olan kriterlere uyumluluğu göz önünde bulundurularak meslek seçimi gerçekleştirilir. Örneğin; hostes olmak isteyen bir kadının boyunun 160 olması şartı, mesleki yeterlilikler arasında sayılır. Bu koşulu karşılamayan kişilerin hosteslik mesleğini değerlendiremeyeceği bilinmektedir. 


Eğitim 

Pek çok eğitim kendisine özel bir eğitim süreci gerektirir. Bu eğitimler lise-üniversite düzeyinde verilmektedir. Tabii ki bazı mesleklerde bu eğitim süreçleri yerine sertifikalar ve kurs destekleri ile elde edilebilmektedir. Yine de hangi mesleğin nasıl bir eğitim gerektirdiğini bilmek ve bu alanda eğitimler almak, meslekleri edinebilmek için önemlidir. 


Tecrübe/Sektör Bilgisi

Bir mesleği kesin olarak seçmek istiyorsanız bu alandaki tecrübeniz yahut sektör bilginiz de dayanak noktanız olabilir. Bu noktada siz de tecrübe edinerek sektörde gelişebilirsiniz. Mesleğe yönelik bir alanda çalışma imkanız olmaması, alan hakkında bilgi edinmenize de engel değildir elbette. Bir mesleğe giriş yaparken, alana dair sıkı bir araştırma sizler için önemli bir dayanak noktası olacaktır. 


Gelir Oranı

Mesleklerin seçiminde gelir yüzdesi de son derece etkili olmaktadır. Kişilerin pek çoğu istediği ana meslekten gelir yüzdesi düşük olduğu için vazgeçmek durumunda kalıyor. Elbette her daim bu durum geçerli olmasa da özellikle ülkemizde bu tip yönelişlerin sık olduğunu görebiliyoruz. Bu nedenle de meslek seçimindeki bir diğer önemli dayanak noktası da gelir oranıdır diyebiliriz. 


Sonuç

Meslek seçimi son derece kritik bir seçimdir. Bütün hayatınızı geçireceğiniz bir sektörü belirlemek, bir mesleği seçmek risklidir. Bu noktada siz de başarılı bir şekilde kariyerinizi yönetmek istiyorsanız; Kariyer Planlaması Eğitimi’mizi alabilirsiniz. Bu eğitimin yanı sıra önerebileceğimiz diğer eğitimler de şu şekildedir:

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.