Manipülatif İnsan Nasıl Anlaşılır?
  • Mert Aylanç
  • 0 Yorum
  • 09 Mayıs 2023
  • 1308

Manipülatif İnsan Nasıl Anlaşılır?

Manipülasyonun en tehlikeli yanı: manipüle edildiğini anlamamak. Peki, manipüle edildiğimizi nasıl anlayacağız?


Manipülasyonun en tehlikeli yanı: manipüle edildiğini anlamamak. Pek çoğumuz farkında olmadan ne çok manipüle ediliyoruz. Durup bir düşündüğünüzde anlamlı gelen hesaplı hareketler, günlük yaşantımız içerisinde bizleri nasıl zorlu bir duruma düşürüyor öyle değil mi? Zihnimizi yıkayan pek çok etkene gün içinde sık sık maruz kalıyoruz. Bu noktada yapmamız gereken esas şey ise manipülatif insanı keşfetmek.

Manipülatif insan nasıl anlaşılır? Bunun için birçok farklı işaret ve davranış biçimleri izlemek gerekiyor. Manipülatif insanların ortak özelliği, kendilerini koruma ve çıkarlarını korumak için diğer insanları kontrol etmeyi amaçlamalarıdır. Bu insanlar çoğu zaman kendilerini korumaya almak için önyargılı ve yalan söylemeyi kullanırlar.

Manipülatif insanların diğer özellikleri arasında kontrol etmeye çalışmak, kötü niyetli olmak, insanların psikolojilerini kullanmak ve insanların zihinlerini kontrol etmek gibi davranışlar yer alır. Manipülatif insanların davranışlarını anlamak ve onlarla başa çıkmak, öz güveninizi arttırmak ve kendinizi korumak için çok önemlidir. Peki, manipülasyona maruz kaldığınızı ve olası bir kandırma ile karşı karşıya kaldığınızı nasıl anlarsınız? Bu durumda neler yapmalısınız?

Manipülatif insanların davranışlarını anlamak ve onlarla başa çıkmak, öz güveninizi arttırmak ve kendinizi korumak için çok önemlidir. Bunun için, kendinizi korumaya almak için önyargılı ve yalan söylemeyi engellemek gibi stratejiler geliştirmeli, manipülatif insanların sizden uzak durmak istediği yolları anlamalı ve onların size olan baskılarını hafifletmeye çalışmalısınız. Ayrıca, manipülatif insanların size olan tavırlarının nedenlerini keşfetmeye çalışmalı ve onların size yönelttiği davranışlara karşı kendinizi koruma yöntemlerini geliştirmelisiniz. Son olarak, manipülatif insanlarla karşılaştığınızda, kendinizi koruyabilecek ve onların etkisinden kurtulabilecek bir şekilde davranmaya özen göstermelisiniz.

Gelin şimdi birlikte manipülatif insanın temel özelliklerini keşfedelim:


Manipülatif İnsanın Ayırt Edici Özellikleri Nelerdir?

Manipülatif insanların ayırt edici özellikleri, onların çıkarlarının her zaman önde olduğu, diğer insanların duygularını ve düşüncelerini göz ardı ettiği, kendileri hakkında olumsuz bir şey söylememek için herkesi kontrol altına almak istediği ve başkalarını suçlayarak kendilerini aklamaya çalıştıklarıdır. Manipülatif insanlar, başkalarının duygularını ve düşüncelerini zorla değiştirmeye çalışır ve diğer insanları kendi çıkarları için kullanmaya çalışırlar. Bu tip insanlar, başkalarının zayıf noktalarını ve kaygılarını kullanarak onların kontrolüne geçmeyi amaçlarlar.

Bazı insanlar manipüle ettiğinin farkında dahi olmadan karşısındakini manipüle etmeye başlarlar. Karşılarındaki kişiyi acele ettirirler, herhangi bir durumda zaman tanımazlar. 

Manipülatif insanları ayırt etmek için özellikle onların şu özelliklerini tespit edebilirsiniz:


Politiktir

Manipülatif insan, gerek iş hayatında olsun gerek romantik ilişkilerde olsun karşıdaki insanın yaklaşımlarına karşı politik yaklaşır. Kişiler karşılarındaki insanlar, kendilerine karşı uzak bir tutum sergilemesin diye yanlı olmaktan kaçınabilir. Bu noktada manipülatif kişilerde bu politikliği çok yoğun şekilde hissedebiliriz. Bu noktada manipüle eden kişi, karşısında iki karşıt fikirli insan varken dahi mesafesini koruyarak her tarafın gönlünü.

