Marka Değeri Nasıl Artırılır?
  • Mert Aylanç
  • 0 Yorum
  • 03 Aralık 2022
  • 433

Marka Değeri Nasıl Artırılır?

Marka değeri, yalnızca kuruluşları değil; doğrudan kimlikleri de etkileyebilen bir kavramdır. Peki, marka değeri tam olarak nedir ve nasıl artırılır?


Hepimiz başta kendimiz olmak üzere belirli bir marka ile etkilenmiş olabiliriz. Marka değeri, yalnızca kurum veya kuruluşları ilgilendiren değil; doğrudan kimlikleri de etkileyebilen bir kavramdır. Peki, marka değeri tam olarak nedir ve nasıl artırılır?

Marka değeri, bir markanın sahip olduğu ilgi düzeyini, kalitesini ve bulunduğu seviyeyi anlama noktasında kullandığımız bir kavramdır. Marka değeri bir şirketin özellikle olmazsa olmazıdır. Marka değerini arttırmak da bu nedenle marka bilinirliği ve şirketlerin finansal değerini artırmak için son derece faydalıdır. 

Marka değeri artırabilmenin önemi aynı zamanda uzun vadeli bir şekilde çalışma ve markayı ayakta tutma noktasında fayda sağlamaktadır. Önemli olan marka değerini artırıp karlanmayı artırmanın yanında markanın tutunma ve ayakta kalma sürecini de uzatarak markayı köklü bir hale getirmektir. Bu noktada önemli olan marka değerinin doğru noktalardan artırılmasını sağlamaktır. 

Marka değerini artırabilmek için öncelikle etkili şirket ve kurum içi yönetim stratejilerini benimsemek, doğru bir ekip ile çalışmak ve kendini devamlı geliştirmek gerekir. Bir kurumun durağan kalarak kazanım elde etmesi pek mümkün görünmemektedir. Bu nedenle de marka değerini artırabilmek büyük derecede önem taşımaktadır. 


Marka Değerini Artırmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Marka değerini artırabilmek için atılması gereken belli başlı stratejik adımlar vardır. Bu adımların uygulanması haline markanın çok daha fazla değer kazanması ve öne çıkması mümkün olmaktadır. Markanın değerini artırabilmek için yapılması gerekenleri farklı başlıklar altında ele almak mümkündür. 

Marka değerini artırabilmek için öncelikle markayı iyi tanımlamak gerekir. Değer yüzdesindeki artışı gözlemleyebilmek için objektif bir şekilde şu anki durumu incelemek gerekir. Marka düzeyine, değerine ve stratejisine dair yapılan güncel analizin ardından risk faktörleri, faydalı ve eksik yönleri tespit ederek de alınabilecek aksiyonları belirlemek mümkün olmaktadır.  

Marka değerini artırabilmek için yapılabilecek bir diğer şey de rakip analizlerini gerçekleştirip buna uygun bir şekilde ilerlemektir. Bunun yanı sıra rakiplerin eksiklerini gördükten sonra bu eksiklere yönelik geliştirmeler yaparak kendi markanızı ön plana çıkartmanız mümkün olacaktır. 


Marka Değeri Neden Önemlidir?

Bir markanın varlığını kanıtlayabilmesi, öne çıkabilmesi ve etkili bir şekilde kendini ifade edebilmesi için marka değerinin önemi son derece büyüktür. Şirketin varlığını ve müşteri bazındaki bilinirliğini artırabilmek, doğru ve stratejik yaklaşımlarla kişilerin kendilerini ifade etmelerini sağlayabilmek gibi amaçlarla marka değerinin yükseltilmesi büyük önem taşımaktadır. 

Marka değerinin önemli olmasının en büyük nedeni ise müşteri sadakati zinciri oluşturabilmek ve şirketin hem finansal olarak da hem de kitlesel olarak daha değerli bir hale gelmesini sağlayabilmektir. 

Marka değeri sayesinde pazar içerisinde öne çıkabilmek ve adını duyurabilmek gibi etkiler görülebilmektedir. Finansal bakımdan da kuruluştan veya markadan alınabilecek kar yüzdesini artırabilmek açısından marka değeri ön planda tutulması gereken bir şeydir. 


