LinkedIn Nedir? Nasıl Kullanılır?
  • Eğitim Kutusu
  • 0 Yorum
  • 04 Haziran 2022
  • 1656

LinkedIn Nedir? Nasıl Kullanılır?

Linkedin işverenlerin en çok kullandığı sosyal platformlardandır. Linkedin üzerinde kendi profilinizi oluşturarak farklı iş imkanlarına ulaşabilirsiniz.


Linkedin iş arayanlar ve işverenlerin en çok kullandığı sosyal platformlardan biridir. Linkedin nedir nasıl kullanılır sorusu da haliyle çokça araştırılıyor. Peki, Linkedin nedir?

Linkedin, profil oluşturup insanlara ulaşıp bilinir hale gelmenizi sağlayan platformdur. Linkedin hesabınızı oluşturmak çok kolaydır ama o hesabı doğru ve güncel tutmak çok önemlidir. Linkedin'e girdiğiniz bilgiler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

Linkedin’i profesyonel olarak kullanmak; aradığınız kişi ve kuruluşlarla iletişim kurmanızı sağlar. Profiliniz doğrudan kişi ve kurumlar tarafından sıkça görüntüleneceği için öne çıkmanız mümkün olur. 

Kişilere direkt mesaj atmak için profesyonel hesaba ihtiyacınız vardır. Diğer türlü iletişim kurmak için kişi ve kuruluşlarla bağlantı kurmuş olmanız gerekir. Linkedin Nasıl Kullanılır?

Linkedin nasıl kullanılır? bu soru en çok sorulan sorulardan biridir. Çünkü Linkedin uygulaması kullanımı çok basit olsa da bir o kadar da zordur. Kullanıcılar doğru bir profil oluşturma konusunda yeterli bilgi sahibi değillerdir. 

Profili doğru oluşturduğunuzda Linkedin kullanımı basitleşecektir. Bu yüzden Linkedin kullanımında en önemli detay doğru bir profil oluşturmaya bağlıdır. Linkedin profilinde yanlış bilgi yer almamalıdır, Linkedin hesabınız doğru ve güncel olmalıdır. 

Hesap oluşturma için bilgileri eksiksiz girip tamamlamanız yeterli olacaktır. Ayrıca tek adresi oluşturarak kişi ve kuruluşlarla profilinizi direkt paylaşabilir ve görünür olmanızı sağlayabilirsiniz. 

Linkedin’i doğru kullanmak için bazı adımlar atmak gerekir. 

Bu adımların en önemlilerinden biri de profilinizde bulunan fotoğrafınızdır. Kullanacağınız profil fotoğrafı kurumsal bir görünümde ve güncel çekilmiş olmalıdır. Kayıt olurken e posta adresini doğru girmeye de dikkat etmelisiniz. 

İş başvuruları sırasında Linkedin profilinizi görüntülediklerinde alınan ilk intiba çok önemlidir. Linkedin profili eksiksiz olmalıdır, adınız soyadınız gerçek olmalıdır. Çünkü size hızlı bir şekilde ulaşmaları için her bilginin eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmesi oldukça önemlidir. Daha sonra akla gelen bir diğer soru ise linkedin bağlantı kurma nedir sorusudur. Bu platform üzerinden network edinmenizi, insanlarla takipleşmenizi sağlayan kısma bağlantılar denir. Bağlantılarınız ne kadar nitelikli ve fazla olursa, uygulama içerisinde önerileceğiniz insanların kalitesi ve sayısı da o denli artacaktır. Bu nedenle bağlantı kurma da önemli bir adımdır.LinkedIn Ne İş Yapar?

Linkedin hakkında en çok sorulan sorulardan biride linkedin ne iş yarar olmuştur. Linkedin iş arayanlar ve iş verenlerin hızlı bir şekilde birbirlerine ulaşmasına sağlar. Böylece iş bulma sürecinde ve çalışan bulma sürecinde oluşan ihtiyaçların karşılanmasına yarar.

Linkedin sayesinde cv nizi paylaşıp iş başvuruları yapabilirsiniz. Eğer ki işveren konumundaysanız ücretli veya ücretsiz iş ilanı da yayınlayarak işe alım süreci yönetebilirsiniz. 

Günümüzde iş arayanlar ve çalışan arayanlar Linkedin üzerinden arama yapmaya devam etmektedir. Bunun yanı sıra Linkedin üzerinden iş dünyasına ve gündeme dair bilgilere ulaşmanız da mümkündür. 


