MBTI 16 Kişilik Tipi
 • Rüzgar Karakuz
 • 0 Yorum
 • 12 Eylül 2022
 • 1835

MBTI 16 Kişilik Tipi

Sık duyulan ve araştırılan konulardan bir tanesi de kişilik tipleri. Özellikle de psikolojiye ilgisi olanlar için bu konu adete eğlence kaynağı.


Sık duyulan ve araştırılan konulardan bir tanesi de kişilik tipleri. Özellikle de psikolojiye ilgisi olanlar için bu konu adete eğlence kaynağı. Carl Gustav Jung’un kişilik analizlerine dayanarak oluşturulmuş Myers-Briggs Type Indicator sık sık kullanılan bir kişilik tipi belirleme testi olarak öne çıkıyor. Belli kişilik özelliklerini yansıtan tiplemeler belirlemiş olan Carl Jung, 16 farklı kişilik tipinin temelini oluşturmuştur. Dünyadaki oranlarına bakarak ve karakteristik özellikleri üzerinden kategorize edilen kişilerin karakter analizlerinden yola çıkarak kendilerini daha iyi çözümlemeleri mümkün. Gelin brilikte kişilik gruplarına ve tiplerine bakalım!


Analizciler


 • Mimar: INTJ-A/INTJ-T

16 farklı kişilik özelliğinden ilki mimarlar yani INTJ-T/INTJ-A olarak öne çıkıyor. Dünyada en nadir bulunan kişilik tiplerinden bir tanesi olan mimar kişiliği, stratejik dehası ile dikkat çekiyor. Bu kişilik tipine sahip kişilerin entelektüel ve analitik oldukları görülmektedir. Bu kişilik tipindeki insanların pek çoğu hem hayalperest ve kararlı hem de hırslı ve özgündür. Aynı zamanda bu kişilik tipine sahip olanların en büyük ikilemleri ise devamlı üretmeye ve keşfetmeye açık olup enerjilerini çok az şey için harcamalarıdır.  

Genel olarak kitap okumaya, araştırmaya ve analitik işlere eğilimli olan bu tipteki kişilerin hem mükemmel derecede mantıklı hem de mantığa aykırı durumları içlerinde taşıyarak çift yönlü hareket ettikleri görülür. Onlar için hayat bir paradokstur. Bu kişilik tipindeki insanlar için genellikle imkansız diye bir şey yoktur. Bu kişilik tipine sahip ünlüler arasında Friedrich Nietzsche, Michelle Obama gibi isimler yer almaktadır.


 • Mantıkçı: INTP-A/INTP-T

Nüfusun yalnızca %3’ünü oluşturan INTP mantıkçı tipi kişiler için hayat mantıksal bir düzlemdir. Özgünlükleri ve bilgi birikimleri onlar için gurur kaynağıdır. Tarihteki pek çok bilimsel buluş veya keşif mantıkçılar tarafından ortaya çıkartılmıştır. İfadeler arası çelişkileri, ikilemleri bulmak onlar için son derece eğlenceli bir oyundur. 

Sözlerine ihtiyatla yaklaşılması gereken bu kişilik tipindeki insanlar, yalancı olarak algılanmamalıdır. Henüz gerçekleşmemiş planları dahi konuşma eğiliminde olmaları nedeniyle her dediklerine o an inanmamak ise karşı tarafın yararına olacaktır. Kişilik tipi INTP olan kişileri kandıraya çalışmak büyük bir yanılgı ve yanlıştır. Onlar için hayat tamamen düşünmekten ibarettir. Bu kişilik tipine sahip ünlü isimler arasında Albert Einstein, Bill Gates, Avicii, Rene Descartes gibi isimler yer almaktadır. 


 • Buyurucu: ENTJ-A/ENTJ-T

Doğuştan lider olan bu kişilik tipindeki kişiler karizmayı ve kendine güveni yansıtırlar adeta. Genel itibariyle mantık noktasında son derece acımasız olabilen bu kişilik tipindeki kişilerin hayattaki önceliği amaçlarına ulaşmaktır. Onlar için asıl mutluluk kaynağı başarmaktan ve bu başarının getirdiği hazdan geçmektedir.

Son derece dominant ve affetmez kişiliğe sahip bu kişilerin hazırcevap oluşları da onların keskin zekalarının göstergesidir. Tarihteki önemli isimlerden Steve Jobs, Franklin D. Roosevelt, Jim Carrey gibi isimler de bu kişilik tipine sahiptir. 


 • Tartışmacı: ENTP-A/ENTP-T

Şeytanın avukatı olarak nitelendirilen bu kişilik tipindeki kişilerin temel silahı konuşmalarıdır. Bir insanı yalnızca konuşarak dahi yerden yere vurabilir ve her tartışmadan haklı çıkabilirler. Asıl şaşırtıcı olan ise bunu özel bir amaç için değil, yalnızca eğlence için dahi yapıyor olmalarıdır. 

