Liderlik Ne Demek?
  • Rüzgar Karakuz
  • 0 Yorum
  • 11 Temmuz 2022
  • 427

Liderlik Ne Demek?

Liderlik, bir ekibi yönetmek için başta olan kişinin sahip olması gereken özelliğe denmektedir. Peki, iyi bir liderin özellikleri nelerdir?


Liderlik, bir ekibi yönetmek için başta olan kişinin sahip olması gereken özelliğe denmektedir. Peki, iyi bir liderin özellikleri nelerdir?

Liderlik özellikle iş yaşamınızda karşımıza çıkan bir kavramdır. Şirket olarak hedeflerine ulaşmak amacıyla çalışanlarını dedike bir şekilde çalıştıran liderler, vizyon sahibi ve kreatif olan kişilerdir. Ekibi iyi bir şekilde yönetebilmek için ortak bir hedefe doğru izlenmesi gereken rotayı lider belirler.

Liderler insanları yönlendirerek ortak bir çıkar ve amaç doğrultusunda yönetimi gerçekleştirir. Liderin kendisini yansıtma şekli, ifadesi ve aynı zamanda yapmış olduğu davranışları ekibini de yakından ilgilendirmektedir. Liderlerin ortak bir hedefe doğru gerçekleştirmiş olduğu her adım aynı zamanda ekibin de bu sonuçlardan etkilenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle ekip içerisinde liderin belirlenmesi ve liderin görevlerini yerine getirmesi oldukça önemlidir.


İyi Bir Liderin Özellikleri

İyi bir liderin hedeflerine ulaşmak noktasında kendisine yarar sağlayan kişilerden oluşmuş bir ekibi kurması ve bu ekipte çıkarlar doğrultusunda iş paylaşımı gerçekleştirmesi gerekir. Lider özelliklerinden en önemlisi kişinin yönetme becerisidir. Bu nedenle iyi bir liderin yönetim becerisinin yüksek olması beklenir. 

Liderler için ekibi etkili bir şekilde kullanabilmek ve yönlendirebilmek noktasında disiplinin önemi oldukça büyüktür. Disiplinli ve prensiplerine bağlı bir şekilde çalışma gerçekleştiren lider, ekibini de en doğru şekilde yönetecektir.

Öngörü sahibi olmak da bir liderde olması kesinlikle beklenen özellikleri arasındadır. İyi bir lider, gelecek riskleri ve faktörleri hesaplayarak hareket etmelidir. Bu nedenle öngörülü olması ve ileriki adımları düşünerek hareket etmesi liderden beklenen temel yaklaşım biçimidir.


Kimler Lider Olabilir?

Liderlik yetisine sahip olan ve yönetim becerisine hakim kişilerin lider olması mümkündür. Lider olabilmek için rastgele bir seçimden ziyade ortak kararla belirlenmiş bir lider olmak gerekmektedir. Lider olabilmek için kişinin ya ekibi tarafından seçilmesi ya da kendi oluşturduğu bir ekibe liderlik etmesi gerekir. 

İyi bir lider ekibinin de desteklediği ve liderliğine saygı duyduğu kişiye denmektedir. Bu nedenle lider olabilmenin en iyi yolu ekip tarafından seçilmektir. Hedefleri doğrultusunda ekiple birlikte çalışan lider, ortak kararla seçildiği takdirde herkesin güvenini ve saygısını kazanmış demektir.


Nasıl Lider Olunur? 

Liderlik kavramı üzerine yapılmış pek çok araştırma ve tartışma bulunmaktadır. Bu noktada nasıl lider olunacağı ile ilgili de pek çok fikir yürütülmüştür. Bir kesim liderlik doğuştan gelir diyor olsa da farklı bir kesim ise liderliğin zaman içerisinde kazanılabilecek bir kavram olduğu konusunda hemfikir olmaktadır. 

Lider olabilmek için kişinin sahip olduğu etik ve prensiplere bağlı bir şekilde iş yürütme becerisini edinmesi gerekmektedir. Lider olacak kişinin yönetim becerisinin olması beklenir. Aynı zamanda disiplin, prensip ve iş yürütme becerisi de bir liderde olması beklenen özelliklerdir. 

İyi bir lider olabilmek için aynı zamanda ekibe söz geçirebiliyor olmak ve saygı duyulan bir kişi olmak da önemlidir. İyi bir lider, ekibi tarafından onaylanan ve desteklenen kişidir. Bu nedenle lider olma noktasında saygı duyulan bir kimse olmak ve onaylanmak da önem arz etmektedir.

Kişilerin liderlik yapabilmesi için ya kendilerinin bir ekip oluşturması ya da oluşturulmuş ekip içerisinde arkadaşları tarafından seçilmesi gerekir. Her iki durumda da bir liderde olması beklenen özelliklerin kişide bulunması gerekir. Belirlenen özelliklerde bir eksiklik bulunması halinde liderlikte de sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bu nedenle iyi bir liderin hataya açık fakat kusursuzlaşmaya yakın olması gerekir.

Siz de etkili bir şekilde liderlik yapabilmek istiyorsanız tarafımızca verilmekte olan ve içeriği size özel oluşturulmuş Liderlik Eğitimi’mizi tercih edebilirsiniz. Bu eğitimimizin yanı sıra etkili liderlik yapabilmek ve ekibinizi iyi bir şekilde yönetebilmek için şu eğitimlerimizden de faydalanabilirsiniz:

Bu eğitimlerden ve çok daha fazlasın dan faydalanarak etkili bir lider olmak için, sizler de İşletme Yönetimi Eğitimleri kategorimizi ziyaret edebilirsiniz!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.