Linkedin Premium Hesap Nedir?

Linkedin avantajlarından yararlanmayı sağlayan premium hesap, ücretli kullanıma açıktır. Belirli bir ücret karşılığı kullanılan bu hesapların da ücretsiz Linkedin kullanımından daha faydalı olduğu görülmektedir. 

Linkedin premium hesapta, dilediğiniz kadar iş ilanına başvurmanız, kişilere doğrudan mesaj atma imkanına erişmeniz mümkündür. Premium hesap kullanarak siz de Linkedin'in avantajlı dünyasından faydalanabilirsiniz.Linkedin Hesap Oluşturma Nasıl Yapılır?

Linkedin hesabı oluşturmak için önce web sitesine girmeniz ve kaydol seçeneğini işaretlemeniz gerekir. Kaydol seçeneğini tıkladıktan sonra ise hesap oluşturma işlemleri gerçekleştirilebilir. Linkedin cv ekleme seçeneği ile profile cv de eklenebilir.

Burada ilgili bilgileri girdikten sonra üyeliğinizi oluşturup profilinizi kişiselleştirebilirsiniz. Profil fotoğrafı ekleyerek, kişisel bilinirliğinizi artırma imkanı da edinebilirsiniz. Özgeçmişiniz, yetenekleriniz gibi bilgileri girerek hesabınızı kişiselleştirebilirsiniz.


Linkedin Avantajları Nelerdir?

Linkedin kullanmanın sağlamış olduğu pek çok avantaj bulunur. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • · Pek çok işverene ve iş ilanına en kısa sürede ve hatta anlık ulaşabileceksiniz,
  • · Önemli kişilerle bağlantı kurarak hesabınızın erişimini yayabileceksiniz,
  • · İş arama süreçlerini daha etkili yönetebileceksiniz,
  • · İşveren sizseniz, hızlı iş başvuruları alıp başvuranlardan kriterlerinize en uyumlu kişiyi bulacaksınız,
  • · Önemli networkler ve iş imkanları edinme fırsatına erişeceksiniz.

Siz de bu avantajlardan faydalanmak için durmayın ve Linkedin dünyasına katılın!Yaygın Linkedin Hataları Nelerdir?

Linkedin içerisinde sık karşılaşılan bazı hatalar da bulunmaktadır. Bu hataları da şöyle sıralayabiliriz:


Kalitesiz Fotoğraf Kullanımı

Linkedin içerisinde yapılan paylaşımlarda en sık rastlanılan hata kalitesiz, pikselli görsel kullanımıdır. Burada önemli olan kaliteli ve doğru fotoğrafları paylaşmaktır. İyi hazırlanmamış görsellerin prestijinize katkısı olmayacağı gibi ciddiyetsiz görüntü oluştururlar. Bu durum da oldukça zararlıdır. 


Düzenli Olarak Profil Güncellemesi Yapmamak

Linkedin hesabınızın aktif olması da öne çıkmanız açısından önemlidir. Bu hesabınızı aktif kullanmazsanız pasif bir hesap olarak algılanıp etkileşim alamazsınız. 

Düzenli olarak profil güncellemesi yapmanız bu yüzden önem taşır. Siz de bağlantılarınıza aktif görünmek ve platform algoritması tarafından da iyi algılanmak için profil güncellemeleri yapın.


Gereksiz Paylaşım Yapımı

Aktif görünmekten kasıt elbette ki gereksiz paylaşım yapmak değildir. Bu noktada yapılması gereken tamamıyla faydalı ve güncel görünmenizi sağlayacak içerikler paylaşmaktır. Aralıklarla paylaşılan içerikler gereksiz olmamalı, görene fayda sağlamalı ve kendinizi düzgün tanıtmanıza katkıda bulunmalıdır. 


Linkedin’de Fark Edilme Yolları

Linkedin içerisinde fark edilmek için yapabileceğiniz pek çok şey bulunur. Bu noktada şu adımları uygulayarak siz de daha dikkat çekici bir profile erişebilirsiniz:Düzenli Paylaşım Yapımı

Düzenli olarak paylaşım yapmak, Linkedin üzerinde kendinizi etkili ifadeye yardımcı olur. Düzenli olarak yapılan paylaşımlar sayesinde takipçi edinmeniz mümkündür. 