Son derece dürüst insanlar olsa da inatları tuttuğu takdirde hiç inanmadıkları bir savı dahi sonuna kadar savunma eğilimine sahiptirler. Hayatta en zevk aldıkları şeylerden birini fikirlerini kabul ettirmektir. Bu kişilik tipindeki kişilere Mark Twain, Tom Hanks, Thomas Edison örnek verilebilir.Diplomatlar


 • Savunucu: INFJ-A/INFJ-T

Nüfusun %1’inden azını kapsayan bu kişilik tipi, hayatını tamamen başkalarının haklarını korumaya ve ahlaka adamışlardır. İnanılmaz bir idealizme sahip olan savunucular, idealistlerden kararlılıkları ve azimleri ile ayrılırlar. İnandıkları bir fikir uğruna durmadan savaşabilirler. 

Daha çok sıcak, hassas bir dil ile konuşan savunucu tipteki kişiler, başkaları ile yakından duygusal bağ kurabilirler. Onlar için kendileri kadar başkalarının duyguları da önem arz etmektedir. Nelson Mandela, Martin Luther King gibi önemli isimler de bu kişilik tipine sahip kişilerdendir. 


 • Arabulucu: INFP-A/INFP-T

Gerçek birer idealist olan bu kişilik tipine sahip kişiler son derece sakin, utangaç ve çekingen algılansalar da öncelikleri daima kişiler arası ortaklığı bulmaktır. İnanılmaz bir optimizme sahip bu kişilik tipine sahip kişiler nüfusun sadece %4’ünü oluştururlar. Onuru, güzel ahlakı yansıtan bu kişilik tipindeki insanlar için başkalarının arasındaki problemleri çözmek ve doğru bir yaklaşımla arayı bulmak son derece önemlidir. 

Bu kişilik tipindeki insanlara örnek olarak Björk, William Shakespeare, Alicia Keys verilebilir. 


 • Önder: ENFJ-A/ENFJ-T

Doğuştan lider olan bu kişilik tipi için yapılan eylemlerin başkalarını etkilemesi üzerine derin bir inanç vardır. Bu kişilik tipindeki kişiler politikacı, koç veya öğretmen olmaya yatkın insanlardır. Başkalarına kılavuzluk etmek ve liderlik yapmak onlar için büyük bir zevk ve gurur kaynağıdır.

İnsanlara inancı ve anlayışı son derece yüksek olan bu kişilik tipinin samimiyet noktasına ve kandırılma ihtimaline karşı tetikte olması gerekir. Bu kişilik tipine örnek olarak Ben Affleck, Barack Obama, Oprah Winfrey gibi isimler verilebilir. 


 • Kampanyacı: ENFP-A/ENFP-T

Özgür ruhlu ve bağımsız bir profil çizilmek istense, bu kesinlikle kampanyacı kişilik tipindeki insanları baz alarak oluşturulurdu. Bir parti varsa orayı canlandıran ve neşeyi hissettiren kişiler kampanyacılar olur. Bu kişilik tipindeki insanlar dünyayı yalnızca tek bir fikir ile değiştirebileceğimize inanırlar. Başkalarına yardım etmede de ön planda olurlar.

Her şeyi birbiri ile bağlantılı bulan, çok daha mistik ve romantik bir bakış açısıyla hayata yaklaşan kampanyacılar; hayal güçlerini tetikleyecek fikirlerin peşinden koşarlar. Bu fikri bulduklarında ise ortama enerji yayarlar. Kampanyacı kişilik tipine sahip ünlüler arasında Robin Williams, Quentin Tarantino, Robert Downey Junior gibi isimler yer almaktadır. 


Gözcüler


 • Lojistikçi: ISTJ-A/ISTJ-T

Dünyada en sık bulunan kişilik tipi olduğu düşünülen lojistikçiler büyük bir adanmışlık, çalışma ile hayatlarını sürdürmektedir. Pratik mantığa ve askeri nizama uyumlu hareket eden bu kişilik tipindeki kişiler bir hedef doğrultusunda sabırlı ve kararlı bir şekilde çalışırlar.

Varsayımda bulunmak veya hayal etmekten öte pratikliğe ve gerçeğe yatkın olan lojistikçiler, kararsızlığa da pek tahammül edemezler. Bu kişilik tipine örnek olarak Sting, Angela Merkel, Natalie Portman gibi isimler verilebilir. 


 • Savunmacı: ISFJ-A/ISFJ-T

Hayatı sevgiyi paylaşmak üzerine kuran savunmacılar, tamamen verici kişilik tipleridir. Normalde son derece empatik ve sakin olsalar da söz konusu sevdikleri olduğunda bu kişilik tipine sahip olanlar yırtıcı bir kaplana dönüşebilir. 