Bir örnek üzerinden inceleyelim. Üçlü arkadaş grubunda iki arkadaşın kavga ettiğini düşünün. Üçüncü arkadaş iki tarafa da eşit mesafede durmalı ve olayı kişiselleştirmemelidir. Bu son derece doğru bir tepkimedir.

Üçüncü arkadaşın duygusal manipülasyon etkilenmemesi için tartışmadan uzaklaşması doğal kalsa da ortak nokta bulunmaya çalışılırken bu arkadaşın da sağlıklı bir yaklaşımla süreci değerlendirmesi gerekir. Bu gibi bir durumda aşırı politiklik de süreci manipüle edeceği için zararlı olacaktır. 


Kolay Yalan Söyler

Ancak manipülatif insanlar bu tür durumları kullanmaya çalışırlar; kolayca yalan söyleyerek, arkadaşlarının gönlünü almaya çalışarak veya karşılarındakileri kontrol etmeye çalışarak. Manipülatif insanlar yüzeysel bir dostluk sağlamaya çalışırlar ve kendi çıkarları doğrultusunda manipülasyon yaparlar. Bu nedenle, bu tür insanların ne istediğini anlamaya çalışmak ve manipülatif davranışlarını algılamak önemlidir. 

Manipülasyona karşı yalan söyleyen insanın tespiti için beden dili analizi yapmak da etkilidir. Kişinin sözleri ve davranışları aldatıcı olsa da beden dili sizlere gerçekleri sunacağı için bu şekilde önlem almak mümkündür. 


Duygularını Çok İyi Kontrol Eder

Manipülatif insanlar, duygularını çok iyi kontrol ederek, çizdikleri plan doğrultusunda hareket ederler. Bunu yapmak için karşılarındaki kişileri kontrol etmeye ve etkilemeye çalışırlar. Böylece, karşılarındakileri kendi çıkarları doğrultusunda davranmaya zorlayabilirler. 

Manipülatif insanlar, kendi çıkarlarının ön planda olduğu durumlarda, çevresindekilerin çıkarlarını göz ardı ederler. Bunun sonucunda, manipülatif insanlar arasındaki ilişkilerde çoğu zaman dostluk gerçeği ortadan kalkmaktadır.


Diksiyonu Çok İyidir

Manipülatif insanların duygusal olarak manipüle silahlarından en önemlisi diksiyon ve hitabet becerileridir. Günlük hayatın içerisinde bir konu hakkında karar vermenize, bir görüşte bulunmanıza en çok müdahale eden ve bu anlamda en sık kendi istek ve düşüncelerine göre sizleri yönlendiren isimler manipülasyon yeteneği yüksek kişilerdir denilebilir. 

Özellikle iş yerinde ve satış kısmında bu tip kişiler mesleki anlamda son derece başarılı olsa da sosyal yaşantı için bu durum oldukça risklidir. Özellikle bu tip kişiler istediklerini elde etmek için tatlı dilleriyle yılanı dahi yerinden çıkartma ve kendi istedikleri gibi yönlendirme yetisine sahiptir. 


Manipülasyon Nasıl Önlenir?

Manipülatif insanların diksiyonu çok iyi olduğundan, onların ne söylediğini anlamak ve manipülatif davranışlarını algılamak önemlidir. Manipülasyonu önlemek için, manipülatif insanların kendilerine olan güvenlerini zayıflatmak gerekir. 

Manipülatif insanların kendilerine güven duymalarını engellemek, onların kandırmaya yönelik davranışlarını ortadan kaldıracaktır. Aynı zamanda, manipülatif insanların arkasındaki sebepleri anlamak da önemlidir. Manipülatif insanların arkasındaki sebepleri anladığımızda, manipülasyonu önlemek için daha etkili önlemler alabiliriz.

Bu noktada İkna Kavramı ve İknaya Direnme eğitimlerinin de önlem almanızda yardımcı olacağını söyleyebiliriz. Manipülatif insanların arkasındaki sebepleri anlamak ve manipülatif davranışlarını algılamak çok önemlidir. Manipülatif insanların kendilerine güven duymalarını engellemek, onların manipülatif davranışlarını ortadan kaldırmak için önlemler almak da gereklidir. 

Bununla birlikte, manipülatif insanlar arasındaki ilişkilerde çoğu zaman dostluk gerçeği ortadan kalkmaktadır. Manipülasyonu önlemek için, bu insanların çevresindeki kişilerin ne yapabileceklerini anlamaları da önemlidir. Bütün bu kriterleri dikkate aldığımızda sosyal ilişkileri kurtarmak için manipülatif insanlara dikkat etmek son derece mühimdir. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.