Marka Değeri Artırırken İzlenmesi Gereken Adımlar

Marka değerini artırırken izlenmesi gereken belli başlı adımlar bulunmaktadır. Bu adımların her birinin doğru şekillerde uygulanması da büyük öneme sahiptir. İşte marka değeri artırırken izlenebilecek adımlar:


Doğru Reklamlar Çıkmak

Bir markayı daha bilinir hale getirmek ve onun değerini artırabilmek için yapılacak en etkili hamlelerden birisi hedef kitlenin zihnine girmek yani reklam vermektir. Hem marka bilinirliğini artırması hem de çok daha etkili bir şekilde işlerin sürdürülebilmesini sağlamak için doğru reklamlar çıkmanın önemi büyüktür. Özellikle de günümüzde sosyal medya, reklam çıkmak için son derece mantıklı ve hayatın içerisinde bir alan olduğu için bu nokta üzerinde durmak da marka değerini artırma çalışmalarına katkı sağlayabilmektedir. 


Markanın Dijital Varlığını Desteklemek

Pek çok kurum veya kuruluşa ait markanın dijital olarak web sitesinde de kendisini iyi ifade etmesi, değerini artırıcı bir etken olarak görülmektedir. Günümüzde dijitale yoğunlaşılması sonrası tüketicinin markaya güvenmesi için en önemli noktalardan biri de markanın dijital varlığı olmaya başladı. Bu noktada avantaj elde edebilmek için de yapılması gereken en önemli şeylerden biri olarak web sitelerinde ve pek çok pazar yerinin, e ticaret sitesinin içerisinde markayı temsil etmek yer almaktadır. 


Kaliteli Ürün/Hizmetler Üretmek

Pazarlama çalışmaları da büyük önem arz etse de marka değerini artırmak için müşterilerin aklında güvenilir ve sağlam ürün/hizmet izlenimini bırakabiliyor olmanız pek çok noktadan daha önemlidir. Marka hakkında görüşlerin doğru şekillenmesini sağlayabilmek adına ürün kalite kontrol süreçlerini doğru bir şekilde yürütmek de marka değerini artırmayı sağlamaktadır. Bütün bu nedenlere bağlı olarak ürünlerin kalitesini doğru bir şekilde artırmak büyük katkı sağlayabilmektedir. 


Müşteri Memnuniyetini Gözetir Şekilde Çalışmak ve Müşteri Hizmetlerine Önem Göstermek

Müşterilerin markaları değerlendirirken kendi deneyimlerinden ve yakınlarının yaşadıklarını anlattığı deneyimlerinden faydalandığını hepimiz bilmekteyiz. Bu noktada müşteri memnuniyetini öne alıp bu şekilde çalışmak ve müşteri hizmetlerine önem göstererek memnuniyet gözetir bir şekilde çalışmaları sürdürmek marka değerini artırma noktasında önem arz etmektedir. Ürününüz veya hizmetiniz ne kadar iyi olursa olsun karşınızdaki kişiye iyi bir deneyim yaşatamadığınız takdirde müşterinin aklında negatif bir marka olarak kalırsınız. Bu durumu engellemek için de müşteri memnuniyetini ön plana alır şekilde çalışmanız önem arz etmektir. 


Bütün bu noktalara özen göstererek hedef doğrultusunda ilerlemek de önem arz etmektedir. Marka değerini artırmanın özellikle de devamlı rekabetin diri tutulduğu pazarlar içerisinde önemli yer edinme noktası için önemi son derece büyük olmaktadır. Markaların değerlerini artırmasının finansal açıdan da değerlenme yoluna girmek için bir adım olduğu da ayrıca unutulmamalıdır. 

Sizler de markanızın doğru bir şekilde yönetilmesi ve doğru değerlenmesi için aksiyon almak istiyorsanız, Kişisel Marka Tasarımı ve Marka Bilinirliği Eğitimi’miz ve aynı zamanda İşletme Yönetimi Eğitimlerimiz sizlere katkı sağlayacaktır. 

Marka değerinizi artırarak daha başarılı bir şekilde ilerleyebilmek için sizler de bu eğitimlerden faydalanarak kendinizi kanıtlama imkanı edinebilirsiniz. Durmayın ve siz de muhakkak eğitimlerimize göz atarak bu alanda marka değerinizi artırma imkanı edinin. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.