Bu kişilik tipindeki kişiler sağlık sektöründe veya gönüllülük hizmetlerinde çalışmaya yatkın olabilirler. Ünlü örnekleri ise Queen Elizabeth, Beyoncé gibi isimlerdir. 


 • Yönetici: ESTJ-A/ESTJ-T

Kontrolcülük yatkınlığı bulunan bu kişilik tipine sahip insanlar için sabit ve iyi bir düzen her zaman pek çok şey yerine tercih edilebilir konumdadır. Genel olarak insanları bir araya getirme ve ortak bir değer altında toplama gibi görevler onların adanmışlıkları ile birleşerek büyük mutluluk kaynağı olurlar. 

Bu kişilik tipine örnek olarak Judge Judy, Frank Sinatra, Ella Baker gibi isimler gösterilebilir. 


 • Konsül: ESFJ-A/ESFJ-T

Topluluğa pozitif yaklaşma ve pozitifliği yayma noktasında derin bir inancı olan konsüller, ortamın popüler isimleridir. Amigo kızlar, okul takımının yıldız futbolcuları genelde bu kişilik tipine sahip kişiler arasından çıkar. Önderlik etme ve bütün dikkatleri üzerine çekme noktasında onlardan iyisi yoktur. 

Liderlik etmenin yanı sıra başkalarına destek olma ve sevdiklerini onaylama noktalarında da konsüller öne çıkar. Bu kişilik tipinin ünlü örnekleri Taylor Swift, Jennifer Lopez, Bill Clinton gibi isimlerdir. 


Kâşifler


 • Becerikli: ISTP-A/ISTP-T

Her türlü alet edevat kullanımında usta olan becerikliler, önemli zanaatkarlar olarak öne çıkarlar. Hayatı elleri ve gözleri ile keşfetmeyi ve genellikle elleri ile bir şeyleri şekillendirip işlemeyi seven bu kişilik tipindeki kişiler, iş hayatına genellikle teknisyen veya mühendis olarak katılmaya eğilimlidirler. Bu kişilik tipi ortamdaki beceri seviyesini yükselterek yapıcılığı artırır.

Bu kişilik tipine örnek olarak Olivia Wilde, Michael Jordan, Clint Eastwood verilebilir. 


 • Maceracı: ISFP-A/ISFP-T

ISFP maceracı tipindeki kişiler gün içerisinde atıldıkları maceralar ile kişiliklerini şekillendirmeyi severler. Onlar için kişisel gelişim asla durağan bir şey değildir. Bunun yanı sıra gerçek bir sanatkâr olarak öne çıkarlar. Geleneksel beklentilere karşı durmak onların temel görevi gibidir. Kendileri olmaktan zevk alırlar ve kendi dünyaları içerisinde rahatlıkla yaşayabilirler. Başkaları tarafından koyulan sınırları asla kabul etmezler. 

Bu kişilik tipinde Lana Del Rey, Frida Kahlo, Britney Spears, Michael Jackson gibi isimler örnek verilebilir. 


 • Girişimci: ESTP-A/ESTP-T

İlgi merkezi olmaya bayılan girişimci kişilik tipi için durağanlık kabullenilebilir bir şey değildir. Onlar esprileri, konuşmaları ile ilgiyi üzerlerine toplayıp yeni adımlar atmaktan çekinmezler. Gerçeklerden konuşmayı sevdikleri kadar bir şeyleri gerçekleştirmekten de zevk alırlar. Bu nedenle de sık sık dışarı çıkıp harekete geçerler. Onlar için hayat dış dünyadadır.

Bu karakter tipinin en bilinen örnekleri Madonna, Ernest Hemmingway, Bruce Willis gibi isimlerdir. 


 • Eğlendirici: ESFP-A/ESFP-T

Aniden şarkı söylemek veya dans etmek içinizden geliyorsa, siz de bir eğlendirici yani ESFP olabilirsiniz. Yüksek enerjileri ve yüreklendiren tavırları ile başkalarının sahip olamayacağı bir enerjiyi içlerinde tutan ESFP’ler, özgün ve gerçekçi şakaları ile de dikkat çekerler. 

Başka tiplere kıyasla en estetik kişilik tipine sahiplerdir. Bu kişilik tipinde en bilinen örnekler Marilyn Monroe, Adele, Miley Cyrus gibi isimlerdir. 


Siz de kişilik tipleri hakkında çok daha kapsamlı bilgi sahibi olmak için ilgili testi çözebilir ve bu alanda vermekte olduğumuz Kişilik Tipleri ve Enneagram Eğitimi sayesinde sertifika edinerek alandaki yetkinliğinizi kanıtlama imkanına erişebilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.