Düzenli paylaşım yapılmaması halinde pasif olarak algılanma ihtimali oluşur. Bu durumda hesabın fark edilmesi de platform içerisinde öne çıkması da daha da zorlu bir hale gelecektir. 


Etkileyici Profil Görünümü

Etkileyici bir profil görüntüsü oluşturmak için kurumsal kimliğe uygun bir profil fotoğrafı kullanılması gerekir. Bunun yanı sıra doğru bir şekilde doldurulmuş profil görünümü de son derece önemlidir. 

Etkileyici bir profil oluşturabilmek adına yeteneklerinizi, özgeçmişinizi girmeniz gerekir. Bunun yanında profil doldurma adımlarından tümünü girmeniz de önemlidir. Dikkat Çekici Özgeçmiş

Dikkat çekmek ve iş başvurularında öne çıkmak için dikkat çekici bir özgeçmiş hazırlamanız gerekebilir. Hazırladığınız özgeçmiş sayesinde iş başvurularında kendinizi daha etkili ifade edebilirsiniz. İlk izlenimi oluşturan özgeçmişi en iyi şekilde hazırlamak ve hem estetik hem de güncelliği açısından dikkat çekmek faydalı olacaktır.

Dikkat çekici bir özgeçmiş hazırlarken sertifikalar da faydalı olabilir. Bu nedenle siz de sertifika edinerek özgeçmişinizi zenginleştirebilirsiniz. CV'nize katkı sağlayacak sertifikalar bknz.


Linkedin Kullanımı Eğitimi Nereden Alınır?

LinkedIn Eğitimi almak için en doğru yerdesiniz. Sitemizin arama kısmına LinkedIn Eğitimi yazarak hemen eğitimimize ulaşıp en hızlı şekilde alabilirsiniz. 


LinkedIn Kullanımı Eğitimi Sertifikası Nereden Alınır?

LinkedIn Kullanımı Eğitimi'ni tamamlayıp LinkedIn Eğitimi Sertifikası alabilirsiniz. Uluslararası geçerliliği olan eğitim bitirme belgesi sahibi olursunuz. Bunun yanında üniversite onaylı eğitim bitirme sertifikanız da adresinize iletilecektir. Sertifikalarınızı resmi başvurularınızda kullanabilirsiniz.

 


Sonuç

Özellikle iş arayışı içerisinde olan, network edinmek isteyen kişiler için Linkedin son derece faydalıdır. Hem çalışanların hem de işverenlerin aktif olduğu mecrada pek çok iş imkanı da edinebilirsiniz.

Durmayın ve siz de Linkedin'in büyülü dünyasına katılın!


Sık Sorulan Sorular

Linkedin ve uygulama kullanımı, amacı ile ilgili sık sorulan bazı sorular vardır. Bu sorulardan başlıcaları şu şekildedir:


LinkedIn'de Baktığım Kişi Bunu Anlayabilir Mi? 

Linkedin içerisinde bir kişinin profiline baktığınızda kişiye bildirim gider ve sizin ona baktığınızı görebilir. Doğrudan kimliğinizin belli olmasını istemiyorsanız fake hesap kullanabilirsiniz. Tabii bütün bu durum yalnızca standart, ücretsiz hesaplar için geçerlidir. Premium hesaplarda kişilerin profillerine isminiz görünmeden bakabilirsiniz. Bunun için premium üyelik bedelini karşılamanız gerekir. 

 

LinkedIn Nedir, Ücretli Mi? 

Linkedin, herkesin kullanımına uyumlu olan bir uygulamadır. Bu uygulamada premium seçenekle ücret ödeyerek de bazı ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz. 


LinkedIn Nedir, Ne Amaçla Kullanılır? 

Linkedin, iş bulma ve çalışan arama amaçlı kullanılan bir platformdur. İş bulmak isteyen kesimin ve çalışan arayanların bu uygulama sayesinde ortada buluştuğu görülür. 


Linkedin Eğitimi

Siz de bu uygulamayı aktif bir şekilde kullanabilmek için durmayın ve Etkili Linkedin Kullanımı Eğitimi'mize mutlaka katılın! Bu sayede siz de hem iş dünyasına daha rahat katılım sağlayabilecek hem de kendinizi iş dünyasına atacaksınız! 

Linkedin sayesinde iş dünyasına yayılma fırsatı yakalayın! Bu fırsatı kaçırmayın!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.