Menopoza Ne İyi Gelir
 • Rüzgar Karakuz
 • 0 Yorum
 • 04 Temmuz 2022
 • 636

Menopoza Ne İyi Gelir

Kadınların belli bir yaştan sonra boğuştukları sorunlardan bir tanesi de menopozdur. Peki, menopoza ne iyi gelir?


Kadınların belli bir yaştan sonra boğuştukları sorunlardan bir tanesi de menopozdur. Son derece sancılı ve zorlayıcı geçebilen bu sürecin en problemli yanı da duygusal anlamda görülen hasardır. Bedensel değişimlerin yanı sıra duygusal süreçlerin ve hormonların yönetiminde de dengesizlikler yaşandığı için kadınların sıkıntı çektiği görülebilmektedir. 

Menopoza iyi gelmesi adına özellikle psikolojik desteklerin ve eğitimlerin katkısı son derece fazla oluyor. Kadınların bir nevi kendini tanıma ve geliştirme süreçleri olduğu için menopozun etkili bir şekilde yönetilmesi büyük önem taşıyor. Menopoza iyi gelebilecek şeylerin başında bu nedenle kişisel gelişimi destekleyici aktiviteler ve eğitim süreçleri yer alıyor. 

Menopoza iyi gelebilecek şeyler arasında bedensel aktiviteler ve spor da yer alıyor. Hareketsiz bir yaşam tarzı yerine hareketliliğin temel alındığı ve bedensel süreci destekleyici bir planlamanın yapılması da yer alıyor. 

Pek çok kişi tarafından konuşulan ve araştırılan menopoza nelerin iyi geldiğini incelemeden önce, menopozun ne olduğunu kavramak gerekir. Peki, menopoz nedir?


Menopoz Nedir?

Menopoz, kadınların vücutlarında gerçekleşen adet döngüsünün son bulmasıyla oluşan bir durumdur. Vücuttaki östrojen hormonunun azalmasına ve eskisi kadar salgılanmamasına bağlı olarak menopozun başlangıç yaptığı görülür. 

Menopoz, sağlıksal olarak doğal bir süreçtir. Her kadının geçireceği bu sürecin zamanı değişiklik gösterebilmektedir. Bünyeye ve genetiğe bağlı olarak menopoz sürecinin nasıl işleyeceği veya ne zaman başlayacağı konusunda farklılıklara rastlanabilmektedir. Bu nedenle menopozun herkes için aynı seyirde ilerlemediği bilinmelidir. 

Vücuttaki hormonların dengesinin karışmasına neden olan ve vücudun yumurtalıklardaki yenilenmeye son verdiği menopoz evresinde, kadınlar farklı pek çok sorunla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu noktada da kişilerin menopoz belirtileri nelerdir, sorusunun cevabını araştırdığı görülmektedir. 


Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoza girildiğinin veya menopoz öncesi dönemin getirdiği belli başlı belirtiler bulunmaktadır. Kadın vücudunda görülen bu değişimler ve semptomlar, menopoz öncesinin veya menopozun kendisinin neden olduğu semptomlar olabilmektedir. 

Menopozda görülen semptomlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • • Ateş basması gece boyu oldukça sık bir şekilde görülen ve gün içerisine de dağılan bir belirtidir. Hormon dengesizlikleri nedeniyle ateş basması, aşırı terleme veya aşırı sıcaklık hissetme görülebilmektedir. Soğuk havalarda dahi menopozlu kadınların ateş bastığını ve sıcakladıklarını söyledikleri görülebilmektedir. 
 • • Uykusuzluk veya aşırı uykulu olma hâli de menopozda en sık görülen belirtiler arasında yer almaktadır. 
 • • Kilo alınması veya aşırı kilo verilmesi de dahil olmak üzere, menopozun vücuttaki etkileri son derece büyük olmaktadır. 
 • • Göğüs dokusunda hassasiyet menopoz döneminde en sık görülen şikayetlerden birisidir. 

Bu belirtiler menopoz sırasında en sık hissedilenlerdir. Bunların yanı sıra kişiden kişiye farklılık gösterebilen daha pek çok semptoma da rastlanabilmektedir. Bu nedenle menopozun belirtileri hakkında net bir tanım yapma imkanı bulunmamaktadır. 


Menopozla Başa Çıkma Yolları

Menopozla başa çıkabilmenin en etkili yolları psikolojik çözümlerdir. İnsan psikolojisini en çok etkileyen stres ve kaygı gibi psikolojik yansımalar, menopoz evresinde sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle de kişilerin bu konular üzerinde durması gerekmektedir. 

Siz de menopoz sürecinizi en etkili şekilde yürütebilmek ve menopozla etkili bir şekilde başa çıkabilmek istiyorsanız, Stres Yönetimi Eğitimi’mizi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, menopoz sürecinde sizlere iyi gelebilecek ve gelişim göstermenize katkı sağlayacak önerilerimiz de şu şekilde olacaktır:

 • • Taşlarla Terapi (Litoterapi) Eğitimi
 • • Tükenmişlik Sendromu Eğitimi
 • • NLP Eğitimi
 • • Meditasyon Eğitimi
 • • Access Consciousness Eğitimi

Sizler de bu eğitimlerimizden faydalanarak menopoz sürecinizi etkili bir şekilde yönetebilir ve bedeninizdeki değişimler sonrasında yaşadığınız belli başlı özellikle psikolojik durumları çok daha rahat bir şekilde yönetebilirsiniz. 


Menopoz Süreci Nasıl Sağlıklı Bir Şekilde Yürütülür?

Menopoz sürecini sağlıklı bir şekilde yürütebilmek için gerektiği yerde psikolojik yardımın da etkili olabileceği unutulmamalıdır. Bu bir tabu olarak görülse de aslında psikolojik desteğin bu süreci atlatma noktasında son derece etkili olduğu bilinmektedir. 

Bunun yanı sıra çeşitli rahatlama metotlarını denemek veya eğitim kaydı oluşturmak, menopoz sürecini etkili ve rahat bir şekilde yürütebilmek için son derece etkili olmaktadır. Genellikle psikolojik alanlarda rahatlama sağlanması, menopozun günlük hayat akışışından kişiyi koparmaması adına son derece önemlidir. Bu nedenle de menopoz sürecinde eğitim aktivitelerinin, kişisel gelişimi destekleyici süreçlerin etkisi oldukça derin bir şekilde hissedilebilmektedir. 

Menopoz sürecinde, genel hayat akışına uygun şekilde hareket edebilmek adına, psikolojik destek alınması veya kişisel gelişimi ve psikolojiyi olumlu yönde destekleyici aktivitelerin sürdürülmesi son derece etkili olmaktadır. Menopoz dönemine katkı sağlaması adına özellikle Kişisel Gelişim Eğitimleri kategorimiz altında bulunan eğitimlerimizden faydalanabilirsiniz. Bu sayede süreci daha rahat bir şekilde yönetme imkanınız bulunur. 


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.